Obecność. Historia opętania

Okładka książki Obecność. Historia opętania
Robert David ChaseEd Warren Wydawnictwo: Replika Seria: Nawiedzenia i opętania horror
horror
Nawiedzenia i opętania
Werewolf
Replika
2021-06-01
2021-06-01
Martyna Plisenko
nonfiction horror warrenowie obecność nawiedzenia duchy historieoduchach

Okładka książki Opętania. Historie prawdziwe Robert David Chase, Ed Warren, Lorraine Warren
Ocena 5,9
Opętania. Hist... Robert David Chase,...
Okładka książki Nawiedzenia. Historie prawdziwe Robert David Chase, Ed Warren, Lorraine Warren
Ocena 5,8
Nawiedzenia. H... Robert David Chase,...

Najnudniejsza ze wszystkich powieści Warrenów i jakoś nie potrafię uwierzyć w opisywaną historię. Książka nie porywa i moim zdaniem ktoś tu naprawdę mocno puścił wodzę fantazji. Może i Warrenowie badali kiedyś podobny przypadek, ale nie sądzę, by wyglądał on w taki sposób, w jaki opisano to w książce. Kolejna kwestia to błędy językowe oraz w tłumaczeniu i bez przerwy pojawiające się literówki. Jak można wydać książkę bez sprawdzenia jej!

Jest to moja druga książka z cyklu. Jak dla mnie jest to marketingowa pułapka, kupując książkę miałem nadzieję, że jest to historia ze słynnego horroru, szczególnie, że posiada sygnaturę państwa Warren’ów. Już na pierwszej stronie widzimy co kupiliśmy. Tytuł oryginału „Werewolf”. Otrzymujemy przeciętną historyjkę o wilkołaku. Gdyby wydawca umieścił oryginalny tytuł na okładce może dałbym tej historii gwiazdkę więcej.

Warrenowie kontra Wilkołak? Brzmi absurdalnie , ale wcale tak nie jest. Książka jest świetna. Mimo , że Warrenowie są dopiero od połowy książki(A ta nie jest długa) to ten fakt nie przeszkadza , ponieważ historia Billa jest naprawdę ciekawa i trzyma w napięciu. Na plus również prawdziwe zdjęcia. I mimo , że nie wiem na ile ta historia jest prawdziwa to , gdy się patrzy na wyraz twarzy egzorcyzmowanego mężczyzny można poczuć niepokój. Choć sam egzorcyzm mam wrażenie , że był zbyt łatwy i szybki , ale jak pisałem nie wiem na ile ta historia jest prawdziwa więc nie wiem też jak to wyglądało w realu. Może właśnie tak szybko wszystko się skończyło

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ed i Lorraine Warren / William Ramsey i Robert David Chase "Obecność - historia opętania".

Jako wielka, wierna fanka zjawisk nadprzyrodzonych, długo czekałam na powyższą książkę, jednocześnie wiedząc, że to nie będzie najbardziej zaskakująca sprawa Warrenów.

Bill Ramsey jako dziewięcioletni chłopiec, bawiąc się na podwórku przed domem poczuł pewien osobliwy chłód. Chłód ten był nagły i w pewnym stopniu zmienił chłopca. Nie dosłownie, chociaż jego matka widziała pewną różnicę w wyglądzie, jednocześnie nie potrafiła jej wskazać, tak była to subtelna zmiana. Bill wpada tego wieczoru w szał. Zaczyna widzieć obrazy, obrazy Wilków. Sam myśli, że staje się wilkiem.

Można rzecz, Bill ma kilkanaście lat przerwy od ataków. Zakłada rodzinę, ma pracę, czasem kilka w niepełnym wymiarze godzin. Bill jest kochającym, przykładnym mężem i ojcem, toteż to na jego barkach spoczywa utrzymanie rodziny na odpowiednim poziomie.

