Florystki

Alicja Sinicka Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2023-03-08
2023-03-08
literatura polska thriller kobieta florystka przyjaźń zaginięcie tajemnica intryga

Dla mnie super ,trzy główne postacie dużo się dzieje wokół nich,krótko zwięzle i na temat,szybko się czyta .

Jak dla mnie - książka naprawdę świetna ! A przyznam, że ciężko jest mnie zachwycić, zwłaszcza jeśli chodzi o kryminał/thriller, w dodatku polski (w przypadku zagranicznych mam kilku swoich ulubionych autorów). Tutaj podobało mi się dosłownie wszystko - sposób prowadzenia akcji, niepewność co do intencji bohaterów, uczucie ciągłego napięcia... Bardzo polecam, przede wszystkim wielbicielom gatunku:)

Pewnego dnia znika Helena Bardo – florystka oraz właścicielka kwiaciarni Chloris. Jej najlepsza przyjaciółka Sonia, która również pracowała w kwiaciarni, decyduje się rozwikłać sprawę zaginięcia najbliższej jej osoby. Z każdym dniem, z każdą odkrytą tajemnicą upewnia się, że nikomu nie może ufać – nawet mężowi Heleny. Pewnej nocy dostaje wiadomość o dość intrygującej treści: ta sprawa dotyczy także ciebie. Do jakich sekretów dotrze Sonia? Czy pielęgnowana od lat przyjaźń budowana była na kłamstwie? Jestem pozytywnie zaskoczona tą historią. Początek fabuły nie wskazywał, że będę się tak dobrze bawić. Im bardziej opowieść się zagęszczała poprzez kolejne tajemnice, które wychodziły na światło dzienne, tym lepiej mi się ją przyswajało. Po Stażystce, najlepszej według mnie książki autorki, którą przeczytałam 4 lata temu, przez długi okres żadna z kolejnych opowieści nie wzbudziła we mnie aż takich emocji, jakich dostarczyła mi Florystka. Nie twierdzę, że Obserwatorka czy Służąca były złe. Po prostu Stażystka i Florystka to historie, których poziom prowadzenia fabuły stoi na wyższym poziomie. Ode mnie 9/10.

Dobrze napisana, bardzo dobra historia. Czytałem z wielką przyjemnością o zaginionej kwiaciarce Helenie. Z każdą kartką tej książki odkrywając historię jej trudnego życia. Finał dobry, niespodziewany.

Moje pierwsze podejście z aktorką i powiem, że nieźle pierwsze wrażenie. Historia opowiedziana z perspektywy dwóch, ostatecznie trzech bohaterów. Dzięki temu opowieść nabrała odrobinę głębi. Byłam zaintrygowana o co w tym wszystkim chodzi. Nie spodziewałam się takiej Heleny, zwłaszcza w ostatnim rozdziale. Trochę mnie irytowała Sonia, będąc taką paranoiczką. Chociaż kto wie, może w takiej sytuacji też bym się tak zachowywała. Ostatecznie było nieźle.

“Florystki” Alicji Sinickiej to historia o mrocznej naturze człowieka, który zbudował iluzję. To opowieść zakładaniu masek i dostosowywaniu się do okoliczności. Ale przede wszystkim autorka zmusza czytelnika do znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak dobrze znasz swoich najbliższych czy przyjaciół?

Już od pierwszych stron towarzyszył mi niepokój i przeświadczenie, że ta powieść ma drugie dno. Nie potrafiłam zaufać żadnemu z bohaterów. A prowadzona narracja z perspektywy Soni i Doriana potęgowała to uczucie. Wzajemnie się podejrzewali i nie mówili sobie wszystkiego, chociaż razem starali się wyjaśnić zagadkowe zniknięcie Heleny. Z okruchów informacji i na podstawie odnalezionego pamiętnika, powoli wyłaniał się prawdziwy obraz żony i przyjaciółki.

Stylem pisania przypomina historie z wattpada, nie jestem niestety fanką. Za to rozwiązanie zagadki satysfakcjonujące.

Muszę przyznać, że początek jakoś mocno nie zachwycił, ale już po połowie nie mogłam się wprost oderwać. Genialna książka!

Jak dla mnie najlepsza książka tej autorki ;) Fabuła jest tak ciekawa, że nie mogłam się od niej oderwać ;) Polecam gorąco fanom gatunku domestic noir.

Fabuła trzymająca w napięciu, z biegiem czasu coraz bardziej wciąga. Lekturze towarzyszy namacalna obecność stopniowo ujawniających się sekretów z przeszłości. Kilka zaskakujących zwrotów akcji, w tym na samym końcu. Czyta się szybko. Tą książką autorka potwierdza talent do tworzenia całkiem dobrych thrillerów.

• Przeczytane 2023
  • Kryminał