To mnie zabije

Muza
2023-02-01
2023-02-01

7 ⭐

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Byłam niesamowicie wciągnięta. Strasznie intrygowała mnie główna bohaterka i to w jaki sposób zarabiała. Świetna książka!

7 ⭐

"To mnie zabije" to książka, która wchodzi do psychiki czytelnika z impetem, pozostawiając ślad w jego umyśle. Autor, Maciej Kaźmierczak, odważnie porusza tematykę kontrowersyjną, zanurzając czytelnika w mrocznym świecie seksworkingu, psychologicznych gier i tajemniczych porwań.

Główną bohaterką jest dwudziestodwuletnia Matylda, lekomanka pracująca jako seksworkerka na platformie streamingowej TurnedOn. Jej życie, pozornie podporządkowane widzom, zaczyna się komplikować, gdy zaczyna tracić popularność. Matylda, zafascynowana swoją pozycją i uzależniona od leków, podejmuje desperackie kroki, by odzyskać utraconą pozycję. To otwiera drzwi do mrocznego świata psychologicznej gry, w której Matylda staje się pionkiem.

Nieważne, co jest teraz, ale to, w co wierzysz i na co pracujesz.

Książka jest nie tylko opowieścią o Matyldzie, ale również spojrzeniem na społeczeństwo, w którym internetowe transmisje z życia intymnego stają się normą. Kaźmierczak bez litości ukazuje, jak daleko ludzie są w stanie się posunąć, by zyskać uwagę widzów, wchodząc w granice moralności i bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych aspektów powieści jest bezwzględne ukazanie seksworkingu. Autor nie boi się dotknąć drażliwych tematów, przedstawiając brutalną rzeczywistość, jaką kobiety muszą przetrwać, by utrzymać się na powierzchni w świecie online. Wątek ten prowadzi do głębszych refleksji na temat współczesnych standardów piękna, presji społecznej i ceny, jaką płacą osoby za zaspokojenie potrzeb widzów.

Drugim, równie ważnym wątkiem, jest tajemnicza gra, w której młode kobiety są porwane i wykorzystywane. To element, który wprowadza dodatkowe napięcie i tajemnicę do fabuły. Kto stoi za porwaniami? Jakie są motywacje i cele tej makabrycznej rozgrywki? Odpowiedzi na te pytania czytelnik odkrywa stopniowo, w miarę jak fabuła się rozwija.

Matylda, mimo swoich kontrowersyjnych działań, staje się postacią, z którą czytelnik utożsamia się w miarę poznawania jej historii. Jej uzależnienia, słabości, ale także determinacja i pragnienie bycia akceptowaną dodają jej głębi. Wątek relacji z matką wprowadza dodatkową warstwę emocjonalną, ukazując, że nawet w świecie seksbiznesu istnieją ludzkie związki i pragnienia.

Najbardziej kusi to, co niedostępne, czego nie możemy poznać na pierwszy rzut oka.

Język, jakim posługuje się autor jest surowy, bezkompromisowy, co doskonale współgra z tematyką poruszaną w książce. Opisy scen erotycznych i brutalnych wydarzeń są dosadne, czasem wręcz szokujące, co może zaskoczyć niektórych czytelników. Jednak ta dosadność jest kluczowym elementem, który umożliwia autorowi przekazanie autentyczności i dramatyzmu opisywanego świata.

Zakończenie powieści jest mocne, ale jednocześnie otwarte, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Kaźmierczak pozostawia pewne kwestie niewyjaśnione, co sprawia, że czytelnik musi samodzielnie wypełnić pewne luki fabularne. To decyzja, która z pewnością wywoła różne reakcje wśród czytelników.

Podsumowując:

"To mnie zabije" to lektura dla osób gotowych na literacką podróż w mroczne zakamarki współczesnej rzeczywistości. Maciej Kaźmierczak bierze czytelnika za rękę i prowadzi go przez labirynt emocji, pozostawiając go z głębokimi refleksjami na temat ludzkiej natury i granic, które jesteśmy gotowi przekroczyć w imię chwilowej uwagi. To książka, która nie tylko trzyma w napięciu, ale również zmusza do refleksji nad światem, w którym żyjemy.

Długie, ale przynajmniej nie warto. „To mnie zabije” to jedna wielka męczarnia. Czekałem aż wreszcie ta książka się skończy. Wiele można powiedzieć o „To mnie zabije”, ale na pewno nie to, że jest książką wartą uwagi, która wciągnie. Leon, który jest Danielem, ale potem chyba jednak nie, Natalia, która jest Matyldą... Chaos, nuda, a główna intryga tak pokraczna, że aż zęby bolą. Nie mam nic przeciwko nielinearnej fabule, ale w tym przypadku to się po prostu nie broni. W dodatku rozmowy bohaterów pomiędzy sobą, które momentami nie wyjaśniają absolutnie nic, a jedynie przeciągają całą fabułę w imię kolejnych tysięcy zupełnie niepotrzebnych znaków. Postacie płaskie jak deska klozetowa. Nic w tej książce się nie zgadza. Zero nerwu. Jest przegadana, momentami grafomańska. Jestem autentycznie zły, że zmarnowałem na nią swój czas.