Niestety, ataki powracają. Bill nie zdaje sobie sprawy, że tłumienie emocji usypia w nim ducha wilka. Ten jednak nie znika. U nie zniknie bez odpowiedniej pomocy. Ramseyowie dostają taką pomoc od Warrenów i Biskupa McKanny'a. Chociaż czasem zdarza się, że egzorcyzm nie działa, czasem zdarza się, że jedna sesja to za mało, tak Ramseyowie mieli ogromne szczęście, że w samą porę nadeszła wyczekany, wymodlona pomoc od demonologów.

Książkę czyta się szybko, a nawet bardzo szybko. Sprawa była mi znana, oczekiwałam więcej szczegółów. I nie to, że się zawiodłam... Ale historia, chociaż sama w sobie okropna biorąc pod uwagę, że chodzi o ducha wilka, demona, który sprawia, że masz zwierzęce instynkty, gdzie pragniesz całym sobą zranić, a nawet zabić. I wtedy czujesz satysfakcję. O tak, to jest przerażające. Jak najbardziej.

Biorąc pod uwagę, że jest to już kolejna książka przedstawiająca sprawy Warrenów, mogę śmiało napisać, że poza opisem życia Billa, jego problemu (i tak czasem po łebkach...) Nie znajdziemy tu nic więcej, czego już byśmy nie czytali w poprzednich książek. Chodzi mi o schemat przedstawienia Warrenów. Czasem czytam słowa i myślę... Kurde. Kopiuj wklej. Życiorys Warrenów chyba znam już na pamięć (w sumie to nawet dobrze 😉). Jak wygląda egzorcyzm także wiedziałam z poprzednich części, także tu nie było większego zaskoczenia.

Na duży plus fotografie z końca książki. Autentyczne. Z opisem egzorcyzmu pełnionego przez Biskupa McKanny'a nad Billem Ramseyem.

Podsumowując. Nie była to zła książka. Ja po prostu już to wszystko wiedziałam i oczekiwałam czegoś, co nie jest łatwo dostępne. Ale polecam, jeśli jeszcze nie miałeś/nie miałaś styczności z Warrenami. I nie, pomimo, iż to już któraś z kolei książka, nie trzeba czytać po kolei, bowiem w każdej jest powielany taki sam schemat. Opis historii, opis życia głównego bohatera, skrócony życiorys Warrenów, egzorcyzm. Każda książka to inna sprawa demonologów.

Wbrew pozorom, toteż recenzja może się wydawać nie do końca satysfakcjonująca, nie żałuję czasu spędzonego nad powyższą książką. Dodatkowo wiedząc, że to nie ostatnia sprawa, nad którą pracowali Warrenowie, będę czekać na kolejną perełkę. Nie powiem... Marzy mi się historia o wspomnianych w "Obecność-historia opętania) wrzosowiskach (te wrzosowiska otoczone mgłą sprawiły, że od razu poczułam gęsią skórkę na ciele). Kto wie... Może jest nadzieja 😉

"Obecność" to trzecia przeczytana przeze mnie książka o nawiedzeniach i egzorcyzmach. Opisany jest przypadek mężczyzny opętanego przez ducha wilkołaka. Na co dzień był to bardzo dobry, pracowity i kochający mąż i ojciec. Jednak kiedy to coś w niego wstępowało, stawał się bardzo silny i agresywny. Kiedy nie mogli już sobie z tym poradzić, pomogli im Warrenowie. Odbył się egzorcyzm...... Książkę czyta się szybko i z zaciekawieniem. Nie można doczekać się co spotka bohatera.
Dla mnie 8 pt.

