Golden Boys

Jaguar
2023-03-08
2023-03-08
Iwona Wasilewska

Wakacje to niesamowity czas dla każdego ucznia. Można odpocząć od szkoły, spędzając czas ze znajomymi, lub wyjechać samotnie na drugi koniec świata. Autor “Golden Boys”, Phil Stamper, postanowił pokazać jak kluczowe dla młodego człowieka może być te kilka letnich tygodni…
“Golden Boys” to opowieść o 4 chłopakach, których łączy wieloletnia i niekiedy bardzo skomplikowana przyjaźń, oraz należenie do środowiska queer. Te wakacje będą dla nich absolutnie wyjątkowe, bo po raz pierwszy każdy wyruszy w swoją stronę. Introwertyczny Gabriel jedzie do Bostonu, by wraz z lokalną organizacją ratować drzewa. Reese będzie rozwijał swoje artystyczne zdolności na kursie w Paryżu. Sal dostaje życiową szansę na spełnienie marzeń i w Waszyngtonie rozpoczyna staż u senatora. Natomiast Heath, z racji na zagmatwaną sytuację osobistą, będzie pracował w salonie gier swoje ciotki na wschodnim wybrzeżu. To lato dla każdego z nich okaże się punktem zwrotnym…
Phil Stamper stworzył w mojej opinii książkę dosyć intrygującą. Niby lekka, łatwa i przyjemna, a jednak przemyca w niej wiele ważnych tematów.
Na pierwszą linię wysuwa się sama wieloznaczność idei przyjaźni. W ujęciu autora ta pozornie idealna relacja, ma swoje ciemne strony i bywa niekiedy bardzo toksyczna.
Problemy, z którymi mierzą się Złoci Chłopcy są uniwersalne i niezwykle przystające do współczesności. Reese jako idealny uczeń kompletnie nie radzi sobie z taktyką ze strony innych. Dla Gabriela “wyjście ze swojej głowy” jest rzeczą niemal nieosiągalną. Największe marzenie Sala, z zaplanowaną co do minuty przez matkę przyszłością, staje się największym koszmarem. A Heath nie ma pojęcia czy wróci po wakacjach do rodzinnego domu. To jasne, że powieść z racji odbiorców do których jest kierowana rządzi się swoimi prawami. Jednak co niezwykle ważne nawet na chwile nie miałem, poczucia, że losy chłopaków sa przejaskrawione, a ich problemy wydumane czy naiwne.
Książka napisana jest w zgrabnym i przyjemnym do czytania stylu. Zapewne nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na to, że jest poszatkowana na niezwykle krótkie rozdziały. Jednak mi to zupełnie nie przeszkadzało. Tym bardziej, że dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma całkowity obraz perspektywy każdego z bohaterów.
Drobną rzeczą, przykuwającą moją uwagę jest czas akcji, tj. niedługo po pandemii. Wzmianki o tym, jak przyjaciele radzili sobie w tym trudnym czasie dodają książce autentyczności. Sam autor wspomina w posłowiu, że dzieło pisał w jej trakcie i było ono sposobem na radzenie sobie ze strachem i poczuciem izolacji. A mnie osobiście niesamowicie dziwnie i nieco abstrakcyjnie patrzy się przez pryzmat jakby nie patrzeć fikcyjnej historii na sprawy, które ledwie chwilę temu dotyczyły każdego.
Z pewnością, znajdą się książki bardziej wartościowe, ciekawsze czy lepiej napisane. Dla mnie jednak “Golden Boys” pomimo pozornej lekkości ma w sobie to coś. Tą wspaniałą iskierkę sprawiającą, że poza dobrą zabawą, książka przynosi chwile refleksji i ważnej życiowej lekcji.
P.S. Przyznaję, że zamieszczona przez autora dedykacja jest jedną z najbardziej chwytających za serce z jaką się zetknąłem.

