Sidła

Mocny “Łowca” wysoko postawił poprzeczkę mimo kilku niedociągnięć. Czy “Sidła” mu do równają?
Fabuła już tak nie szokuje, ale mimo to autor stworzył świetną opowieść o seryjnym mordercy. Ukazuje nam jak wpływ krzywd z dzieciństwa pozostawia w nas ślad. Czasem tak głęboki, że włącza się nam tzw syndrom sztokholmski i usprawiedliwiamy oprawcę. Wręcz chcemy kontynuować jego “pracę” nawet by się na nim zemścić za krzywdy. Historia ma wiele wątków pobocznych raz lepszych (śmiertelna choroba policjanta),a raz gorszych (zakochany Sikora). Ma także dużo ukrytego przekazu: obrona własna prawie zawsze powoduje, że broniący się ma problemy, homofobia nie jest tylko po stronie heteroseksualnych, nie można kierować się stereotypami, bo los bywa przewrotny i wiele innych. Autor postanowił też powrócić do wątku “łowcy” z poprzedniej książki. Według mnie został on należycie zakończony i nie trzeba było nic do niego dodawać, ale widać autor był odmiennego zdania. Do autentyczności całej fikcyjnej fabuły, autor dużo wplata żargonu policyjnego. W tego typu seriach książkowych może trochę bawić, że w krótkim odstępie czasowym uaktywnia się kolejny morderca, można by rzec, że pojawia się jeden po drugim, ale czy nie codziennie słychać w telewizji, że ktoś gdzieś kogoś zabił. Może gdy inni słuchają o zbrodniach budzi się u nich demon, który chce tak samo zaistnieć w sferze publicznej?
W końcu numerem jeden jest komisarz Sikora. Tego brakowało mi w poprzedniej części. Mamy szansę zapoznać się z nim i zobaczyć jak dobrym jest śledczym. Bielecki przy nim przeszedł mocną przemianę z “nowego” w śledczego, nie zmieniając przy tym swojej osobowości. Seryjny morderca to postać z ciekawą historią i motywami.
Zakończenie psuje wypracowaną historię. Do rozwiązania dochodzimy przez głupotę jednej osoby, a to potem ciągnie nas w wir dziwnych przypadków.
Reasumując nie jest tak dobrze jak poprzednio, ale autor nie zszedł poniżej pewnego poziomu. Z przyjemnością czekam na kolejną książkę z komisarzem Sikorą.

Policja wyławia z Odry zmasakrowane zwłoki kobiety z wyciętymi inicjałami “AK”. To sprawia, że unosi się w powietrzu myśl o seryjnym mordercy. W tym samym czasie dochodzi do zaginięć młodych kobiet. Czy te sprawy mają jakieś powiązanie? Komisarz Sikora uważa, że źle został wytypowany sprawca w śledztwie łowcy pedofilów. Zamierza rozwiązać tą sprawę tym razem poprawnie.

Miesiąc po sprawie Łowcy, zostają znalezione zmasakrowane zwłoki nieznanej kobiety. Niedługo potem śledczy odkrywają kolejne, widać jak bardzo były torturowane, a po śmierci sprawca zostawił znak AK. Śledczy Sikora wraz z Bieleckim twierdzą, że to sprawka seryjnego. Niedługo potem kolejne ciało zostaje znalezione. Do ekipy dołącza Monika oraz jej partner, do tego przeniesienia przyczynił się między innymi Sikora, któremu kobieta wpadła w oko.

Poznajemy także perspektywę sprawcy zbrodni, kobiety i częściowo matki, historię jej życia, które jest dramatyczne i patologiczne. Kobieta wyszukuje kobiety, które są fizycznie podobne do jej matki i je morduje, dla swojej własnej przyjemności.

Kolejne spotkanie z komisarzem Sikorą, tym razem jest go trochę więcej, poznajemy go trochę bardziej. Mocna, brutalna książka - ale tu już wiem, że każda spotkanie z twórczością Kościelnego to lektura, która nie jest dla wrażliwych. Dodatkowo pojawią się poboczne wątki, które stanowią ciekawą formę przerywników od poszukiwania mordercy.

I mimo, że mamy tu perspektywę zabójcy, jego rozważania i planowanie zbrodni - zakończenie sprawy, zaskakuje!

Nadal porządna lektura, natomiast nieco słabsza od części pierwszej. Wielowątkowość postaci trochę zaburzała odbiór, dopiero pod koniec akcja przyspieszyła.

