Potęga mitu

The power of Myth
9788324020317
mit, antropologia
joly_fh

"Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał „Gwiezdne wojny” dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często? A on mi na to: Z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament. Znalazł się w świecie nowego mitu." Kultowa już „Potęga mitu” jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem, zainspirowanych przez...

Kultowa już „Potęga mitu” jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem, zainspirowanych przez Jacqueline Kennedy Onassis, ówczesną redaktorkę wydawnictwa Doubleday. Rancza, na którym spotykali się autorzy, użyczył im sam George Lucas.

Joseph Campbell – wybitny antropolog i religioznawca – porównuje mity różnych kultur, w których poruszane są wielkie tematy ludzkości: życie, zdolność do ofiary, miłość, bohaterstwo, pragnienie wieczności... Jednocześnie podkreśla, że mitologia odgrywa w życiu współczesnego zachodniego człowieka niewielką rolę, co powoduje, że nie potrafi on żyć w zgodzie ze społeczeństwem, naturą i przede wszystkim z samym sobą.

Campbell twierdzi, że mitologia Zachodu opiera się na światopoglądzie z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, który nie zgadza się ze współczesnym wyobrażeniem o wszechświecie. Dodaje też, że długo będziemy musieli czekać na nową mitologię, bo wszystko zmienia się zbyt szybko, żeby można było to zmitologizować. Campbell wierzy jednak, że nowa mitologia powstanie. Ale czy wspólna mitologia mieszkańców całej planety jest możliwa?

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

amrita | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Najmądrzejsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam! A czytałam z przerwami - po kilka stron, by przemyśleć, przetrawić, przyswoić. Na pewno powrócę do tej lektury, bo nie sposób o niej zapomnieć - skarbnica wiedzy o świecie boskim i ludzkim, czyli o jedności wszystkiego.

Lidia F | 2013-12-29
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Joseph Campbell to wyjątkowo wybitna postać. Książka porusza się między kultura filozofią religią antropologią humanizmem historią biologią i wieloma innymi naukami. Dla mnie książka rzeka. Wielowymiarowa. Uważam że konieczna do przeczytania dla większości ludzi na świecie nawet nie interesujących się na co dzień tematyką mitu jako takiego. Polecam. Cieszę się że Znak wydał ja znowu.Dziś gdy już fizyka kwantowa łączona jest z naukami humanistycznymi widać jak Campbell w wielu miejscach wyprzedał czas swoimi tezami i myślami. REWELACJA!

Andrzej | 2015-07-12
Przeczytana: wrzesień 2013

Chesterton powiedział, że jeżeli człowiek przestaje wierzyć w Boga to zaczyna wierzyć w cokolwiek… Czytając wywiad rzekę z Josephem Campbellem raz po raz przypominało mi się to zdanie.

"Potęga mitu" to nierówna książka, niestety z przewagą nizin. Bełkot miesza się z ciekawymi spostrzeżeniami. Wywody gdzieniegdzie logiczne, na ogół nie trzymają się kupy. A wszystko podane w słabym, robiącym wrażenie pospiesznego - tłumaczeniu. Joseph Campbell - podaję za Wikipedią - "amerykański mitoznawca, religioznawca, pisarz i myśliciel. Uznawany za jednego z najwybitniejszych mitografów XX w." Wymieniany dalej obok takich myślicieli jak Mircea Eliade. Przywołuję nazwisko wielkiego Rumuna by w jakiś sposób odnieść moje wrażenia po lekturze Campbella do osoby Eliadego właśnie.

Podejście Campbella do wiary jest podejściem stricte hobbystycznym i - co zdumiewa biorąc pod uwagę, że był podobno wybitnym naukowcem - kompletnie amatorskim. Cieszy go snucie analogii pomiędzy wierzeniami ludów...

