Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna

Okładka książki Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna Chloe Gong
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna
Chloe Gong Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Foul Lady Fortune (tom 1) Seria: Secret Shanghai fantasy, science fiction
Foul Lady Fortune (tom 1)
Secret Shanghai
Małgorzata Kaczarowska

Wyróżniona opinia i

Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna

przeczytanych książek 65 napisanych opinii 59

Jestem ogromną fanką duologii ,,These Violent Delights”, tamte książki mają moje serce! 💖
Jednakże ta tutaj?!!! 🤯
Nie jestem w stanie nawet, dobrze ułożyć zdań, aby przekazać jak bardzo ją kocham! 💖
Na początku miałam trudność, aby się wkręcić, więc dajcie jej chwilkę, jednak później?! Nie byłam w stanie się oderwać!
Niesamowita fabuła, która posiada tyle plot twistów i tajemnic, że nie raz zostawi was zszokowanych! Romans to ten z tych powolno rozwijających się, które ja lubię najbardziej! 💖
Ta chemia między bohaterami!!! Dawno nie czytałam tak rozbrajająco napisanej relacji.
A zakończenie?! To jest miazga, ostatnie 10 rozdziałów czytałam z oczami na wierzchu siedząc jak na szpilkach!
Kocham tą książkę! 💖

Jednakże ta tutaj?!!! 🤯
Niesamowita fabuła, która posiada tyle plot twistów i...

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo podobała mi się książka i ta historia.

Bardzo podobała mi się książka i ta historia.

Zmęczyła mnie ta książka, ale mimo wszystko wciągnęła, co uświadomiłam sobie dopiero pod koniec. Myślę, że styczeń nie był najlepszym czasem na sięgnięcie po nią. Miałam wobec niej trochę wysokie wymagania, bo czytałam poprzednie książki autorki i jacie, nie potrafiłam się od nich oderwać. A przy tej tak nie było.

Początek był spokojny, dla mnie trochę aż za spokojny. Takie same miałam wrażenie ze środkiem. Niby coś się działo, akcja szła do przodu, pojawiały się nowe informacje, jedne postacie znikały, inne się pojawiały, a ja nie potrafiłam się w tym odnaleźć. I dopiero pod koniec wciągnęłam się bardziej i jacie, ja chcę więcej.

W tym tomie było więcej Rosalind. Mogłam ją lepiej poznać i jacie, polubiłam ją. Zadziwiła mnie jej siła, a przecież ona tyle przeszła. Grała we własną grę razem z Orionem i jacie, dobrze im to wychodziło. Orion, poznałam go w tym tomie i go polubiłam. Na początku wydawał mi się takim mało znaczącym bohaterem, ale potem pokazał więcej siebie i tego, jakie zagmatwane było jego życie.

Phoebe, to była postać, która mnie najbardziej zaskoczyła i czuję, że jeszcze wiele może pokazać.

,,Foul Lady Fortune. Nikczemna fortuna” to książka, po której spodziewałam się wiele. Nie wciągnęła mnie jednak od początku tak, jak się spodziewałam, ale mimo wszystko nie potrafię o niej zapomnieć i doczekać się na kolejną część.

Początek był spokojny, dla mnie trochę aż za spokojny....

Dałwałam jej długo szanse, ciągle liczyłam,że nagle się coś zmieni tzn. miałam już dość tych komunistów, nacjonalistów, ciągłego trwania w ich spiskach, a właściwie tylko używania tego słownictwa. Zamęczyło to dla mnie tą książkę, a zaciekawiła mnie bardzo, postacie dobrze wykreowane, świat przedstawiony też ma swój klimat. Napięcie między głównymi bohaterami ok. No ale od miej więcej połowy przekartkowałam tą książkę, bo nie mogłam tego ciągłęgo sloganu o tych różnych grupach znieść.

Kocham kiedy serie się tak dobrze rozwijają i każda kolejna część jest coraz lepsza! Bo chociaż "Foul Lady Fortune" to teoretycznie zupełnie oddzielna dylogia, jest niejako przedłużeniem "These Violent Delights" i rozwija wątki znanych nam już postaci, więc w głowie traktuję wszystkie te książki jako całość.

