Nagonka

Okładka książki Nagonka Piotr Kościelny
Okładka książki Nagonka
Piotr Kościelny Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Komisarz Sikora (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Sikora (tom 4)
Nagonka
Skarpa Warszawska
2023-08-23
2023-08-23
literatura polska

Sikora i Bielecki po tragicznych wydarzeniach w ich życiu prywatnym wracają do pracy, by nadal ścigać zabójców. Po wrocławskich ulicach grasuje młody chłopak, który zabija niewinnych ludzi. Kolejny seryjny morderca. Ofiarami Dominika pada homoseksualista Jakub ( były partner Bieleckiego),młody Cygan i narodowiec o pseudonimie Kmicic. Zabójca wyznaje zasadę czystej rasy i dąży do realizacji swoich chorych poglądów. Okaleczeni ostatnimi wydarzeniami Grzesiek i Michał robią wszystko by złapać mordercę. Nie przypuszczają, że kolejnym celem Dominika jest jeden z nich. Czy policyjny duet dopadnie zabójcę, zanim on dopadnie ich? Czy wątek rodzinny Sikory rozstrzygnie się po jego myśli?

Autor nie oszczędza tragicznych wydarzeń swoim bohaterom. Ciężki klimat przeplata się tu z wątkiem obyczajowym. I wciąż brak choćby iskry zwiastującej coś pozytywnego w życiu Sikory i Bieleckiego. Kolejny raz jesteśmy się w stanie przekonać, że rasizm, nienawiść wobec odmienności niesie zniszczenie. Obojętność sprawia, że życie tracą niewinni, a przy odrobinie uwagi otoczenia można by odmienić ten los.

Zakończenie z typu tych, których nie znoszę - trzeba czekać na kolejną część by się dowiedzieć czy Dominik osiągnął swój cel czy nie. O litości!!! Liczę, że kolejna część będzie nadal o duecie, a nie o soliście, bo tego bym nie zniosła. 💔

Piotr Kościelny ponownie pozostawia czytelnika w momencie, w którym będziemy mieli czas na analizę podczas oczekiwania na kolejny tom!

We Wrocławiu zostaje zamordowany były partner Bieleckiego, Jakub.
W tym samym czasie o życie walczą partnerka i dziecko Sikory.
Sikora i Bielecki prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa.
Wkrótce dochodzi do zatrzymania podejrzanego, ale nowa zbrodnia sprawia, że sytuacja staje się bardziej skomplikowana.
Dodatkowo, pojawiają się zamieszki wywołane fałszywymi oskarżeniami.
Miasto znów walczy z seryjnym zabójcą, a śledczy muszą działać szybko, zanim bestia ponownie uderzy.

Po raz kolejny miałam do czynienia z książką Kościelnego, która trzymała w napięciu od pierwszej strony. Autor mistrzowsko splata wątki, tworząc wielowarstwową opowieść, która wciąga jak pułapka.
Śmierć Jakuba jest tylko wstępem do układanki morderstw, które prowadzą śledczych w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Równolegle, dramatyczna walka o życie Moniki i jej nienarodzonego dziecka dodaje dramatyzmu i emocji.
Ta powieść zderza czytelnika z najbardziej mrocznymi aspektami ludzkiej natury: rasizmem, antysemityzmem, homofobią oraz brutalnymi morderstwami. Zawarte w książce treści są niezwykle aktualne i odnoszą się do problemów społecznych, z którymi boryka się współczesny świat.
Autor, jak zawsze, nie boi się dotykać trudnych tematów, zachęcając czytelnika do refleksji nad kondycją społeczeństwa.
Styl pisania Kościelnego jest wciągający. Jego narracja prowadzi czytelnika przez labirynt emocji, nie pozwalając na chwilę spokoju. Akcja gwałtownie nabiera tempa, a napięcie rośnie z każdą kolejną stroną.
Mimo druzgocącej tematyki, ,,Nagonka'' to nie tylko opowieść o ciemnych stronach ludzkiej duszy, ale również o sile miłości i nadziei. Książka pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach można znaleźć iskierkę światła.
,,Nagonka'' to historia, która zostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury, skłaniając do refleksji nad stanem współczesnego społeczeństwa oraz nad wartością tolerancji i empatii.

