Pałac pod Ptasimi Głowami

Zielona Sowa
2020-06-17
2020-06-17

Okładka książki Czarci młyn Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Czarci młyn Agata Łuksza, Agnie...
Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Silna Anna Cieplak, Natal...

Lubię poczytać czasami młodzieżówki,dla odmóżdżenia i zrelaksowania.
Książeczka bardzo króciutka,a zachwyca swą fabułą,co wciąga i lekko się czyta.
Opowiada o grupce dzieci z łódzkiego blokowiska,Jagoda i Hania Brylskie bardzo chcą tajemnice odkryć i złoto odnaleźć dla sióstr rozpoczyna się fantastyczna przygoda ich życia zostają poszukiwaczami skarbów.
Razem z bohaterami wyruszyłam poszukiwając skarbu i zapewnione miałam wyjątkowe,fajne przygody.
Czyta się przyjemnie.
Wspaniała,ciepła to powieść detektywistyczno-przygodowa.

Lubię poczytać czasami młodzieżówki,dla odmóżdżenia i zrelaksowania.
Książeczka bardzo króciutka,a zachwyca swą fabułą,co wciąga i lekko się czyta.
Razem z bohaterami...

Książka o poszukiwaniu skarbów zawsze budzi entuzjazm wśród dzieci i młodzieży i chyba nie ma nikogo spośród młodych czytelników, kto nie poczułby tego dreszczyku emocji na myśl o tym, że oto na horyzoncie jawi się szansa na prawdziwą, emocjonującą, trochę straszną przygodę!
Dziś chcemy wam pokazać taką właśnie książkę, którą my pochłonęłyśmy w dwa dni. Akcja toczy się w Łodzi (wreszcie nie Kraków ani Warszawa),a bohaterami są siostry –dziesięcioletnia Jagoda i dwa lata starsza Hanka oraz ich nowo poznany kolega, Piotrek. Dziewczynki wychowują się w szczęśliwej, kochającej rodzinie, której członkowie tworzą zgrany zespół, natomiast Piotr to takie trochę dziecko ulicy; mieszka z zapracowaną mamą, więc większość czasu spędza u dziadka lub na włóczędze po mieście. Jest zaradny i samodzielny, ale kiedy zostaje zmuszony do współpracy z dwiema na pierwszy rzut oka bogatymi i dobrze wychowanymi panienkami, nie jest zbyt zadowolony. Tym bardziej, że w grę wchodzi najprawdziwsza akcja związana z odzyskaniem tajemniczego pamiętnika pewnego Majordomusa i poszukiwaniem skarbu ukrytego przed laty na terenie pałacu Reindhardtów. Dzieci bez reszty angażują się w poszukiwania i nawet nie zdają sobie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo im grozi, kiedy skonfrontują się z żądnymi bogactwa poszukiwaczami. I jaką pomoc uzyskają od pewnej Dobrej Wróżki.
Świetna literatura przygodowa dla nieco starszych, zaprawionych już w czytaniu dzieci, która uczy współpracy, tolerancji, wzajemnego szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego status społeczny. Dowiadujemy się mnóstwo o relacjach między dziećmi a dorosłymi, o wzajemnej tolerancji i ufności, miłości rodzinnej i życiowej mądrości starszych. Nagle okazuje się, że niezaradny, schorowany staruszek jest świetnym aktorem, a spędzający długie godziny za biurkiem rodzic potrafi okazać się kimś zupełnie innym.
Powiem szczerze, że zachwyciła nas i fabuła i język powieści. Czyta się wspaniale. Bohaterowie, zwykłe dzieciaki, które dzięki ciekawości otrzymały szansę na przeżycie najwspanialszej przygody swojego życia to takie osoby, z którymi spokojnie może się utożsamić współczesny młodszy nastolatek. Jak łatwo dzięki lekturze tej książki jest puścić wodze wyobraźni i w swojej codzienności także poszukać przygody. Jesteśmy przekonane, że taka przygoda czai się za każdym rogiem, wystarczy mieć jasny umysł i oczy szeroko otwarte.
A zakończenie? Zakończenie „Pałacu pod Ptasimi Głowami” jest bardzo, ale to bardzo niespodziewane. Wydawnictwo Zielona Sowa wykonało naprawdę dobrą robotę wydając tak miłą dla oka i serca książkę. Miękka okładka sprawia, że łatwo ją trzymać i przetransportować, standardowej wielkości czcionka i podział na krótkie rozdziały umożliwiają płynne pokonywanie kolejnych stron, a przytoczone fragmenty pamiętnika sprzed lat dodają jeszcze lekturze tajemniczości. No i nie sposób zapomnieć o przyciągających spojrzenie, niesamowitych czarno-białych ilustracjach! Uwielbiamy dzielić się z innymi dobrą literaturą, a tę pozycję akurat polecamy bardzo! I uwaga. Jest kolejna część!