Przemek Skoczyński | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Na granicy antropologii, religioznawstwa, filozofii. Wygląda na to, że zamierzeniem było przybliżenie niełatwej tematyki jak najszerszemu gronu odbiorcy. Takie zabiegi nie zawsze się udają, łatwo zejść do dosyć infantylnego poziomu pełnego uproszczeń i w konsekwencji sprawić, że czytelnik poczuje się traktowany jak idiota. Nic z tego, świetna pozycja, w której abstrakcja i (konieczne) uogólnienia, krzyżują się z ogromną erudycją Campbella. Wszyscy tkwimy w mitach po uszy i warto to sobie uświadomić, na początek wystarczy choćby ta ciekawa książka zdolnego ucznia Junga.

Mieczysław | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Godna uwagi książka dla miłośnika filozoficznych rozmyślań. To rozmowa w formie pytań i odpowiedzi napisana w sposób przystępny nie tylko dla filozofów.

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Szkoda, że książka została stworzona w formie rozmowy. Ogranicza to nieco i spłyca. Mimo to przedstawia ciekawe spojrzenie na problematykę mitu, choć - np. w kwestii chrześcijaństwa - bardzo dyskusyjne.

Rasia | 2017-10-12
Przeczytana: 01 września 2017

Zostałam niejako przymuszona do przeczytania tej książki, ale ujmując to grzecznie, po prostu zgodziłam się na zapoznanie z nią, jako że miała opinię "lekkiej, ciekawej i przydatnej pod kątem kontekstów". Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura.
"Potęga mitu" objętościowo nie jest może zbyt obszerna, jednak dłużyła mi się niemiłosiernie, co naprawdę jest ewenementem, a nawet sporym wyczynem, zważając na to, że cała treść to dialog między dwojgiem mężczyzn rozprawiających o filozofii, mitologii i innych mądrościach, z których nie wynika kompletnie nic. Powiem tak - mnie nużyło odwoływanie się co kilka stron do Gwiezdnych Wojen (nie umniejszając fanom), jako że dzieł kultury jest tak wiele. Momentami naprawdę miałam wrażenie, że to po prostu wywód dwóch filozofów, którzy żyją w swoim własnym, niepojętym dla mnie świecie, ale świecie przeraźliwie wydumanym. I nie, wcale nie chodzi tu o to, że jestem osobą nieskłonną do refleksji, wręcz przeciwnie. Umiem jednak powiedzieć stanowczo...

Marquee | 2015-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mit jaki jest każdy widzi.
To jeden z podstaowych gatunków jakie przerabiane są w szkołach. A właściwie, dlaczego? co jest takiego w mitach, że zajmują one tak ważne miejsce, czego są dowodem, czy naprawde ich potrzebujemy?
Na te i wiele innych pytań odpowiada świetna rozmowa zawrta w ksiązce pt. Potęga mitu. Utrzymana w lżejszym tonie opowieść rozmówców, jest wspaniałym poszerzeniem horyzontów na temat tego gatunku. Oby wiecej tak ciekawych opracowań, zwiazanych z dziedziną literatury.

Marek Rygiel | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 października 2017

Nie przebrnąłem przez całość, ale zapisuję bo już raczej wracać do tej pozycji nie będę. To jakiś bełkot złożony z samych banałów, nie wiedzieć czemu podawanych w tonie wielkiego, inteligentnego odkrycia. Może się spodobać nastolatkowi, który niewiele jeszcze wie o świecie, ale i do tego opowieść (czy raczej rozmowa) powinna być jakoś uporządkowana. A tu są tylko przypadkowe skojarzenia, jakieś luźne refleksje skaczące z tematu na temat... Ciężko to czytać.

Ryszard Derdzinski | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Świetna rzecz, ale szkoda, że Campbell piszę ją z perspektywy osoby, która nigdy nie żyła żadnym mitem.

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 3

Udostępniamy dzisiaj trzeci rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Czemu początek, środek i koniec są pisarzowi niezbędnePoczytajcie i posłuchajcie co na temat fabuły mówią Dominika Słowik i Andrzej Saramonowicz.