Noc skorpiona

2022-08-09
Piotr Kuś
horror

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Gdy autor bierze na warsztat mitologię indiańską to już na wstępie można oczekiwać czegoś co najmniej dobrego, co pokazał cyklem "Manitou". Autor już swoim debiutem pokazał, że "czuje" Indian. Ich historie i mity, sposób bycia i ich bogów. "Noc skorpiona" nie jest tak widowiskowa jak "Duch zagłady" (jak dla mnie najlepszy Masterton do tej pory) jednak czyta się znakomicie. Autor sporej grupie bohaterów zarówno pozytywnych jak i negatywnych nie daje czasu na nudę. Fabuła ciekawa, bohaterowie zapadający w pamięć. Mooooooże trochę przeciągał zakończenie, ale to jedyny minus przynajmniej dla mnie.

Artyści, z Hollywood kto z nas ich nie podziwia. Wszyscy utalentowani ludzie, którzy robią dla nas filmy, muzykę i inne fajne rzeczy. Ale według niektórych Hollywood i środowisko artystów to wylęgarnia satanistów i degeneratów, którzy składają ludzi w ofierze, podczas czarnych mszy, albo tych artystów już nie ma tylko ich awatary, bo prawdziwi zostali aresztowani przez Prezydenta Donalda Trumpa i zgładzeni w komorach gazowych. Nie trudno się nie połapać że do tych teorii spiskowych nawiązuje powieść Noc Skorpiona autorstwa Grahama Mastertona

Margo Shapiro znana aktorka gnie w niewyjaśnionych okolicznościach po tym jak skontaktowała się ze swoją przyjaciółką Trinity Fox. Policja twierdzi że to było samobójstwo. Trinity jednak nie wierzy w samobójstwo Margo. Z pomocą byłego policjanta Nemo Frisby podejmuje się prywatnego śledztwa. Trop prowadzi do willi Johna Dangerfielda w której sławni i wpływowi składają ofiary z ludzi potężnego indiańskiego demona który w zamian za te zapewnia ogromny sukces.

Fabuła od początku nawiązuje do teorii spiskowych o środowisku artystów, ale nie tylko do nich. Pojawiają się też nawiązani do epidemii COVID i innych. Ja należę do osób nie wierzących w takie rzeczy, często się z nich śmiejących, ale przyznam że mnie to ciekawiło. Bohaterowie są ciekawi, a i akcja nie zwalnia. Choć moim zdaniem szkoda że Graham zastąpił satanizm indiańskimi wierzeniami i magią co moim zdaniem jest takie sobie, a na domiar złego z czasem robi się bardzo naciągane gdy bohaterowie posługują się czarami które uniemożliwiają Dangerfieldowi i jego sprzymierzeńcom rozpoznanie ich. Albo moment gdy bohaterka ma wizję po herbatce z bieluniu i szałwi z w której spotyka zmarłą matkę trochę przynudzały. Na plus wypada za to tempo akcji i brutalność. Jest sporo makabry, gwałty, sceny palenia nastoletnich dziewczynek, czy kastrowania kolesia i zmuszenie go by zjadł swoje... Może nie kontynuujmy co. Jest brutalnie i to mi się podobało. Podobało mi się zakończenie, które nie jest typowym dla Mastertona Happy Endu

Podobali mi się też bohaterowie może i ci główni są trochę archetypami, ale mimo wszystko są sympatyczni, ale najbardziej podobały mi się postacie ze środowiska artystów działających Dangerfieldem. Ich podstępność, przewrotność, kiedy pierw wabią młode pragnące sławy dziewczęta, po to by złożyć je zaraz w ofierze indiańskiemu bożkowi. Książka pokazuje też jak zło wrogie może być chorobliwe pragnienie sławy, sukcesu. Które część ludzi potrafi pchnąć do najgorszego.

Choć z motywu teorii spiskowych o amerykańskich artystach da się wyciągnąć więcej to książkę oceniam pozytywnie nie jest to powieść wybitna, ale zapewni godziwą rozrywkę. Jak to Masterton, jest krwawo i wyuzdanie.

