Krąg

The Circle
Marek Fedyszak
Ag2S

Inne wydania

Gdy Mae Holland zostaje zatrudniona w najpotężniejszej na świecie firmie internetowej, Circle, czuje, że otrzymała życiową szansę. Kobieta jest zafascynowana nowoczesnością i rozmachem, z jakim działa firma, otwartymi przestrzeniami biurowymi, przytulnymi sypialniami dla pracowników spędzających noce w pracy, licznymi atrakcjami, całonocnymi imprezami, zajęciami sportowymi, nawet akwarium z egzotycznymi rybami. Mae zdaje się nie dostrzegać zagrożenia nawet wtedy, gdy życie poza firmowym campusem staje się coraz bardziej odległe, a jej rola w Circle ewoluuje w niepokojący sposób.
To, co zaczyna się jako urzekająca historia o ambicjach i idealizmie młodej kobiety, szybko staje się przyprawiającą o dreszcze powieścią, poruszającą kwestie pamięci, historii, prywatności, demokracji oraz granic ludzkiej wiedzy.

19 maja do kin wejdzie film "The Circle. Krąg". W ekranizacji powieści Dave'a Eggersa główne role zagrali Emma Watson i Tom Hanks.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2486/proza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2486/proza.html

BagatElka | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

"(...) oceny typu "podoba mi się" i "nie podoba" oraz ikonki z uśmiechniętą i skrzywioną buźką ograniczały się do poziomu gimnazjum.
(...)Teraz jednak czynią to nie tylko gimnazjaliści,ale wszyscy i mam wrażenie,że znalazłem się w strefie odwróconych znaczeń,w odbitym w lustrze świecie,całkowicie zdominowanym przez gówniane bzdury.Świat doprowadził się do zidiocenia."

"Poziom kontaktu,który zapewniacie,nikomu nie jest potrzebny.On niczego nie poprawia.Nie krzepi.Przypomina przekąskę.(...)Nie jesteś głodna,nie potrzebujesz tego jedzenia,ono ci nic nie daje,ale dalej spożywasz te puste kalorie.To właśnie lansujecie.To samo.Niezliczone puste kalorie,tyle że w cyfrowo-społecznościowej postaci.I serwujecie to w takich dawkach,że uzależnia w ten sam sposób."

Dave Eggers zafundował mi nieprzespaną noc.Musiałam przeczytać "Krąg" - przysłowiowo - od deski do deski. A potem chciałam przegryźć przewód od internetu.
Niektórzy z czytelników piszą w opiniach,że fabuła w "Kręgu"...

Dorota | 2017-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Książka opowiada historię Mae, młodej dziewczyny rozpoczynającej swoją karierę w wymarzonej firmie Circle. Wielkiej korporacji, która o swoich pracownikach musi wiedzieć wszystko. W której pracownicy oceniani są na kilka różnych sposobów oraz zobligowani są do prowadzenia niezwykle bogatego życia w sieci.
I to jest właśnie przerażające w tej książce. Życie, które nie istnieje poza siecią. W którym tajemnice i prywatność stają się aspołecznym zachowaniem, wręcz przestępstwem. Świat wykreowany przez Autora jest przypowieścią. Jak może wyglądać życie człowieka w którym jedyną wartością jest posiadanie jak największej liczby znajomych w wirtualnym świecie. Kiedy każde nasze zachowanie jest oceniane/lajkowane, nawet seks.
Pomimo ważnego i trudnego tematu poruszonego przez Autora, sama książka jest niestety bardzo przeciętna. Ponad 400 stron tekstu z których istotnych jest może około 100 stron. Mierziła mnie paplanina z której nic nie wynikało oraz głupota głównej bohaterki. Dodatkowo...

Ania | 2016-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 lutego 2016

Przedziwna to książka, dlatego nie do końca wiem jak ją ocenić. Coś co można uznać za jej zaletę, jednocześnie może być jej wadą. Wszystko zależy od stosunku czytelnika do poruszanego tematu.
Zaczyna się niewinnie, sielankowo i słodko. Chwilami aż mdli. Jednocześnie co chwilę zapala się światełko ostrzegawcze, że to jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Kiedy stopniowo poznajemy świat Kręgu, tych sygnałów jest coraz więcej.
Eggers przedstawiając swoją wizję przerysowuje, piętnuje i wytyka. Dobrze skrojona postać głównej bohaterki dostarcza wiele emocji. Kibicowałam jej, współczułam, czułam do niej sympatię, drażniła mnie, a nawet brzydziła.
Najsłabszą stroną książki jest banalny język. Poważny temat, a literacko tak słabo.
Daję 4 gwiazdki. Głównie dlatego, że autor nie zostawia wiele miejsca na dylematy moralne, przemyślenia. Książka wiele traci na różnicowaniu rzeczywistości tylko na dobre i na złe. Nie ma nic pomiędzy, jest tylko pewna wizja i podporządkowana do niej treść.

joaśka | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

G. Orwell w warunkach XXI wieku: tak można w maksymalnie syntetyczny sposób podsumować tę książkę. Powinnam być jednak bardziej precyzyjna i napisać: pomysł jak z Orwella, bo jeśli chodzi o wykonanie to...
Gdyby tę powieść napisał własnie Orwell to byłaby ona znakomita, bo pomysł fajny. I cóz z tego? Dłużyzny, uproszczenia, brak głebszej charakterystyki postaci Mae. O pokazaniu jej przemiany wewnętrznej nie wspomnę. NAjwiększa radość ogarnęła mnie w momencie rozpoczęcia jej słuchania: gdy jeszcze miałam nadzieję na ucztę literacką i na koniec, gdy lektor zaczął czytać podziękowania ;)

Kotkad | 2016-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Wyczekałam się na tę książkę, ale warta była tego czekania, oj warta.
Młoda dziewczyna dostaje pracę swoich marzeń, w prestiżowej korporacji. Piękne otoczenie, placówki zabaw dla dzieci pracowników, siłownia, jadalnia, kąciki odpoczynku. Piękne otoczenie, wreszcie koniec boksów wyściełanych dyktą, pleksą i juty. Wreszcie nowy sprzęt, piękne otoczenie, uśmiech i pomoc, wspólnota. Dodatkowo firma kształtuje światopogląd. Czy mogłoby być lepiej???

