Ród Aszura

Wydawnictwo: Świat Książki
Malhamat al-harafish
literatura arabska
miqa

Przekleństwo rodu An-Nadżi. Niezwykle wciąga ta dramatyczna historia pewnego egipskiego rodu, zapoczątkowanego przez pięknego, silnego i tajemniczego znajdę, Aszura. Mimo niewiadomego pochodzenia sprawiedliwy Aszur staje się panem dzielnicy, dbając o zwykłych, biednych ludzi. Ale jego następcy – synowie, wnuki, prawnuki – wikłają się w zdrady i oszustwa, ulegają pokusom bogactwa i...

Przekleństwo rodu An-Nadżi.
Niezwykle wciąga ta dramatyczna historia pewnego egipskiego rodu, zapoczątkowanego przez pięknego, silnego i tajemniczego znajdę, Aszura. Mimo niewiadomego pochodzenia sprawiedliwy Aszur staje się panem dzielnicy, dbając o zwykłych, biednych ludzi. Ale jego następcy – synowie, wnuki, prawnuki – wikłają się w zdrady i oszustwa, ulegają pokusom bogactwa i nieodpowiednim kobietom. Wkrótce ród traci zaufanie i przywództwo. Czy znajdzie się ktoś, kto mu je przywróci?
Barwna przypowieść o Złu i Dobru w świecie, w którym ani smutek, ani radość nie trwają wiecznie, pełna zaskakujących zdarzeń i pełnokrwistych postaci, łącząca prozę przygodową z poetyckim czarem wschodnich gawęd.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3199

Demony rodu Aszura

Egipcjanin Aszur- pierwszy z rodu an-Nadżi, znajda wychowany przez starca Afra Zajdana i jego żonę. Ogromny, silny, czysty i prawy młodzieniec. Dość szybko musi radzić sobie w świecie sam, mając wokół siebie niezbyt przychylnych mu ludzi. Kiedy żeni się z Zajnab Zajn an-Naturi, rozpoczyna się jego dorosłe życie, zaczyna się też tworzyć jego legenda.

Historia rodu Aszura skonstruowana jest z 10 opowieści podzielonych na numerowane cząstki. Każda kolejna przynosi dzieje jednego pokolenia rodu. Dzieje dość dramatyczne, obfitujące w zmienne koleje losu, pełne wszelakich namiętności: miłości, licznych słabości, zbrodni. Bohaterowie w społeczności, w której żyją, będą zajmować wysokie stanowiska, związane ze zwyczajową pozycją futuwwy (władcy dzielnicy) czy materialnym bogactwem, jak i te niskie, wynikające z biedy czy wykluczenia. To daje okazję do refleksji, jak nieprzewidywalne są koleje losu, ale i ludzki szacunek, jak łatwo chcieć coś zrobić dla innych, jak trudno temu sprostać, jak naturalne jest pragnienie lepszego życia, ale   jak łatwo ulega się pokusom wygody.

Czytelnik będzie przyglądał się bohaterom, jakby kolejnym lalkom pojawiającym się na teatralnej scenie, bowiem uwaga narratora skupiona jest przede wszystkim na ludziach, na tym, co się dzieje z nimi i między nimi. Interesuje go ludzka mentalność, a ta jest inna niż nasza, szczególnie to widać, jeśli większą uwagę poświęci się sytuacji kobiet, obrazowi małżeństwa, jeśli zwróci się uwagę na język, jakiego używa się w stosunku do kobiet.

Czytając książkę, miałam także wrażenie, jakby w tej powieści nie istniała natura. Kto szuka głębi tzw. kolorytu lokalnego, który pozwala wniknąć w szczegóły lokalnych tradycji, strojów, odmalować w wyobraźni egipski pejzaż, nie będzie usatysfakcjonowany. Rzecz nie w tym. Jesteśmy wrzuceni w środek tego świata, tkwimy w nim, autor nie chce go nam tłumaczyć, wyjaśniać, to nie europejczyk opowiada o innej kulturze, a Egipcjanin o świecie, w którym żyje, który dla niego jest tak naturalny, jak ten europejski dla nas. Akcja utworu dzieje się szybko, kolejne pokolenia migają nam niemal przed oczami, ludzie odchodzą, a legenda Aszura rośnie. Nie wiadomo tylko, czy komuś uda się jej sprostać.