Gdy zaniepokojona kobieta zgłasza zaginięcie swojej przyjaciółki, policja nie przypuszcza, jak potężne wyzwanie stanie przed nimi. Wkrótce służby rozpoczynają poszukiwania, lecz w międzyczasie znika kolejna kobieta. Kiedy wreszcie odnajdują zwłoki zaginionej, podobne do tragicznego znaleziska sprzed kilku miesięcy, okrutna prawda wychodzi na jaw.
Policja staje ponownie przed koniecznością prowadzenia krwawego wyścigu z seryjnym mordercą.
Czy zdołają powstrzymać zabójcę na czas?
W tym samym czasie komisarz Sikora, niezłomny w swoich przekonaniach, kontynuuje dochodzenie w sprawie samosądów na pedofilach. Jest głęboko przekonany, że policja źle obstawiła winnego.

,,Sidła" to bezlitosna podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, ukazująca brutalny świat i okrutne morderstwa. Kościelny budzi w czytelniku zarówno strach, jak i obrzydzenie, eksplorując niebezpieczną tematykę chorób psychicznych. Nawet osoby o silnych nerwach mogą odczuć trudności podczas lektury, gdyż opisy są niezwykle drastyczne. Mimo to, historia wciąga swoją głębią i precyzją, prowadząc czytelnika przez momenty napięcia.
Historia jest głęboko przemyślana i szczegółowa, przyciągając czytelnika swoją mocą i trzymając go w napięciu aż do ostatniej strony.
,,Sidła" to lektura dla tych o mocnych nerwach, gotowych na wstrząsającą podróż przez ciemność ludzkiej duszy.

Policja staje ponownie...

To mogłaby by być dobra książka, gdyby nie ciągnął się za nią smród okropnej kalki filmów Vegi, na początku książki nawet pada niemal identyczny cytat jak w pierwszym "Pitbullu". Komissrz Sikora to dzielny Despero a Palczak jest nieudolnym Barszczykiem. Podobnie jak anegdoty i wspomniania spraw, sa okrutna wrecz kopią z filmu. Dla jasności Pitbulla z Dorocińskim szanuje, te popluczyny zdecydowanie nie. Dalej, wątek Kapserczaka totalnie nie wnosi nic, ale dzięki zbędnej retrospekcji mamy 100 stron wiecje do zmęczenia. I na koniec dzielna policja, łapiąca zbójów na mieście.. ...a każdy zachowuje się jak 15 latek na pierwszej randce. Spoko, ze autor porozpoczynal szereg niepotrzebnych wątków i oprócz złapania sprawcy, żaden w zasadzie nie jest porządnie zakończony. Generlanie w 20 min po przeczytaniu zapomina siez o czym jest ksiązka.

W sumie dość groteskowa, biorąc pod uwagę perypetie czarnego charakteru, przez co traci mocno na wiarygodności. Jednak na tyle sprawnie napisana, że tych zmarnowanych parę godzin można sobie wybaczyć:)

Celowo zaczęłam od 2 tomu, bo unikam książek z wątkami krzywdzenia dzieci. Generalnie powinno się zacząć od Łowcy, bo w Sidłach sa jego spojlery i nawiązania. Powieść bardzo brutalna, jedna z mocniejszych jakie czytałam, ale bardzo wciągająca. jakoś nie przywiazalam sie do teamu prowadzacego śledztwo, w każdym z gliniarzy coś mnie nieco irytowało. Mimo to nie mogłam się oderwać od powieści i bardzo ją polecam.

Odrobinę gorsza niż część pierwsza - niemniej jednak nadal mocno trzyma poziom. Bardzo lubię powieści posiadające wielowątkowość, która się przeplata i przenika ze sobą. Tym razem miałem wrażenie, że postaci jest odrobinę mniej niż w pierwszej części cyklu ... lub może były sprawniej napisane. Kilka fajnych pomysłów autora, których tu nie przytoczę by nie psuć odbioru książki innym. Ogólnie główna antagonistka troszkę przerysowana i w zasadzie tylko dlatego uważam, że ta książka jest odrobinę gorsza od poprzedniczki. Bo wyraźnie widać postęp w sprawnym operowaniu całością wątków przez autora. Jedna z tych pozycji, które powinno się przeczytać.

Tym razem komisarz Sikora próbuje dorwać seryjną morderczynię. Dodatkowo mamy kontynuację motywu z "Łowcy". Wszystko napisane fajnym językiem, zgrywające się w spójną całość i oczywiście wciągające jak to u Pana Kościelnego bywa. Polecam

Zdecydowanie lepsza książka niż Łowca. Czytało się rewelacyjnie, historia bardzo wciągająca.