Foul Lady Fortune

Okładka książki Foul Lady Fortune Chloe Gong
Okładka książki Foul Lady Fortune
Chloe Gong Wydawnictwo: Margaret K. McElderry Books Cykl: Foul Lady Fortune (tom 1) fantasy, science fiction
Foul Lady Fortune (tom 1)
Foul Lady Fortune
Margaret K. McElderry Books
2022-12-31
2022-12-31

🌸No cóż mogę innego powiedzieć, ta książka jest BARDZO DOBRA.
Zakochałam się w jej unikatowym klimacie i bohaterach. Mimo że ją skończyłam ciągle o niej myślę 💜

🌸Zacznę od tego, że język, jakim ta książka jest napisana, jest genialny. Jestem miło zaskoczona, bo ani razu, w ciągu prawie 600 stron, nie pojawia się żadne przekleństwo. Emocje i zachowania bohaterów są dobrze opisane, a każdy z nich jest dopracowany. Opisy otoczenia nie są nużące, dzięki nim czułam, że już wcale nie jestem w pokoju tylko w Szanghaju i badam sprawę chemicznych morderstw 🫣🔪

🌸Realcje między bohaterami są ukazane w sposób realistyczny, a wątek romantyczny jest CUDOWNY 💞✨️ Najczęściej gdy czytam jakieś romanse albo książki z tym wątkiem jestem zażenowana zachowaniami postaci. Ale tu było całkiem inaczej. Z uśmiechem na twarzy śledziłam dosyć wolno rozwijającą się więź między Orionem a Rosalind (szczerzyłam się do kartki 🫣🤣)

🌸Na początku nie mogłam się wciągnąć w akcję, bo spadł na mnie ogrom informacji, trudno się ogarnąć kto jest kim, ale potem wszystko przyśpieszyło. Koniec może sprawić zawrót głowy, ale naprawdę warto przeczytać tę książkę. Polecam z całego serca 💜💜💜

🌸No cóż mogę innego powiedzieć, ta książka jest BARDZO DOBRA.

Opowiada ona o Rosalind Lang, która jest nieśmiertelną ekspertką od trucizn. Kiedy Cesarska Armia Japońska rozpoczyna inwazję na Chiny, dziewczyna otrzymuje misje. Musi odkryć kto stoi za serią morderstw odbywających się w Szanghaju. Dodatkowo musi udawać żonę Oriona Honga, aby nie wzbudzić podejrzeń.
Jestem pod wrażeniem wykreowania świata i bohaterów. Niesamowicie przywiązałam się do tej książki i już nie mogę się doczekać aż zacznę jej kontynuację.
Mimo, że powieść ma prawie sześćset stron czytało mi się ją bardzo szybko i przyjemnie (a nawet wyciągnęła mnie z zastoju) Pióro autorki jest naprawdę cudowne. Już od samego początku czułam się zaangażowana w fabułę.
Jest to pozycja idealna dla fanów wątku slowburn. Nie tylko znajdziecie go w tej książce, ale gwarantuje, że się na nim nie zawiedziecie, bo jest naprawdę dobrze napisany.
Jeśli chodzi o sam wątek kryminalny był on dobry, chociaż na pewno nie zostanie on moim ulubionym. Natomiast o zakończeniu nie mogę tego powiedzieć. Należy ono do tych nieoczywistych, które zostają w pamięci na długo.
Jedynym minusem tej książki jest mała ilość akcji. W tej powieści znajdziecie więcej polityki niż samych wydarzeń.
Zdecydowanie polecam wam tą książkę, a w szczególności dla fanów wątku "kto ci to zrobił" Już od dawna chciałam przeczytać książkę od Chloe Gong. Zdecydowałam się na Foul lady fortune i był to bardzo dobry wybór!

(współpraca reklamowa z Wydawnictwem Jaguar)

Wolicie książki, które dzieją się teraz czy w przyszłości a może w przyszłości?

Ja raczej wolę książki, które dzieją się teraz ale jeżeli jakaś tematyka bardzo mnie zainteresuje, to czytam takie naprawdę stary historia. Przychodzę do was z recenzją książki, która dosyć że dzieje się daleko od nas, bo w Szanghaju to jeszcze w 1931 r.