Książka wydana jest, jak zwykle w przypadku Świata Książki, starannie, ma bardzo interesującą okładkę. Nie potrafię kompetentnie ocenić tłumaczenia, bo dokonane zostało z języka arabskiego, nawet nie miałabym możliwości porównania z oryginałem, ale nie wydaje mi się ono w pełni wiarygodne, podważają je – moim zdaniem – wprowadzone europejskie przysłowia i wyrażenia typu: „fajnie”, które wykrzykują bohaterowie. Całość jednak, rzeczywiście, daje wrażenie językowej odmienności. Myślę, że dla pełnego zrozumienia niektórych metafor, mam za małą wiedzę o tamtym świecie, nie znam, niestety, także Koranu, do którego często odwołują się bohaterowie. Oczywiście, niezbędne pojęcia i pozostawione w oryginale fragmenty pieśni są tłumaczone w przypisach na dole stron.

Polecam książkę do przeczytania, szczególnie, jeśli ktoś czytał „Buddenbrooków” Tomasza Manna i czytuje Orhana Pamuka, stwarza to świetną okazję do porównania odmiennych kulturowo historii rodzinnych. Sama jednak nie potrafię ocenić, czy mi się podobała. I tak, i nie.

Justyna Radomińska

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

SUPERKRYMINAŁ. „Super”, bo morderstw i tajemniczych zniknięć starczyłoby na 10 kryminałów. Znużony do granic ludzkiej wytrzymałości pierwszym tomem „Mojej walki” Knausgaarda /p.recenzja/, uległem namowie żony i wziąłem się, z pewną rezerwą, do „Rodu Aszura”, którego lekturę akurat ona skończyła. Najpierw sprawdziłem nieznanego mnie dotąd autora i ze zdziwieniem wyczytałem, że MAHFUZ /1911-2006/ dostał Nobla w 1977 oraz że ortodoksyjni muzułmanie, urażeni jego twórczością chcieli go zgładzić. O 22 przystąpiłem do czytania i niechętnie przerwałem lekturę o 1 w nocy, by o 5 rano z zapałem ją wznowić i dojechać do NAIWNEGO happy-endu o 9. To tempo jest najlepszą reklamą dla tej książki. Na 476 stronach autor zmieścił fascynującą historię 10 POKOLEŃ „FUTUWWÓW”.
Przypis na str.13:
„Futuwwa /arab. młodosć, rycerskość/ - ...Współcześnie w Egipcie słowo to oznacza ...

allison | 2012-10-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 09 października 2012

Napisana z rozmachem, bardzo żywiołowa, ale i pełna refleksji wielopokoleniowa saga.
W rodzie Aszura dominują mężczyźni, którzy od protoplasty przejęli ambicje i skłonność do sprawowania władzy. Aszur kieruje się zawsze dobrem innych, jest twardo stąpającym po ziemi idealistą, jednak jego potomkowie coraz bardziej oddalają się od wzorca przodka. Prowadzi to do wielu tragicznych skutków i sprawia, że coraz częściej mówi się o klątwie wiszącej nad rodziną. Na ile jest to prawda, a na ile wygodne tłumaczenie i usprawiedliwienie życiowych błędów, czytelniku musi odpowiedzieć sobie sam.

Oprócz mężczyzn poznajemy, oczywiście, także liczne bohaterki - żony, matki, córki, kochanki... Niektóre nie odgrywają większej roli w losach rodu, większość jednak w decydujący sposób wpływa na jego dzieje, gdyż mężczyźni często nie potrafią oprzeć się ich wdziękom, bywa, że ulegają namowom swoich kobiet, które niejednokrotnie mają ambicje większe od mężów i wykazują się większym sprytem.

Losy tej...

Monika | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Z niecierpliwością oczekiwałam ukazania się kolejnej książki Nadżiba Mahfuza na rynku polskim. Uwielbiam jego historie z Kairem w tle.

"Ród Aszura" to historia rodzinny An-Nadżi. Historia, jak to zwykle bywa u Mafhuza, opowiedziana ciekawie i intrygująco. Na początku powieści poznajemy Aszura, charyzmatycznego przywódcę dzielnicy. Na kolejnych stronach spotykamy następne pokolenia rodu. Powieść pełna jest krwistych, charyzmatycznych i nietuzinkowych postaci.

enga | 2011-05-25
Przeczytana: 24 maja 2011

Pewien starszec, idąc rano do meczetu na modlitwę, znajduje przy jego murach niemowlę. W pierwszym momencie przerażony, decyduje się jednak zabrać dziecko do swego domu. Stare małżeństwo jest bezdzietne, wychowują tylko spokrewnionego z nimi chłopca, decydują się więc na przygarnięcie znajdy. Nazywają go Aszur An-Nadżi. Co dalej?

Pełen tekst recenzji (ze względu na nowy regulamin) jest na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com.

