Nie zabijaj

Okładka książki Nie zabijaj Agnieszka Płoszaj
Okładka książki Nie zabijaj
Agnieszka Płoszaj Wydawnictwo: Znak Cykl: Zoja Sterlak (tom 2) Seria: Znak Crime kryminał, sensacja, thriller
Zoja Sterlak (tom 2)
Znak Crime
Znak
2023-10-02
2023-10-02
kryminał śledztwo silna bohaterka morderstwa

Okładka książki Czarci młyn Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Czarci młyn Agata Łuksza, Agnie...
Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Pałac pod Ptasimi Głowami Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Pałac pod Ptas... Agata Łuksza, Agnie...

🕯 NIE ZABIJAJ🕯
Agnieszka Płoszaj

Długo czekałam aż przeczytam coś takiego!
Influencer, wróżka i modelka- trzy ofiary mordercy, które nie są sobie obcy ale jednak coś ich połączyło, że sprawcą wybrał właśnie ich. A tego muszą się dowiedzieć Zoja i Mariusz, do pomocy będą mieli porywczą Jagodę. Czy prywatne problemy śledczych nie będą wpływały na śledztwo?
Zabójstwa mają podłoże religijne, a morderca zostawia tajemnicze zagadki.
Pomysł na fabułę świetnie przemyślany, zaskakująca akcja, która wciąga od pierwszych stron i ciągle się rozwija. A do tego bohaterowie super wykreowani, od razu zyskali moją sympatię. Intrygi dokładnie dopracowane. Emocje, które autorka wywołuje są nie do opisania.
Książkę czyta się bardzo szybko i nawet nie zorientowałam się, że już koniec. Cieszy mnie zastosowanie narracji z perspektywy różnych osób.
Zakończenie zwala z nóg! Tego wszystkiego trzeba samemu doświadczyć!
Jest to drugi tom tej serii, pierwszej części nie czytałam, ale nie przeszkadzało to w odbiorze powieści. Aczkolwiek muszę koniecznie szybko nadrobić.

Moja ocena:
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/10

🕯 NIE ZABIJAJ🕯
Agnieszka Płoszaj

Długo czekałam aż przeczytam coś takiego!

Bardzo dobry kryminał. Z jednej strony fabuła nie jest szczególnie oryginalna, jednak sposób jej przeprowadzenia, styl w jakim pisze Autorka, sprawia że ta książka ma w sobie coś. Do tego niezwykłe postaci, które nie koniecznie trzeba polubić ale na pewno nie pozwalają czytelnikowi na to, by przeszedł obok nich obojętnie. Zacząłem od drugiego tomu, więc teraz z chęcią sięgnę po pierwszą część.

Odnoszę takie wrażenie, że fabuła była tu strasznie nierówna. Pierwsza połowa rozkręcała się powoli, było mnóstwo pobocznych (i często nieistotnych?) postaci, szczegółów, wątków, potem akcja się rozkręciła całkiem fajnie, a na koniec ostatnie 30 stron to takie oklapnięcie i rozwiązanie bez szału, jakby urwane w połowie i z niedomkniętymi tematami?

Pierwsze spotkanie z autorką.
Czy udane ?
Tak, ale nie do końca.

Ktoś zabija znane osoby i w perwersyjny sposób układa ich zwłoki.
Czy kieruje się cytatami z Biblii ?

Ekipa śledcza.
Najmądrzejsza na świecie, uzależniona od zioła.
Nieszczęśliwa z 'miłości', nie potrafiąca się odnaleźć w prawdziwym życiu.
I ten trzeci - jak dla mnie kompletnie bez wyrazu.

Akcja posuwa się do przodu dość wartko, choć śledczy właściwie cały czas drepczą w miejscu.
Autorce nie można zarzucić braku wyobraźni, ma niezły styl i sprawnie maluje obrazy mojego miasta.