Twórczość Phila Stampera miałam przyjemność poznać przy okazji powieści The gravity of us. Przyznaję, że tamta książka wciąż do mnie wraca i zdarzają się chwile, kiedy po głowie chodzi mi jej reread. Kiedy więc otrzymałam swój egzemplarz Golden Boys, nie posiadałam się z radości. Stale jednak coś mnie od tego tytułu odciągało, ale teraz powiedziałam stop. Dziś więc chciałabym podzielić się z Wami swoimi wrażeniami po skończeniu tejże pozycji – czy między nami nawiązała się miłość?

Grupa najlepszych przyjaciół — Gabriel, Reese, Sal i Heath, mieszkają właściwie pośrodku niczego, a łączą ich nadzieje i marzenia na przyszłość. Każdy z nich ma swoje plany na życie, ale dopiero tego lata odkryją, kim tak naprawdę chcą się stać. Te wakacje spędzą osobno — każdy w innym miejscu. Czy odległość, jaka będzie ich dzielić, wpłynie na tak trwałą przyjaźń? Czy może w pewien pokręcony sposób zbliżą się do siebie jeszcze bardziej?

Kiedy zaczynałam lekturę tej powieści, byłam nastawiona na dość prostą powieść młodzieżową, która umili mi czas. Przyznaję, że nie spodziewałam się aż tylu emocji, jakich doświadczyłam podczas poznawania tej historii (choć przecież sam opis dawał mi to jasno do zrozumienia). To, co chcę powiedzieć na pewno o tej książce, to to, że jest ona naprawdę dobra i zdecydowanie zapada w pamięć.

Główni bohaterowie zostali wykreowani całkiem nieźle, choć przyznaję, że to z dwoma zżyłam się najbardziej – Heath i Reese zdołali chwycić mnie za serce najmocniej i to na nich skupiałam swoją uwagę. Nie mówię, że pozostali bohaterowie nie byli ciekawy czy też mnie do siebie nie przyciągnęli, po prostu nie skupiłam na nich swojej uwagi aż tak. Każdy z nich ma swoje zainteresowania i plany na przyszłość i każdy z nich ma swoje rozterki i wątpliwości, czy aby na pewno zmierza w dobrym kierunku. Czytanie o tym przypomniało mi moje własne lata tej “wczesnej” dorosłości, kiedy dopiero kończyłam szkołę średnią i zastanawiałam się, w którą stronę chcę iść.

Phil Stamper po raz kolejny zachwycił mnie swoim piórem i umiejętnością tworzenia takiej historii, która wprost idealnie może wpisywać się w potrzeby i wątpliwości młodych ludzi. Może zabrzmię jak kompletny boomer, ale wydaje mi się, że za pomocą swoich bohaterów autor chce pokazać wszystkim nastoletnim i młodym dorosłym czytelnikom, że ich rozumie i doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, jakich doświadczają obecnie. Szczerze? Gdybym wciąż chodziła do szkoły średniej i była już na tej ostatniej prostej do jej skończenia, bardzo chciałabym trafić na tę powieść.

Golden Boys to pozycja, która mnie wciągnęła, na swój sposób poruszyła i po prostu sprawiła, że sama zaczęłam na nowo zastanawiać się, czy na pewno ścieżka, którą obrałam, jest tą właściwą. To bardzo dobra powieść młodzieżowa, która na pewno zostanie przy mnie na dłużej i uważam, że warto ją poznać. Przyjaźń, dzieląca odległość, radzenie sobie z nową rzeczywistością i nieznanym otoczeniem — każdego z nas coś z tego w końcu spotka, więc jeśli napiszę, że ta historia jest dość życiowa, to wcale nie przesadzę.

Cieszę się, że miałam szansę ją poznać i już nie mogę się doczekać lektury kontynuacji, czyli Afterglow. Czy okaże się równie dobra, co Golden Boys? Tego się dowiem już niedługo. Jeśli szukacie dobrej powieści młodzieżowej, która nie traktuje młodych ludzi jak głuptasów, które jeszcze niewiele wiedzą o życiu, to gorąco polecam Wam ten tytuł właśnie.

