Silna

Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik Patronat LC
Okładka książki Silna
Anna CieplakNatalia Fiedorczuk-Cieślak Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zielona Sowa
2021-02-24
2021-02-24

Wyróżniona opinia i

Silna

przeczytanych książek 216 napisanych opinii 195

Bardzo przyjemne opowiadania. Przekaz był subtelny, nie narzucał się bez taktu, a jednak każde opowiadanie było o silnych dziewczynach na swój własny sposób.

Zdecydowanie najlepszym opowiadaniem było "Czerwona Sukienka", byłam pod ogromnym wrażeniem tego, jak mało potrzeba żeby zakochać się w świecie i bohaterach.

Bardzo nierówna, ale dwa opowiadania mi się spodobały i teraz zagłębiam się w książki ich autorek.

Opowiadania o różnej tematyce. Na szczególną uwagę zasługują trzy - pań: Jadowskiej, Miszczuk i Płoszaj. Więc jest dobrze pół na pół :)

Pierwsze opowiadanie trochę poniżej przeciętnej, moim zdaniem niepotrzebne i w zasadzie o niczym. W dodatku jak na taki krótki tekst było zaskakująco dużo błędów stylistycznych.

Drugie opowiadanie najsłabsze w całym zbiorze. Naszczęście także najkrudsze. Opowiadanie było bez sensu, nie mówiło o żadnej sile. Główna bohaterka była okropna.

Trzecie - opowiadanie pani Jadowskiej, zdecydowanie najlepsze. Wzruszające, ciekawe i przyjemne do czytania. UWAGA jeśli ktoś chce czytać serię o Witkacym to najpierw trzeba przeczytać Szamański Blues, bo są spoilery

Czwarte i piąte opowiadania na podobnym poziomie, lekko chaotyczne ale przyjemnie się czyta i dobrze poazują temat

Ostatnie takie przeciętne, początek spoko końcówka gorsza. Fajny pomysł ale chaotycznie napisane i trochę nie wiadomo o co chodzi.

Trzecie - opowiadanie pani...

Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań skierowanych do młodzieży. Sześć historii, w których "przerabiane" są różne problemy, z którymi zmagają się (nie tylko) młodzi ludzie. To niestety sześć nierównych opowiadań. Trzy z nich zasługują na szczególną uwagę (i oceniam je na 8*), trzy słabe... Godne zapamiętania nazwiska to Płoszaj, Jadowska i Miszczuk - pióro tych Pań oraz ich historie - świetne.

2079

Na półkach: , , , ,

Czuję niedosyt po lekturze antologii opowiadań, bo niektóre epatowały tytułową siłą, a niektóre nie.

Ciekawe opowiadania, chociaż niektóre jakby fantasy były :P

Ciekawe opowiadania, chociaż niektóre jakby fantasy były :P

"Silna" to zbiór opowiadań sześciu autorek - Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Agnieszki Płoszaj i Dominiki Słowik.

Opowiadania dotyczą odnajdywania siebie, relacji z innymi ludźmi, wpływu otoczenia na jednostkę, doświadczeń, podejmowanych decyzji i zmian. Są krótkie, ale rzeczowe, autentyczne. Wywołują emocje, poruszają problemy, z którymi większość z nas ma w jakimś stopniu styczność.

Opowiadanie Anny Cieplak było tak ciekawe, że można byłoby z tego zrobić osobna książkę. Chłopak Igi, Kuba, to zupełny skurwysyn tłamszący kobiety. Gdybym miała przeczytać całą książkę z obecnością tej postaci, na pewno bym się irytowała co stronę, ale finalnie okazuje się, że Iga to silna babka, która nie daje sobie w kaszę dmuchać, więc jak najbardziej na plus.

To było też moje pierwsze spotkanie z twórczością Anety Jadowskiej. Bardzo udane spotkanie. Podoba mi się styl pisania autorki i też utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę sięgnąć po jej serie.

Katarzynę Berenikę Miszczuk uwielbiam za serię z Szeptuchą (Jaga jest najlepsza!) To opowiadanie było fantastyczne. Jako gatunek i epitet. Somnia to kraina, w której minęły już czasy panowania złej królowej, a mimo to żyje się nadal źle. Deszcze szmaragdów zamieniają wszystko w kamień, panuje głód. Krainę może uratować Ewa, odważna dziewczyna, która już wcześniej pokonała Osteę. Problem jest jedynie w tym, że Ewa nic nie pamięta. Katarzyna Berenika Miszczuk stworzyła niepowtarzalny klimat, krainę, której nie chce się opuszczać, bo jest magicznie skonstruowana, ciekawość wygrywa. I nagle okazuje się, że totalnie nie o to tutaj chodzi! Nie będę spojlerować, ale Miszczuk tak sprawnie poruszyła tak ważny temat, że aż mnie zamurowało. Nie spodziewałam się tego. Poza tym... Pamiętajmy, że jeśli czegoś bardzo chcemy, to to otrzymamy. Nie bójmy się chcieć.