Pierwszy raz o wilkołaku słyszałem jeszcze kiedy jako dzieciak namiętnie oglądałem Scooby Doo :D Potem przyszła pora na nieco inne wilkołaki i zaczęła się przygoda z horrorami pokroju "Skowytu"! Z czasem jednak obraz wilkołaka był coraz bardziej hmmm... wypaczany?! O ile dawno temu, jeszcze w czarno białych filmach wilkołak przypominał jedynie mocniej owłosionego człowieka, potem po wielu latach zaczął przypominać żądnego krwi stwora, a przemiana człowieka w monstrum było coraz bardziej spektakularne, to następnie twórcy horrorów zaczęli stawiać na wilkołaki w nieco bardziej komediowym stylu... I tutaj wilkołacze filmy napotkały moje zdecydowane NIE! Pierwsze części "Skowytu" oglądałem z zainteresowaniem, a przemiany w potwora w tych filmach mogły cieszyć oko fana horrorów. W nieco bardziej komediowym, ale ciągle dobrym wydaniu wilkołak pojawił się m.in. w "Amerykańskim wilkołaku w Londynie". Twórcy postawili na świetne przeobrażenie człowieka w potwora, a horrorową akcję podparli humorem. Niestety wilkołak pojawiał się potem również w filmach młodzieżowych, a nawet dla dzieci! Mogę tylko załamać ręce... Porośnięte futrem żądne ludzkiego mięsa potwory pojawiały się również w wielu horrorach podszytych kiepskim humorem oraz w całej masie słabizny klasy Z...
Gdzie w tym szeregu znajduje miejsce Bill Ramsey, bohater "Obecności"?

Mały Bill bawi się w ogródku. W pewnym momencie chłopiec czuje dziwny, przeraźliwy chłód. Już za moment Billa ogarnie wściekłość, a niekontrolowany wybuch agresji przerazi jego rodziców do żywego. Mijają lata. Okazuje się, że dziwny atak jakiego doświadczył chłopiec był póki co jedynie jednorazowym wybrykiem. Dorosły już Bill Ramsey zakłada rodzinę i wiedzie wydawałoby się szczęśliwe życie. Pewnego dnia atak wraca. Bill w opętany agresją, zachowujący się jak dzikie zwierze trafia do szpitala. Po pierwszym dziwnym incydencie, zbadany przez psychiatrę Bill opuszcza szpital i wraca na łono rodziny. Okazuje się, że ataki będą powtarzać się coraz częściej i nikt w pobliżu rozwścieczonego i pałającego nieludzką siłą mężczyzny nie jest bezpieczny. Do pomocy rodzinie ruszają Warrenowie.

"Obecność" to bez wątpienia świetna część genialnego cyklu o Edzie i Lorraine Warren. Otrzymujemy opowieść o niewytłumaczalnych atakach agresji, w których człowiek totalnie traci wszelkie zahamowania i jak dzikie zwierzę rzuca się na wszystkich dookoła. Autor nie daje nam niesamowicie plastycznego, jak w przypadku wielu filmów opisu przemiany człowieka w kudłatego potwora, ale ukazuje nam dużo bardziej realistyczny przypadek opętania, gdzie człowiek wewnętrznie czuje się jak wilkołak i tak samo się zachowuje, jednak jego wygląd zewnętrzny przypomina nadal człowieka. Nie ma tutaj fantazyjnego wydłużenia twarzy, wyrastających wielkich kłów i pazurów. W przypadku Billa Ramseya jego ręce zaczynają przypominać szpony, a wyraz twarzy przywodzi na myśl pysk rozwścieczonego dzikiego zwierzęcia. Ataki agresji zaczynają powtarzać się coraz częściej. Przy człowieku, który nie jest w stanie się kontrolować i dysponuje niesamowitą siłą nikt nie jest bezpieczny. Żona naszego bohatera nie opuszcza go nawet na krok, jednak z czasem i w niej budzi się przerażenie i ostatnią deską ratunku wydaje się pomoc dwojga znanych demonologów. Bohaterowie wyruszają do Stanów Zjednoczonych, gdzie mają odbyć się egzorcyzmy.