W połowie stycznia premierę miała książka “Afterglow”, czyli kontynuacja dobrze znanej “Golden Boys”, książki dla młodych dorosłych autorstwa Phila Stampera, którego szerzej możecie znać pewnie z “The Gravity of us”. Jak wiecie, my stosunkowo późno odkryliśmy przyjemność z czytania dobrej literatury młodzieżowej i możemy z całą stanowczością powiedzieć, że ta seria do niej należy!

“Golden Boys” to dylogia, dlatego nie ma co spodziewać się kontynuacji “Afterglow” (a szkoda!),jednak historia jest na tyle zamknięta, że pozostawia wrażenie usatysfakcjonowania. Bohaterami książek jest czterech przyjaciół z liceum w małej miejscowości na amerykańskiej prowincji. Chłopaki znają się od przedszkola i od tego czasu są nierozłączni. Tak się składa, że każdy z nich jest gejem, a queerowa młodzież nie ma lekko w małomiasteczkowym środowisku Ohio, jednak nie to jest głównym tematem książek. Zarówno “Golden Boys”, jak i “Afterglow” to przede wszystkim książki o niesamowitej przyjaźni, poszukiwaniu siebie i swojej drogi życiowej w młodym wieku, odkrywaniu swoich pasji i walce o własne marzenia (w przeciwieństwie na przykład do marzeń rodziców ;)),a także o pierwszych fascynacjach i miłościach.

Stamper stworzył bardzo fajną paczkę przyjaciół, z których każdy ma swoją osobowość, różni się na wiele sposobów od pozostałych, co nie stoi na przeszkodzie, by chłopaki mogły się wzajemnie wspierać i po prostu być dla siebie. Aż im zazdrościliśmy takiej przyjaźni, bo niestety taka nie zdarza się często!

Choć nie ma tu wartkiej akcji, autorowi udało się stworzyć naprawdę bardzo dobrą historię opartą na zdrowych relacja, bez zbędnych “dram” i toksycznych zachowań, pokazując w ten sposób, że niepotrzebne są odrealnione gangsterskie klimaty czy szkodliwe związki, żeby powstała wciągająca i ciekawa powieść młodzieżowa, z której dodatkowo można wynieść coś więcej oprócz samej rozrywki. Polecamy bardzo całą dylogię, więc jeśli zastanawiacie się, jak powinna wyglądać dobra młodzieżówka, to here it is!

Książka o czwórce zaprzyjaźnionych chłopaków, którzy z nadejściem lata rozjeżdżają się w różne strony aby odnaleźć siebie i przekonać się o tym, co jest dla nich ważne.
Ciepła i mądra książka o pokonywaniu lęków, dojrzewaniu oraz więziach, które są prawdziwym wsparciem, nawet wtedy, gdy przyjaciele są daleko.

Lepsza niż,, The gravity of us" ale styl autora jest mega męczący, w połowie miałem ochotę zrobić DNF ale zakończenie satysfakcjonujące mimo to po kontynuację niestety nie sięgnę, uważam że auror nie potrafi pisać książek

Tak powinno się pisać młodzieżówki. Mądrze, z humorem, prawdziwe.

Tak powinno się pisać młodzieżówki. Mądrze, z humorem, prawdziwe.

„Golden Boys” to pełna ciepła, wciągająca opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Książka skupia się na losach czterech wyjątkowych queerowych chłopaków: Gabriela, Reese’a, Sala i Heatha, których, mimo że są tak od siebie różni, połączyły przyjaźń i wielkie marzenia. W trakcie wakacji przed ostatnią klasą liceum każdy z nich wyrusza w inną stronę, by przeżyć swoją wielką przygodę i odkryć, jak lato oraz czas spędzony osobno wpłyną na ich przyjaźń. Każdy z bohaterów ma własną, unikalną ścieżkę do przejścia w czasie wakacji. Reese uczy się projektowania graficznego w Paryżu, Gabriel zostaje wolontariuszem w Bostonie, Sal odbywa staż na Kapitolu, a Heath pomaga ciotce w salonie z automatami do gry na Florydzie. Różnorodność ich doświadczeń i miejsc, do których się udają, tworzy fascynujący obraz świata młodych ludzi, stawiających czoła wyzwaniom dorosłego życia.

