rozwińzwiń

Opowieści buddyjskie dla małych i dużych. Otwierając wrota Twojego serca

Okładka książki Opowieści buddyjskie dla małych i dużych. Otwierając wrota Twojego serca Ajahn Brahm
Okładka książki Opowieści buddyjskie dla małych i dużych. Otwierając wrota Twojego serca
Ajahn Brahm Wydawnictwo: Studio Astropsychologii religia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Opening the Door of Your Heart: And other Buddhist tales of happiness
Wydawnictwo:
Studio Astropsychologii
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383010014
Tłumacz:
Iwona Madej
Tagi:
Buddyzm Budda BasnieBuddyjskie BajkiBuddyjskie PrzypowiesciBuddyjskie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
279
227

Na półkach:

Do "Opowieści buddyjskich" Ajahna Brahma podchodziłem z odrobiną sceptycyzmu (cum grano salis),ponieważ nie mam pełnego zaufania do zachodnich wyznawców buddyzmu. Ta niezwykła droga życia (czy też system filozoficzno-religijny) jest tak ściśle związana z orientalnym postrzeganiem rzeczywistości, z kulturą Indii, Japonii czy Chin, że trudno mi zaakceptować Anglika w roli buddyjskiego nauczyciela.

Moje obawy tylko częściowo się potwierdziły. Autor po ukończeniu studiów w Cambridge opuścił Europę, by wieść życie skromnego mnicha w tradycji Therawady (Tajskiej Tradycji Leśnej) – w Tajlandii. Po latach przeniósł się do Australii, w okolice Perth, gdzie został opatem klasztoru Bodhinyana. Taka biografia dodaje mu wiarygodności.

Przekaz Brahma różni się jednak od przekazu azjatyckich mistrzów. Jego forma jest bardziej frywolna, a mniej subtelna, skupiona. Brakuje nieco głębi i eleganckiej prostoty, cechujących styl Thicha Nhata Hanha czy D.T. Suzukiego. Niektóre przykłady i żarty wydają się trywialne.

Nie znaczy to, że książka nie ma zalet. Wartość nadają jej klasyczne dżataki i przypowieści, praktyczne porady duchowe, a także kilka zabawnych anegdot z życia mnichów. Brahm pisze o miłości, szczęściu, cierpieniu, wolności, współczuciu, spokoju. Czyni to w sposób przyjazny dla czytelnika. Lektura "Opowieści…" nie jest czasem straconym.

Na zachętę przytaczam kilka wynotowanych myśli oraz streszczenie opowiastki „Pomiędzy tygrysem a wężem”.

Sentencje

1) Czy zauważyłeś, że w naszej kulturze tych, którzy odpoczywają w spokoju można znaleźć jedynie na cmentarzu?
2) Chwila czystej rozpaczy otwiera wrota mądrości, wrota, których nigdy nie widzimy w codziennym życiu.
3) Ten, kto wie, nie mówi. Ten, kto mówi, nie wie.
4) Jeśli ktoś nazwie cię głupcem, jedyną przyczyną twojego zdenerwowania może być pewność, że ta osoba ma rację.
5) Mnichów nie interesują romanse przy świecach. Zajmują się zapalaniem świateł rzeczywistości.

„Pomiędzy tygrysem a wężem”

Człowiek ucieka przed tygrysem. Widzi studnię i do niej wskakuje. W studni nie ma jednak wody. Jest za to wąż. Człowiek chwyta się korzenia: jest milimetr za nisko dla tygrysa (który z góry napiera łapami) i milimetr za wysoko dla węża wijącego się w dole. Wisi. Na domiar złego biała i czarna mysz zaczynają przegryzać korzeń. Nagle z góry spadają krople miodu. Człowiek wyciąga język i smakuje miód w tej tragicznej sytuacji. Okazuje się, że na drzewie przy studni był ul. Tygrys zapierał się o to drzewo, wkładając łapy do studni. Potrząsnął nim i z ula spadły krople miodu. W końcu nadgorliwy tygrys wpadł do studni, przeleciał obok człowieka, runął na węża i go zabił, sam skręcając kark. Człowiek, który przeczekał najgorsze, teraz musiał przejąć inicjatywę i wydostać się ze studni. Droga była już wolna.