Kolejny tom serii opisujących szczegółowo historię opętania to zdecydowanie bardzo dobra część! "Obecność" czyta się niezwykle szybko, a sama historia wciąga bez reszty. Dodatkowym plusem są zdjęcia bohaterów, o których czytamy. Jedynym minusem całej opowieści jest bardzo szybkie jej zakończenie. Sam egzorcyzm trwa bardzo krótko i za chwilę otrzymujemy wolnego od opętania człowieka. Wolałbym aby autorzy ten wątek troszeczkę jeszcze pociągnęli. Ale ok, przymknijmy już na to oko! Nie będę grymasić i powiem otwarcie - "Obecność" to jedna z najlepszych części cyklu. Uwielbiam tę serię i jest mi dosyć ciężko uszeregować książki w nim zawarte od tej najlepszej, do tej nieco słabszej. Podsumowując - jeśli jeszcze nie czytaliście tego cyklu lub ominęła Was ta część, to jest to idealny czas by po opowieści o Warrenach sięgnąć. Bardzo mocno polecam! Czytajcie! Być może sami odczujecie oddech wilkołaka na swoim karku śledząc historię Billa Ramseya.

Nie chciałam przeczytać tej książki. Odpychała mnie od pierwszej chwili. Widziałam w niej dużo krwi, przerażające gusła i zło.
Tylko, że krzyczała z półki...
Przyznaję, że się myliłam.
Owszem, zło, krew i egzorcyzmy są w niej.
Jest to jednak smutna historia człowieka opętanego przez wilka.

Likantropia- transformacja człowieka w wilka.

Czytamy o przemianach i walce o rodzinę.
Trudno uwierzyć i poukładać takie zdarzenia.

Oglądamy filmy, czytamy książki, ale nie bierzemy tego poważnie.Sceptyczni, wkładamy te opowiadania między "bajki ", jako wytwór wyobraźni autora.

Ta historia wydarzyła się.
Przez lata rujnowała życie dobrych ludzi.

Przeczytałam w jeden wieczór.
Chociaż nie polecam jako wieczornej lektury.

Na karty chwilami zakładało się trochę infantylizmu w doborze słów. A może chodziło o prostotę, by pokazać zwykłego człowieka ze strasznym brzemieniem, w które nikt nie chce uwierzyć.
Bo przecież jesteśmy inteligentnymi, racjonalnie myślącymi ludźmi

Książka"Obecność. Historia opętania" to ból i strach.

Tylko, że krzyczała z półki...
Przyznaję, że się myliłam.
Owszem, zło, krew i egzorcyzmy są w niej.
Jest to jednak smutna historia człowieka opętanego przez wilka.

Likantropia- transformacja człowieka w wilka.

Czytamy o przemianach i walce o...

W 1952 roku dziewięcioletni Bill Ramsey podczas beztroskiej zabawy w ogródku poczuł czyjąś obecność i przenikający podmuch lodowato zimnego wiatru. Pot na jego skórze zamarzł, a w powietrzu unosił się nieprzyjemny smród zgnilizny.
Tamtego dnia tajemniczy byt przejął nad nim kontrolę. Delikatny i spokojny chłopiec stał się nieokiełznaną bestią o nadludzkiej sile. Nawet jako dojrzały mężczyzna miewał napady niekontrolowanej agresji, które tworzyły koszmarny kontrast z łagodną naturą.
Coś, co zamieszkało w jego duszy, rozpalało w nim zwierzęcy instynkt.
Ramsey uważał, że potrafi przemienić się w wilka. W trakcie przerażających epizodów furiackiego gniewu jego twarz nabierała charakterystycznych dzikich rysów, z gardła wydobywała się seria warknięć i pomruków, obnażał zęby, a palce zwijał na podobieństwo szponów. Nie była to fizyczna transformacja jak w tanim horrorze. Nie biegał na czworaka, nie wył do księżyca, nie obrastał futrem. Tutaj wszytsko działo się na płaszczyźnie psychicznej. Nie zachodziło połączenie dwóch gatunków rodem z ludowych wierzeń, lecz o wiele gorsze zmiany w osobowości.
Ramsey wielokrotnie trafiał do szpitala psychiatrycznego. Lekarze nie potrafili go zdiagnozować. Szczegółowe badania nie wykazały znaczących zmian w mózgu.
Ów przypadek wzbudził zainteresowanie Eda i Lorraine Warrenów. Najsłynniejsi badacze zjawisk paranormalnych stwierdzili, że rzekomy wilkołak jest ofiarą sił nadprzyrodzonych.

