Zaświaty. Historie prawdziwe

Okładka książki Zaświaty. Historie prawdziwe Ed Warren, Lorraine Warren, Cheryl A. Wicks
Okładka książki Zaświaty. Historie prawdziwe
Ed WarrenLorraine Warren Wydawnictwo: Replika Seria: Nawiedzenia i opętania ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Nawiedzenia i opętania
Ghost tracks
Replika
2022-07-26
2022-07-26
Martyna Plisenko
egzorcyzmy opętanie tajemnica seans spirycystyczny demonologia

Okładka książki Nawiedzenia. Historie prawdziwe Robert David Chase, Ed Warren, Lorraine Warren
Nawiedzenia. H... Robert David Chase,...
Okładka książki Obecność. Historia opętania Robert David Chase, Ed Warren, Lorraine Warren
Obecność. Hist... Robert David Chase,...
Okładka książki Znękany. Przypadek Maurice’a Theriaulta Ed Warren, Lorraine Warren
Znękany. Przyp... Ed Warren, Lorraine...
Okładka książki Udręczeni. Historia prawdziwa Ray Garton, Ed Warren, Lorraine Warren
Udręczeni. His... Ray Garton, Ed Warr...

Całkiem niezła książka, która demitologizuje nieco to, co pokazano w serii "Obecność", ale sceptyków nie przekona. Znajduje się w niej kilka historii badanych przez to słynne małżeństwo, jednak (jak to bywa w takich przypadkach) wszystko zależy od tego czy w nie uwierzymy.

Książka na początku wprowadza nas w historie Eda i Loreaine Worrenów. Dla mnie jest ona ujmująca za serce, romantyczna, ale za razem smutna. W ich życiu pojawiła się wojna, ale przetrwali ją.
W tej książce opowiadają o różnych rodzajach duchów oraz etapach opętania. Poruszają również temat nie związany z duchami, a z wielką stopą (!). Lektura ta była jedną z bardziej wymagających, zawierała naprawdę dużo informacji o zaświatach. Czytało się ją płynnie, lecz po każdym zagłębianiu się w historię musiałam usiąść, żeby przemyśleć wszystko co przeczytałam. Najbardziej zafascynował mnie moment opisujący odmiany duchów, w tym też historii o poltergeiście – posługiwał się żywiołem wody, aby przeszkadzać rodzinie w codziennym życiu.
Ciekawie czytało się też o etapach opętań, było to fascynujące, ale przerażające za razem. Jednak tym razem czytając ich nie czuło się żadnego dyskomfortu, w porównaniu do ich wcześniejszej książki, którą miałam przyjemność czytać.
W trakcie tej lektury jeszcze bardziej zachciało mi się zbierać więcej informacji o rzeczywistości, która nas otacza, a wiele osób w nią nie wierzy.
Czy książkę polecam? Oczywiście, jednakże nie jest ona dla wszystkich, trzeba mieć cały czas na uwadze fakt, że wszystko co jest w niej zawarte pochodzi tylko z doświadczenia Eda i Lorraine Worrenów.

Książka była męczona na raty i sam się sobie dziwię, że skończyłem.

Irytujący styl pisania, heheszkowate wstawki o jedzeniu, nudne opisy. O ile jestem bardzo podatny na tego typu treści, tutaj nie uwierzyłem w nic i aż mi przykro, że ludzie wydają na tę pozycje po 50 złotych i otrzymują takie coś.

Książka była męczona na raty i sam się sobie dziwię, że skończyłem.

Bardzo kiepski styl. Zero napięcia, zero wiarygodności. Nie da się uwierzyć w ani jedną historię tu opisaną, mimo że mam otwarty umysł i wierzę w wiele rzeczy. W te przypadki nie wierzę, za mało dowodów, za dużo pola do oszustwa.

Pic na wodę fotomontaż ,słynni szarlatani i ich mistyfikacje.

"Ed i Lorraine Warrenowie przez blisko sześćdziesiąt lat zajmowali się badaniami zjawisk nadprzyrodzonych." - hahaa

60 lat zajmowali się kpieniem z ludzi i zarabianiem kasy na ich naiwności.Zostali zdemaskowani ale nie do wszystkich ta informacja dotarła.