Do Łodzi przyjeżdżają angielscy poszukiwacze skarbów, by odnaleźć złoto rzekomo ukryte na terenie pałacu Reinhardtów. Wszystkie lokalne media trąbią o niezwykłych gościach. Sprawą żywo interesują się również jedenastoletnia Jagoda Brylska i jej siostra Hanka. Pewnego dnia po szkole dziewczynki ruszają pod pałac, by na własne oczy zobaczyć prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Gdy mały kundelek przynosi im w pyszczku torbę z tajemniczym pamiętnikiem Majordomusa, siostry nie zdają sobie sprawy, że właśnie zaczyna się jedna z największych przygód ich życia.

Akcja rozgrywa się na Łódzkim blokowisku, dobrze opisuje polskie realia, dzieciom łatwo będzie się zidentyfikować z bohaterami. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wartka akcja, wciągająca historia, zaskakujące zakończenie – składniki idealnego kryminału.

Co mogę napisać o tej książce? Jest dobra dla 8/9 latka i może nawet by mu się spodobała, ale ja jestem na nią za stara. Wątki, które są niemożliwe. Książka mi osobiści wydawała się infantylna., ale dzieci chyba lubią takie historie? Brakowało mi jakiegoś zaskoczenia, bo mama jako Wróżka? Wtf. Okej, była taka słaba. Ocena 6/10

Doskonała książka dla 9-10 latka. Ja już jestem trochę starsza. Skupiłam się na urodzie okładki i opisie, że szukamy skarbu. Ja nie poczułam dreszczy emocji. Podoba mi się sposób wydania, ilustrowania. Natomiast historia, jak historia nie porwała mojego serca.

Bardzo niewarto - sztuczne toto, bez niektórych (także głównych) postaci na spokojnie fabuła mogłaby się obejść, poza tym, mimo że dzieje się we współczesnej Łodzi, ma się wrażenie, że tak naprawdę chodzi o jakieś miasteczko z czasów PRL-u (np. gigantyczną sensację wzbudza to, że przyjeżdżają Anglicy - PRAWDZIWI ANGLICY W ŁODZI, RANY BOSKIE),no i widać, że czasem zasady fizyki nie działają tak jak powinny (np. przejście przez "gigantyczny" tłum stu osób zajmuje postaciom kilka minut). Opisy bywają karkołomne i trochę na siłę.

Gdy Jagoda i Hania usłyszały w radio informację o tym, że do Łodzi przybyli poszukiwacze skarbów, nie wiedziały jeszcze, że będzie to początek fascynującej przygody. Po szkole postanowiły wybrać się, by zobaczyć czego w Pałacu pod Ptasimi Głowami mogą szukać angielscy eksperci od znajdowania tego, co zaginione. Nic nie wskazywało na to, że już za chwilę życie sióstr stanie się jedną wielką detektywistyczną zagadką. Gdy dziewczynki ratują z tumu gapiów wystraszonego psa, znajdują przy nim torbę, a w niej tajemniczy notes.