A jednak to wszystko było dla mnie jakieś zbyt pretensjonalne, żeby nie powiedzieć naiwne.
Choć jednej z bohaterek nie sposób może nazwać ćpunką, to jednak jej zachowanie w wielu momentach jest dość kontrowersyjne.
A może tak właśnie jest w policji ?
Druga z kolei zachowuje się jak odurzona nastolatka i popełnia błąd za błędem.
Może to i takie ludzkie, ale w powieści tego typu nie bardzo mi pasowało.
Pseudointelektualny bełkot psychopaty też nie poprawił mi nastroju.

Czy sięgnę po pierwszy tom ?
Nie wiem.

6/10.

Pierwsze spotkanie z autorką.
Czy udane ?
Tak, ale nie do końca.

Ktoś zabija znane osoby i w perwersyjny sposób układa ich zwłoki.
Czy kieruje się cytatami z Biblii ?

Ekipa śledcza.
Najmądrzejsza na świecie, uzależniona od zioła.
Nieszczęśliwa z 'miłości', nie potrafiąca się odnaleźć w prawdziwym życiu.
I ten trzeci - jak dla mnie kompletnie bez wyrazu.

Akcja posuwa się...

W Łodzi znowu się dzieje i do akcji musi wkroczyć duet Zojka i Kardas.

Manufaktura to miejsce które przyciąga wiele osób. Tym razem przyciągnęła mordercę... Influencer zostaje odnaleziony właśnie na rynku Manufaktury... Klęczał i miał na sobie worek jutowy. Dlaczego w takiej pozie został pozostawiony przez mordercę?

To nie jedyna ofiara... Telewizyjna wróżka, modelka... Dlaczego zabójca wybrał właśnie te osoby... Są tzn. były medialnymi osobami, ale co poza tym je łączy???
Śledczy przy ciałach znajdują karteczki na których zapisane są... (nie zdradzę co 🤐😉)

#niezabijaj to wciągający kryminał z wątkiem obyczajowym. Autorka dotknęła trudnej materii a mianowicie kwestie religii, a konkretnie jej fanatycznej strony. Nie każdemu się to spodoba to jest pewne. Przecież religia jest dobra... Dla mnie to było bardzo intrygujące na przestrzeni całe historii.

Zojke wprost uwielbiam, ona ma w sobie to coś 🔥🔥🔥 Jej teksty, styl bycia, wypowiadania się no rewelacja 😁 Kardas no idealnie do niej pasuje. Mają w sobie oparcie i mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Emocje między nimi buzują 😁

Co do nowej bohaterki Bambi, no cóż mogę powiedzieć... jak ona mnie irytowała 😤🫣

Jeśli jeszcze nie czytaliście to serdecznie Was zachęcam.
A gdybyście nie znali #bezwyboru to zacznijcie najpierw od niej. Można czytać oddzielnie, ale zachęcam czytanie w kolejność bo wtedy poznajemy łączącą więź między Zojką i Kardasem.

W Łodzi znowu się dzieje i do akcji musi wkroczyć duet Zojka i Kardas.

To nie jedyna ofiara... Telewizyjna wróżka, modelka......

Zaczyna się na imprezie z okazji nakręcenia teledysku. Goście znajdują pierwszą ofiarę, influencera. Potem ginie wróżbiarka i modelka. Akcja biegnie szybko, i choć rozwiazanie jest raczej oczywiste, podobnie jak motyw mordercy, czyta się z przyjemnością. Odjęłam punkt za zbędne wstawki z życia osobistego bohaterów. Nie mówię, że para głównych bohaterów musi być sympatyczna. Ale nie musiałam wiedzieć np. że Kardas jest beznadziejnym ojcem, który opiekę nad własnym dzieckiem zwala na swoją matkę, za to ma czas i energię na szpiegowanie byłej żony...

Pycha, próżność i na końcu hipokryzja. Trzy obrzydliwe cechy naszych czasów.”

Co łączyło ze sobą influencera zabitego na planie filmowym, telewizyjną wróżkę przybitą do stołu i modelkę, która zachłysnęła się sławą?
Każde z nich poszukiwało szczęścia w mieście grzechu i każde z nich popełniło niewybaczalny błąd.
Czy zginęli za karę?
Tego będą musieli się dowiedzieć, Zoja Sterlak oraz Mariusz Kardas, para detektywów, którzy stają przed najtrudniejszą sprawą w swojej karierze.
Co tak naprawdę kieruje mordercą?
Czy to możliwe, że zabójstwa to artystyczna wizja psychopaty?

