Co to za coś

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
What Is the What: The Autobiography of Valentino Achak Deng
978-83-7506-341-7
Snoopy

Oto opowieść o niezwykłej odwadze i wytrwałości w obliczu jednej z najokrutniejszych wojen w historii świata. Bohater tej wstrząsającej powieści, Valentino Achak Deng, był jednym z tysięcy dzieci zwanych Straconymi Chłopcami, którzy musieli opuścić wioski w Sudanie i przewędrować pieszo tysiące mil. W czasie długiej podróży zmagał się żołnierzami i rebeliantami, nalotami bombowymi i dzikimi zwierzętami, przemierzając bezkresną pustynię. Kiedy po wieloletnim pobycie w obozach dla uchodźców trafił wreszcie do Stanów Zjednoczonych, czekały na niego nowe wyzwania...
Historia opowiedziana z prawdziwie epickim rozmachem, przepojona głębokim współczuciem i niespodziewanym humorem, będąca pochwałą życia pośród szaleństwa wojny i niezapomnianą opowieścią o tragedii i tryumfie.

"Książka pomysłowa, zakrojona na szeroką skalę i przede wszystkim mająca ogromną moc oddziaływania. Co to za Coś to niezwykłe świadectwo i zarazem porażające dzieło". ("New York Times Review")

Sahara9 | 2012-09-14
Przeczytana: 14 września 2012

Zastanawiam się czym jest owe tytułowe COŚ? Czy to rodzaj szansy, czy może rodzaj stygmatu, który determinuje życie człowieka? Dla mnie ta książka ma wydzwięk bardzo pseymistyczny. To opowieść o człowieku, dla którego nie ma miejsca w świecie; to historia o kimś, kto nigdzie i do nikogo nie należy. Wreszcie, to książka o samotności, odrzuceniu i oczekiwaniu na tę jedyną szansę, która prędzej czy później i tak okaże się pułapką.
Książka bardzo dobra, polecam!

Waszka | 2015-07-13
Przeczytana: 2015 rok

Lektura godna polecenia zwłaszcza w obliczu sytuacji, kiedy to uchodźcy masowo szturmują Europę w poszukiwaniu azylu. Autor nie pominął drażliwych tematów. Trudno przecież oczekiwać, że pośród kilku tysięcy ludzi przesiedlonych z Afryki, nie znajdą się tacy, którzy będą mieli problemy z integracją. Historia napisana "uczciwie" raczej bez koloryzowania i niepotrzebnego epatowania okrucieństwem. Czytałam z niedowierzaniem, że można przeżyć tak wiele i nie oszaleć. Nie pojmuję też, jakim cudem takie piekło mogły przeżyć dzieci. Polecam.

marcyk8 | 2012-09-21

To, co cenię sobie najbardziej w tej książce, to jej prawdziwość. Eggers nie ima się tutaj żadnych tanich chwytów, nie gra na siłę na emocjach czytelników, nie próbuje przekazywać jakichś doniosłych prawd. On po prostu nieskomplikowanym, pełnym szczerości językiem, bez zbędnego patosu, opisuje historię swojego znajomego, jednego z tzw. "Straconych Chłopców" - Valentino Denga. I ta wstrząsająca opowieść broni się sama. Godna polecenia lektura.

oceuce | 2015-01-29
Na półkach: Moje książki, Przeczytane

Największym atutem tej książki jest to, że opowiada prawdziwą historię. Otwiera oczy ludziom "pierwszego świata" na sytuację panującą w obozach dla uchodźców. Rzecz smutna, ale pokazująca na przykładzie głównego bohatera, że człowiek jest istotą upartą i niewiele rzeczy może go złamać. Achak jako dziecko stracił wszystko prócz woli walki. Osobistą radość sprawia mi to co osiągnął. W chwili obecnej jest ministrem nauki i szkolnictwa w Sudanie Południowym, ma własną fundacje i ma się chyba dobrze. A czym jest tytułowe "coś "? Opinii może być wiele. Dla mnie to odwaga życia, zdolnosc podejmowania ryzyka i walki o lepsze jutro.

Agata | 2013-03-02

Piękna wzruszająca historia o tym przetrwaniu w najcięższych warunkach jakie można sobie wyobrazić - wojna, niepewność o własne czy bliskich życie, widok śmierci najbliższych osób, o próbie radzenia sobie w tych warunkach. Potem wyjazd do Ameryki, który wydaje się spełnieniem najskrytszych snów, a okazuje się że miejscem dalszej walki o swoje marzenia, plany, o normalne życie, o poszukiwaniu swojego "domu".

Marysia | 2014-02-28
Przeczytana: lipiec 2013

Powieść pisana w pierwszej osobie, dzięki czemu czytając ją mamy wrażenie, jakby autor sam nam tę historię opowiadał.
Cała ksiązka traktuje o temacie trudnym, bolesnym - wojnie oraz uczestniczącej w niej dzieciach. Mimo ciężkiej tematyce, książka napisana jest lekko, z uhmorem. Czyta się ją szybko, gdyż automatycznie indentyfikujemy sie z głównym bohaterem.
Zdecydowanie polecam!

humara | 2012-07-28

Dla Wszystkich, którzy kochają Afrykę, a szczególnie dla mnie - gdyż od kilku lat interesuję się Sudanem Południowym, dzięki tej książce spojrzałam na konflikt z innej strony. Warto przeczytać.

Marcinos | 2011-08-11

Meczę się. Miałem wielką chrapkę na tę książkę, Eggers w końcu należy do grupy wartościowych pisarzy amerykańskich, temat też wydawał się fajny, ale utknąłem na 1/3 książki i nie wiem, czy będę to kończył. Owszem, powieść jest poruszająca, jest wstrząsająca, w końcu opowiada o Straconych Chłopcach w Sudanie, armii dzieciaków, których zmuszono do zabijania... ale coś tu nie gra. Może po prostu Eggers za bardzo się rozpisał?

Finalna ocena - takie sobie.

SaraTea | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Polecam. Książka nie jest lekka, ale warto ją przeczytać, chociażby po to, żeby docenić, jak wiele posiadamy i jak błahe są nasze problemy. Po prostu strasznie smutna książka.

Agnieszka | 2016-08-21