Krąg

Ekranizacje:
Krąg (2017)
Marek Fedyszak
Inne

Dave Eggers to amerykański pisarz, wydawca i aktywista. Jest autorem powieści, opowiadań, książek dla dzieci oraz literatury faktu. Jest założycielem niezależnego wydawnictwa McSweeney’s i współzałożycielem projektu literackiego wspierającego pisarstwo, a także bierze udział w działaniach aktywistycznych na rzecz praw człowieka.
Książka opowiada o młodej dziewczynie Mae, która porzuca nudną biurową pracę i zostaje pracownicą największej na świecie firmy internetowej - Circle. Dziewczyna jest zachwycona nowoczesnością, rozwojem technologicznym i social mediowymi aktywnościami firmy. Działania te zaczynają wkrótce dominować w jej życiu i przysłaniają bezpośredni kontakt z bliskimi i rzeczywistością.
Historia przedstawiona w książce może być z gatunku “ku przestrodze” i ma duży potencjał do refleksji nad wszechobecną cyfryzacją i dostępnością na globalną skalę. W szczególności, że pozostawione zakończenie jest otwarte i ciąg dalszy można je interpretować na różne sposoby. Zabrakło mi tu jednak przedstawienia intencji bohaterów książki. Nie wiadomo dlaczego tak naprawdę twórcy firmy promują globalny brak prywatności i nieustające udzielanie się w sieci. Czy chodzi o władzę, pieniądze, kontrolę, a może jednak ochronę i bezpieczeństwo? Dlaczego większość pracowników bezmyślnie tkwi w dążeniu do coraz lepszych efektów, większej wydajności, chęci spełnienia swoich ambicji za wszelką cenę? Nie wyjaśniono dlaczego główna bohaterka jest ślepo zapatrzona w działalność firmy, mimo faktu iż jej bliscy są do niej sceptycznie nastawieni. Wydarzenia przedstawione w książce są dla mnie punktem wyjścia do dalszej dyskusji, natomiast nie wywołały we mnie poczucia zaskoczenia i zaciekawienia tą historią. Dla mnie jest oczywiste, że praca w tego rodzaju korpo i bycie częścią wszechobecnej dostępności związane jest z ogromnym napięciem, które jest niebezpieczne i do którego na dłuższą metę nie da się przyzwyczaić.
----

Książka opowiada o młodej dziewczynie Mae,...

Circle to najpotężniejsza na świecie firma, która jawi się jako ideał. Znajduje się w niej dosłownie wszystko. Każdy marzy, żeby tam pracować. To, co jednak zaczyna się jako urzekająca historia o ambicjach młodej kobiety, szybko staje się przyprawiająca o dreszcze powieścia poruszająca kwestie pamięci, historii, prywatności, demokracji oraz granic ludzkiej wiedzy.
Mae Holland jednak zdaje się nie dostrzegać zagrożenia nawet wtedy, gdy życie poza firmowym kampusem niemal całkiem zanika a jej rola w Circle niebezpiecznie ewoluuje.

Historia niezwykle ciekawa i przerażająca, zwłaszcza w sposób w jaki się kończy. Skłania do refleksji.
Jedynym minusem był dla mnie brak rozdziałów.

Mae...

Aż 3/10, bo jakimś cudem ją dokończyłam. Męczyłam ją ponad miesiąc.
Książka z potencjałem, niby o czymś, ale tak naprawdę kompletnie o niczym. Dłuży się okropnie, zero akcji, żadnego płot twistu. Ponad 500 stron, które możnaby skrócić do max 100.
Głupiutka i irytująca główna bohaterka, przedziwne relacje międzyludzkie i niepotrzebne sceny seksu.
Jedna z gorszych książek, które w życiu przeczytałam.

Aż 3/10, bo jakimś cudem ją dokończyłam. Męczyłam ją ponad miesiąc.
Jedna z gorszych książek,...

Super książka. Daje dużo do przemyślenia.

Super książka. Daje dużo do przemyślenia.

