Jarmark odmieńców

Okładka książki Jarmark odmieńców Katherine Dunn
Okładka książki Jarmark odmieńców
Katherine Dunn Wydawnictwo: G+J Seria: Demony literatura piękna
Demony
Geek Love
G+J
2007-12-11
2007-12-11
Jerzy J. Malinowski
cyrk odmieńcy

Okładka książki Poza wyobraźnią. Opowieści Davida Copperfielda i innych autorów Kevin J. Anderson, Peter S. Beagle, Greg Bear, Janet Berliner, Edward Bryant, Robyn Carr, Katherine Dunn, Karen Joy Fowler, Neil Gaiman, George Guthridge, David Kotkin, Eric van Lustbader, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Steve Rasnic Tem, Tad Williams, Charles de Lint
Poza wyobraźni... Kevin J. Anderson, ...

Szokująca lektura, która na długo ze mną pozostanie.

Czym jest normalność?

Jak żądza pieniądza i chęć zaskakiwania, wzbudzania grozy, niepokoju czy chorej wręcz ciekawości może pokierować człowiekiem i doprowadzić go do przeprowadzania dramatycznych i niebezpiecznych eksperymentów na swoich najbliższych?

Czy są jakieś granice ludzkiego obłędu?

Bardzo poruszająca lektura, która wydobywa z człowieka głęboko skrywane i niezbadane pragnienia, które żądzą naszym życiem, kierują czy wpływają na nasze decyzje.

A może to jakieś chore epatowanie brzydotą, ukrywanie swoich słabości czy kompleksów pod płaszczykiem przerażających zachowań czy wyglądu jest tutaj wyznacznikiem dla opowiadanej historii?

Książka stawia wiele pytań, ale też i dosadnych odpowiedzi, daje do myślenia, może być kierunkowskazem dla szukających celu czy wartości w życiu. Szokuje swoją treścią, magnetyzuje mroczną atmosferą a jednocześnie rozbraja swoją prostotą widzenia świata, łamiąc jego utarte stereotypy postrzegania piękna.

Polecam, mocne.

Szokująca lektura, która na długo ze mną pozostanie.

Czym jest normalność?

Czy są jakieś granice ludzkiego obłędu?

Bardzo poruszająca...

Narratorką powieści jest Oly - karlica albinoska urodzona w cyrku. Wraz ze swoją cyrkową rodziną podróżuje po USA od miasta do miasta dając występy. Jej opowieść przebiega dwutorowo - w przeszłości i teraźniejszości. Przytacza historię swojej niezwykłej rodziny, w której każde z jej rodzeństwa urodziło się z jakąś anomalią a Oly, mimo swoich bardzo widocznych ułomności, była najnormalniejszym członkiem rodziny.

Książka jest niezwykła, bardzo oryginalna i nie przypomina niczego, co dotychczas udało mi się przeczytać. Fabuła wciąga bez reszty i nie pozwala się nudzić ani przez chwilę. Po przeczytaniu komentarzy na LC widzę, że książka wywołała bardzo skrajne reakcje wśród czytelników - od zachwytu po zniesmaczenie i odrazę. Ja zaliczam się zdecydowanie do tej pierwszej grupy. Zauważyłam również, że dla każdego ta książka była o czym innym, co tylko dowodzi jej wartości. Dla mnie była przede wszystkim o tym, jak ważna jest dla nas akceptacja przez innych, choć bardzo niewiele z nas ma odwagę się do tego przyznać, i to niezależnie od tego jak wyglądamy, kim jesteśmy i w jakim środowisku żyjemy. Chociaż w naszych czasach panuje kult indywidualności, wszyscy chcą się czymś wyróżnić, być kimś szczególnym, oryginalnym, to i tak każdy z nas chce należeć do jakiejś grupy i być przez nią akceptowany bo wierzy, że właśnie ta grupa nada mu wymarzony, specjalny status lub po prostu uczyni go mniej samotnym i szczęśliwym. Temu celowi ludzie są w stanie poświęcić bardzo dużo: swój czas, pieniądze, przyzwyczajenia, rozrywki, a nawet poczucie godności, wolność, zdrowie i rodzinę. Gdy pomyślimy o tym w ten sposób, możemy w wyznawcach arturianizmu znaleźć wielu naszych kolegów i znajomych, a może nawet samych siebie.

Książka na pewno skłania do refleksji i nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć. Jedynym minusem, przez który odejmuję jedną gwiazdkę, jest zakończenie. Powieść liczy ponad 360 stron jednak Dunn zakończyła jeden tor powieści na dwóch stronach! I to bez żadnego wyjaśnienia zaistniałych zdarzeń, ciach i koniec! Miałam wrażenie, że autorka zmęczyła się już pisaniem powieści i postanowiła ją zakończyć tak szybko jak to tylko możliwe. Dla mnie zakończenie jest bardzo rozczarowujące i zupełnie nie przystaje do reszty historii. Równie dobrze bohaterowie mogli zostać porwani przez kosmitów i zostać wywiezieni na Marsa, naprawdę szkoda tego zakończenia. Ale mimo to książka warta jest przeczytania, a o zakończeniu trzeba jak najszybciej zapomnieć.

