Bagno

Okładka książki Bagno Przemysław Piotrowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bagno
Przemysław Piotrowski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Igor Brudny (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Igor Brudny (tom 5)
Czarna Owca
2022-06-29
2022-06-29
9788382520736
thriller tajemnica sledztwo tortury
Inne

Igor Brudny powraca po raz piąty

Cała seria naprawdę dobra, ale pod koniec 5ej części zaczęłam czuć znużenie, bo wszystkie książki zrobiły się bardzo podobne do siebie. Mimo to, polecam :)

Seria z Igorem Brudnym to jena z moich ulubionych serii. W Warszawie polowanie na polityków rozpoczął tajemniczy Sędzia, jak zapowiadał nikt i nic go nie powstrzyma. Sukcesywnie osądza ludzi, których uznał za złych, przestępców, niegodziwców. Wszystkie swoje działania transmitował. Dla mnie za dużo polityki, aczkolwiek chyba nie dało się inaczej poprowadzić tej historii bez wielu wątków politycznych. Zakończenie dobre, może nie zaskakujące, ale dobrze napisane. Bardzo dobra książka.

Super się czytało. Nic dodać, nic ująć....

Super się czytało. Nic dodać, nic ująć....

Słuchało się całkiem nieźle, były jednak momenty, kiedy akcja zwolniła. To chyba jedyny minus, bo historia Igora Brudnego ciągle mnie fascynuje 🙌

Ech, długo męczyłam tę książkę! To chyba jedyna część serii o Brudnym która totalnie do mnie nie trafiła. Temat polityki to nie jest mój konik, wystarczająco jest tego 💩na codzień, żeby jeszcze o nim czytać. Postać Sędziego nawet ok skonstruowana, jego motywacje mogą dawać ludziom do myślenia, ale plot twist…. przewidywalny do bólu! Mam wrażenie, że nawet sam Igor jakoś nie był tutaj sobą. Zero tego mrocznego klimatu z poprzednich tomów, wręcz bym powiedziała że wiało nudą - nic mnie tutaj nie zaciekawiło, nie poruszyło, nie sprawiło że chciała czytać, czytać i czytać. Ciekawa jestem nowego tomu, opis brzmi jakbyśmy mieli wrócić do starego dobrego Brudnego, tego z początków serii. Oby, bo jak nie to chyba będzie czas się pożegnać.

Igor Brudny i Julka (!!!)* Zawadzka to para do zadań specjalnych! Tym razem ścigają "Sędziego", który w dość osobliwy sposób rozprawia się z elitami politycznymi kraju. I mimo że autor zaznaczył, że jakiekolwiek podobieństwo do osób prawdziwych jest przypadkowe, to czytając tą książkę miało się wrażenie że tu nie ma przypadków 😁. Jeśli lubicie kryminały z wątkiem politycznym to jest to tom dla Was! Ja akurat nie przepadam za taką tematyką w powieściach, tym bardziej, że aktualnie dość mocno dzieje się w tej sferze i po prostu mam dość.
W Bagnie (tytuł pasuje wprost idealnie),wracamy do sierocińca prowadzonego przez Gwidonę, a Brudny znowu zostaje wywołany do tablicy... A za nim wiernie podąża Julia, która kolejny raz ratuje mu tyłek.
Leci Polecajka! 👍🔥

*W tym momencie chciałabym wrócić do kwestii zdrabniania imion. Julka? Serio? Krwawy kryminał z mocną postacią kobiecą, która non stop nazywana jest Julką? Błagam! Przecież ona ma większe cohones niż Igorek! 🤣😁

Co prawda część piątą przeczytałam po części szóstej ale nie stanowi to problemu. Igor Brudny, jak zwykle, jest uczciwy, konsekwentny i zmierzający do celu. Jest to po prostu świetny bohater. W tej części jest bardzo dużo wyraźnych nawiązań do polityki, co niektórym Czytelnikom przeszkadzało. Dla mnie jest to w porządku, ale najgorsze w tym jest to, że tak wiele, wydarzeń i ludzi, ma bardzo dużo wspólnego z rzeczywistością.

Bardzo dobrze się ją czytało. Wszystko o naszym systemie politycznym. Niby ukryte nazwiska ale można się domyślać kto jest kim. Czasem myślę, że przydałby się nam taki sędzia. Reszta że strachu robiłaby co należy.

Wiecie, dlaczego dałem 9?
Za to, że to nasze polityczne podwórko. Autor może sobie pisać, że to przypadkowa zbieżność postaci, ale my już dobrze wiemy, kto jest kim. Oczywiście nie jestem naiwniakiem i nie uważam, iż wszystko w tej książce jest prawdą. W końcu to tylko kryminał, fikcja literacka. Tu nawet nie chodzi o te konkretne zbrodnie, jakich dopuścili się konkretni politycy, których zabija książkowy Sędzia.
Po prostu, uderza czytelnika ten cały świat zależności, brudów, nepotyzmu i układzików, wzajemnie myjących sobie ręce, i to właśnie w tej materii, odniosłem to samo wrażenie, które mnie ubodłopo obejrzeniu komedii "Kariera Nikosia Dyzmy"; przeświadczenia, iż to w zasadzie dokument i swoiste zwierciadło tytyłowego Bagna "naszej" polityki. Smutno
Tym bardziej, choć i tu się powtórzę, iż znowu, nie tylko rozumiałem, ale i kibicowałem zabójcy.
To chyba pierwsza książka , w której byłem zły na głównego bohatera, że wogóle go ściga.

Wiecie, dlaczego dałem 9?

Nieco inna tematyka niż w poprzednich czterech częściach cyklu o Igorze Brudnym, ale niezmiennie najlepszy polski policjant musi się zmierzyć z nieprawdopodobna wręcz falą zła. Tym razem jednak po raz pierwszy w życiu musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy na pewno stoi po dobrej stronie?

• Przeczytane 2022