Introwertyzm to zaleta

Tłumaczenie: Bożena Jóźwiak
Wydawnictwo: Rebis
The introvert advantage : how to thrive in an extrovert world
poradniki

Inne wydania

Czy wyłączasz się , jeśli wokół ciebie zbyt wiele się dzieje? Czy spędzanie czasu w samotności dodaje ci energii? Jeśli tak, to jesteś introwertykiem i ta książka jest dla ciebie. Autorka omawia wiele zagadnień ważnych dla każdego introwertyka i osób mu bliskich, uczy, jak wychowywać introwertyczne dziecko, radzić sobie w pracy i w związkach słowem, jak skutecznie kierować własnym życiem. Doktor Marti Olsen Laney, terapeutka rodzinna, ma prywatną praktykę w Calabasas w Kalifornii. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się problemami introwertyków.

ivv | 2016-08-29

Jeśli ktoś się przejmuje, że jest introwertykiem i postrzega swoje cechy charakteru czy zachowania jako negatywne, to ta książka pozwoli mu zmienić myślenie.
Raczej ją przekartkowałam, niż przeczytałam od deski do deski, ale myśl przewodnia jest taka, że każdy jest inny i każdy ma pozytywne cechy, które można wykorzystać w pracy, w związku, z dziećmi, w codziennym życiu + przykłady różnic między ekstra- a introwertykiem.

Książka jest łatwo przyswajalna, często są przykłady z życia czy anegdotki rodzinne (np. jak dogaduje się małżeństwo: introwertyk z ekstrawertykiem, jeśli planują wakacje).

Polecam.

Jenah | 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

"Największe szczęście to pragnąć być tym, kim się jest".

Po lekturze tego fantastycznego poradnika chce się obwieścić dosłownie całemu światu: ze mną wszystko w porządku, po prostu jestem introwertykiem! Nigdy do tej pory tak bardzo dobrze nie rozumiałam siebie i tego, kim jestem. Czy zaakceptowałam? Hmm... nad tym muszę jeszcze troszkę popracować :) Wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego to właśnie ja muszę być tym żółwiem wśród zajęcy? Myślę, że niejeden introwertyk ma z tym problem. Cóż pozostaje nam pogodzić się z sytuacją i popracować nad pewnością siebie, bo w żadnym wypadku nie jesteśmy gorsi od ekstrawertyków!

Jak pisze autorka: "introwertyzm jest zasadniczo typem temperamentu. Nie jest równoznaczny z nieśmiałością lub separowaniem się od ludzi i nie stanowi patologii". Z takim temperamentem się rodzimy, więc to nie jest kwestia wyboru. Niestety, nasz ekstrawertyczny świat niewiele o nas wie, nie rozumie, nierzadko wyśmiewa lub zupełnie ignoruje. Bo jesteśmy powolni i mamy...

zuszka | 2015-03-12
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2015

Powinna być lekturą szkolną. Może wtedy nam wszystkim byłoby łatwiej i przyjemniej żyć w społeczeństwie. Pozycja ta pozwala zrozumieć, że nie wszyscy „inni” są dziwakami. Że za introwertyczną naturą człowieczą kryją się wrażliwi, wartościowi i interesujący ludzie.

Elaine | 2014-02-16
Przeczytana: 09 lutego 2014

"W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy prezentują swoją osobowość jak na dłoni, introwertycy zazwyczaj zatrzymują to, co w nich najlepsze, dla siebie. W kontakcie z ekstrawertykiem od razu widzisz, z kim masz do czynienia. W przypadku introwertyka możesz dostrzec tylko część jego osobowości. Jej najcenniejsze i najbardziej godne zaufania elementy niekoniecznie są ujawniane przed światem zewnętrznym. Potrzeba czasu, zaufania i szczególnych okoliczności, żeby zaczęli się otwierać przed tobą".

Do sięgnięcia po tę książkę skłoniły mnie przeżycia i obserwacja otaczającego świata, chęć zrozumienia własnego temperamentu, który od zawsze stanowił dla mnie samej zagadkę. Przyznam, że rzadko mam do czynienia z poradnikami, zwykle zniechęca mnie ich tematyka i podejście autora do zagadnienia, często nie popartego solidną wiedzą i doświadczeniem. Masowo powstają poradniki, których tematyka i główne zadanie stanowi przekonanie społeczeństwa, iż każdy może odnieść sukces, zaplanować...

Marta | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Świetna pozycja, dzięki której w końcu przekonałam samą siebie, że nie jestem nikim gorszym. Jestem po prostu inna niż ekstrawertycy. INNA NIE GORSZA. Książka pomogła mi zrozumieć kim jestem i dostrzec swoje zalety, a co najważniejsze zmienić negatywne podejście do siebie i złe zdanie o sobie. Introwertycy mają w życiu ciężej niż osoby z temperamentem z drugiej strony przedziałki, to prawda, i szkoda tylko, że ludzie mają taki problem z akceptowaniem tego co różne od nich samych. Z autopsji doskonale wiem jak boli ciągła krytyka zachowań wynikających z introwertyzmu, ciągła krytyka, a do tego brak jakiegokolwiek zrozumienia i chęci akceptacji. Introwertycy! Nie martwcie się, wszystko z wami w najlepszym porządku:) Gorąco polecam tę książkę wszystkim. Intro- i ekstrawertykom. Tym pierwszym, żeby nauczyli się cieszyć się z tego, kim są, tym drugim, aby zrozumieli introwertyków i nie utrudniali im więcej życia, bo nasza natura zrobi to sama lepiej:D