Ten tytuł mnie zainteresował ponieważ porusza temat rzadko poruszany w literaturze jakim jest seksworkingo i streamowania. Główna bohaterka Matylda jest „gwiazdą” na platformie dla dorosłych. Odnosi sukcesu i zarabia na tym niezłe pieniądze - do czasu gdy ktoś włamuje się na jej konto czym niszczy jej wieloletnią pracę traci grunt pod nogami. Jest w stanie robić wiele aby trafić znowu na szczyt list w swojej branży.

Sięgając po thriller psychologiczny chce czuć dreszcz niepokoju na karku oraz ekscytacje. Podczas czytania tej książki czułam tylko zagmatwanie, niezrozumienie i złość na to że pomysł na fabułę był świetny ale przekaz nie koniecznie.

Fakt jest w niej dużo akcji, opisów przemocy fizycznej, gwałtów, terrorów psychicznych. Świat uzależnień od leków i narkotyków oraz przelewające się hektolitry alkoholu ale to nie jest gwarantem dobrej książki.

Mam mętlik w głowie i wybaczcie brak zdania jednoznacznego na temat tej fabuły.

Książka raczej do zapomnienia.

Jeśli chodzi o inspiracje filmem „Leon zawodowiec” to jest jej zwyczajnie brak. Autor użył tylko imion głównych bohaterów a cała reszta jest daleka od filmu.

,,Nieważne, co jest teraz, ale to, w co wierzysz i na co pracujesz".

Matylda jest uzależnioną od leków, seksworterka na znanej platformie streamingowej. Gdy jej popularność zaczyna spadać dziewczyna nie cofnie się przed niczym aby wrócić na szczyt. I tak oto trafia do brutalnej gry, w której ktoś porywa i wykorzystuje młode kobiety.
Jeżeli którejś uda się odzyskać wolność, to tak naprawdę już nigdy nie będzi wolna,
a wiadomość którą otrzymują będzie je prześladowała do końca życia
"chcesz zagrać jeszcze raz?"

"Na tym polegają problemy większości osób na świecie - nie zatrzymują się wtedy, kiedy jest na to czas, i brną w gówno, z którego już się nie wygrzebią."

Jaki związek z Matylda ma brutalna gra?
Ktoś stoi za tym wszystkim?

Kochani zacznę od tego że było to moje pierwsze spotkanie z piórem autora o chyba nie ostatnia.
To co znalazłam w tej książce, nie potrafię tego nawet opisać. Książka jest na pewno dla lubiących mocne wrażenia czytelników.
Mocna dawka tajemnicy i brutalności o to odpowiednie słowa. Seks, przemoc i gwałt to na pewno tu znajdziecie.
Świetny thriller psychologiczny który trzyma w napięciu do końca, chodź zakończenie jest zaskakujące na pewno nie tego się spodziewałam. Fabuła nie wiem czy przemyślana czy nie ,ale jest dobra aż ciary przechodzą nieraz🤭 Bohaterowie no co tu o nich dużo mówić musicie sami ich poznać.
Książka pokazuje nam również że nawet ze szczytu można spaść na sam dół…
I że ludzie nie cofną się przed niczym aby wrócić na piedestał 🙈
Polecam jak mówiłam dla ludzi o mocnych nerwach 😉

,,Nieważne, co jest teraz, ale to, w co wierzysz i na co pracujesz".

Jeżeli którejś uda się odzyskać...

Matylda jest popularną dziewczyną w sieci. Może ten zawód jest nie dla każdego, ale ona dobrze sobie radzi jako seksworkerka na stronie streamingowej. Wie jak działa internet i wie co robić, by zawsze być na fali. Robi wszystko, nawet absurdalne i krzywdzące rzeczy. Jednak w pewnym momencie Matylda traci kontrolę nad grą, a może nigdy tej kontroli nie miała? Porwania i brutalne wykorzystania młodych dziewcząt są z nią powiązane, ale kto za nimi stoi?