Pytania się mnożą a odpowiedzi brak.

Czy nasza dwójka poradzi sobie z tym zadaniem?

“Nie zabijaj” książka ze świetnie przemyślaną kryminalno-sensacyjną fabułą, ciekawą akcją i fajnie wykreowanymi bohaterami.
Autorka zabiera nas w podróż, po Łodzi gdzie pokazuje nam jej piękno.
Porusza również wiele ważnych tematów między innymi dotyczące kościoła i jego fanatyków.
Znajdziecie tu tajemnice, intrygi, kłamstwa manipulacje, hipokryzję i wiele innych wątków, które poruszają i chwilami zmuszają do myślenia.
Książka napisana jest przyjemnym stylem, dzięki czemu historię czyta się bardzo szybko. Fabuła przedstawiona z kilku perspektywy pozwala nam bardziej wczuć się w odczucia naszych bohaterów.
Nic więcej Wam nie napiszę to trzeba przeczytać i samemu dać się wciągnąć w tę zagadkę.

Polecam ❣️

Pycha, próżność i na końcu hipokryzja. Trzy obrzydliwe cechy naszych czasów.”

Czy zginęli za karę?
Tego będą musieli się dowiedzieć, Zoja...

Wiecie co to jest prozopagnozja? Zaburzenie to opisuje w swojej najnowszej książce Agnieszka Płoszaj. Łatwiejsza do zapamiętania nazwa to – ślepota twarzy. Jest to niezdolność do rozpoznawania twarzy. Chory kiedy spotyka swoich bliskich zachowuje się tak jakby widział ich pierwszy raz.

Czy wróżbiarstwo, modeling i bycie influencerem to grzech?

[RECENZJA]
NIE ZABIJAJ
Autor: Agnieszka Płoszaj
Wydawnictwo: Znak Crime
Premiera: 02.10.2023
Tom 2, seria: Zoja Sterlak

PRZEKONAJ SIĘ CZYM JEST PIEKŁO NA ZIEMI I CZY TO ZŁO MOŻNA POKONAĆ TYLKO DOBREM

Agnieszkę Płoszaj miałam okazję poznać za sprawą jej debiutanckiej powieści CZARODZIEJKA, później był OGRODNIK i BIGAMISTA oraz kilka innych projektów. Autorkę osobiście poznałam na Targach Książki w Warszawie. Po krótkiej przerwie wróciła do pisania rasowych kryminałów, których akcję osadza w swoim rodzinnym mieści. Dzięki współpracy z Wydawnictwem Znak Crime czytelnicy mieli przyjemność przeczytać już dwie książki BEZ WYBORU i NIE ZABIJAJ obie należą do serii Zoja Sterlak. Kobieta jest główną bohaterką obu serii, odważna, bezkompromisowa, zadziorna i pewna siebie policjanta. Ściśle współpracuje z Mariuszem Kardasem z którym można powiedzieć wiele ją łączy. Jaka sprawa tym razem czeka na śledczych?

Influencer, wróżka i modelka – co ich łączy? Wszyscy tracą życie, a po śmierci biorą udział w pewnej tajemniczej „inscenizacji”. Zabójca zostawia przy ciałach pewną zagadkową wiadomość i zapewnia medialny rozgłos dla swojego działa. Sprawę stara się rozwiązać niezastąpiony duet Sterlak & Kardas z bardzo aktywnym udziałem młodej policjantki Jagody Szulc. Czas płynie nieubłaganie, ofiar przybywa. Śledztwo prowadzi do… HEROSÓW – grupy fanatyków religijny. Czy ta organizacja stoi za morderstwem trzech osób? A może jest to zupełnie ktoś inny? Sprawa jest dość skomplikowana. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić co morderca chce przekazać światu. Na tapetę wysuwają się przesłanki religijne, grzechy, a przede wszystkim próżność.

