Kto ze mną pobiegnie

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Miszechu laruc ito

Inne wydania

Pierwsza w Polsce powieść jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów izraelskich. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem w Izraelu, prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów, na jej podstawie powstał film, trwają też prace nad serialem i adaptacją teatralną.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=454

Monika | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

Moja koleżanka z dawnych lat zwykła mówić o niemal wszystkich facetach: "fajny, ale nie dla mnie".
Właśnie te słowa nasuwają mi się na myśl, gdy chcę coś napisać o tej książce. Fajna, ale nie dla mnie!
Nie wiem nawet dlaczego nie dla mnie, po prostu niczym mnie nie urzekła, kompletnie mnie nie wciągnęła, a biorąc pod uwagę ilość książek, jakie wciąż mam w planie przeczytać, to po prostu szkoda mi czasu na te, które zwyczajnie mnie nudzą.

Porusza do głębi
Powieść wzruszająca i ciekawa
Historia opowiada o szesnastoletnim chłopcu, który pracuje w urzędzie miejskim w Jerozolimie, poznaje Tamar dziewczynkę jest ona troskliwa, opiekuńcza i utalentowana ma wielki talent...jest też pies morderca, który ciągle biega za chłopcem.
Książka zaskoczyła mnie, zaskakuje..wzrusza,,przesłanie mądre niesie z przekazem:)

radosiewka | 2011-02-16

Izraelska literatura nie jest zbyt rozpoznawana w naszym kraju. Na polskim rynku możemy zaobserwować istny wysyp literatury skandynawskiej, ale „Kto ze mną pobiegnie” Dawida Grosmana jest świetnym wstępem do zainteresowania się także dziełami z regionu Bliskiego Wschodu. Ta niesamowita książka, pomimo silnego osadzenia akcji w Jerozolimie, niesie ze sobą uniwersalne przesłanie i zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak dużo jest w stanie poświęcić w imię miłości i bliskich.

Asaf to dość nieśmiały i poważny szesnastolatek. Lubi trzymać się z dala od wszelkiego rodzaju kłopotów, wstydzi się dziewczyn. Podczas wakacji pracuje w miejskim wydziale sanitarnym Jerozolimy. Nie jest to zbyt wymagające ani intrygujące zajęcie. Do czasu, gdy ma za zadanie odnaleźć właściciela psa. Rozpoczyna podróż, która na zawsze zmieni jego życie. Ale, tak naprawdę, to pies prowadzi jego poprzez ulice miasta. Chłopiec ledwo za nim nadąża, spotyka coraz to bardziej interesujących i...

flameleaf | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Ciekawa, ale nie urzekająca. Nie przekracza granicy, za którą zaczyna się dostrzegać coś poza warstwą dosłowną.
Jeżeli ktoś liczy na coś związanego bezpośrednio z Jerozolimą, ze względu na umiejscowienie akcji, pod tym względem może się zawieść, ponieważ brak jest jakichkolwiek opisów miasta, czy nawiązań do jego historii.
Co do postaci-są "sympatyczne", zaryzykowałabym stwierdzenie, iż nie wykraczają poza ramy "dobrych" i "złych".
Opowiedziana historia jest stosunkowo oryginalna; nie porywa, ale ma jakiś sens, jest w niej coś wartościowego. To nie jest zła literatura, ale specyficzna. Zdecydowanie nie trafi w gust każdego czytelnika.

PS: Nie chcę być cyniczna, ale opisy z tyłu książki w stylu :" to odważna wyprawa w sam środek Jerozolimy, w uliczki na których toczy się walka(...)" czy "Grosman snuje opowieść o poszukiwaniu miłości i tożsamości w stopniowo rozpadającym się świecie i czyni to za pomocą wysublimowanych pisarskich środków" są trochę śmieszne, chyba kogoś...

Inulec | 2011-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2011

Każda osoba zainteresowana tym jak wygląda uliczne życie w Jerozolimie ze swoim zapachem i dźwiękiem, powinna przeczytać książkę Grossmana „Kto za mną pobiegnie”, w której zamiast mapy drogowej kierunek wytycza nam chłopiec biegnący za psem. Co ich łączy?Na początku niewiele.
Asafa poznajemy jako nastolatka spędzającego lato bez rodziców,a także w niejakiej separacji od swoich przyjaciół. Nadmiar wolnego czasu poświęca on na gry komputerowe oraz przenoszenie się do świata fantazji. Tamar z kolei jest utalentowaną śpiewaczką, która rezygnuje z własnej kariery oraz swojego życia, by odzyskać uwikłanego w narkotyki brata. Historia tych dwojga łączy się dzięki psu Dince, która zabiera Asafa w szaleńczy pościg w poszukiwaniu swojej właścicielki czyli Tamar. Chłopiec poznaje kolejne osoby bliski młodej śpiewaczce, zbiera wskazówki i próbuje rozwikłać zagadkę w jakie tarapaty wpadła dziewczyna, a w międzyczasie zaczyna się też w niej podkochiwać.
W swojej książce Grossman świetnie...

