Umysł zen, umysł początkującego

978-83-930284-6-7
buddyzm zen
religia
Adam

Legendarna książka Shunryu Suzukiego, jedna z najważniejszych pozycji zachodniego zen, podręcznik dwóch pokoleń nauczycieli i uczniów tradycji zen soto. Umysł zen, umysł początkującego to pozycja podstawowa, obowiązkowa w każdej biblioteczce zachodniego buddysty, szczególnie podążającego drogą zen. Książka zawiera zbiór mów Dharmy wielkiego Japończyka, w przejrzanym i uzupełnionym...

Książka zawiera zbiór mów Dharmy wielkiego Japończyka, w przejrzanym i uzupełnionym tłumaczeniu, z opuszczonym przez poprzedniego wydawcę oryginalnym wstępem Zentatsu Richarda Bakera oraz nowym, napisanym specjalnie dla polskiego wydania wstępem innego ucznia roshiego Suzukiego, roshiego Jakusho Kwonga.

szaranna | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książki zazwyczaj mówią nam, co powinniśmy zrobić, by dojść do wyznaczonego sobie celu, jak się zmotywować, jak przyswoić nową wiedzę i jak nabyć zdrowe nawyki. Ta książka płynie pod prąd, mówiąc nam, jak wyzwolić się spod jarzma współczesnej cywilizacji i jak być w najczystszym tego słowa znaczeniu. Tym razem nie chodzi o to, by swoją osobowość, ciało, "ja" wzbogacać, ulepszać, poprawiać, a o to by obrać się ze wszystkich warstw, które z czasem przyrosły do naszej skóry, i których obecności nie jesteśmy często świadomi. By wyzbyć się ciężaru idealistycznych skłonności, chęci zysku i istnienia w pojęciu korzyści. Cała trudność tej pozycji polega na jej odmienności od wszystkiego co znamy. A tym, co znamy jest ekspansja na każdej płaszczyźnie życia. Chcemy byś szybsi, lepsi, zdrowsi. Chcemy więcej, bo to wydaje się słuszne, ambitne i godne pochwały. A przecież chcemy być chwaleni.
I nagle przychodzi pustka. Początkowo, świeżo wyrwana z wzorców XXI wieku nie mogłam wgryźć się w ton...

buddhahubba | 2013-02-02
Przeczytana: styczeń 2013

Prosto, klarownie i dowcipnie na temat buddyzmu zen. Omówione zostały najważniejsze elementy buddyzmu: praktyka, postawa zen wobec życia i właściwe rozumienie buddyzmu. Jedyna uwaga jaką mam do tej książki, nauki tego oświeconego mistrza mogą być nieco opacznie zrozumiane, Suzuki silnie akceptuje pozornie irracjonalny, intuicyjny aspekt buddyzmu. Pragmatycy mogą poczuć się zniechęceni.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 21 maja 1997

Klasyczne wprowadzenie Suzuki. Bardzo dobrze i przystępnie napisane i przetłumaczone. W przypadku osób chcących poznać zen od "zera" najlepsze opracowanie

rabpop | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm
Przeczytana: 03 listopada 2012

Kwintesencja Zen Soto. Prostym językiem opisane głębokie prawdy.

Adam | 2010-10-18
Przeczytana: 18 października 2010

Po prostu rewelacja. Klasyka. Nie ma ważniejszej książki o zen po polsku. Od niej trzeba zacząć, choć oczywiście nie należy na niej kończyć :)

Paweł | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

za trudna dla kogoś kto nie praktykuje

Maciek | 2016-11-30
Jimmy | 2016-10-05