Bez wyboru

Okładka książki Bez wyboru Agnieszka Płoszaj
Okładka książki Bez wyboru
Agnieszka Płoszaj Wydawnictwo: Znak Cykl: Zoja Sterlak (tom 1) Seria: Znak Crime kryminał, sensacja, thriller
Zoja Sterlak (tom 1)
Znak Crime
Znak
2023-02-22
2023-02-22
literatura polska kryminał przeszłość korzenie

Okładka książki Czarci młyn Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Czarci młyn Agata Łuksza, Agnie...
Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Pałac pod Ptasimi Głowami Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Pałac pod Ptas... Agata Łuksza, Agnie...

"Bo jest zawzięta, przekorna i nie boi się ryzyka. A jak się do czegoś zobowiąże, to zrobi to. Po swojemu, pokrętną drogą, może, a nawet na pewno pod prąd, ale zrobi to."

Lubicie takie bohaterki? Charakterne śledcze, które nie grzeszą pokorą i z pewnością nie są krystalicznie czyste? Takie kobiety mogą wzbudzać moralny sprzeciw, ale za to w imię sprawy są w stanie zrobić bardzo dużo.
Taka właśnie jest Zoja Sterlak, bohaterka powieści "Bez wyboru" Agnieszki Płoszaj, którą miałam przyjemność poznać w ramach book tour organizowanego przez @moniaczytairecenzuje. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i aż z ciekawości zerknęłam na jej biogram, zainteresowana, co tam znajdę. Okazało się, że pisarka może pochwalić się wcale nie tak ubogim dorobkiem, bo ma na swoim koncie 8 książek, pośród których znalazłam kontynuację wspomnianej powieści, z którą koniecznie muszę się zapoznać.

Jak sama autorka wskazuje w końcowych uwagach, "Bez wyboru" to kryminał miejski, ale dodatkowo wzbogacony o tło historyczne. Stanowi ono raczej dodatek, za to mocno odziałujący na nasze uczucia. Autorka wspomina jedno z traumatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej mające miejsce w Łodzi, które do dziś pozostaje mało znane wielu ludziom. Przytoczenie go w tekście oraz jawne określenie swojego stanowiska w tej sprawie, nadaje pisarce rolę informatora uświadamiającego polskie społeczeństwo. Bardzo lubię, gdy książka, poza warstwą rozrywkową wnosi coś więcej do naszego życia. Dzięki tego typu publikacjom człowiek dokształca się i wyrabia poglądy na określone tematy.

Jeśli chodzi o sam kryminał, to jest on napisany na wysokim poziomie. Czytelnik do samego końca nie jest pewien kto stoi za popełnioną zbrodnią. Autorka kluczy i podsuwa nam mylne tropy, które wyprowadzają nas na manowce. W tle mamy miłosny dramat, który miał miejsce w przeszłości, jednak bardzo mocno rzutuje na rozgrywające się wydarzenia. Widać, że czas wcale nie zaleczył ran, jedynie sprawił, że lekko przyschły, stały się mniej widoczne, jednak ponowne spotkanie kochanków rozdrapało je na nowo. Bohaterowie odmiennie reagują na swoją obecność, jedno z nich stara się iść na przód, zaś drugie czyni wyraźny krok w tył.
Ale czy ponowny związek w sytuacji, gdy tyle się wydarzyło, jest możliwy?

W "Bez wyboru" autorka porusza też temat mentalizmu. Bardzo interesujące zagadnienie. Po lekturze tej książki zaczęłam się zastanawiać nad tym, w jakim stopniu jesteśmy sterowani przez różnego rodzaju podprogowe informacje. Przyznam, że tego typu historie wywołują u mnie otwartość na różnego rodzaju teorie spiskowe. Czy rzeczywiście jesteśmy wolni? A może nasze wybory są z góry "zaprogramowane" i tylko wydaje nam się, że są nasze, a tak naprawdę zostały dokonane wskutek określonych bodźców?

Od kiedy tylko zobaczyłam tę powieść miałam poczucie, że to będzie dobra książka. Nie pomyliłam się. Zainteresowała mnie od pierwszych stron, od mocnego, działającego na wyobraźnię początku. Później było jeszcze lepiej. Główną bohaterka szybko zyskała moją sympatię, a prowadzone przez nią śledztwo mocno mnie wciągnęło. Z przyjemnością zapoznam się z kontynuacją tego tytułu.