Książka mocno skłania do refleksji, przeraża swoją wizją przyszłości. Jedynym minusem, było dla mnie to, że momentami się dłuży.

Zanim obejrzałam film chciałam przeczytać książkę i bardzo dobrze zrobiłam, bo film odstaje od pierwowzoru. Książka momentami przeraża i niestety to, co kilka lat temu było fantazją autora obecnie jest na porządku dziennym. Nie jest to wybitne dzieło, ale warto przeczytać i wyciągnąć pewne wnioski.

Wciągająca historia, brakowało mi w niej szerszej perspektywy - cały świat poznajemy z punktu widzenia jednej bohaterki.

Bardzo wciągająca, zaskakująca. Całkowicie zatopiłam się w ten utopijny świat i żyłam wydarzeniami, których doświadczała główna bohaterka. Jedna z tych książek, które zapadają w pamięć.

Właściwie to podczas czytania książki towarzyszyło mi niepokojące uczucie katastrofy związanej z niebezpiecznym rozwojem technologii oraz jej psychicznego wpływu na człowieka, oraz ogółu społeczeństwa i jego przyszłości. Co gorsza, te moje obawy oraz pewnie innych wielu Czytelników nie tylko są myślami wyobrażeniowymi, ale obecnie realizującym się na naszych oczach scenariuszem gwałtownego rozwoju technologii.

Treść powieści jest niepokojąca, bo opisuje dokładnie to, co już się dzieje, chociaż może jeszcze nie na taką skalę, a przynajmniej niewidoczną dla oczu przeciętnego obywatela, bo nie wiadomo, co może się faktycznie dziać za drzwiami korporacji skoncentrowanych na rozwoju technologii, które za cel mają pomóc i ułatwić człowiekowi życie oraz funkcjonowanie w postępującym i zmieniającym się świecie.
Ta książka pokazuje również drugie dno tego kwitnącego światka, jak technologia potrafi zniewolić, zamknąć w swych toksycznych ramionach, doprowadzić do psychoemocjonalnej ruiny. Bo za rozumianym dobrem skierowanym do ludzi, niestety, ale zawsze proporcjonalnie czyha zło, niechciane konsekwencje, czasami już dla człowieka nie do odbudowania. Wcale nietrudno jest zatracić się, zgubić balans, pewną równowagę.
Zaczyna się od nieśmiałych kroków i stwierdzeń o braku problemów z kontrolowaniem tego co się robi, jak zarządza czasem pracy i czasem wolnym. Najpierw na blacie biurka pojawia się jeden monitor, do dyspozycji posiada się telefon, laptop, słuchawki, a później jeszcze inne, równie ważne monitory. I tak rozpoczyna się powolne zniewalanie i zakucie w kajdankach w imię postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologii, bo przecież to wszystko z myślą dla człowieka. Czy aby na pewno? Czy przypadkiem za takimi działaniami nie kroi się coś więcej aniżeli TYLKO ogłupienie człowieka i przekupienie go na swoją stronę dla własnych złożonych zysków?

Może dzisiaj jeszcze ta książka dla wielu może się wydawać absurdalna, ale obawiam się, że za jakiś czas może stać się ostrzeżeniem przed tym, co przyniesie przyszłość dla tych, którzy tak gonią i podkreślają zalety postępu technologicznego...

Książka niby okej, ale jak dla mnie jest w niej za dużo opisów poszczególnych rzeczy. Wizja przedstawionego nowoczesnego świata jest dla mnie przerażająca. Zachowanie głównej bohaterki było dla mnie nie raz zaskakujące. Szczerze mówiąc nie rozumiem jej decyzji, braku potrzeby prywatności i potrzeby ciągłej aktywności jako człowieka. Jednakże przez całą książkę byłam ciekawa jak to się wszystko skończy i ta ciekawość pomogła mi ukończyć lekturę a zakończenie mimo wszystko było dla mnie zaskakujące.

• 2017
  • Audiobooki