Książka Roku 2018

Opowieści buddyjskie dla małych i dużych

Tłumaczenie: Iwona Madej
Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
Opening the Door of Your Heart: and Other Buddhist Tales of Happiness
978-83-7377-528-2
Religia, Buddyzm, szczęście, harmonia
religia
Amarisa

Wejdź do świata pełnego harmonii, spokoju i prawdziwego szczęścia. Książka zawiera zbiór 108 niezwykle inspirujących opowiadań pochodzących z Dalekiego Wschodu spisanych przez mnicha i ucznia Mistrza Ajahn Chah'a. Wiele z nich wywodzi się ze starych pism i przekazów buddyjskich. Natomiast ich treść idealnie dopasowuje się do aktualnej rzeczywistości. Niektóre są bardziej współczesnymi...

Wejdź do świata pełnego harmonii, spokoju i prawdziwego szczęścia.

Książka zawiera zbiór 108 niezwykle inspirujących opowiadań pochodzących z Dalekiego Wschodu spisanych przez mnicha i ucznia Mistrza Ajahn Chah'a. Wiele z nich wywodzi się ze starych pism i przekazów buddyjskich. Natomiast ich treść idealnie dopasowuje się do aktualnej rzeczywistości. Niektóre są bardziej współczesnymi anegdotami wzbogacającymi głębię starożytnych przypowieści. Mówią one o nadziei, miłości, przebaczeniu, a także o wolności od strachu i przezwyciężeniu bólu.

Opowiadane z dozą inteligentnego humoru, w sposób żartobliwy czasem bawią, a także skłaniają do refleksji i zadumy kojąc naszą duszę. Czytane dzieciom uczą nie tylko współczucia dla innych, ale rozwijają w nich dobroć, miłość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. Dorośli odnajdują w nich zrozumienie, spokój, jak również pomoc w rozwiązywaniu współczesnych problemów.

Teraz już każdy z nas może rozkoszować się ich czytaniem i otworzyć wrota swojego serca. Przygotuj się na prawdziwy balsam dla duszy!

źródło opisu: http://www.talizman.pl/opowieci-buddyjskie-p-7554.html

źródło okładki: http://www.talizman.pl/images//foto/01001802.jpg

romeo | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

U Ajahna Brahma najbardziej ujmuje mnie jego stosunek do własnej osoby. Autor nie uważa się za najmędrszego guru, do którego należy ostatnie słowo. Przeciwnie, wielokrotnie sam przyznaje, że jest kimś omylnym tak jak każdy. Ten dystans do samego siebie, wolność od nadmiernej pewności siebie a jednocześnie wierność własnym zasadom pojmowana jednak elastycznie a nie dogmatycznie sprawiają, że bez wahania uznam go za wielkiego nauczyciela duchowego i autentycznego religijnego przywódcę.

Ajahn Brahm uczy pokory wobec złożoności problemów, jakich dostarcza nam życie. Uczy, że nic nie jest do końca przesądzone, że na wszystko trzeba umieć spojrzeć także z innych punktów widzenia niż nasz. Te jego proste nauki, które często wydają się oczywiste, zostały, nie wiedzieć czemu zagubione przez nas w codziennej pogoni za sprawami uznawanymi za ważne czyli skupionymi wobec materialnego aspektu istnienia.

Opowieści w książce jest 108 (to cyfra znacząca w buddyzmie, ale nie orientuję się w jej...

Małgorzata | 2015-04-02
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Wspaniała książka na poprawę samopoczucia,od samego początku bawi i uczy akceptowania samego siebie. Zbiór opowieści o różnej tematyce,z morałem i dużą dawką humoru. Momentami wybuchałam niespodziewanie śmiechem i nie mogłam się powstrzymać od ogarniającej mnie fali radości :-D Są również historie,które wzruszają do łez : zachowanie zwierzęcia-krowy zmieniło podejście i serce jednego z wieźniów. Polecam przeczytanie choćby jednej opowiastki każdemu czytelnikowi,żeby zmienić nastawienie nie tylko do ludzi,ale przede wszystkim do siebie.

chomiki204 | 2015-01-06

Zbiór opowieści i historyjek dla każdego. Mądra i inspirująca lektura, do której warto wracać, gdy ogarnia nas zwątpienie w otaczający świat.
Do szczęścia potrzeba naprawdę niewiele.

Krzysiek | 2014-11-10
Na półkach: Polecam, Przeczytane

Książka jak dla mnie była trudna w odbiorze jednak opowieści te i bajki trafiają do serca a wartości w niej zawarte są bezcenne. Opowieści buddyjskie zmuszają do głębokich przemyśleń na temat życia, mnie nauczyły tego że do szczęścia potrzeba bardzo niewiele. Polecam książkę, która jak najbardziej przypadła mi do gustu.