Moja ocena 8/10.

W końcu doczekałam się kobiecej postaci w kryminale, która nie jest rozemocjonowana, głupia i naiwna do potęgi jednocześnie. Jednak co do treści jako całości czuję jakiś taki niedosyt, na koniec powieści miałam poczucie, że niektóre wątki były potraktowane zbyt pobieżnie.

Książkę Agnieszki Płoszaj miałam chęć przeczytać jeszcze gdy miała być wydana z innego wydawnictwa i pod tytułem "Nasyp". Potem kilka razy zmieniałam plany i wciąż dodawałam i ujmowałam tę pozycję na liście książek do przeczytania. W końcu sięgnęłam po "Bez wyboru" i to był dobry wybór.

Wątek kryminalny został wzbogacony o tło, które ukazało realia w łódzkim getcie za czasów II Wojny Światowej. Autorka zbudowała wątki retrospektywne na podstawie archiwalnych zeznań świadków, którzy przetrwali obóz na Olechowie. Relacjami ludzi, którzy doświadczyli niewoli, uwiarygodniła realizm historii fikcyjnej powieści. Tą książką oddała pewnego rodzaju hołd ludziom pomordowanym przy budowie nasypu na stacji kolejowej Olechów i wyraziła brak zrozumienia dla organizacji, które zobojętniały na pamięć zamordowanych więźniów pochowanych w zbiorowej mogile.

Wątek kryminalny był dobrze przemyślany i interesujący. To, co nie do końca mnie przekonało to postać głównej bohaterki Zoi Sterlak. Odebrałam ją jako postać bardzo lekkomyślną, infantylną. Żartowała z zagrożeń i niewiele rzeczy brała na poważnie. Co podkreśla autorka, książka to kryminał miejski, dlatego nie mogę zbagatelizować postaci Sterlak przy swojej ocenie. Niemniej jest to pozycja warta uwagi.

Łączy czasy getta i obozów pracy. Po opiniach innych, myślałam że będzie lepsza.

Słowo Holokaust zawsze będzie u wszystkich wywoływać okrucieństwo wojny. Tym razem czytało się przeciętnie😪Ale tym którzy taką tematyką są zainteresowani polecam

Postanowiłam odkurzyć moją domową biblioteczkę i sprawdzić jakie perełki się w niej kryją. A jest ich tam naprawdę sporo. Pozostając w klimatach kryminałów, wybrałam książkę Pani Agnieszki Płoszaj "Bez wyboru". Nie miałam okazji do tej pory poznać twórczości autorki, więc byłam ciekawa jej książki

. "Nigdy nie ma idealnego czasu. Zawsze jest "coś". Zachłanne "coś", co odbiera nam przyjaciół".

Zoja Sterlak rok temu odeszła z policji w atmosferze skandalu. Uciekła do domu rodzinnego do Chorwacji. Miała nadzieję, że w kraju gdzie zawsze świeci słońce, uda jej się zapomnieć o traumach i zacząć wszystko od nowa. Nie pomogły używki, imprezy ani drogie zabawki od ojca. Niestety jakaś jej część pozostała w Łodzi w mieście, które jednocześnie kochała i nienawidziła. Postanowiła wrócić, rozliczyć się z przeszłością i raz na zawsze odciąć od wszystkiego, co łączyło ją z tym miastem. Tak się składa, że jej powrót zbiegł się w czasie z morderstwem dziennikarki. I to właśnie nazwisko Zoji morderca pozostawił na ciele ofiary. Dawni koledzy namawiają Zojkę, aby pomogła w śledztwie. Dawniej Zojka była zawzięta, przekorna i nie bała się ryzyka. Nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Rozpoczyna się niebezpieczna gra. Czy Zojce uda się dopaść mordercę? Co odkryję podczas prywatnego śledztwa?

Dwie przestrzenie czasowe to dla mnie nie lada gratka. Uwielbiam taki zabieg w książkach. Autorka w ciekawy sposób połączyła czasy współczesne z rokiem 1939. Czytając, zastanawiałam się, o co chodzi? Jak losy getta wpłynęły na obecną Łódź? Pytania w mojej głowie się mnożyły. Autorka mnie zaskoczyła. Historia, którą stworzyła, pokazuje, jak mało wiemy o swoich przodkach i korzeniach. Jak historia Holokaustu może wpłynąć na młodego człowieka. Młode pokolenie jest buńczuczne, gotowe wszystko załatwiać za pomocą siły. Dla nich liczy się zemsta i wyrównanie rachunków. Tylko czy to ma sens? Czy można mścić się za coś, co miało miejsce prawie sto lat temu? Czasu nie cofniemy, krzywd nie naprawimy, a tylko biedy sobie napytamy. Jak to czasami dziwnie ludzkie losy się ze sobą splatają i rodzinne tajemnice ujawniają.