"Uznani przez Watykan" - nooo,Watykan wielce wiarygodny autorytet :) kiedyś głosili że Ziemia jest płaska.

Wydawnictwo Replika niewiele lepsze niż ta dwójka mącicieli.
Nie dajcie się doić z pieniędzy,dla wydawnictwa najserdeczniejszy palec środkowy.

Pic na wodę fotomontaż ,słynni szarlatani i ich mistyfikacje.

"Uznani przez Watykan" - nooo,Watykan wielce...

Jedna z najlepszych książek z tej serii. Nie dość, że szczegółowo objaśnia (wydaje mi się, że wszystkie) przypadki obecności paranormalnej - od wrażeń parapsychicznych po opętanie i nękanie - mówiąc o tym, jak każde z tych przypadków się objawia czy do czego może prowadzić, to jeszcze przytoczone zostają do tego historie, doświadczone przez dziesięciolecia pracy Warrenów. Poza przypadkiem z Amityville, żadna z opisanych tutaj historii nie była mi wcześniej znana (zaznaczę, że z serii książek o Warrenach, tych dostępnych w Polsce, do przeczytania została mi już tylko jedna - „Na rozkaz diabła"),a nawet zdarzenia w domu z Amityville zostały tutaj opowiedziane w nowy, ciekawy sposób, bo w postaci transkrypcji rozmów telefoniczych odbytych z Georgem Lutzem (Wareenowie już wcześniej wspominali o tym domu, dobrze to pamietam, natomiast nigdy w ten sposób, nie tak szczegółowo, raczej ogólnikowo). Oprócz samej rozmowy, Ed Warren - który zazwyczaj jest tutaj narratorem - dopowiada ciekawe historie związane z domem, nie wszystkie z nich może potwierdzić, niektóre zostały gdzieś zasłyszane albo badane przez kogoś innego, jak np: zemsta umierającego Indianina. Dla znajacych poprzednie części początek może być nużący, bo przytacza to, co już zapewne wiedzą, pamiętają, np: jak Warrenowie się poznali, dlaczego zainteresowali się taką, a nie inną tematyką, jak zaczęli działać w terenie, kiedy zaczęli być popularni, kim właściwie jest Ed (demonolog?) itd. Radzę się jednak nie zrażać, bo potem nie będziecie się już mogli oderwać.

Niestety pierwszy raz od kilku lat książkę po przeczytaniu 1/3 wyrzuciłem do kosza, a właściwie skasowałem ebooka.
Gdybym tę książkę przeczytał jako jedną z pierwszych lub odrębną pozycję, zapewne oceniłbym ją znacznie wyżej.
Książek o pracy Eda i Lorraine Warrenów wyszło 9. Przeczytałem 6 w każdej nich pewne elementy się powtarzają. Typowy zabieg, żeby czytelnikowi nakreślić kontekst, gdyby dana książka z cyklu trafiła w ręce jako pierwsza.
Tutaj dostałem prawie wyłącznie rzeczy, które znałem z wcześniejszych książek. Może minimalnie rozszerzone.
Oprócz tego narracja cukierkowo ckliwa bardzo męczy.

Kolejny zbiór paranormalnych historii Warrenów. W porównaniu do dwu pierwszych pozycji z serii: „Nawiedzeń” i „Opętań” jest tutaj więcej (na ile pamiętam) teoretyzowania i wprowadzania w kulisy profesji autorów, a nawet ich życia prywatnego. Książka ma zresztą formę wykładu, albo inaczej – składają się na nią spisane wystąpienia Warrenów podczas prelekcji. Tytuł kojarzył mi się przez to z „Demonologami”, choć tamta pozycja jest i straszniejsza, i lepsza.

W „Zaświatach” przypadków jest dziewięć. Podzielone są one na trzy części, które można z grubsza nazwać: duchy, opętania, inne tajemnice. W skład tego ostatniego wchodzi sprawa Wielkiej Stopy i musimy przyznać, że tego Warrenowie jeszcze nie grali. Poza tym czytelnik znajdzie choćby rozdział o Amityville, a i reszta jest całkiem interesująca. Są także osobne części poświęcone autorom oraz badaniu zjawisk paranormalnych.

