Wyzwanie czytelnicze LC

978-83-930284-6-7
buddyzm zen
religia
Adam

Legendarna książka Shunryu Suzukiego, jedna z najważniejszych pozycji zachodniego zen, podręcznik dwóch pokoleń nauczycieli i uczniów tradycji zen soto. Umysł zen, umysł początkującego to pozycja podstawowa, obowiązkowa w każdej biblioteczce zachodniego buddysty, szczególnie podążającego drogą zen. Książka zawiera zbiór mów Dharmy wielkiego Japończyka, w przejrzanym i uzupełnionym...

Książka zawiera zbiór mów Dharmy wielkiego Japończyka, w przejrzanym i uzupełnionym tłumaczeniu, z opuszczonym przez poprzedniego wydawcę oryginalnym wstępem Zentatsu Richarda Bakera oraz nowym, napisanym specjalnie dla polskiego wydania wstępem innego ucznia roshiego Suzukiego, roshiego Jakusho Kwonga.

Łukasz | 2018-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

Książka jest wspaniałym wstępem dla osób zainteresowanych buddyzmem zen. W przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia podstawy praktyki buddyzmu zen i na czym opiera się ta filozofia (Suzuki nie zaleca stosowania tego typu etykiet, jak np. filozofia). Książka podzielona jest na niedługie rozdziały opisujące/wyjaśniające konkretne zagadnienia.

Niestety, książka obecnie dostępna jest już właściwie tylko w bibliotekach i antykwariatach, i aż prosi się o jej reedycję. Mnie udało się zakupić i przeczytać jej angielską wersję, z której dostępnością nie ma właściwie problemów.

Zdecydowanie POLECAM tę wspaniałą książkę jako wstęp to buddyzmu zen.

szaranna | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książki zazwyczaj mówią nam, co powinniśmy zrobić, by dojść do wyznaczonego sobie celu, jak się zmotywować, jak przyswoić nową wiedzę i jak nabyć zdrowe nawyki. Ta książka płynie pod prąd, mówiąc nam, jak wyzwolić się spod jarzma współczesnej cywilizacji i jak być w najczystszym tego słowa znaczeniu. Tym razem nie chodzi o to, by swoją osobowość, ciało, "ja" wzbogacać, ulepszać, poprawiać, a o to by obrać się ze wszystkich warstw, które z czasem przyrosły do naszej skóry, i których obecności nie jesteśmy często świadomi. By wyzbyć się ciężaru idealistycznych skłonności, chęci zysku i istnienia w pojęciu korzyści. Cała trudność tej pozycji polega na jej odmienności od wszystkiego co znamy. A tym, co znamy jest ekspansja na każdej płaszczyźnie życia. Chcemy byś szybsi, lepsi, zdrowsi. Chcemy więcej, bo to wydaje się słuszne, ambitne i godne pochwały. A przecież chcemy być chwaleni.
I nagle przychodzi pustka. Początkowo, świeżo wyrwana z wzorców XXI wieku nie mogłam wgryźć się w ton...

jestemsobiekasia | 2018-08-10
Przeczytana: lipiec 2018

Jest to moja pierwsza przeczytana książka o buddyzmie, i właściwie myślę, że był to bardzo dobry start.
Książka jest napisana językiem prostym, łatwo przyswajalnym. Obfituje w masę pożytecznych cytatów (nie wyrabiałam się z zaznaczaniem). Jest podzielona na krótkie rozdziały, przez co zamierzam do niej wracać od czasu do czasu, aby w szybki sposób odświeżać pamięć. Polecam dla każdego, kto chce zagłębić się w piękną ideologię.

buddhahubba | 2013-02-02
Przeczytana: styczeń 2013

Prosto, klarownie i dowcipnie na temat buddyzmu zen. Omówione zostały najważniejsze elementy buddyzmu: praktyka, postawa zen wobec życia i właściwe rozumienie buddyzmu. Jedyna uwaga jaką mam do tej książki, nauki tego oświeconego mistrza mogą być nieco opacznie zrozumiane, Suzuki silnie akceptuje pozornie irracjonalny, intuicyjny aspekt buddyzmu. Pragmatycy mogą poczuć się zniechęceni.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 21 maja 1997

Klasyczne wprowadzenie Suzuki. Bardzo dobrze i przystępnie napisane i przetłumaczone. W przypadku osób chcących poznać zen od "zera" najlepsze opracowanie

rabpop | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm
Przeczytana: 03 listopada 2012

Kwintesencja Zen Soto. Prostym językiem opisane głębokie prawdy.

malyboa | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Ksizka super, od dluzszego czasu ciekawila mnie medytacja , oraz elementy filozofii. oraz jak i poco praktykowac. teraz juz wiem z czym to sie je a ksiazka napisana w bardzo przstepny przyjemny sposob dla kazdego . polecam :) Steve Jobs tez polecal

Adam | 2010-10-18
Przeczytana: 18 października 2010

Po prostu rewelacja. Klasyka. Nie ma ważniejszej książki o zen po polsku. Od niej trzeba zacząć, choć oczywiście nie należy na niej kończyć :)

Paweł | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

za trudna dla kogoś kto nie praktykuje

meggi | 2019-01-11
Przeczytana: 03 stycznia 2019