Najmniej podobało mi się opowiadanie Dominiki Słowik, ale tylko ze względu na to, że można było je poszerzyć dla lepszego odbioru. Ma potencjał, autorka miała bardzo dobry pomysł, ale jest tu wiele niewiadomych.

Bohaterki nie boją się wyrażać własnego zdania, ale nie są przy tym przesadnie oderwane od rzeczywistości.

Nie jest to długa lektura, w szczególności, że jest to zbiór opowiadań, ale mi osobiście ta forma bardzo się spodobała. Widać różne style autorek, ale też i odpowiednie zaangażowanie tematyczne. Problem jest jeden - niektóre opowiadania tak wciągają, że czytelnik zaczyna żałować, że jest to zaledwie 30-60 stron, a nie przykładowo trylogia.

Bądźmy silne, dziewczyny. A siła niech będzie w nas tym, czego pragniemy. Odwagą, wiarą, pewnością, tolerancją, miłością, czymkolwiek.

Książka to zbiór sześciu opowiadań napisanych przez kobiety. Wspólnym elementem wszystkich opowiadań są silne główne bohaterki. Każde opowiadanie jest inne i w zupełnie innym klimacie. Niektóre są spokojne i zmuszające do refleksji, inne trochę drastyczne. Niektóre opowiadają o świecie rzeczywistym inne zaś są zdecydowanie fantastyką.
- Anna Cieplak "Miła już byłam" - to pierwsze opowiadanie w książce, którego główną bohaterką jest Iga. Dziewczyna jest druhną w drużynie harcerskiej, która wyrusza na szlak ze znajomymi. Poznajemy jej problemy i przemyślenia oraz rozterki z jakimi zmaga się na początku swojego dorosłego życia. Opowiadanie całkiem dobre: 7/10
- Natalia Fiedorczuk "Silna" - to z kolei opowiadanie o trudnych relacjach i szkolnym życiu. Dość ciekawe, chociaż czułam lekki niedosyt. Jak dla mnie jedno z najmniej dopracowanych opowiadań. Brakowało mi głębszego zakończenia. 5/10
- Aneta Jadowska "Duch w szafie" - opowiadanie że względu na które zainteresowałam się całym zbiorem. Opowiadanie osadzone w uniwersum stworzonym przez autorkę przybliża historię Wiktorii i jej przyjaciela oraz ich zmagań z nadprzyrodzonym bytem. Opowiadanie wzbudza wiele emocji. 8/10
- Katarzyna Berenika Miszczuk "Somnia" - opowiadanie, które wydaje się dość lekkie i opowiada z pozoru niesamowitą przygodę Ewy, która ma pomóc w ocaleniu fantastycznej krainy, niesie głębsze przesłanie i na pewno nie jest nudne. 8/10
- Agnieszka Płoszaj "Czerwona sukienka" - jedno z opowiadań, które zostaną ze mną na dłużej. Poznajemy historię dziewczyny, która pracując w policji posiada niezwykły dar, który ma swoją cenę. Ciekawa opowieść. 7/10
- Dominika Słowik "Dziewczyny nie boją się ciemności" - opowiadanie, gdzie główna bohaterka jest młoda dziewczyna Rita, która żyje w postapokaliptycznym świecie. Opowieść nosząca znamiona lekkiego horroru, jak dla mnie czegoś w niej zabrakło. 6/10

- Anna Cieplak "Miła już byłam" - to...

Jest to zbiór przygnębiających opowiadań dotyczących problemów nastolatków. Autorzy podjęli dość trudne tematy. Możemy przeczytać o przemocy opiekunów wobec swoich wychowanków, dyskryminacji na temat wyglądu, poglądów, uczuć, upośledzenia fizycznego, kontaktów ze zmarłymi duszami. Bohaterowie przeważnie nie radzą sobie z problemami. Cześć z nich musi sama sprostać zagrożeniu, inni otrzymują wsparcie bliskich osób. Każda z osób poddana jest próbie charakteru. Czy są na tyle silne, żeby zmierzyć się ze swoimi sprawcami?

Opowiadania:
1. MIŁA JUŻ BYŁAM - ⭐7/10