Wieczorem, gdy Hania z Jagodą szykują się do snu, zaczynają przeglądać znaleziony notatnik. Okazuje się, że jest to pamiętnik majordomusa, który służył w Pałacu pod Ptasimi Głowami! Czy są tam informacje o skarbie? Następnego dnia pod szkołą dziewczynek czeka na nie Piotrek – właściciel psa, uratowanego pod Pałacem. Nastolatek również słyszał o skarbie i doskonale wie, co takiego znalazły siostry Brylskie. Początkowo Hania z Jagodą nie chcą się dzielić swoimi odkryciami z nowo poznanym kolegą. Jednak pojawienie się tajemniczego i złowrogiego Kapelusznika sprawia, że dzieci postanawiają zjednoczyć siły i wspólnie rozwiązać zagadkę ukrytego skarbu. Czy odnajdą pałacowe złoto? I kim jest tajemnicza Dobra Wróżka, która zupełnie nieoczekiwanie pojawia się w tej historii?

„Pałac pod Ptasimi Głowami” to naprawdę świetnie przemyślana i zaskakująca powieść detektywistyczno-przygodowa dla starszych dzieci. Akcja jest pełna nieoczekiwanych zwrotów, fabuła naprawdę wciąga, a dialogi są tak zabawne, że nie zliczę ile razy parsknęliśmy śmiechem w czasie lektury. Najbardziej zapadła mi w pamięć wymiana zdań na komisariacie policji – wierzcie mi, ciężko zachować powagę, czytając na głos ten fragment! I, co nie jest bez znaczenia, w książce oprócz ciekawej historii i świetnej zabawy znajdziecie także wartościowe przesłanie.

Co ważne, zakończenie historii naprawdę nie jest oczywiste. Uważam, że w przypadku czytelników powyżej 9. roku życia jest to bardzo istotne! Sama książka również skonstruowana jest tak, że jej odbiorcy powinni czuć się dopieszczeni. Mimo że jest to książka dla starszych dzieci, to znajdziecie w niej kilka ilustracji (mniej więcej jedną na rozdział). Przedstawiają one najciekawsze i najbardziej tajemnicze sceny z książki, dzięki czemu stwarzają one odpowiedni klimat wokół historii. I jestem pewna, że nikt nie zarzuci obrazkom, że są dziecinne czy infantylne. Ilustratorce naprawdę należą się brawa, bo uważam, że niezwykle trudno jest stworzyć ilustracje do książek, skierowanych do czytelników w wieku 9-12 lat!

Naprawdę gorąco polecam Wam książkę „Pałac pod Ptasimi Głowami”. Znajdziecie tam tajemnicę, ciekawą fabułę, dobry humor, charyzmatycznych bohaterów i świetny sposób na miłe spędzenie jesiennych wieczorów. I mimo że jest to lektura skierowana do starszych dzieci, naprawdę warto czytać ją całą rodziną!

Książka opowiada o trójce dzieci :Jagodzie, Hani i Piotrku, którzy próbują odnależć skarb ukryty w starym pałacu. Pomaga im w tym uroczy piesek Julek.
Postacie skonstruowane są bardzo prawdopodobnie. Tak mogą zachowywać się dzieci w ich przedziałach wiekowych (oczywiście kiedy zajmują się poszukiwaniami skarbu).
Jest śmiesznie, tajemniczo, trochę strasznie (ktoś zostaje porwany)-jednym słowem dzieje się.
Ogólnie bawiłam się bardzo dobrze.
Książeczka jest króciutka, ale bardzo ciepła i miło się ją czyta. Widać że autrorka lubi swoje postacie. Czytelnikowi też jest łatwo polubić całą czwórkę (łącznie z pieskiem).
Moje dzieci są jeszcze na nią za małe, ale jak urosną (i będą chciały czytać) podsunę ją im.

Jest śmiesznie, tajemniczo, trochę strasznie (ktoś zostaje...

• Książki Zosi :)
  • Dla Hani