Cathhhy | 2010-12-07
Na półkach: 2010, Przeczytane, Własne
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Rzadko sięgam po książki z półki 'poradniki psychologiczne'.
Większość z nich i tak z irytacją odkładam po kilku stronach.
Przeczytane w całości i takie, które do tego do czegoś mi się przydają mogę policzyć na palcach jednej ręki i do takich ewenementów z pewnością mogę zaliczyć 'Introwertyzm to zaleta'. Zapewne dlatego, że nie obiecuje 'złotych gór' i 'całkowitej zmiany siebie w tydzień". Daje za to konkretne i praktyczne rady, jak żyć wśród ekstrawertyków. Na pewno będę do niej wracać.

Aleksandra | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Jak dobrze jest wiedzieć, że nie mam żadnej dysfunkcji psychicznej, tylko po prostu jestem introwertykiem.

Piszę tę opinię, będąc jeszcze pod wpływem "przeładowania". Wykorzystam fakt, żeby wytłumaczyć ten proces po swojemu. Wczoraj pojechałam wraz z innymi maturzystami na całodniową wycieczkę do Częstochowy (pielgrzymkę, módlmy się za maturę!).

1) Czas zbiórki wymagał ode mnie tego, żebym wstała o 5.20. Wiedząc to, poprzedniego dnia położyłam się spać o 21.00 (nie żartuję - znam swój organizm i uznałam to za konieczne). Ale wiecie co? Odjazd opóźnił się - czekaliśmy na zimnie 1,5 godziny. Wiem, że jestem introwertykiem i traktuję swoją energię z szacunkiem i oszczędnością - świat ekstrawertyków niestety ma to w dupie. Dlatego też duża jej część się zmarnowała.
2) 8.45. Wreszcie jedziemy. Jem śniadanie, a trzoda w autokarze zaczyna drzeć ryja. Na szczęście trochę się ucisza po godzinie jazdy. Ucinam sobie drzemkę, chociaż wolałabym poczytać książkę. Niestety... już jestem...

Sylwia | 2010-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Dzięki tej książce zrozumiałam kim jestem :) na prawdę bardzo pomogła mi ta książka! polecam! i uwaga! jeśli nie wiedziałeś o tym, że jesteś introwertykiem a sięgniesz po ta książkę i w miarę czytania olśni Cię, że to jest Twój typ osobowości to można się nawet rozpłakać ;)

Jesion | 2013-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Autorka dogłębnie przedstawiła temat introwertyzmu (mimochodem też ekstrawertyzmu). Począwszy od układu nerwowego i fizjologii, poprzez przykłady z życia swoich klientów (jako, że jest terapeutką) a na swojej osobie kończąc. Myślę, że nawet osoba, która ma świadomość tego, iż jest introwertykiem (jak ja) znajdzie w książce swoje zachowania, których wcześniej nie wiązała z tym temperamentem. Autorka przedstawia mnóstwo strategii działania dla introwertyków. Mnie najbardziej spodobały się wskazówki dotyczące prowadzenia błahych rozmów towarzyskich, taktowne wyrażanie odmowy oraz jak unikać zakłóceń w pracy. Przede wszystkim jednak Marti Olsen Laney ustawicznie nakłania do samoakceptacji mnożąc zalety introwertyków. Jest nas zdecydowanie mniej niż ekstrawertyków (na 3 ekstrawertyków przypada 1 introwertyk) dlatego pewnie tak trudno z tą akceptacją. To o czym należy pamiętać i na czym zasadza się bycie introwertykiem to wydatkowanie i magazynowanie energii (oraz ich sposoby)....

Kryanka | 2016-06-02
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Introwertyzm chyba ostatnio staje się modny, ale niestety nadal wiele ludzi uważa go raczej za patologię. Dlatego takich książek jak ta nigdy za wiele. Autorka jest introwertyczną terapeutką i doradza w sprawie związków, wychowania dzieci, codziennego funkcjonowania wśród znajomych, w pracy, pisze o chemii mózgu, ewolucji itp.

Poradnik ma działać kojąco na tytułowych samotników w świecie zdominowanym przez bardziej licznych, ekspansywnych ekstrawertyków. Autorka przytacza sporo ciekawych badań, jest ich jednak niewiele w stosunku do typowo terapeutycznych anegdot, historyjek z życia i porad w stylu gotowych zdań czy poprawiających nastrój wizualizacji. Laney wylicza liczne zalety introwertyków, a następnie pociesza i uspokaja, że jesteśmy normalni tak zawzięcie, że czułam się jak ktoś, kogo można już tylko pocieszać. Osiągnęła efekt odwrotny do zamierzonego.

Ta część, która była typowym (znienawidzonym przeze mnie) poradnikiem w stylu: jak żyć (z introwertyzmem) męczyła....