Gabriel, Reese, Sal i Heath są mieszkańcami niewielkiego miasteczka, a ich przyjaźń jest jednym z najważniejszych elementów opowieści. Autor zręcznie ukazuje dynamikę ich relacji, a także różnorodność ich charakterów, marzeń i tożsamości. Wszyscy są queer, co dodaje dodatkową warstwę do opowieści, eksplorując różnorodność i wspólnotę LGBTQ+. Niezwykle trafnie są w powieści ukazane trudności związane z wchodzeniem w dorosłość, podejmowaniem życiowych decyzji i poszukiwaniem własnej tożsamości. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wyzwaniami, błędami i z radościami, które niesie ze sobą odkrywanie świata. Autor przedstawia realistyczne obrazy ich przemyśleń, obaw i marzeń, co sprawia, że czytelnik łatwo się z nimi utożsamia.

Powieść porusza tematy związane z miłością i złożonością emocji towarzyszących zakochaniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy obiektem uczuć jest najlepszy przyjaciel. Autor zręcznie eksploruje subtelności tych relacji, ukazując, jak różne interpretacje uczuć mogą prowadzić do skomplikowanych sytuacji. Jednym z mocnych punktów książki jest wielowymiarowość bohaterów. Każdy z nich jest starannie wykreowany, z własnymi celami, troskami i sposobem postrzegania świata. Autor stworzył postaci, które ewoluują w miarę rozwoju fabuły, co sprawia, że wypadają autentycznie i przekonująco.

„Golden Boys” to nie tylko opowieść o przyjaźni i dojrzewaniu, ale też o różnorodności, akceptacji i pozytywnym podejściu do queerowej tożsamości. Powieść przekazuje ważne przesłanie o tym, jak istotne jest wsparcie i zrozumienie w procesie poszukiwania własnej drogi życiowej. Stamper zgrabnie porusza się między różnymi wątkami, tworząc spójną całość. Jego styl pisania jest przystępny, a narracja prowadzi czytelnika przez emocjonalną podróż, pełną śmiechu, wzruszeń i refleksji.

„Golden Boys” to lektura, która może poruszyć i zainspirować młodych czytelników oraz każdego, kto szuka głębszych przemyśleń na temat przyjaźni, miłości i odkrywania własnej tożsamości. Serdecznie polecam!

Książkę bardzo miło się czyta, bohaterowie zróżnicowani i dzięki temu, że rozjeżdżają się w różne miejsca mamy cztery różne historie splecione mimo wszystko ze sobą. Zakończenie aż prosi się o część drugą :)

„Słońce kryje się za chmurą, a całe otoczenie zdaje się skąpane w złocistej poświacie. Tak wiele się zmieniło, ale dni takie jak ten, zdają się idealne w sposób, który nigdy, przenigdy się nie zmieni”, czyli wakacyjna opowieść o czwórce bohaterów.

Golden Boys to moje drugie spotkanie z Philem Stamperem. Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać The Gravity of Us, która skusiła mnie nieziemską przygodą. Była to dla mnie lekka i przyjemna książka, więc z chęcią sięgnęłam po kolejną powieść tego autora.