"Obecność. Historia opętania" to sfabularyzowana dokumentacja śledztwa przeplatana wywiadami. Treść wzbogacono o kadry z filmów takich jak : "Wilkołak" (1941),"Wilkołak z Londynu" (1935), "Klątwa wilkołaka" (1961), "Wilkołak w Londynie" (1981). Ponadto lekturę umilają tematyczne fragmenty zaczerpnięte z antologii "Wilkołak" Billa Pronziniego i kultowej powieści "Dr. Jekyll i Mr. Hayde" Roberta Louisa Stevensona. Niezywkłego smaku całości nadają także zdjęcia z egzorcyzmów. Oblicze Ramseya uwiecznione na czarno-białych fotografiach naprawdę wygląda upiornie.

Pewnie się zastanawiacie jak ta książka wypada na tle poprzednich części z serii. Zdecydowanie jest lepsza od "Nawiedzeń" i "Opętań", które również wyszły spod pióra Roberta Davida Chasea. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiona wad.
Wydaje mi się, że autor spłycił sprawę, potraktował ją powierzchownie i pozbawił dreszczyku. Zupełnie tak, jakby pisał na kolanie pod presją czasu. Nie skusił się na głębszą analizę. Klimat i napięcie to tylko marne strzępy.
Strach? Jeżeli wierzysz, że coś takiego mogło mieć miejsce w rzeczywistości to faktycznie momentami możesz doświadczyć tego uczucia.
Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem Ramseya nie dręczył demon, lecz choroba zwana likantropią kliniczną.

Jeszcze jakiś czas temu wzbraniałam się bardzo przed literaturą tego typu, będąc przekonana, że to w ogóle nie dla mnie. Teraz? Nie wyobrażam sobie, bym była w stanie przejść obok jakiegokolwiek tytułu z tego cyklu obojętnie. Może i „Obecność. Historia opętania” nie stanie na podium, ale zdecydowanie czas spędzony na lekturze nie był stracony, bo historia Billa Ramseya była dla mnie naprawdę bardzo intrygująca i zaskakująca.

Już po samym opisie, zanim zaczęłam czytać tę książkę, czułam dziwną ekscytację na myśl o tej historii. Sam fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach, tylko podsycał ciekawość co do treści. I prawda jest taka, że już od pierwszych stron nie byłam w stanie się oderwać od lektury. Przez niemalże cały czas podczas czytania towarzyszył mi niepokój i chociaż liczyłam na to, że znajdę tu więcej momentów opisujących same egzorcyzmy, to w jakiś dziwny sposób cały czas historia utrzymywała moją uwagę i nie mogłam jej odłożyć, dopóki nie dowiedziałam się wszystkiego i nie przerzuciłam ostatniej strony. Historia Ramseya opisana została naprawdę bardzo dobrze, w książce znajduje się kilka zdjęć, a także interesujące wywiady, które idealnie dopełniają jej całość. I może sama w sobie nie była przerażająca, jak niektóre poprzednie książki z tego cyklu, to i tak uważam, że dla osób lubiących zaczytywać się w tego typu książkach, jest to absolutny must-read.

Mimo szczerych chęci i otwartego umysłu naprawdę ciężko tę książkę potraktować poważnie.

Dodaj cytat z książki Obecność. Historia opętania