Jak wielu ludzi nie marzy o sławie i bogactwie? Jak wielu nie próbuje znaleźć się w świecie największych celebrytów, a wynik tego jeszcze częściej kończy się tragicznie. Nie raz przecież słyszano historie o młodych urodziwych dziewczynach, które marzyły o karierze aktorskiej lub w modelingu, a kończyły ostatecznie w burdelach lub jako aktorki w filmach porno. Nie raz pojawiały się również historie o samym Hollywood, o tym, że celebryci za swoją sławę i bogactwo sprzedali duszę diabłu, a tam gdzie nie widzi tego opinia publiczna odbywają się istne praktyki satanistyczne. Ile w tym ostatnim jest prawdy? Tego nie wie nikt, ale nie raz pojawiały się informacje choćby w czasach kryzysu kiedy wielcy i bogaci tracili wszystko i teraz musieli żyć jak my, czyli w ich oczach zwykły plebs. Tacy ludzie często popełniali samobójstwa, mając świadomość takiego życia, woleli już śmierć. Nie zdziwiłbym się więc, że byliby gotowi sprzedać duszę diabłu byle nie stracić swojego małego królestwa.
Masterson pokazuje nam właśnie na swój sposób taki świat. Miejsce gdzie wielcy i bogaci dyktują warunki. Gotowi dla własnych ambicji i wpływów robić najbardziej karygodne i obrzydliwe rzeczy. I jak się wydaje nic nie może stanąć im na drodze aby zakończyć ich chore i niezwykle sadystyczne rytuały.
Autor ponownie nie waha się jeśli idzie o brutalność i perwersje. Zawsze jak czytam jego książki uświadamiam sobie, że nie tylko Japończycy mają na to monopol tworząc te swoje mackowate potwory. Tutaj autor znowu zaczął mocno szaleć. Chociaż nie opisywał tak bogato jak w wielu jego książkach spółkowania, to nie zmienia faktu, że efekt nawet bez tego robił. Jak wiele razy zaznaczyłem nigdy mi na tym nie zależało aby takie sceny były głęboko opisywane, ale sięgając po jego książki zawsze się liczę z tym, że coś takiego może wystąpić. Czytając cały czas zastanawiałem się skąd tytuł noc skorpiona, a moja ciekawość została w końcu zaspokojona przez niezwykle nieprzyjemną scenę...
Nie brakuje też gore jak kastracja i zmuszanie ofiary do pożarcia własnych jąder (Aż odruchowo złapałem za swoje). Czy palenie na stosie nastoletnich dziewczynek (chwała temu, że autor darował sobie gwałty na nich). Jest to niezwykle makabryczna książka i nie każdemu przypadnie do gustu, ale nie zaprzeczę, że czytało się dobrze. Nie nudziłem się i byłem ciekawy co będzie dalej. Poza tym bardzo podobał mi się fakt, że autor sięgnął po rdzennych Amerykanów oraz ich rytuały, bo zawsze interesowałem się i ich kulturą (Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wiele rzeczy jest tylko fantazją autora). Przypominał nam przy tym nieraz, że Ameryka jaką znamy powstała na przelanej krwi tamtejszych rdzennych mieszkańców i nic nigdy tego nie zmieni. Jeśli ktoś jest w stanie wytrzymać sceny gore i perwersje jaka zrodziła się w głowie autora, to warto sięgnąć po tę książkę.

Masterton lubuje się w historiach z indiańskich wierzeń. To jedna z takich książek. Może nie horror ale napewno groza. Gratka dla fanów. Momentami ciężka ale wszystko dopięte na ostatni guzik.

W Nocy skorpiona Graham Masterton powraca z horrorem opartym na wierzeniach i podaniach indian Ameryki północnej.
Bardzo zgrabny , stylowy napisany horror rozgrywający się w Los Angeles.
Po śmierci swojej przyjaciółki główna bohaterka wraz z byłym policjantem wpadają na trop opętanych sławą i bogactwem ludzi związanych z filmem , którzy wskrzeszają indiańskiego Boga ....
Indiańskie mity to ulubiony motyw Mastertona i tym razem zdaje egzamin . Polecam , czytało się bardzo dobrze

Bardzo zgrabny , stylowy napisany horror rozgrywający się w Los Angeles.

Trochę słabsza pozycja Autora ale da się przeczytać.

Trochę słabsza pozycja Autora ale da się przeczytać.

Jak powszechnie wiadomo, Graham Masterton to uznany i niezwykle popularny pisarz powieści grozy i horrorów. Jednocześnie wiele osób zarzuca mu, że jego opowieści są raczej sztampowe, mało "ambitne" i schematyczne - ogólnie pisane na jedno kopyto.
"Noc Skorpiona" jest właśnie trochę takim standardowym horrorem "made by Masterton" - sporo gore, wierzeń indian, mściwych duchów i bóstw, a wszystko to doprawione szczyptą erotyki.
Nie jest to najlepsza z ostatnio wydanych powieści brytyjczyka, ale też nienajgorsza - pomimo niemal 400 stron przeczytałem ją w 2 dni, a to świadczy, że posiada jakiś magnetyzm ;)

Hejka. Kochani. W dniu dzisiejszym przychodzę do was z dosyć mocnymi horrorami, które napisał Graham Masterton. Wydano je w Domu Wydawniczym Rebis. Ja myślę, że koniecznie można wam takie mocne horrory polecić. Gdy będziecie je czytać, to się nie bójcie.
Trinity dowiedziała się, że jej przyjaciółka spłonęła w tajemniczych okolicznościach. Wcześniej do niej dzwoniła i mówiła jej, że się boi. Były policjant Nemo Frisby w tej sprawie kontaktuję się z Trinity. Postanawiają dociec prawdy i dowiedzieć się dlaczego popularna aktorka, czyli jej przyjaciółka spłonęła żywcem?
Jak ta historia się skończy? Przeczytaj książkę. Moja ocena to: 1000 /1000 punktów.
Jest to najwyższa nota i polecam.
Pozdrawiam serdecznie. 💗

No cóż od pewnego czasu Autor obniżył poziom. Da się przeczytać ale to już nie to co kiedyś...

Noc skorpiona przeczytana. Czy było warto? Książki tego autora zawsze warto przeczytać. Przy tej miło spędziłam czas.

• Horror
  • Masterton
  • Graham Masterton

Dodaj cytat z książki Noc skorpiona