Ed i Lorraine Warrenowie przez blisko 60 lat zajmowali się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych. Lorraine była medium, a Ed jedynym egzorcystą zaakceptowanym przez Watykan. W swoim życiu odprawili setki egzorcyzmów, a ich wykłady pomogły wielu ludziom zrozumieć, jak niebezpieczna czasem bywa próba nawiązania kontaktu ze światem nadprzyrodzonym.
Książka opisuje nie tylko najważniejsze dla nich sprawy, ale dowiemy się z niej również w jaki sposób małżeństwo w ogóle zainteresowało się takimi tematami.
Pozycja podzielona jest na pięć części.
W pierwszej poznajemy Warrenów, którzy opowiadają nam o sobie. Potem mamy rozdział poświęcony duchom, a w następnym historię opętania w Amityville.
Pozostałe dwa rozdziały poświęcone są rozważaniom. Niewytłumaczalne- prawda czy bzdura i badanie zjawisk paranormalnych- głupota czy nauka.

Dla mnie, jako osoby, która od wielu lat interesuje się życiem pozagrobowym i niewytłumaczalnymi zjawiskami, lektura tej książki była naprawdę bardzo ciekawa. Szczególnie ostatnie rozdziały, gdzie mogłam sama ze sobą polemizować.
Oczywiście wynik był z góry przesądzony.
Ja w takie zjawiska wierzę, uważam je za nieodłączną część naszego życia, wartą zgłębienia, dlatego każda tego typu pozycja jest dla mnie źródłem dodatkowej wiedzy.
Jeśli Wy też lubicie takie tematy, to oczywiście zapraszam do czytania.

Książka opisuje nie tylko...

Ludzkości od zawsze towarzyszy świat niewytłumaczalny. Wiele z tego nauka wyjaśniła, wytłumaczyła i zracjonalizowała. Została jednak przestrzeń, która wymyka się racjonalnym wyjaśnieniom. Często łączy się ze śmiercią, przeszłością i gwałtownymi, złymi wypadkami. Czy demony, duchy i zło istnieją? Wiele religii, w tym i katolicyzm, mówią jednoznacznie tak. Istnieje coś więcej niż to co możemy zmierzyć, zważyć, dotknąć. Jest uniwersum, zamieszkałe przez istoty niematerialne, także te złe.

Ed i Lorraine Warren byli doświadczonymi demonologami i badaczami zdarzeń nadprzyrodzonych. W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej kariery spotkali się z wieloma zdarzeniami, które nie udało się inaczej wytłumaczyć, niż tylko działaniem istot nadprzyrodzonych. ,,Zaświaty. Historie prawdziwe" to swoiste podsumowanie ich pracy i zarazem ostrzeżenie. Odnoszą się do swoich najbardziej znanych spraw jak rozsławiona przez filmy sprawa domu w Amityville by pokazać, że złe duchy i demony to nie tylko wymysł przemysłu filmowego ale to realne zagrożenie. Opętania, nawiedzenia zdarzają się i mogą stać się źródłem zagrożenia i cierpienia. Warrenowie zdają sobie sprawę, że współczesność wiele z tych kwestii bagatelizuje, spycha w obszary fikcji i zupełnie wypiera ze świadomości, równocześnie stając się słabszą i bardziej podatną na ataki.

Trudno mi oceniać ,,Zaświaty" to właściwie produkt finalny, podsumowanie pewnej długoletniej kariery i próba postawienia kropki nad i. I o ile pewne aspekty i wskazówki mogę, jako osoba wierząca, przyjąć i zaakceptować to pojawiają się też wątki (jak sprawa Wielkiej Stopy),które zahaczają o absurd. Z pewnością działalność Warrenów była czymś niezwykłym i budzącym emocje u postronnych. Jednak czy wszystko rzeczywiście było dziełem istot nadprzyrodzonych? A może działała fizyka, wyobraźnia, przypadek, choroba psychiczna? Myślę, że na wiele z tych pytań nie poznamy odpowiedzi a może wystarczy sobie uświadomić, że nasza rzeczywistość jest znacznie szersza i bardziej zatłoczona niż nam się wydaje. Warto sięgnąć i samemu spróbować wyrobić sobie swoje własne zdanie.

• Horror
  • Książki do kupienia