Juliab3 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 03 lipca 2012

Buddyzm jest systemem filozoficznym, na ogół kojarzącym się ludziom z medytacją, cierpliwością i spokojem. Jakiś czas temu, oglądając program podróżniczy prowadzony przez pana Wojciecha Cejrowskiego, dowiedziałam się, na czym tak naprawdę polega ta, wyznawana przez niektórych, religia. Nie jest to nic innego jak czczenie i oswajanie demonów dla własnych celów. Brzmi trochę strasznie i niewiarygodnie, ale właśnie tak jest. W przeciwieństwie do zdobytej przeze mnie wiedzy, książka, napisana przez mnicha Ajahn’a Brahma, okazała się mało przerażającą, a za to bardzo przyjemną lekturą.

Wydawnictwo Studio Astropsychologii kolejny raz stanęło na wysokości zadania i stworzyło niesamowitą oprawę graficzną, tym razem do pozycji pt. „Opowieści buddyjskie dla małych i dużych”. Jej okładka z łatwością przyciąga wzrok potencjalnych obserwatorów, a wnętrze ozdobione motywem bambusa uprzyjemnia lekturę. Dla większości osób, a w szczególności dla wzrokowców jest to duży plus. Ponieważ i ja...

Emma | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Kupiłam i przeczytałam. Od razu wiedziałam, że to będzie ulubiona książka, taka, którą można czytać bez końca, która podnosi na duchu i może pokazać cel istnienia. To jest książka, którą powinni przeczytać wszyscy ludzie myślący, dotknięci przez los, aby zobaczyć światło w tunelu.
"Pozwól sobie na chwilę wyciszenia,
a zrozumiesz,
jak bezmyślnie pędziłeś na ślepo".

kasia900 | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Co to jest buddyzm? Według definicji Wikipedii, jest to system filozoficzno-etyczny, uznawany bardziej za filozofię niż za religię. Samo słowo 'buddyzm' kojarzyło mi się z mnichem, siedzącym po turecku z zamkniętymi oczami i medytującym. Po przeczytaniu "Opowieści buddyjskich" będę miała tych skojarzeń nieco więcej. Teraz przede wszystkim będzie to: cierpliwość, miłość, doskonałość, spokój, opanowanie i mądrość. Są to cechy, które posiada każdy mnich, ale także cechy, które powinien posiadać każdy człowiek niezależnie od tego w co wierzy.

Opowieści buddyjskie jest to zbiór poruszających opowiadań o miłości, szczęściu, nadziei, ale też o bólu, strachu i gniewie. Autorem tej książki jest człowiek, który zebrał te historie w całość i wydał je dla świętego spokoju, żeby zaspokoić nachalność innych ludzi. Często są to historie z jego własnego życia, a czasami gdzieś usłyszane i przez niego zapamiętane. Mimo wszystko łączy je to, że są spisane w sposób...

Lidl87 | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Koleżanka z pracy pożyczyła mi tę książkę, żeby mnie chyba pocieszyć. Opowieści buddyjskie są lekkie i przyjemne. Jedna z takich propozycji, które można czytać codziennie. Zawiera mnóstwo opowiadań, które znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym. Mnich - Opat już później opowiada mądrości, które tworzą piękne historie. Czytając widziałam siebie i swoje codzienne rozterki. Poczułam się lepiej po jej przeczytaniu, taki swoisty miód dla mojej duszy. Nie wiem czy byłabym albo będę w stanie zastosować rady - chociaż pewnie każdy psycholog zaleciłby podobne ćwiczenia, ale Ajah opisuję je w taki sposób, że nie czujemy się inni. Jesteśmy jak wszyscy- spójni.Jeśli jesteś skołowany i zmęczony codziennym życiem polecam przeczytanie.

zkosmosuwkosmos | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014
Aneta | 2013-01-07

Miło jest czasem oderwać się od rzeczywistości i wejść w świat baśni i bajek. Dobrze jest poczuć w sobie dziecko. Przyjemnie jest wrócić do chwil, kiedy miało się beztroskie dzieciństwo. Takie chwile gwarantują baśnie, mity, legendy. Kiedy więc ujrzałam książkę "Opowieści buddyjskie" to wiedziałam, że po prostu musi trafić ona do mojej biblioteczki. Byłam ogromnie ciekawa, jakie to baśnie krążą w innych krajach, kulturach, religiach. Spodziewałam się dobrej lektury, która da mi też kilka wskazówek. Czy to otrzymałam?

Ajahn Brahm zaledwie w wieku 16 lat zmienił religię i przeszedł na buddyzm. Zainteresowania uwarunkowane w tym kierunku rozwinęły się w czasie, kiedy studiował na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów wyjechał do Tajlandii, gdzie został mnichem. W miejscu, gdzie uzyskał święcenia w wieku 23 lat, a więc w Bangkoku, spędził dziewięć lat studiując nauki buddyjskie. Swoją wiedzę dotyczącą legend, baśń i tradycji chciał przekazać całemu światu.

"Opowieści...