Tao Te Ching

道德經
9788324619573
filozofia i etyka
Jakub Szwedo

Stworzona ponad dwa tysiące lat temu Tao Te Ching jest klasycznym dziełem literatury filozoficznej. Według jej mądrości żadna Twoja cecha nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. Osiemdziesiąt jeden rozdziałów z dobrymi, przemyślanymi, choć czasem przewrotnymi radami pomoże Ci odnaleć siebie nawet w dzisiejszym chaotycznym świecie. Wysiąd na chwilę z samochodu czy metra, zatrzymaj się w biegu i wkrocz na drogę tao - drogę pełną harmonii, emanującą siłą i spokojem. Id nią, studiuj słowa księgi. Poczuj, jak odzyskujesz równowagę, doskonalisz umiejętności przywódcze i biznesowe, stając się przy tym osobą skromną, spontaniczną i wspaniałomyślną.

źródło opisu: Wydawnictwo OnePress, 2010

źródło okładki: http://onepress.pl/ksiazki/tao-te-ching-lao-tzu-tr...»

Straszydło-Dydłoń | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Mądre i proste. Pod refleksję.

Jacob Scott | 2015-01-26

Niestety w książce jest dużo interpretacji własnej autora. Polecam czytając tę pozycję, zaglądać równocześnie do innych przekładów i wersji anglojęzycznej. Z jednej strony taka interpretacja jest dobra, ponieważ łatwiej jest zrozumieć myśli Laoziego, ale z drugiej nieco zakłamuje treść (która w oryginale jest bardziej zwięzła i enigmatyczna). Co do samej książki: jest mądra. Przynajmniej według mnie i do pewnego momentu. Będąc w połowie będziemy mieli już jej dość. To zbiór kilku całkiem inteligentnych przemyśleć (i domysłów, wiary), które ciągle wałkowane są od nowa. Przy pięćdziesiątym rozdziale o naturze Tao wymiękłem :D
Podsumowując: nic odkrywczego, czy wartościowego pod kątem literackim, ale można przeczytać (jeśli zbyt szybko się nie nudzimy) :)

Korneliusz | 2016-06-25

Dzieło to czytałem trzy lata temu. Mimo, iż zawiera ono sporo mądrości, nie mogę powiedzieć, aby zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Może kiedy przeczytam je po raz kolejny, to zmienię swoje zdanie.

książek: 1923
majkey | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Do tej książki trzeba wracać, a czytając, myśleć. To konkretne wydanie opatrzone jest komentarzem osoby, króra spędziła grube lata na badaniach dotyczących Tao. Warto się z tym komentarzem zapoznać, ponieważ pewne rzeczy zgrabnie tłumaczy oraz daje cenne uwagi.

Medley | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Chiny

Mądrości płynące z prostoty i trzeźwego postrzegania życia, nie podlegają żadnej ocenie, a i wszelkie słowa na ich temat spłyciłyby przekaz. "Lekkość jest źródłem stałości, ciężar rządzi ruchem".

Acilya | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, Inne
Przeczytana: 03 marca 2016

Jak już ktoś napisał, dużo mądrości w jednym miejscu. Bardzo naturalna, oczywista filozofia, którą niestety niewielu z nas stosuje w swoim życiu. Jednak - nie w treści, a w formie - tekst za bardzo przypominał mi religijne kazania...

Ania | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 21 marca 2014

Mądre i cenne słowa , które pozwalają na moment zatopić się w chwilo obecnej , pomyśleć o tym co jest tu i teraz.
Polecam :)

Rafał | 2016-09-28

Miód duchowy. Perła poznania. Absolutnie uwielbiam.

Natala | 2011-07-13
Na półkach: My drawer, Przeczytane
Agnieszka | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Tao Te Ching to książka ponadczasowa. Warto przeczytać.