Krwawnica

Skarpa Warszawska
2022-04-27
2022-04-27
literatura polska

Thriller nie potrzebuje nadmiaru środków stylistycznych, w zasadzie byłyby one przeszkodą i czynnikiem odbierającym autentyczność, spłycającym atmosferę. Gorzka ma w swym stylu konieczną thrillerom chropowatość, prostotę i rozważność. To duży plus.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autora, stąd też brak możliwości porównania działań fabularnych z innymi wytworami. Ten jest, hm, dość specyficzny. Wydaje mi się, że pomysł Autora, skądinąd intrygujący, spalił na panewce w drodze do finału.

Zaczyna się dobrze: emerytowany policjant, Rafał Dzikowski przeprowadza się wraz z żoną Weroniką na wieś, nad jezioro, które było dla niego wspomnieniem dzieciństwa. Mają tu zacząć nowe, spokoje życie. Niestety, ktoś pisze im na elewacji słowo "krwawnica", później robotnicy odkrywają zwłoki, a historia nadal ma sens i dobrze zawiązuje akcję. Jest ciekawie, wciągająco, czytelnik czeka na ciąg dalszy i finał.

Później już jest gorzej, ale wciąż nie na tyle, by rezygnować z lektury: policjant musi wrócić do przeszłości, żona też, pojawia się żony przyjaciółka, wcale tajemnicza, jest bliska rodzina, kłopoty z weną, z pracą, z nową społecznością. Bardzo gęstnieje liczba problemów, a do tego pojawiają się przemyślania związane z koronawirusem, mocno zgrzytające w zębach.

I robi się coraz niedorzeczniej. Niektóre wątki są niepotrzebne, inne wspomniane i zapomniane, a już tłumaczenia fragmentów intrygi (rzecz jasna bez spoilerowania) są mierne.

Mnie się podobało.
Jedna z tych książek, gdzie zapominasz zerkać na stronę na której jesteś tylko idziesz z fabułą.

Mnie się podobało.

Mam problem z tą książką. 80% książki zasługuje na ocenę najwyższą. A końcowe 20%? Jakieś takie pisane na siłę / pisane w amoku pomysłów i nowych tematów. Acz ogólnie polecam, pan Mieczysław stanął na wysokości zadania.

Dałem 8, być może miał na to wpływ wokal Filipa Kosiora- audiobook słuchało się świetnie. Pan Gorzka na tyle potrafił zainteresować mnie swoją produkcją, że trudno się od niej odrywałem. Dla mnie kawał bardzo dobrej roboty.

To moje pierwsze zetknięcie z prozą tego autora. Ani nie zachwyciło, ani nie odrzuciło. W kategorii rozrywka, powieść na szybkie czytanki - byłoby 10 gwiazdek. Czego zabrakło? Chyba poważniejszego traktowania czytelnika - po co wszystko tłumaczyć, po co zawsze kawa na ławę? Trochę więcej środków językowych i stylistycznych, troszkę mniej przewidywalności i byłoby dużo lepiej. Ale i tak bałam się czytać po zmroku sama w pokoju, trochę zatrzęsło :)
Pewnie wrócę do powieści Gorzki, jestem ciekawa co tam jeszcze dla mnie ma.

Historia w porządku. Gwiazdki odejmuję za wciśnięcie na siłę wątku pandemii, który nie ma absolutnie żadnego wpływu na fabułę i jedynie wydłuża książkę o zbędne zdania informujące nas, że ktoś maseczkę zdjął, ktoś założył, a ktoś w ogóle w wirusa nie wierzy. Po co?

No potrafi autor zakręcić. Potrafi. Nikt nie powinien być rozczarowany. Taki polski James Bond, tylko leczony w polskim szpitalu.

Pierwsze spotkanie z twórczością Autora. Przede wszystkim dlatego, że przeczytałem i usłyszałem dużo dobrych opinii o jego książkach. W końcu, z ciekawości, musiałem przekonać się samemu ile w tym prawdy.
W przypadku "Krwawnicy" wszystko się potwierdziło. To bardzo dobra książka. Mroczny, wciągający thriller z rozbudowaną fabuła, pełną wielu zwrotów akcji. Niejednoznaczne postaci, w przypadku których także pojawiają się niespodzianki. Do tego klimat, który cały czas trzyma czytelnika w napięciu. To była bardzo udana lektura. Na pewno sięgnę po kolejne książki pana Mieczysława.

Świetnie trzyma w napięciu. Sympatyczna fabuła, do samego końca nie byłam pewna czy mam rację, co do zakończenia. Podobało mi się.

Trzymająca w napięciu, wartka akcja, dobrze napisana...

Trzymająca w napięciu, wartka akcja, dobrze napisana...

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022