Rodzina Binewskich objeżdża Stany Zjednoczone jako dziwaczna trupa cyrkowa. Rodzina Binewskich szczyci się swą odmiennością. Rodzice Binewscy – Al i Lil – są całkiem zdrowymi ludźmi, którzy ze swoich odmiennych dzieci ubili całkiem spory interes. Dziećmi z płetwami, albinoska-karlica z garbem, bliźniaczki syjamskie czy dzieciak z umiejętnością telekinezy czy uśmierzania cudzego bólu – jak to możliwe, że w jednej rodzinie urodziło się tyle zdeformowanych genetycznie dzieci? Ano, rodzina Binewskich eksperymentowała w czasie ciąży z różnymi chemikaliami, narkotykami i innymi medykaliami, by dzieci urodziły się jak najbardziej odmienne! Dość powiedzieć, że chcieli porzucić swe jedyne zdrowe dziecko, dopóki nie odkryli, że jego odmienności nie widać na pierwszy rzut oka..

Książka biegnie dwutorowo – jesteśmy z rodziną Binewskich, gdy przeżywa swoje najlepsze chwile i po latach, gdy została już tylko albinoska Oly i cień jej matki, Lil. Cały czas zastanawiamy się co stało się z tą dziwaczną rodziną, do jakiej tragedii musiało dojść..

Wędrując z tą rodziną przez Stany Zjednoczone obserwujemy dorastanie tych dzieci, radzenie sobie z własną niepełnosprawnością, rodzenie się kultu jednego z nich i czujemy nadciągający upadek.

Rodzina Binewskich jest zaprzeczeniem jakichkolwiek norm społecznych. Czy bardziej kochają siebie jako rodzinę czy sławę i cudze uwielbienie? Toksyczni rodzice i dysfunkcje występujące w tej rodzinie przyprawiały mnie o ciarki. Patologiczny cyrk na kółkach.

Powieść, która nominowana była do National Book Award, mnie na kolana nie powaliła, ale uznaję ją za dobrą i warto sięgnąć, bo powoduje refleksje nad znaczeniem piękna i brzydoty, nad płynną granicą pomiędzy gustami, nad istnieniem rzeczywistości, które powszechnie odtrącane, tętnią życiem. Dawno też, nie spotkałam na kartach powieści turpizmu- tu był, dawno też nie spotkałam się z tak obrazowym opisem szczegółów - tu był, prawie naturalizm, ale... można to było lepiej ograć językowo, jak też sam początek powieści wlókł się niemiłosiernie, dla mnie za wolno, jakoś nie składnie. Mimo wszystko to niezła powieść i można w niej odnaleźć sensy ukryte, więc sięgnijcie.

Dawno nie czytałam książki w równym stopniu przyciągającej, co odpychającej. Zaczyna się sielankowo- rodzice opowiadają gromadce dzieci historię swojego poznania. To jednak tylko pozory. Rodzina jest niezwykła- Binewscy są właścicielami wędrownego wesołego miasteczka. Gdy interes zaczął podupadać, wymyślili, że publikę przyciągną odmieńcy. Gdy pani Binewska była w ciąży, brała różne specyfiki i niedozwolone środki, by rodzić zdeformowane dzieci. I tak na świat przyszli: Arturo Wodnik, syjamskie bliźniaczki Elly i Iphy, garbata karlica- albinoska Oly i Fortunato, zwany Kurczakiem, chłopiec o normalnym wyglądzie i nadnaturalnych zdolnościach. Plus tych kilkoro zmarłych w niemowlęctwie, zamieszkujących słoiki z formaliną. W rodzinie, gdzie dzieci musiały być użyteczne i przysparzać dochodów ( nawet niemowlę) nie ma zbyt wiele miłości. Najbardziej wrażliwi jej członkowie są wykorzystywani, dzieci nie znają świata zewnętrznego, są uczone,że normalność jest czymś godnym pożałowania. Z czasem manipulator Arty zakłada własną sektę, której wyznawcy amputują sobie kończyny, bliźniaczki zaczynają się prostytuować,Oly rezygnuje z bycia z zakochanym w niej chłopakiem, a mały Kurczak jest raz po raz zmuszany do postępowania wbrew swojej woli i naturze. Wszystko zmierza do katastrofy. I ona następuje.
Choć książka opowiada historię niezwykłej rodziny, mogłaby dotyczyć każdej, w której dzieci nie mają wsparcia w rodzicach, w której są zmuszane, by zaspokajać ich ambicje,rezygnują z siebie by zadowolić innych i wyrastają na nieszczęśliwych dorosłych. Którym kiedyś przyjdzie zmierzyć się ze światem i zadbać o własne dzieci.

lolantaczyta.wordpress.com/2018/09/29/katherine-dunn-geek-love/

lolantaczyta.wordpress.com/2018/09/29/katherine-dunn-geek-love/

inna

inna

Szorstki, chropowaty język w połączeniu z szalonymi, nietypowymi i fascynującymi postaciami - wszystko to daje czytelnikom mieszankę doskonałą. Polecam.

Komercja. Epatowanie brzydotą w celu wzniecenia sensacji. Język mocno przeciętny. Takie sobie.

spodziewałam się czegoś innego, abstrakcyjna, porażająco dosadna, język średni

spodziewałam się czegoś innego, abstrakcyjna, porażająco dosadna, język średni

• Literatura amerykańska
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Jarmark odmieńców