Cztery lata temu Rosalind otarła się o śmierć, ale ostatecznie wróciła do zdrowia z nową niecodzienną umiejętnością. Porzuciła swoją tożsamość i próbuje odpokutować za grzechy, pracując dla nacjonalistów, podczas gdy jej siostra dołączyła do opozycyjnych komunistów. Chiny mierzą się z wieloma przeciwnościami, a Rosalind zostaje wysłana przez swoich zwierzchników na nową misję, która wymaga od niej udawania żony innego szpiega - irytującego Oriona Honga.

"Foul Lady Fortune" po raz kolejny wabi nas atmosferą Szanghaju, w którym jednak wiele się zmieniło, a także urokliwym klimatem powieści szpiegowskiej. Choć nie ukrywam, że żadne z bohaterów nie wydaje się być przesadnie dobrym szpiegiem. Ale wciąż są tu emocje, pościgi, tajemnicze morderstwa i jeszcze bardziej tajemnicze spiski, których kolejne elementy odkrywamy wraz z bohaterami.

Bardzo się cieszę, że autorka postawiła na rozwój wątków Rosalind i Celii, przy czym ta pierwsza szczególnie mi się spodobała i zawsze najbardziej niecierpliwie czekałam na jej fragmenty. Z drugiej strony, obydwie równolegle toczące się historie są bardzo ciekawe, a relacje sióstr z braćmi Hong tak urocze, a równocześnie niejasne i skomplikowane, że w każdym momencie powieści na pewno będziecie usatysfakcjonowan_!

A oprócz grzejących serce wątków romantycznych mamy tu też queerową reprezentację, barwne, zapadające w pamięć postaci, niespodziewane zwroty akcji i zakończenie, które sprawia, że nie można doczekać się kolejnej części!

Cztery lata temu Rosalind otarła się o śmierć, ale ostatecznie...

Lubicie wracać do znanych wam światów z książek? Lubicie spin offy?

Jeśli polubię wykreowany przez autorów świat, to z ogromną przyjemnością czekam na powrót! Tak było i tym razem. Pokochałam These Violent Delights, a Our Violent Ends przypieczętowało moją opinię, że to najlepszy retelling Romea i Julii. Nie sądziłam, że będę w stanie polubić Rosalind tak bardzo jak Juliette, zwłaszcza po wydarzeniach z OVE, ale Chloe Gong znowu to zrobiła!

Rosalind i Orion to kolejna wspaniała para. Nie wiem nawet, czy nie lubię ich nieco bardziej. Ich uczucie dojrzewa w zupełnie innych okolicznościach. Muszą udawać małżeństwo i otwarcie współpracować w przeciwieństwie do Juliette i Romy, którzy byli z dwóch gangów, z których każdy gotowy był rzucić się drugiemu do gardła i pokonać go bez względu na cenę. Dzięki temu, że Rosalind i Orion muszą odgrywać zgraną parę przed innymi, mamy dużo sytuacji, w których sobie docinają i w których po prostu muszą być razem. Jakby tego było mało, dostajemy POV siostry Rosalind, Celii, oraz wątek enemies to lovers u niej i Olivera, brata Oriona.

Mocno zachęcam was do przeczytania cytatów, z którymi odliczałam do premiery. Wybrałam czternaście i myślę, że dobrze nakreślają klimat książki i relacje między bohaterami. PS nie każdy cytat odnosi się do Rosalind i Oriona.

Szanghaj w „Nikczemnej Fortunie” pragną zagarnąć dla siebie trzy różne siły polityczne: nacjonaliści, komuniści i imperialiści z Japonii. Rosalind i Orion reprezentują nacjonalistów, Celia i Oliver komunistów, a Seagreen, czyli gazeta, w której pracują pod przykrywką Rosalind i Orion, sympatyzuje z imperialistami. Nie każdy jednak działa w imię idei. Niektórzy nie mają, gdzie się podziać, inni chcą odkupić swoje winy z czasów wojny gangów. Oprócz dwóch głównych par, pojawia się też Alisa Montagow, którą znamy z TVD oraz sprytna i ciekawska siostra Oriona i Olivera, Sophie.