Oprócz obowiązków zawodowych sporo dzieje się też w życiu prywatnym śledczych. Kardas ma problemy z partnerką i opieką na córką, a na komendzie cały czas na oku ma go Bambi. Zoja podczas wizyty w Chorwacji spotyka dawną miłość. Olivier liczy na odnowienie kontaktu i przylatuje do Polski. Czy Mariusz i Zoja razem to już zupełnie zamknięty rozdział? Myślę, że większość Czytelników mocno trzyma kciuki by było to nie tylko zawodowy duet, ale los pisze nieprzewidywalne scenariusze.

Bohaterem tej serii jest niewątpliwie po raz kolejny Łódź. Autorka często i chętnie wspomina na kartach książki różne miejsca, znane i lubiane, ale też tajemnicze i niebezpieczne. Czytelnicy będą mieli też okazję dostrzec piękno Chorwacji. A na okładce znajdziecie polecajkę od Przemysława Piotrowskiego.

Seria z Zoją Sterlak za sprawą nie tylko głównej bohaterki, ale też fabuły i dopracowania nie jest cyklem jednym z wielu, o którym po przeczytaniu szybko zapominamy. Ta historia zostaje z Czytelnikiem na długo. Agnieszka Płoszaj zadbała o szczegóły, każde zdarzenie czy wątek jest przemyślany i ma znaczenie dla całej historii. Autorka nie boi się poruszać ważnych i aktualny tematów związanych z tym co dzieje się wokół nas. Na tapetę bierze problemy społeczne, relacje międzyludzkie, zachowania, a nawet tematy dość kontrowersyjne: religia i Kościół, wiara a hipokryzja. Budzi w Czytelnikach emocje, zaciekawia, składnia do przemyśleń. Świetnie łączy świat kryminalny z wątkami obyczajowymi, kreuje ciekawe i charakterystyczne postaci. Po raz kolejny jestem zachwycona, powiedziałabym nawet, że bardziej niż pierwszym tomem. Bardzo cenię książki Agnieszki Płoszaj. Uwielbiam Zoję. A z racji tego, że lubię sięgać po kryminały i romanse to mocno trzymam kciuki za happy end Sterlak i Kardasa w życiu prywatnym. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Czy wróżbiarstwo, modeling i bycie influencerem to grzech?

[RECENZJA]
NIE...

Powieść Agnieszka Płoszaj autor od Znak Crime pt. „Nie zabijaj” to drugi tom o Zoi Sterlak z serii, którą zapoczątkowała pozycja zatytułowana „Bez wyboru” (recenzja na klik). Poprzednia część bardzo mi się podobała. Szczególnie doceniłam – jak napisałam w recenzji – silną, zdecydowaną, charakterną, chadzającą własnymi ścieżkami, ale też pogubioną, niepewną, tłumiącą uczucia Zoję. Czy można tak skonstruować postać, z takimi trochę przeciwnościami? Można. I to całkiem zgrabnie.

„Influencer zamordowany na planie zdjęciowym.

Telewizyjna wróżbiarka przybita do stołu.

Modelka, która zachłysnęła się sławą…” – z opisu Wydawcy.

Czy te trzy morderstwa łączy osoba zbrodniarza? Jak poradzi sobie z dochodzeniem para śledczych Zoja Sterlak i Mariusz Kardas? Czy ich życie prywatne przeszkodzi w rozwikłaniu tej zagadki kryminalnej?

„(…) Nie znosił takich klimatów, ale nie mógł przecież wymagać, aby zawsze puszczano tylko jego kawałki. I bez tego był bogiem. Wiedział to on i wszystkie panienki w tym lokalu. Koleś zresztą też, lecz to nie oni mieli być prezentem na zakończenie wykonanej roboty…” – „Nie zabijaj” Agnieszka Płoszaj.

Zrobiła mnie Autorka na szaro tym wątkiem kryminalnym. Praktycznie do samego końca nie miałam pojęcia, kto w tak wymyślny sposób pozbawia ludzi życia kreując przy tym artystyczną inscenizację. Wiadome było tylko, że to ktoś z otoczenia. Otoczenia celebrytów instagramowych, artystów. Podejrzewałam też kogoś z otoczenia Herosów i samego księdza Jacka, który wydawał mi się dość sympatyczny.

