Okładka książki Stay Gold Tobly McSmith
2020-05-26
Piotr Cieślak

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 2438 napisanych opinii 2390

Książka jest naprawdę dobra i warta przeczytania. Gdyby nie to jak bardzo irytowała mnie Georgia, ocena na pewno byłaby wyższa.

Bardzo dobrze opisuje problemy osób transpłciowych/niebinarnych. Bardzo utożsamiałem się z bohaterem pod tym względem, ale autor bardzo przesadzał w kwestii noszenia bindera. Spłaszczak w tej lekturze był dosłownie opisywany jako tortury, gdzie nie da się oddychać.

Gdy pierwszy raz czytałem o Georgii to mnie szczerze denerwowała stereotypowa cheerlederka. Dopiero później poznajemy inne warstwy jej postaci... w porównaniu z jej przyjaciółkami. To akurat słabe.

Styl pisarski jest ok. Przyjemnie się czytało i sama książka wciąga.

8/10

Chronologicznie w PL autora wydaje się od dupy strony, bo to jest debiut, a nie wydana rok temu "Act Cool" i to niestety widać. Tak, jak Act Cool kocham całym serduszkiem, tak Stay Gold niesamowicie mnie wynudziła i wymęczyła. Nie zrozumcie mnie źle, rozumiem, co ta książka próbuje przekazać, widzę doskonale ten przekaz i zdecydowanie końcówka zasługuje na uznanie (ogólnie tak ostatnie 30% słucha się z zapartym tchem),ale przed tym jest nudno, nieciekawie i topornie. I cały czas miałam gdzieś z tyłu głowy, że to wszystko już było, że ja to już czytałam, bo pomimo ważnej i trudnej tematyki mam wrażenie, że poruszamy się po dobrze znanych schematach.

Temat środowiska LGBT, jego praw i ogólnie sytuacji politycznej przewija się już od jakiegoś czasu. Powstało wiele książek, piosenek, filmów i innych dzieł sztuki, zawierających w sobie jakiś „tęczowy” element. Były te bardziej i te mniej udane. A co ze Stay Gold?

Witaj w Teksasie, Pony!
On – transpłciowy chłopak, nowy w szkole, zmęczony aferami związanymi z jego tożsamością płciową. Planuje przeżyć ten rok niezauważony. Ona – popularna cheerleaderka, nie może opędzić się od chłopaków. Postanawia skończyć na razie z romansami i skupić się na nauce. I nagle…klops. Wpadają sobie w oko. I to pierwszego dnia nowego roku szkolnego. Czytając to, przypomniał mi się mój pierwszy dzień w liceum. Mnóstwo nowych twarzy, aż w końcu…Ten jedyny, który skradł moje serce, nawet o tym nie wiedząc. Wiedziałam, że nie mam u niego szans, podobnie myśleli bohaterowie książki. Zwłaszcza biedny Pony, zbyt nieśmiały i onieśmielony tym wszystkim, by choć spróbować porozmawiać z taką dziewczyną jak Georgia.

Miłoość rośnie woookół nas…
Z czasem przekonują się do siebie i stają się przyjaciółmi. Mimo że są od siebie tak kompletnie różni, dobrze się dogadują. Z perspektywy czasu zaczyna nawet rodzić się między nimi uczucie. Pony czuje się coraz bardziej swobodnie i zachowuje się znacznie luźniej w towarzystwie Georgii, nie tak jak na początku tej historii. Z wypiekami na twarzy śledziłam, jak to się rozwija i bardzo się cieszyłam, jak nasz bohater zawiązywał nowe przyjaźnie, pogłębiał znajomości i po prostu…czuł się w nowej szkole jak w domu. Gdzie każdy akceptował jego tożsamość płciową. Było cudownie o tym czytać, nawet jeśli to tylko wymyślona opowieść. Mam nadzieję, że pokazane w niej zachowania znajdą niedługo swoje odwzorowanie w rzeczywistości.

Więcej na: CzasoStrefa

Witaj w Teksasie, Pony!
On – transpłciowy chłopak, nowy w szkole, zmęczony aferami związanymi z jego...

Muszę przyznać, że jest to jedna z tych książek, które poszerzają horyzonty. Dzięki nim, możemy dowiedzieć się czegoś, czego nie wiemy, nie znamy lub chociażby nie rozumiemy. Uważam, że takie książki powinny być promowane zdecydowanie bardziej. Chciałabym, aby stała się popularna wśród młodzieży (lub rodziców!),jednak widzę, że nie ma zbyt wielu ocen, a więc nie dotarła do wielu odbiorców w naszym kraju. Ja sama trafiałam na nią kilka razy, ale za każdym razem uważałam, że to nie jest tematyka dla mnie. Teraz żałuję, że zabrałam się za nią tak późno.