Tak jak w poprzedniej dylogii, autorka łączy w swojej książce historię, politykę i elementy fantastyczne. Rosalind jest nieśmiertelna. Dzięki eksperymentowi, który uratował jej życie, nie starzeje się i potrafi błyskawicznie się regenerować. Jedyna rzecz, która może ją zniszczyć to jej ulubiona broń. Trucizny. Do tego mamy wątek detektywistyczny, bo głównym celem akcji Rosalind i Oriona jest odkrycie, kto z agencji Seagreen stoi za podejrzanymi morderstwami. Przygotujcie się na kryptonimy, podwójnych agentów, wspomnienia z przeszłości i zawracające w głowie zwroty akcji.

Nieśmiertelna, tajna agentka, aranżowane małżeństwo, praca pod przykrywką i widmo kolejnej wojny wiszącej nad Szanghajem. Przenieście się wraz z Rosalind w znane nam rozświetlone neonami uliczki, podejmijcie się śledztwa i odkryjcie, kto jest odpowiedzialny za tajemnicze morderstwa z użyciem podejrzanej substancji chemicznej. Książka pochłonie was nim się obejrzycie!

Nikczemna Fortuna jest jak ulubiona broń Rosalind. Nawet nie zauważysz, kiedy cię trafi, rozejdzie się po twoich żyłach, zwali z nóg. Gdy się zorientujesz, będzie już za późno. Książka pochłonie cię tak, że nie będziesz w stanie się od niej oderwać!

Lubicie wracać do znanych wam światów z książek? Lubicie spin offy?

„Foul Lady Fortune” to wielowątkowa powieść, która swoją zawiłością zdecydowanie przebija poprzednie powieści Chloe Gong. Tym razem walki rozgrywają się nie między gangami, a siłami politycznymi. W międzyczasie czytelnik obserwuje śledztwo Rosalind i Oriona, dwójki szpiegów, których celem jest rozwiązanie tajemnicy serii morderstw. Nie ukrywam – rozwiązanie tej sprawy mnie zaskoczyło!

Uważam tę powieść za wciągającą, choć nieco mniej emocjonującą niż „These Violent Delights”. Być może przyczynia się do tego obserwowana przeze mnie wtórność w kreacji bohaterów. Uważam to za największy minus tej powieści i liczę, że Chloe Gong uda się od tego odbić w kontynuacji.

Mimo to polecam poznać tę historię dla ciekawej intrygi, przystępnego stylu oraz – mimo swojej wtórności – dających się lubić bohaterów!

Pełna recenzja: https://www.kulturalnameduza.pl/2023/07/foul-lady-fortune-chloe-gong-recenzja.html

Zakończenie dylogii ,,Gwałtowne pasje” w pewien sposób zamknęło historię Juliette i Romy. Jednak Szanghaj wciąż zmaga się z rywalizującymi stronnictwami i porachunkami półświatka. Rosalind, kuzynka Juliette, aby odpokutować za ,,zdradę” rodziny zostaje szpiegiem i płatną zabójczynią pod pseudonimem Lady Fortuna. Aby zachować swoją misję w tajemnicy, zawiera fikcyjne małżeństwo z innym szpiegiem, Orionem. Jednocześnie w Szanghaju dochodzi do serii zabójstw.

Gdy pierwszy raz usłyszałam o tej książce, uznałam, że autorka po prostu chce kontynuować historię drugoplanowych postaci z ,,Gwałtownych pasji” i będzie to typowy spin-off, jednak prawda jest bardziej barwna – tak jak pierwsza dylogia była retellingiem ,,Romea i Julii”, tak ta wykorzystuje inną sztukę Szekspira, czyli ,,Jak wam się podoba”. Ja czytałam ten dramat, ale już parę lat temu, więc niewiele z niego pamiętam i nie mogłam na bieżąco porównywać wydarzeń jak przy wcześniejszych książkach Gong. Z tego powodu nie zaangażowałam się aż tak bardzo w historię Rosalind, jak to było z Juliette, na początku byłam też trochę przytłoczona nadmiarem powiązań szpiegowsko-politycznych, ale im dalej, tym było lepiej, a końcówka to całkowity sztos. Na pewno w oczy rzuca się podobny zabieg jak przy ,,Gwałtownych pasjach” – tak jak tam mieliśmy retelling historii Romea i Julii, ale zamiast miłości od pierwszego wejrzenia dostaliśmy odbudowywanie związku, tak tutaj zamiast lekkiej i radosnej komedii dostajemy opowieść pełną smutku i okrucieństwa.