Pytanie: dokąd to prowadzi, gdzie jest drugie dno, czy faktycznie pragniemy tego pięknego świata, czym je okupimy. Bardzo mądra książka o marzeniach, młodości, o prywatności, i wreszcie potędze internetu

popiszsieplay | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Wyobraź sobie świat, w którym nie ma prywatności, gdzie tajemnice uważane są za sprzyjające zachowaniom aspołecznym, niemoralnym i destrukcyjnym. Miejsce, gdzie wiedza jest własnością wspólną i nikt nie może jej posiadać dla siebie - taki infokomunizm. Musisz dzielić się wszystkim, co wiesz i czujesz, doświadczasz każdego dnia.
Tym właśnie jest Circle: monopolistyczny system posiadający władzę nad każdym aspektem ludzkiego życia.
Niezwykle realistyczna wizja przyszłości jest równie fascynująca, co przerażająca. Powieść została również dobrze zekranizowana, polecam.

"Wystarczyły dwa lata nauki w college'u, by myślał, że jest jakimś profesorem."
"Znasz to uczucie, gdy pochłaniasz torebkę chrupek i czujesz do siebie odrazę? Wiesz, że tylko sobie zaszkodziłaś. Takie samo uczucie pojawia się po komputerowym szaleństwie. Czujesz się wyczerpana, pusta i przegrana."

Anna-mojeksiążki | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Przerażająca i niestety bardzo realna wizja przyszłości została zaprezentowana w Kręgu Dave'a Eggersa. Totalna inwigilacja od internetu po codzienne życie, zero prywatności - czy naprawdę takiej przyszłości chcemy? Już teraz zostawiamy w interencie duży kawałek swego życia, ale czy nie ma granic prywatności, czy pewne sprawy nie powinny być tylko nasze, a nie wystawione na widok publiczny? Wiele kwestii ciśnie się na usta po przeczytaniu Kręgu. W głowie mam natłok myśli i ja wiem, że takiego życia nie chcę....

The Circle, czyli tytułowy Krąg, to najpotężniejsza firma internetowa na świecie, bardzo zdywersyfikowana, bardzo nowoczesna i zaciskająca wokół świata swą obręcz władzy. Zajmuje rozległy teren, jest niesamowicie nowoczesna i przystosowana dla pracowników. Oprócz pracy, mają oni zapewnioną rozrywkę, noclegi, jedzenie oraz dostęp do unikatowych dóbr, które testują. Wydaje się - niebo na ziemi. Czy jednak na pewno? Jak to się mówi "coś za coś". Firma ma również swoje...

Kasia | 2015-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2015

Doskonale napisana. Tematyka zbieżna z dwiema książkami, które bardzo przypadły mi do gustu. Pierwsza z nich to Rok 1984 Orwella, a druga Nowy wspaniały świat Huxley'a. Z pierwszą łączy ją opis społeczeństwa żyjącego w świecie Wielkiego Brata, z drugą wykorzystanie nowych technologii. ą z obydwoma wizja nowego świata, z jednej strony bardzo cywilizowanego, z drugiej absurdalnego i despotycznego. Mimo tych podobieństw nie ma się wrażenia że coś takiego już się czytało. Książka jest bardzo wciągająca i dobrze napisana.

Hana | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Firma technologiczna stojąca na czele komunikatorów społecznościowych ma coraz więcej użytkowników i oczywiście ma chętkę na więcej,czyli 100% ludzi. Rząd dusz się szykuje.Już teraz mówi się, że jeśli nie ma cię w internecie to nie istniejesz.Jesteśmy na początku drogi do domnięcia kręgu.No i Mae w lesie mnitorów z hasłem Bądź przejrzysty.Zawsze twiedziłamm, że fanatyzm jest gorszy od faszyzmu.Książkę polecam choć zdziebko przegadana sekciarskim slangiem.

mikake | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Szybko się czyta. Wizja ukazana w książce może wcale nie jest nierealna... Co, niestety, przeraża. Głupota ludzka nie zna granic, wiele razy zastanawiałam się jak można być tak zaślepionym jak główna bohaterka.
Treść przewidywalna, aczkolwiek samo zakończenie jednak mnie zaskoczyło :)

Ekranizacje

Najpierw książka, później film: Krąg

Konto na Facebooku. Konto na Instagramie. Konto na Twitterze. Poczta. Snapchat. Kolejne zdjęcie wrzucane na Instastories. Albo na Messengerze. Do jakiego stopnia jesteśmy niewolnikami sieci społecznościowych i czy przypadkiem nie oddamy im kiedyś całej duszy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć powieść „Krąg” Dave’a Eggersa i film Jamesa Ponsoldta pod tym samym tytułem. Choć odpowiedzi na to pytanie szukają nieco inaczej.

Obejrzyjcie zwiastun „Kręgu“

W Polsce książka Dave'a Eggersa „Krąg” przeszła bez większego echa. Może ekranizacja z Tomem Hanksem i Emmą Watson sprawi, że więcej czytelników sięgnie po tę współczesną antyutopię, a potem zapragnie na stałe odłączyć się od Internetu?