Reklama wydawnictwo jaguar

Chloe Gong w Polsce jest raczej znaną pisarką. Jeżeli ktoś czyta młodzieżówki czy fantastykę to tę autorkę kojarzy. Może nawet czytaliście jej książki? Na chwilę obecną u nas pojawiły się jej 2 serie z jednego uniwersum i jedna książka z nowej serii.Pierwsza dylogia to "these violet delights", są takim nieco retellingiem Romeo i Julii, właśnie w Szanghaju w 1920 r. mamy tam gangi, mamy niebezpieczeństwo.

"Four lady fortune" jest drugą serią w tym samym uniwersum tylko kilkanaście lat później. I ja jestem zdania, że te dwie serie należy czytać po sobie i żeby je znać. Ponieważ bohaterowie się przeplatają, wydarzenia są zbliżone, a także te książki historycznie dzieją się po sobie.
Nasza główna bohaterka, miała też znaczenie w poprzedniej historii i w tej dylogii, dostała swój głos.

Fabularnie książka jest genialna. Charakterna bohaterka, spiski, przekręty i tajemnice. A to wszystko zamknięte w starym Szanghaju, jak wiemy w latach 20/30 - było dosyć mocno wyzwolone. Były gangi, hazard, z jednej strony wielkie ubóstwo a z drugiej ogromne bogactwo.

W tym wszystkim mamy Rosalind, dziewczyn dosyć, że otarła się o śmierć, to jeszcze zdradziła! Teraz musi wręcz za to pokutować. Jest dobra w swoim fachu, wręcz bardzo dobra, miano Fortuny, które jej nadali, znaczy wiele.
W mitologi Fortuna była boginią, która jedynych obdarowywałam szczęściem za to innych ogromnym nieszczęściem i tragedią.

W książce występuje cała masa osób, wiem, że dla niektórych jest to problem. Ja też miałam, problem z połapaniem się kto jest kim. Ta seria ma też bardzo wysoki próg wejścia i mi trudno było się w nią gryźć. Jakoś od połowy zaczęłam kibicować bohaterom i nie byłam w stanie odłożyć tej książki, bo tak dobrze mi się to czytało.
Stałam się ogromną fanką autorki, w jeden miesiąc przeczytałam jej 5 książek i czuje ogromny niedosyt. Czekam na jej kolejne dzieła. Zdecydowanie 5/5 ⭐️!

Wolicie książki, które dzieją się teraz czy w przyszłości a może w przyszłości?

Reklama wydawnictwo jaguar

Chloe Gong...

Jestem ogromną fanką duologii ,,These Violent Delights”, tamte książki mają moje serce! 💖
Jednakże ta tutaj?!!! 🤯
Nie jestem w stanie nawet, dobrze ułożyć zdań, aby przekazać jak bardzo ją kocham! 💖
Na początku miałam trudność, aby się wkręcić, więc dajcie jej chwilkę, jednak później?! Nie byłam w stanie się oderwać!
Niesamowita fabuła, która posiada tyle plot twistów i tajemnic, że nie raz zostawi was zszokowanych! Romans to ten z tych powolno rozwijających się, które ja lubię najbardziej! 💖
Ta chemia między bohaterami!!! Dawno nie czytałam tak rozbrajająco napisanej relacji.
A zakończenie?! To jest miazga, ostatnie 10 rozdziałów czytałam z oczami na wierzchu siedząc jak na szpilkach!
Kocham tą książkę! 💖

Jednakże ta tutaj?!!! 🤯
Niesamowita fabuła, która posiada tyle plot twistów i...

Zmęczyła mnie ta książka, ale mimo wszystko wciągnęła, co uświadomiłam sobie dopiero pod koniec. Myślę, że styczeń nie był najlepszym czasem na sięgnięcie po nią. Miałam wobec niej trochę wysokie wymagania, bo czytałam poprzednie książki autorki i jacie, nie potrafiłam się od nich oderwać. A przy tej tak nie było.