Rosalind już wcześniej wydawała mi się jedną z ciekawszych postaci, a tutaj w pełni pokazuje swój potencjał. Jest bardzo twarda, zdecydowana, wydaje się nie cofać przed niczym, ale pod tym wszystkim kryje się ogrom traum i ból przed zranieniem. Autorka świetnie pokazała, że osoby, które uważamy za bardzo silne, często kryją w sobie tę kruchą, słabą stronę, ale nie uczyniła z Rosalind rozmemłanej i chwiejnej. Podobnie sprawa ma się z Orionem, którego poznajemy jako charyzmatycznego, rzucającego żartami kobieciarza, by z czasem odkryć jego wrażliwą stronę. Podobnie jak w poprzedniej dylogii relacja między tymi postaciami rozwija się dość powoli, ale jest pełna chemii i żaru, powiedziałabym, że jest nawet intensywniejsza. Motyw aranżowanego małżeństwa między szpiegiem i zabójczynią w połączeniu z azjatyckimi klimatami przypomina nieco anime ,,Spy x Family”, więc spokojnie mogę polecić tę pozycję osobom, które czekają na kolejne odcinki. Oprócz tego śledzimy dalsze losy Alisy i Celii/Kathleen, które mogą pokazać się z kolejnych stron, a także poznajemy nowe postacie takie jak Phoebe czy Oliver. Chloe Gong ma dosyć powolny sposób budowania fabuły, pisze bardzo szczegółowo, nie zarzuca nas zwrotami akcji, ale gdy już polubimy jej sposób pisania, nie sposób się od niego oderwać, szczególnie że nie brakuje tu tajemnic – zwłaszcza pod koniec. Jedyne, co może przeszkadzać, to fakt, że chociaż teoretycznie akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym, bohaterowie mają w większości bardzo liberalne spojrzenie na świat. Jednak dla mnie sama obecność pewnych zjawisk nadprzyrodzonych daje wyraźny sygnał, że nie jest to powieść ukazująca realia, więc mi to nie przeszkadzało.

Nie zawiodłam się na tej książce. Czekam na kontynuację i jestem ciekawa, czy Chloe Gong napisze coś jeszcze w tym świecie. Pomysł na serię inspirowaną różnymi tekstami Szekspira może być bardzo owocny.

,, Ktoś, kto zabłądził zbyt głęboko w ciemności, zawsze będzie się obawiać, że nie potrafi już rozpoznać światła.”

Uwielbiam sięgać po książki autorki Chloe Gong.

⏳ To już trzecia pozycja, po którą sięgam tej autorki. "These Violent Delights" wskoczyła na wysokie miejsce moich ulubieńców i zapadła głęboko w pamięci i w serduszku.

⏳ Porywająca intryga to kolejny mocny punkt książki. Książka oferuje napięcie, zaskakujące zwroty akcji i tajemnice, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Klimat Chin lat 30. XX wieku, połączony z elementami fantastycznymi i wspaniałymi postaciami. To musiało się udać! Sercem tej historii są bohaterowie - Orion, Oliver, Phoebe, Rosalind, Celia, Alisa. Relacje między bohaterami zostały również utworzone po mistrzowsku. Napięcie, które czułam pomiędzy nimi podczas lektury wzbudzało we mnie emocje, których nie jestem w stanie opisać!

"Foul Lady Fortune" wciągający książka Chloe Gong, który oferuje czytelnikowi mieszankę emocji, mrocznych tajemnic i napięcia. Czytaliście kiedyś książki Chloe Gong?

Uwielbiam sięgać po książki autorki Chloe Gong.

Kocham te książkę jak poprzednia dylogia było poprostu ciekawa i przyjemna to ta jest cudowna