Ciepła i wciągająca historia o dojrzewaniu, która skupia się na ważnych wątkach tożsamości, roli przyjaciół w życiu młodych osób oraz złożoności emocji, które towarzyszą stanowi zakochania – zwłaszcza gdy obiektem uczuć jest twój najlepszy przyjaciel!
Gabriel, Reese, Sal i Heath, mieszkańcy niewielkiego miasteczka, przyjaźnią się od lat. Wiele ich łączy - wszyscy są queer, wszyscy świetnie się uczą i wszyscy marzą o wielkich rzeczach. W wakacje przed ostatnią klasą liceum każdy z nich wyrusza w inną stronę świata, by przeżyć swoją wielką przygodę. Reese będzie uczył się projektowania graficznego w Paryżu. Gabriel udaje się do Bostonu, by zostać wolontariuszem w organizacji non-profit. Celem Sala jest Kapitol, gdzie czeka go posada stażysty jednego z członków kongresu. Heath zaś... Cóż, Heath wybiera się na Florydę, by pomóc ciotce w jej salonie z automatami do gry.

Golden Boys to historia czwórki przyjaciół – Heath, Habriel, Reese i Sal. Od małego trzymają się razem, a tegoroczne wakacje będą spędzać osobno. Historię będziemy śledzić z perspektywy każdego z głównych bohaterów. Rozdzielają się i podążają za swoimi marzeniami. Tylko czy przyjaźń budowana latami przetrwa rozłąkę? Golden Boys to opowieść o wchodzeniu w dorosłe życie i poszukiwaniu własnej tożsamości. Bohaterowie zmagają się z problemami, mają wady i zalety, dzięki czemu łatwo można się z nimi utożsamiać. Ta czwórka bohaterów to osoby queer, które planują swoją przyszłość po ukończeniu szkoły.

Nie jest to historia przesłodzona. Całość ma lekki (pomimo poruszanych trudnych tematów) wakacyjny klimat, a język przyjemny, więc książkę czyta się błyskawicznie. Znajdziecie tutaj także zapisy rozmów/chatów pomiędzy bohaterami. Ukazuje walkę z przeciwnościami losu młodych ludzi. Nie jest ona może zbyt odkrywcza, ale myślę, że zapewni kilka godzin rozrywki. Nieśpieszna akcja ukazuje wielką siłę przyjaźni. Opowieść ta na pewno nie raz spowoduje, że się uśmiechniecie. Jest to raczej dosyć ciepła i optymistyczna historia z nadzieją na lepsze jutro. Ta książka idealnie sprawdzi się jako comfort reading. Golden Boys to dobra powieść młodzieżowa, która sprawdzi się, kiedy szukacie czegoś lekkiego i przyjemnego, do poczytania dla relaksu. Miło spędziłam z nią kilka godzin.

Czy obawialiście się kiedyś zdania swoich przyjaciół? Czy często myślicie o tym jaką rolę w Waszym życiu odgrywają przyjaciele? Czy podjeliście kiedyś decyzje pod wpływem chwili? Czy mieliście wątpliwości dotyczące tego co chcieliście robić? Czy baliście się kiedyś bądź nadal boicie mówić o swoich uczuciach? Czy podążacie za głosem serca czy robicie coś wbrew sobie by zadowolić innych?

Czterech młodych queerowych nastolatków ma duże plany na przyszłość, chcą się rozwijać i mają ogromne marzenia.
Każdy z nich na wakacje wyjeżdża do innej części świata by nabrać doświadczenia w dziedzinie, która jak się wydaje, ma być ich przyszłością.
Czy mimo tego, że znają się od przedszkola ich znajomość przetrwa? Czy każdemu będzie się podobało to czego doświadczy na wyjeździe? Czy pomoże im to rozwinąć skrzydła i spełnić marzenia?

Powiem Wam, że czytając wyżej wymienioną książkę trochę mi się dłużyło. Była delikatnie nudna natomiast wartości, które przekazuje ta książka wszystko mi wynagrodziły. Zdałam sobie sprawę z wielu kwestii i podjęłam pewne decyzje dotyczące swojej osoby. Bardzo polecam przeczytać nie tylko nastolatkom, ale również osobom starszym.

• LGBT

Phil Stamper Golden Boys Zobacz więcej