Początek był spokojny, dla mnie trochę aż za spokojny. Takie same miałam wrażenie ze środkiem. Niby coś się działo, akcja szła do przodu, pojawiały się nowe informacje, jedne postacie znikały, inne się pojawiały, a ja nie potrafiłam się w tym odnaleźć. I dopiero pod koniec wciągnęłam się bardziej i jacie, ja chcę więcej.

W tym tomie było więcej Rosalind. Mogłam ją lepiej poznać i jacie, polubiłam ją. Zadziwiła mnie jej siła, a przecież ona tyle przeszła. Grała we własną grę razem z Orionem i jacie, dobrze im to wychodziło. Orion, poznałam go w tym tomie i go polubiłam. Na początku wydawał mi się takim mało znaczącym bohaterem, ale potem pokazał więcej siebie i tego, jakie zagmatwane było jego życie.

Phoebe, to była postać, która mnie najbardziej zaskoczyła i czuję, że jeszcze wiele może pokazać.

,,Foul Lady Fortune. Nikczemna fortuna” to książka, po której spodziewałam się wiele. Nie wciągnęła mnie jednak od początku tak, jak się spodziewałam, ale mimo wszystko nie potrafię o niej zapomnieć i doczekać się na kolejną część.

Początek był spokojny, dla mnie trochę aż za spokojny....

Dałwałam jej długo szanse, ciągle liczyłam,że nagle się coś zmieni tzn. miałam już dość tych komunistów, nacjonalistów, ciągłego trwania w ich spiskach, a właściwie tylko używania tego słownictwa. Zamęczyło to dla mnie tą książkę, a zaciekawiła mnie bardzo, postacie dobrze wykreowane, świat przedstawiony też ma swój klimat. Napięcie między głównymi bohaterami ok. No ale od miej więcej połowy przekartkowałam tą książkę, bo nie mogłam tego ciągłęgo sloganu o tych różnych grupach znieść.

Kocham te książkę jak poprzednia dylogia było poprostu ciekawa i przyjemna to ta jest cudowna

Kocham kiedy serie się tak dobrze rozwijają i każda kolejna część jest coraz lepsza! Bo chociaż "Foul Lady Fortune" to teoretycznie zupełnie oddzielna dylogia, jest niejako przedłużeniem "These Violent Delights" i rozwija wątki znanych nam już postaci, więc w głowie traktuję wszystkie te książki jako całość.

Cztery lata temu Rosalind otarła się o śmierć, ale ostatecznie wróciła do zdrowia z nową niecodzienną umiejętnością. Porzuciła swoją tożsamość i próbuje odpokutować za grzechy, pracując dla nacjonalistów, podczas gdy jej siostra dołączyła do opozycyjnych komunistów. Chiny mierzą się z wieloma przeciwnościami, a Rosalind zostaje wysłana przez swoich zwierzchników na nową misję, która wymaga od niej udawania żony innego szpiega - irytującego Oriona Honga.

"Foul Lady Fortune" po raz kolejny wabi nas atmosferą Szanghaju, w którym jednak wiele się zmieniło, a także urokliwym klimatem powieści szpiegowskiej. Choć nie ukrywam, że żadne z bohaterów nie wydaje się być przesadnie dobrym szpiegiem. Ale wciąż są tu emocje, pościgi, tajemnicze morderstwa i jeszcze bardziej tajemnicze spiski, których kolejne elementy odkrywamy wraz z bohaterami.

Bardzo się cieszę, że autorka postawiła na rozwój wątków Rosalind i Celii, przy czym ta pierwsza szczególnie mi się spodobała i zawsze najbardziej niecierpliwie czekałam na jej fragmenty. Z drugiej strony, obydwie równolegle toczące się historie są bardzo ciekawe, a relacje sióstr z braćmi Hong tak urocze, a równocześnie niejasne i skomplikowane, że w każdym momencie powieści na pewno będziecie usatysfakcjonowan_!

A oprócz grzejących serce wątków romantycznych mamy tu też queerową reprezentację, barwne, zapadające w pamięć postaci, niespodziewane zwroty akcji i zakończenie, które sprawia, że nie można doczekać się kolejnej części!