| 2011-02-18
Przeczytana: 07 lutego 2011

Do przeczytania tej książki, skłoniły mnie trzy rzeczy: Po pierwsze, miejscem akcji jest Jerozolima, miasto-marzenie dla wielu; po drugie - autor jak się okazuje, skończył filozofię, co jak dla mnie jest wielkim atutem (daje to poniekąd gwarancję, podkreślam: "poniekąd", iż jego dzieło będzie poruszać naprawdę istotne sprawy); po trzecie... czytając opis tej książki na internecie, poczułam ukłucie w sercu, którego nie sposób opisać, przekazać dalej, jeśli samemu się tego nie przeżyje...

Resztę tekstu znajdziecie na stronie:

Tajemnicza | 2010-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2010

świetna książka podzielona na dwie części historię Dziewczyny i Chłopaka....Chłopak szuka właścicielki psa ,który znalazł się w schronisku. Pies zaciąga go w różne miejsca ,do różnych ludzi napotyka wiele niebezpieczeństw ale się nie poddaje... Dziewczyna wkręca się w środowisko narkomanów żeby wyciągnąć z niego uzależnionego brata...

iguszka | 2011-05-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Jak wyrazić opinię o książce, która w tak fenomenalny sposób dotyka duszę bibliomaniaka jakim jestem? Niby lekka, niby młodzieżowa, ale jednak porusza, trzyma w napięciu, a nawet rozśmiesza. Zawiera wiele atutów, o których najlepiej przekonać się samemu!

Indygo | 2014-12-15
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Wspaniała, poruszająca opowieść! Nastoletni chłopak i dziewczyna z Jerozolimy zamknięci w swoim hermetycznym, bezpiecznym świecie, wkrótce zostają z niego brutalnie wyrwani, a ich los niespodziewanie się splata za sprawą zagubionego psa. Na skutek wielu burzliwych wydarzeń bohaterowie są zmuszeni zweryfikować swoje dotychczasowe postrzeganie rzeczywistości, często targają nimi wątpliwości i sprzeczne emocje. Ale w ich historii najważniejsza jest chyba podróż wgłąb siebie, zmierzenie się z własnymi ograniczeniami, ku odwadze i dojrzałości.

Skłania do przemyśleń. Jakie są granice poświęcenia? Jak to możliwe, że jednego dnia nasz świat może się tak bardzo zmienić? Podoba mi się z jaką subtelnością autor przedstawia ludzi i zdarzenia: ich autentyczność, a zarazem niezwykłość. Bohaterowie wzbudzają sympatię, choć zdecydowanie mają trudne charaktery. Warto dać się ponieść lekko bajkowemu klimatowi książki i ekscytacji jaka towarzyszy fabule. Czytałam początkowo z rezerwą, powieść...

zaczytana_aga89 | 2012-10-30
Przeczytana: 30 października 2012

Opowieść zupełnie inna od tych jakie do tej pory czytałam, chyba kierowana raczej do młodych ludzi, którzy szukają recepty na szczęście w swoim życiu, jakiejś drogi, którą chcą pójść. Opowiada o pierwszej miłości dojrzewających nastolatków, miłości rodzeństwa, przyjaźni, miłości do zwierząt i muzyki ale i nałogach potrafiących zrujnować życie. Trudne decyzje, strach, odwaga... wiele emocji, czasem przerażających, trzymających w napięciu, ale cały czas ma się wrażenie,że wszystko dobrze się skończy. Główna bohaterka jest niemal wyidealizowana, co trochę przeraża: troskliwa, odważna, utalentowana, kochająca, ale za u głównego bohatera możemy zauważyć cechy typowe dla nastolatków: stałe poszukiwanie przyjaźni, brak umiejętności zaimponowania grupie, nieśmiałość, niezrozumienie przez innych... Akcja toczy się na ulicach Jerozolimy, nieco baśniowa pełna nieprawdopodobnych zdarzeń, magicznych postaci, wiele wątków... Wciągająca, lecz przewidywalna, ale mimo to polecam.