Pyskarty | 2015-01-19
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2012

Piękna, mądra saga rodzinna, opisująca dzieje kolejnych pokoleń rodu wywodzącego się od Aszura. Piękno – ponieważ napisana plastycznym, obrazowym językiem. Nieco baśniowym, trochę poetyckim, ale nie rozlazłym czy pięknoduchowskim. Mądrość – zarówno jako doświadczenie życia, ale również jako dystans do czynności sprawowania władzy. A jeśli dystans, to umiejętność oceny jej skutków oraz samej jej istoty i jej wpływu na ludzi.
I jeszcze klimat. Nie chodzi tu tylko o klimat Kairu (przestrzeń), lecz przede wszystkim o klimat przemijania, upływu (czas). Im dalej w las, tym czytelnik razem z harafisz (biedota) coraz bardziej melancholijnie wspomina głowę rodu, Aszura, jego syna Szams ad-Dina, idealizuje ich rządy jako futuwwóch. Czasy, w których oni żyli, nabierają z każdej przeczytanej kartki na kartkę cech mitu. Powtórzę: nie tylko w głowach harafisz. W mojej czytelniczej głowie też.
Analiza sposobu sprawowania władzy. Próbuję odnieść treść powieści do współczesnej jej historii Egiptu i...

Cailleach | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 października 2014

Ród Aszura to historia rodziny An-Nadżi, zapoczątkowanej przez Aszura, znajdę przygarniętego przez niewidomego recytatora Koranu. Postaci legendarnej - praworządnego siłacza, którego sława trwa przez historię.

Książkę czyta się świetnie. Rozdziały są króciutkie, akcja jest bardzo dynamiczna. Czas pędzi w niesamowitym tempie. Kolejni członkowie rodu i ich rodziny zmieniają się jak w kalejdoskopie, a ich historia wciąga.
Autor skupia się na ludziach, a nie na otoczeniu. Nie wiadomo w jakim czasie się to dzieje, gdyż życie ludzi i sprzęty się nie zmieniają. Mimo paruset lat i wielu pokoleń, samo życie codzienne nie ulega zmianie.
Mimo akcentów kultury islamskiej, książka jest bardzo uniwersalna. To studium zachowań i pragnień ludzkich skonfrontowanych z pokusami świata. Pokazuje, że ludzie są słabi i ulegają bardziej temu co materialne, niż bogactwu duchowemu.

więcej: www.bibliofilka.blogspot.com

Pucka69 | 2013-08-29
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Może to jest i arcydzieło, mnie zmęczyło. Lubię "zżyć się" z postacią - polubić ją, zrozumieć, poznać jej problemy i życie. Tu są same schematy, urodził się z ojca takiego i matki takiej, nadali mu imię takie. Uczył się/ pracował/ ożenił/ miał dzieci/ zachorował/ umarł. I tak przez kilkaset stron. Zbyt to powierzchowne jak dla mnie. Męczy taki natłok bohaterów i taka "szybkość" ich życia. Polecam za to szczerze "Opowieści Starego Kairu" tegoż autora.

jusola | 2011-10-26
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Yasmine | 2013-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Nadżib Mahfuz kolejny raz mnie nie zawiódł. Książka napisana w taki sposób, że dobrze się ją czyta. Przedstawia nam dzieje rodu zapoczątkowanego przez znajdę Aszura. Rodu, któremu nie są obce zdrady, namiętności,a nawet bratobójstwa. Książka dla wszystkich, którzy kulturę arabską chcą poznać trochę bliżej. Warto przeczytać.

czytulinka | 2015-01-07

Jest to barwna opowieść o znanym rodzie wywodzącym się od legendarnego Aszura, sieroty znalezionej pod murem cmentarza i wychowanej przez uczciwego człowieka. Aszur przedstawiony jest jak heros, w połowie człowiek, w połowie fantastyczny bohater o nadludzkiej sile fizycznej, nad którym czuwają dobre siły. Jaka jest jego bardziej ziemska natura można przekonać się czytając, a jest to prosto ale nie banalnie przedstawione. Całość opisuje niezwykle pogmatwane losy jego potomków, którzy nieprzerwanie starają się kontynuować jego kult i ziemskie działania. Jako, że rodzina jest liczna i wielopokoleniowa, historia toczy się na przestrzenie kilkuset lat (tak sobie obliczyłam, bo inaczej być nie może), wydarzeń, przygód i życiowych komplikacji losu mają mnóstwo. Ale cóż, życie. Nie będę wyjawiać o czym dokładnie pisze Mahfuz, powiem tylko, że jest ciekawie i ponadczasowo, pomimo baśniowego nastroju bardzo autentycznie. Polemizuje też ze zwyczajami islamu. Pomimo fantastycznego klimatu,...