Co do samej Zoji Sterlak to jest to faktycznie ciekawa, kobieca postać literacka. W tej części jednak zwróciłam uwagę na jej nierówność, szczególnie widoczną w relacji z Olivierem, ogólnie zachowania podczas wizyty u matki – Mili w chorwackiej Rovinj na półwyspie Istria. Z samej końcówki tej oczekiwałam czegoś innego, bynajmniej nie w odniesieniu do wątku kryminalnego, ale do wątku obyczajowego Sterlak versus Kardas. Trochę się pogubiłam w tych niejasnych relacjach damsko – męskich, które niczego nie wyjaśniają, a dodatkowo komplikują fabułę w pięciokącie: Olivier – Sterlak – Kardas – Bambi – Anka. Płoszaj przedstawiła te relacje trochę na zasadzie przyciągania – odpychania lub nawet odciągania. W zależności od konfiguracji, od okoliczności i od potrzeb samej Autorki.

Ze zdziwienie przeczytałam o trudnościach z interpretacją zapisu z karteczki znalezionej na pierwszym miejscu zbrodni, którzy brzmiał: „EZ7, 17-18”. Bambi zapis rozpracowywała jakiś czas, Kordas na niego od razu nie wpadł. Bynajmniej nie jestem od nich mądrzejsza, sprytniejsza, inteligentniejsza, a skojarzyłam z Biblią od razu. Uff, przynajmniej jakiś czytelniczy mini sukces.

Nie tylko Sterlak jest postacią niekonwencjonalną. Sami bracia Mauerowie byli dla mnie również zaskoczeniem. Jeden uparty, drugi bystry. Jeden po zawodówce, drugi po studiach. Jeden elokwentny, a drugi… eh nie ma znaczenia. Ważne jest, że stanowili ciekawe tło i dla fabuły, i dla głównych bohaterów. Dużo się dzięki nim działo. W niektórych miejscach było nawet zabawnie 😂. Mam nadzieję, że znajdą się w kolejnej części, bo z nich można wyciągnąć naprawdę sporo w kryminalnej akcji.

Byliście kiedyś w łódzkiej Manufakturze? Jeśli nie to koniecznie się wybierzcie. Wspaniałe miejsce, odrestaurowany przemysłowy zabytek z duszą. A w międzyczasie zapraszam Was do literackiej podróży z Agnieszką Płoszaj. W jej najnowszej powieści kryminalnej „Nie zabijaj” dostrzeżecie Łódź jaką do tej pory nie znaliście. Pełną tajemnic i pełną przygód.

Udanej literackiej i stacjonarnej podróży !!!

Ależ to było dobre! Musicie przeczytać!

NIE ZABIJAJ od Agnieszki Płoszaj to do reszty wciągający kryminał, który powali Was na łopatki i zabierze każdy wolny czas, dopóki nie poznacie zakończenia tej historii...

Na planie zdjęciowym do teledysku zostaje zamordowany znany influencer. Niedługo potem ginie telewizyjna wróżbiarka i modelka. Wszyscy zatracali się w świecie show-biznesu.
Zoja i Mariusz muszą rozwiązać najtrudniejszą sprawę w swojej śledczej karierze.
Brutalne inscenizacje, niejasności i tajemnice.
Czy uda się zatrzymać mordercę?

NIE ZABIJAJ to doprawdy bardzo dobra książka. Zwięzła, konkretna i poruszająca w ten kryminalny sposób. Morderca odbiera życie w imię sprawiedliwości łącząc swoje zbrodnie z artystycznymi inscenizacjami.
Zdecydowanie nie brak tutaj emocji, każda kolejna strona to przypływ kolejnej ich fali.

Jest to drugi tom serii, więc koniecznie muszę nadrobić ten pierwszy.

Ależ to było dobre! Musicie przeczytać!

• Przeczytane 2023
  • Chcę mieć
  • Egzemplarz recenzencki
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Nie zabijaj