Wiedziałam od samego początku, że mi się spodoba. Lubię thrillery z takim motywem, który się po prostu nieprzyjemnie czyta. Takim dysfunkcyjnym zachowaniem, które mój mózg wypiera. Powiem tak, to jest jak wyjście ze strefy komfortu, ale nadal leżąc na swojej kanapie. Muszę podkreślić, że bardzo ciekawił mnie wątek relacji Matyldy ze swoją matką. Zazwyczaj nie jest to istotne w thrillerach, ale ta akcja drugoplanowa była bardzo ważna, ciekawa i rozwinięta w całości. Na koniec opadła mi szczęka, nie do końca w pozytywnym znaczeniu, wszystko poszło nie po mojej myśli, co w thrillerach jest tylko na plus!

Naprawdę polecam, ze względu na kontrowersyjny temat, osobom pełnoletnim i tym, którzy już wiedzą czego od autora oczekiwać. Maciej Kaźmierczak nie bawi się w łagodne akcje. “To mnie zabije” jest tego dowodem.

Nie bardzo wiem co napisac o tej książce. Spodziewalam sie trochę czegoś innego. Nie jest zła, jednak czegoś jej brakuje.

o autorze spodziewałam się mocnego thrillera ale nie wiedziałam, że aż tak! Ciężko mi powiedzieć czy mi się podobał czy nie, bo był przerażający i smutny. Problem społeczny (tak mi się wydaje, że można to nazwać) przedstawiony przez autora w mniejszym lub większym lub stopniu ma miejsce w realnym życiu. Mowa tutaj o seksworkingu, gdzie młode dziewczyny prześcigają się w pomysłach jak bardziej przyciągnąć uwagę „widza”. Są w stanie zrobić dosłownie wszystko żeby ich internetowe konto poszybowało do góry w statystykach. Główna bohaterka jest uzależniona od leków i nie radzi sobie w swoim realnym życiu. Jest idealna na platformie streamingowej jednak jej odbiorcy nie mają pojęcia jak na nią trafiła i co spotkało ją w przeszłości. Została wplątana w tajemniczą grę, w której są porywane i wykorzystywane młode dziewczyny.
Zakończenie mnie trochę rozczarowało ale i tak uważam, że jest to ciekawe a zarazem brutalny thriller. 6/10⭐️

Szczerze to sama nie wiem co napisać o tej książce. Bardzo mnie wciągnęła, szczególnie na początku, bo jeszcze nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Trochę mnie autor zaskoczył fabułą, nie tego się spodziewałam. Owszem dostałam dość mocny thriller, ale średnio trafił w mój gust. Seksworking, młode dziewczyny, transmisje przez internet, sekretny teatr, w którym na każdym kroku widać seks, a do tego gwałt, brutalność i opisy jakby to wszystko było normalne. Nie do końca mi się podobało. Miałam też wrażenie jakby to wszystko prowadzilo do nikąd, zakończenie lektury takie sobie. Ucieszyłam się tylko, że książka się skończyła ;).
Ogólnie lubię pióro Pana Kaźmierczaka, ale ta lektura nie wpisała się w mój gust niestety.

Głównymi bohaterami książki są Matylda i Leon, którzy tak naprawdę noszą inne imiona. Przypadkowo poznany w internecie mężczyzna wciąga publikującą na instagramie nastolatkę w seks biznes. Najpierw wysyła wiadomości, później proponuje spotkanie. Ona przychodzi do hotelu pełna obaw, on dodaje jej czegoś do wody. Zaczyna się gra. Matylda sądzi, że to ona kontroluje sytuację. Trafiła na TurnedOn przypadkiem, ale polubiła swoją pracę, choć matka nie może być z niej dumna. Dziewczyna dba o podbijanie statystyk, zapomina o Leonie, ale on pamięta o niej.

Mężczyzna obwinia ją o rozpad swojego małżeństwa, robi jej wodę z mózgu, faszeruje lekami "na smutek", "na sen", "na życie".

Dziewczyna, która wychowuje się z trudną, pijącą matką, jest łatwym łupem dla każdego kto okaże jej odrobinę uczucia.

Drugą bohaterką kobiecą jest Klaudia, która ucieka przed mężem i w sumie nie wiadomo co ją łączy z Matyldą.

Na ulicy lądują nagie, związane kobiety, które nic nie pamiętają z poprzedniej nocy. Policja rozpoczyna śledztwo.

Cała historia jest bardzo zagmatwana. Przeskakujemy między czasem obecnym a wspomnieniami Matyldy. Autor wprowadza jedną dodatkową osobę, która wprowadza czytelnika w błąd.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Pomysł jest ciekawy, lecz wykonanie bardzo chaotyczne. Czekałam aż wszystkie wątki się splotą. Podobała mi się, ale zabrakło czegoś, czego nie potrafię określić.

Thriller miał być inspirowany filmem Leon Zawodowiec, ale poza imionami bohaterów i jedną sceną nie ma więcej podobieństw.

• Recenzenckie
  • Przeczytane 2023