Do "Opowieści buddyjskich" Ajahna Brahma podchodziłem z odrobiną sceptycyzmu (cum grano salis),ponieważ nie mam pełnego zaufania do zachodnich wyznawców buddyzmu. Ta niezwykła droga życia (czy też system filozoficzno-religijny) jest tak ściśle związana z orientalnym postrzeganiem rzeczywistości, z kulturą Indii, Japonii czy Chin, że trudno mi zaakceptować Anglika w roli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
282
65

Na półkach:

Gorąco polecam.
Dzięki tej książce można przewartościować swoje poglądy i przede wszystkim pragnienia oraz potrzeby dnia codziennego jak i duchowego.

Gorąco polecam.
Dzięki tej książce można przewartościować swoje poglądy i przede wszystkim pragnienia oraz potrzeby dnia codziennego jak i duchowego.

Pokaż mimo to

avatar
303
124

Na półkach:

Miałam ogromne obawy dotyczące tej książki. Zakupiłam ją z myślą poznania mentalności mnichów buddyjskich, co jest mi potrzebne do stworzenia podłożu charakteru postaci w mojej książce. Zgapilam sie jednak nieco, gdyż przy składaniu zamówienia nie zwróciłam uwagi na to, jakie wydawnictwo ów książkę wydaje (wydawnictwo okultystyczne, które bojkotuje). Jednak fakt stał się faktem dokonanym, książka de facto była mi potrzebna. Długo jednak wstymywalam się z przeczytaniem jej - mimo wszystko. Właśnie ją skończyłam i jestem naprawdę miło zaskoczona. Opowieści w książce nie promują buddyzmu jako takiego. Wszystkie historie - a jest ich 108 - są uniwersalne, idealne dla wyznawcy każdej religii czy nawet ateisty. Opowiastki dają wiele do myślenia, zastanowienia się nad życiem, priorytetami, własnymi uczuciami czy konstrukcją wszechświata. Osobiście, po przeczytaniu tej książki czuje się tak, jakbym odbyła prywatną terapię skupiająca się na zaakceptowaniu siebie, swojego otoczenia oraz wejrzenia w głąb siebie - aby zrozumieć siebie. Książka była lekka, z nutą humoru, czytało się ją niezwykle przyjemnie.
Książkę polecam każdemu, inna sprawa jest z wydawnictwem - jego już nie polecam - choć przy tej książce można chyba zrobić wyjątek.

Miałam ogromne obawy dotyczące tej książki. Zakupiłam ją z myślą poznania mentalności mnichów buddyjskich, co jest mi potrzebne do stworzenia podłożu charakteru postaci w mojej książce. Zgapilam sie jednak nieco, gdyż przy składaniu zamówienia nie zwróciłam uwagi na to, jakie wydawnictwo ów książkę wydaje (wydawnictwo okultystyczne, które bojkotuje)....

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Wiele z tych historii już znałem ,ale fajnie ,że zostały zebrane w jednym miejscu :-) pozytywna i pełna mądrości buddyjskich książka :-)

Wiele z tych historii już znałem ,ale fajnie ,że zostały zebrane w jednym miejscu :-) pozytywna i pełna mądrości buddyjskich książka :-)

Pokaż mimo to

avatar
1286
176

Na półkach: ,

Jeżeli zdarza Ci się widzieć tylko ciemne strony życia i skupiać się na swoich błędach to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Czemu widzimy zawsze w murze te 2 krzywe cegły a nie zauważamy 998 dobrze położonych, na to i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Ajahn Brahm ze swoim wyjątkowym poczuciem humoru uczy nas jak żyć i cieszyć się tą chwilą, która teraz trwa. Pozwala nam dostrzec ile rzeczy może nas ominąć, jeżeli nasze myśli będą ciągle koncentrować się na tym co przeszłe i próbując zapanować nad przyszłością.

Jeżeli zdarza Ci się widzieć tylko ciemne strony życia i skupiać się na swoich błędach to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Czemu widzimy zawsze w murze te 2 krzywe cegły a nie zauważamy 998 dobrze położonych, na to i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Ajahn Brahm ze swoim wyjątkowym poczuciem humoru uczy nas jak żyć i cieszyć się tą chwilą, która teraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
97
69

Na półkach:

Bardzo dobrze się czyta, ujmująca.