. "Nigdy nie ma idealnego czasu. Zawsze jest "coś". Zachłanne "coś", co...

Łódź, festiwal świateł to impreza która przyciąga wielu mieszkańców. Gra świateł, muzyki, instalacji świetlnych robi ogromne wrażenie. Niestety tym razem impreza została odwołana ponieważ w jednej z instalacji znaleziono ciało kobiety... Sprawę prowadzi Kardas. Niestety nie jest ona dla niego łatwa ponieważ w pewnym sensie jest osobista. Zabójca wyciął na plecach zamordowanej nazwisko Sterlak.

Zoja po tragicznej w skutkach akcji odeszła ze służby. Wyjechała za granicę. Wróciła aby uporządkować swoje sprawy i została wciągnęła w tą sprawę.
Dlaczego właśnie to jej nazwisko... Kto za tym stoi...

Żeby poznać odpowiedź na te pytania trzeba sięgnąć po #bezwyboru

Polecam, to naprawdę bardzo fajny kryminał miejski. Wciągnęła mnie już od samego początku. Jestem bardzo ciekawa kolejnej części 😊

Bardzo podobało mi się to w jaki sposób Autorka stworzyła postać Zoi. Silna, konkretna babka 😁
Autorka wprowadziła tutaj historię łódzkiego getta. Zastanawiałam się na początku jakie to ma znaczenie w tej historii... Jak zapewne się domyślacie duże...

Jak dla mnie rewelacja.

„Bez wyboru” to świetna książka, połączenie kryminału z wątkiem obyczajowym. Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. W czasie teraźniejszym mamy Zoje, która wraca do Polski sprzedać mieszkanie. Jej plany ulegają zmianie, kiedy zostają znalezione zwłoki kobiety, a na jej placach jest wycięte nazwisko Zoi. Dziewczyna, mimo że odeszła jakiś czas temu z policji, za namową byłych policyjnych kolegów postanawia pomóc im w ujęciu sprawcy. W pewnym momencie Zoja otrzymuje anonimowe wiadomości, które skłaniają ją do poszukiwania swoich korzeni. W czasie przeszłym, otrzymujemy wspomnienia Żydowskiej rodziny z czasów II Wojny Światowej.

Początkowo powieść skupia się na śledztwie zamordowanej kobiety, które jest skomplikowane. Nie widać kompletnie związku ofiary z Zoją. Za sprawą narracji czytelnik ma wrażenie, że sam prowadzi to śledztwo. Historia jest nieprzewidywalna, a z każdą stroną odkrywamy co raz więcej tropów. Książka jest bardzo wciągająca, napisana lekkim, plastycznym stylem. Do tego świetnie wykreowana postać Zoi, która jest wyrazista, posiada mocne jaki i słabe strony. Jest wrażliwą osobą, ale otoczenie widzi ją w pancerzu, jako twardą i nieustępliwą. Świetne połączenie wątku kryminalnego z wątkiem historycznym, a pomiędzy mamy wpleciony wątek romantyczny i zagadnienie mentalizmu. Jest to piękna, ale i bolesna historia, która niesie ze sobą ważne przesłanie. Początkowo nie możemy się rozeznać, co łączy czasy obecne z przeszłością, ale właśnie to jest najbardziej fascynujące, jak autorka łączy te dwie historie w jedną. Uwielbiam takie połączenie, kiedy to tajemnice sprzed lat mają wpływ na życie obecne.

Obok tej książki nie można przejść obojętnie, nie tylko za sprawą niebanalnej fabuły, wciągających zwrotów akcji, ale i także dostarczanych emocji.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

Jak dla mnie raczej no taka sobie

Jak dla mnie raczej no taka sobie

Kryminał, który trzyma w napięciu do samego końca, z ważnym przesłaniem w tle. Trudno się oderwać od czytania, ale jednak mamie bym nie polecił, bo sporo krwi się leje.

• Kryminały
  • Przeczytane w 2023