W książce poruszany jest temat, z którym nie spotykamy się często w książkach, a mianowicie : transpłciowość. O homoseksualizmie jest już całkiem sporo książek, ale o trans? A wydaje mi się, że to właśnie tego my, zwykli hetero, możemy nie rozumieć. No bo jak mamy zrozumieć, że ktoś może czuć się źle w swoim ciele, skoro ma je od samego urodzenia i nie zna innego? Jak może czuć, że powinien mieć inną płeć, skoro tylko ją zna? Ale okazuje się, że tak się dzieje i osoba, którą dotyka coś takiego, przeżywa istne piekło. Ta książka właśnie pozwala nam to zobaczyć, a nawet poczuć. Wielokrotnie przeżywałam wiele wydarzeń razem z Pony'm, stawały mi łzy w oczach i tak najzwyczajniej w świecie, miałam ochotę go przytulić.

Polecam, naprawdę Wam ją polecam.

Pewnego dnia Pony postanowił przyznać się w szkole, że jest osobą transpłciową. Dość szybko doszedł do wniosku, że był to błąd, a to, co zaczęło się dziać, sprawiło, że zapadła decyzja o zmianie. Trafia do liceum Hillcrest High, gdzie ma zamiar trzymać się na uboczu. Chce zacząć wszystko od nowa, zapomnieć o tym, co się stało i po prostu żyć w spokoju.
Georgia jest cheerleaderką, która w tym roku zamierza wiele zmienić w swoim życiu. Dokładniej planuje przestać umawiać się z chłopakami. Po ostatnim niezbyt miłym zerwaniu nie ma zamiaru przeżywać tego ponownie. Jej celem jest dotrwanie do końca liceum.
Ani Pony, ani Georgia nie planowali tego, co zaczyna się między nimi dziać. Niestety nic nie będzie łatwe. Przecież ona nie planuje żadnego związku, a on ma tajemnice, których nie zamierza zdradzać nikomu. Czy mimo wszystko dadzą sobie szansę? Czy Pony odnajdzie się w nowej szkole? Jak Georgia zmieni swoje życie?

Książka należy do literatury młodzieżowej, jednak według mnie zarówno nastolatki, jak i całkiem dorosłe osoby mogą śmiało po nią sięgnąć. Mnie się podobała, tak samo, jak mojej nastoletniej córce.
Znajdziemy w niej historię Pony i Georgii, momentami wcale nie łatwą. Książka porusza wiele trudnych tematów, o jakich moim zdaniem zbyt mało się mówi (im więcej by się ich poruszało, tym może byłaby większa tolerancja, a przynajmniej mam taką nadzieję). To opowieść o miłość, ale również o odnajdowaniu siebie, nietolerancji, tajemnicach, nastoletnich problemach. Akcja nie jest zbyt szybka, jednak na tyle, że nie nudziłyśmy się podczas czytania.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, mający wady i zalety, a dzięki temu bardziej realistyczni.
Pony jest zamknięty w sobie, dość wycofany, nieufny. Natomiast Georgia to jego przeciwieństwo. Jest dziewczyną otwartą, popularną, szaloną, taką, dla której zdanie innych jest bardzo ważne.

„Stay Gold” to zarówno moim, jak i mojej nastoletniej córki zdaniem, książka, po którą warto sięgnąć. Jest ciekawa, dość wciągająca, a jednocześnie poruszająca trudne tematy. Polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/02/staygoldwydawnictwoharpercollinspolska.html

Georgia jest...

Jak już kilkakrotnie wspominałam, czasem zdarza mi się zapoznawać z powieściami, które poruszają ciężkie tematy. „Stay gold”, czyli dzisiejsza książka, którą chciałabym Wam przedstawić, opisuje np. transfobię czy homofobię. Wolałam Wam dać takie małe ostrzeżenie na początku, gdyby ktoś nie czuł się na siłach, aby czytać o takich sprawach. Zresztą w tym tytule taka przestroga również się znajduje i warto się z nią zaznajomić, przed przystąpieniem do lektury.

Między Pony a Georgią iskrzy od samego początku, kiedy tylko zobaczyli się na szkolnym korytarzu. Dziewczyna jednak postanowiła nie umawiać się na randki w tym roku szkolnym (jest to efektem jej ostatniego zerwania, które bardzo mocno przeżyła). Pony za to stara się na razie być niewidzialnym. Chce ochłonąć po aferze w starej szkole, która rozpętała się po tym, kiedy wyznał, że jest osobą transpłciową. Przeznaczenie natomiast ma dla nich inne plany. Tę dwójkę ewidentnie do siebie ciągnie. Jednak czy będzie dane im mieć swój własny happy end?

Muszę przyznać, że miło się patrzyło na uczucie, które rodziło się między głównymi bohaterami. Nie zabrakło też chwytających za serce scen. Pod koniec lektury znalazło się jedno wydarzenie, przez które prawie się popłakałam. Bardzo zadziałało ono na mnie emocjonalnie. Czasami podłość niektórych ludzi nie mieści mi się w głowie, a gdy weźmie się pod uwagę fakt, że takie sytuacje mają miejsce w rzeczywistości, robi się człowiekowi po prostu źle.

Jeżeli czujecie się na siłach i czytacie takie książki, to zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania zarówno o „Stay Gold”, jak i o „Act cool”, która jest drugą powieścią tego autora.