Cztery lata temu Rosalind otarła się o śmierć, ale ostatecznie...

Lubicie wracać do znanych wam światów z książek? Lubicie spin offy?

Jeśli polubię wykreowany przez autorów świat, to z ogromną przyjemnością czekam na powrót! Tak było i tym razem. Pokochałam These Violent Delights, a Our Violent Ends przypieczętowało moją opinię, że to najlepszy retelling Romea i Julii. Nie sądziłam, że będę w stanie polubić Rosalind tak bardzo jak Juliette, zwłaszcza po wydarzeniach z OVE, ale Chloe Gong znowu to zrobiła!

Rosalind i Orion to kolejna wspaniała para. Nie wiem nawet, czy nie lubię ich nieco bardziej. Ich uczucie dojrzewa w zupełnie innych okolicznościach. Muszą udawać małżeństwo i otwarcie współpracować w przeciwieństwie do Juliette i Romy, którzy byli z dwóch gangów, z których każdy gotowy był rzucić się drugiemu do gardła i pokonać go bez względu na cenę. Dzięki temu, że Rosalind i Orion muszą odgrywać zgraną parę przed innymi, mamy dużo sytuacji, w których sobie docinają i w których po prostu muszą być razem. Jakby tego było mało, dostajemy POV siostry Rosalind, Celii, oraz wątek enemies to lovers u niej i Olivera, brata Oriona.

Mocno zachęcam was do przeczytania cytatów, z którymi odliczałam do premiery. Wybrałam czternaście i myślę, że dobrze nakreślają klimat książki i relacje między bohaterami. PS nie każdy cytat odnosi się do Rosalind i Oriona.

Szanghaj w „Nikczemnej Fortunie” pragną zagarnąć dla siebie trzy różne siły polityczne: nacjonaliści, komuniści i imperialiści z Japonii. Rosalind i Orion reprezentują nacjonalistów, Celia i Oliver komunistów, a Seagreen, czyli gazeta, w której pracują pod przykrywką Rosalind i Orion, sympatyzuje z imperialistami. Nie każdy jednak działa w imię idei. Niektórzy nie mają, gdzie się podziać, inni chcą odkupić swoje winy z czasów wojny gangów. Oprócz dwóch głównych par, pojawia się też Alisa Montagow, którą znamy z TVD oraz sprytna i ciekawska siostra Oriona i Olivera, Sophie.

Tak jak w poprzedniej dylogii, autorka łączy w swojej książce historię, politykę i elementy fantastyczne. Rosalind jest nieśmiertelna. Dzięki eksperymentowi, który uratował jej życie, nie starzeje się i potrafi błyskawicznie się regenerować. Jedyna rzecz, która może ją zniszczyć to jej ulubiona broń. Trucizny. Do tego mamy wątek detektywistyczny, bo głównym celem akcji Rosalind i Oriona jest odkrycie, kto z agencji Seagreen stoi za podejrzanymi morderstwami. Przygotujcie się na kryptonimy, podwójnych agentów, wspomnienia z przeszłości i zawracające w głowie zwroty akcji.

Nieśmiertelna, tajna agentka, aranżowane małżeństwo, praca pod przykrywką i widmo kolejnej wojny wiszącej nad Szanghajem. Przenieście się wraz z Rosalind w znane nam rozświetlone neonami uliczki, podejmijcie się śledztwa i odkryjcie, kto jest odpowiedzialny za tajemnicze morderstwa z użyciem podejrzanej substancji chemicznej. Książka pochłonie was nim się obejrzycie!

Nikczemna Fortuna jest jak ulubiona broń Rosalind. Nawet nie zauważysz, kiedy cię trafi, rozejdzie się po twoich żyłach, zwali z nóg. Gdy się zorientujesz, będzie już za późno. Książka pochłonie cię tak, że nie będziesz w stanie się od niej oderwać!

Lubicie wracać do znanych wam światów z książek? Lubicie spin offy?

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo podobała mi się książka i ta historia.

Bardzo podobała mi się książka i ta historia.