Bardzo dobrze się czyta, ujmująca.

Pokaż mimo to

avatar
92
34

Na półkach: ,

Po obejrzeniu kilku przemówień sympatycznego mnicha zdecydowałem się sięgnąć po jedną z jego książek. Padło na opowieści buddyjskie. Z racji bycia chrześcijaninem podchodzę do filozofii buddyzmu z dużą dozą dystansu i ostrożności. Niemniej liczyłem na znalezienie tu wielu pouczających historii, cennych cytatów, głębokich refleksji.

I muszę przyznać, że trochę się zawiodłem. Historii jest 108 (która to liczba zdaje się symbolizuje doskonałość w buddyzmie),a istotnych z mojego punktu widzenia było zaledwie kilkanaście. Lwia część tej książki po prostu do mnie w żaden sposób nie trafiła. Większość opowieści swoją naiwnością, spłyceniem obrażały myśl, którą miały obrazować (może 'dla małych' w tytule nie jest przypadkiem). Czasem żałowałem, że nie przeczytałem po prostu ostatniego akapitu z przesłaniem, pomijając historię.

Żeby nie było, ta książka na pewno nie jest stekiem bzdur. Brahm porusza wiele ważnych kwestii, przedstawia podejścia do szeregu aspektów życia, którego nie sposób negować. Pocieszające, kojące, budzące spokój. Z pewnością wielu osobom ta lektura pomoże. Do mnie po prostu nie najlepiej trafiła forma.

„Kiedy nie można nic zrobić, po prostu nie rób nic.” (s.123)

„Dla tych, którzy wierzą, że „kiedy to zdobędę, wtedy będę szczęśliwy’ szczęście będzie zaledwie ulotnym marzeniem gdzieś w dalekiej przyszłości. Będzie niczym tęcza, albo czymś, co jest tuż tuż, ale zawsze poza naszym zasięgiem. Nigdy w swoim życiu czy nawet po śmierci, nie zaznają szczęścia.” (s.187)

Po obejrzeniu kilku przemówień sympatycznego mnicha zdecydowałem się sięgnąć po jedną z jego książek. Padło na opowieści buddyjskie. Z racji bycia chrześcijaninem podchodzę do filozofii buddyzmu z dużą dozą dystansu i ostrożności. Niemniej liczyłem na znalezienie tu wielu pouczających historii, cennych cytatów, głębokich refleksji.

I muszę przyznać, że trochę się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1684
151

Na półkach: , ,

Recenzja na blogu - http://clepatches.com/2020/03/06/opowiesci-buddyjskie-dla-malych-i-duzych-recenzja/

Recenzja na blogu - http://clepatches.com/2020/03/06/opowiesci-buddyjskie-dla-malych-i-duzych-recenzja/

Pokaż mimo to

avatar
60
27

Na półkach:

Warto poznać Ajahna Brahma i jego opowieść, by zacząć żyć lekko i szczęśliwie. Polecam wszystkie jego książki i mowy które wygłosił. Myślę, że każdy (nie tylko buddysta) znajdzie w nich coś dla siebie. Ajahn Brahm mówi językiem prostym, który trafia wprost do serca.
Bardzo polecam :)

Warto poznać Ajahna Brahma i jego opowieść, by zacząć żyć lekko i szczęśliwie. Polecam wszystkie jego książki i mowy które wygłosił. Myślę, że każdy (nie tylko buddysta) znajdzie w nich coś dla siebie. Ajahn Brahm mówi językiem prostym, który trafia wprost do serca.
Bardzo polecam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Straszne dyrdymały :/

Straszne dyrdymały :/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    376
  • Przeczytane
    226
  • Posiadam
    68
  • Ulubione
    21
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    7
  • Buddyzm
    6
  • 2015
    3
  • 2020
    3
  • 2012
    2

Cytaty

Więcej
Ajahn Brahm Opowieści buddyjskie dla małych i dużych Zobacz więcej
Ajahn Brahm Opowieści buddyjskie dla małych i dużych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także