Praca ponad wszystko?
Dla Monicy Banks nic nie ma znaczenia poza pracą. W jej życiu nie ma miejsca na takie coś jak rodzina i miłość. Prowadzi firmę komputerową i tam również jest bardzo wymagająca i surowa. Odmawia swoim pracownikom urlopu, i to w Wigilię. Czy coś może sprawić, że kobieta zmieni swoje nastawienie do życia i ludzi?
Na ekranie jej komputera pojawia się duch – Ebenezer Scrooge. Nie bez powodu to właśnie on pojawił się Monice. Tylko pytanie, czy uda mu się pomóc kobiecie do świtu.

Chyba każdy z nas zna „Opowieść wigilijną” i Ebenezera Scrooge. Uwielbiam pierwotną wersję, ale gdy zobaczyłam, że na rynku pojawiła się wersja nieco inna, z domieszką fantasty, bez wahania sięgnęłam po książkę.

„Inna opowieść wigilijna” jest dosłownie inna od tej, która jest nam dobrze znana. Tutaj wszystko jest nowoczesne, a świat zwariował na tle ekranów. Fabuła idealnie wpasowała się w nasze czasy i do tego jest intrygująca oraz pomysłowa ze względu na ducha Scrooge. Ma nam pokazać, że nie warto w życiu biec tylko za tym, co materialne, bo przecież to mam nie zastąpi miłości i ciepła rodzinnego oraz bliskości drugiego człowieka.

Lektura bardzo mi się podobała. Autorka starała się zabrać mnie do innego świata i doskonale jej się to udało. Tylko zabrakło mi w tym wszystkim magii świąt. Ale co, kto lubi i w jakich ilościach.

Praca ponad wszystko?
Na ekranie jej komputera pojawia się duch...

Pony po tym jak przyznał się w szkole do swojej transpłciowości musiał ją zmienić.
Ma nadzieję na normalne ukończenie nowej szkoły. Chcąc żyć normalnie, tym razem zostawia swoją tajemnicę dla siebie.
Georgia jest cheerleaderką, która po niemiłych zdarzeniach ,postanawia zakończyć przygody z chłopcami i w spokoju czeka na ukończenie szkoły.
Lecz jak dotrzymać postanowień kiedy wystarczy jedno spojrzenie aby plany zachwiały się.
Już pierwszego dnia Pony i Georgia wpadają sobie w oko a iskry są wręcz wyczuwalne.

Tylko ,,Jak Pony ma ukrywać swoją transpłciowość, skoro chce się zbliżyć do dziewczyny takiej jak Georgia?
Jak Georgia ma dotrzymać złożonej sobie obietnicy, skoro między nią a Ponym zaiskrzyło?"

Trochę to smutne że ludzka nietolerancja potrafi być tak podła.
Nie powiem żeby ta historia wciągnęła mnie jakość mega, ale nie była zła.
Fajnie wykreowani bohaterowie. Historia pełna emocji i uczuć. Miłość, nadzieja oraz problemy z jakimi boryka się Pony.
Autor ma fajne pióro dzięki czemu nie ma się ochoty odłożyć książki po mimo że chwilami wydawało mi się że czegoś mi brak. Powieść rozłożona na dwie perspektywy, dzięki czemu można bardziej się we wszystko wczuć i zrozumieć.
Można znaleźć kilka fajnych przesłań z których można wyciągnąć fajne wnioski.
Lekka, przyjemna historia do poduszki.
Polecam wiadomo jednym się spodoba innym nie 🤷

Lecz jak dotrzymać postanowień...

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki "Stay Gold" napisaną przez Tobly McSmith.

Pony przenosi się do nowej szkoły po tym jak w poprzedniej przyznał się do swojej transpłciowości. Ma nadzieję na nowy start z czystą kartą. Tym razem nie ma zamiaru się wychylać i wyjawiać swojego sekretu. Już pierwszego dnia zwraca uwagę Georgii. Ich spojrzenia się spotykają i pojawiają się tzw. iskry ! Główni bohaterowie zaczyna się spotykać. Z czasem Pony wyjawia jej swój sekret. W jednej chwili wszystko się komplikuje. Choć Georgia jest bardzo zakłopotana i ma ogromny mętlik w głowie to dalej nie potrafi się uwolnić od uczuć, którymi daży Ponego.
On natomiast robi wszystko by ją zdobyć. Czy tych dwoje odważy się być razem ?
Musicie koniecznie przeczytać !

Książka porusza bardzo trudny temat . Zwraca uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby transpłciowe każdego dnia.

Główni bohaterowie są bardzo ciekawie przedstawieni. Pony to młodzieniec, który nie chce wyróżniać się w tłumie. Potrzebuje akceptacji, której nie otrzymuje choćby oj ojca. Georgia to szalona, popularna cheerleaderka, która chce być w centrum uwagi. Bardzo ważna jest dla niej opinia innych. Na końcu książki dokonuje niezwykłej przemiany i znacznie zyskuje w moich oczach. Książka jest bardzo wciągająca, zabawna oraz urocza. Pomimo poruszanego tak naprawdę ciężkiego tematu czyta się ją dosyć szybko. Jest napisana prostym językiem.

Mi się bardzo podobała i gorąco ją polecam 😊

• LGBT
  • Po angielsku