We Wrocławiu zostaje zamordowany były partner Bieleckiego, Jakub.
W tym samym czasie o życie walczą partnerka i dziecko Sikory.
Sikora i Bielecki prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa.
Dodatkowo, pojawiają się zamieszki wywołane fałszywymi oskarżeniami....

Dobra kontynuacja serii. Tym razem autor dotyka problemu rasizmu, homofobii, antysemityzmu czyli bardzo aktualnym problemem. Mocne zakończenie.

Jak wiele zbrodni można popełnić w imię swoich przekonań? Jak niski poziom tolerancji trzeba w sobie nosić by krzywdzić ludzi o innej orientacji, kolorze skóry czy wierzę?

Po trudnych doświadczeniach Sikora i Bielecki, chcą dorwać mordercę Kuby. Uciekają w pracę, nie mogąc poradzić sobie z emocjami.
Michał za swoje zachowanie wobec zatrzymanego zostaje zawieszony. We Wrocławiu panuje kolejny seryjny, który z zimną krwią morduje najpierw Kubę, który jest gejem, a następna ofiarą pada chłopak pochodzenia romskiego. Czy policjantom uda się powstrzymać rasistowskiego mordercę?

W między czasie Aneta i Łukasz zajmują się sprawą młotkarza, który morduje starsze osoby i jest to najprawdopodobniej zbrodnia na tle rabunkowym. Choć wątek był prowadzony jako poboczny mam wrażenie, że epilog pozwala myśleć, że będzie jego kontynuacja.

Jeśli chodzi o sam wątek kryminalny uważam, że był słabszy od poprzednich tomów. Natomiast na ogromny plus jest tutaj rozwinięcie wątku obyczajowego tego jak Sikora radzi sobie sam, jak walczy o syna. Pomoc Michała, który mimo swojej osobistej tragedii tkwi przy przyjacielu i razem próbują ogarnąć rzeczywistosc. Autor pokazuje, że twardy obraz Grzegorza Sikory to tylko maska, w obliczu tragedii także ja nosi, chociaż serce mu pękło.

No, ale... panie Piotrze... Jak można było tak to zakończyć?!

Michał za swoje zachowanie wobec zatrzymanego zostaje zawieszony. We...

Niestety seria o komisarzu Sikorze zalicza równię pochyłą. Pierwsza część zdecydowanie najlepsza, każda następna gorsza od poprzedniczki. Szkoda. Ale czyta się dobrze i pewnie sięgnę po kolejny tom, chociażby po to, żeby się przekonać, co dalej.

Zdecydowanie najsłabsza część z serii. Za dużo wątków pobocznych a za mało głównego. Miałem wrażenie, że z powieści kryminalnej została zrobiona obyczajowa z jedynie drobnym wątkiem kryminalnym. Wątkiem, ktory w mojej ocenie jest prowadzony trochę na siłę.
Jedynie końcówka jest naprawdę dobra.
Właśnie za nią - oczko w górę.
Końcówka przypominająca pozostałe części. Jeśli ktoś czytał dwie pierwsze książki z cyklu to warto kontynuować. Jeśli ktoś czytał trzecią, jest to pozycja obowiązkowa.

Jedynie końcówka jest naprawdę dobra.
Właśnie za nią - oczko w górę.
Końcówka przypominająca pozostałe części. Jeśli...

Panie Kościelny, pisz Pan kolejną część...!!! :D Migusiem!!!

Panie Kościelny, pisz Pan kolejną część...!!! :D Migusiem!!!

To kolejna książka z serii policjanci z Wrocławia. Tym razem autor odpuścił makabrycznych morderstw, a skupił się bardziej na obyczajówce. Jest napalony morderca, który ma na celu oczyścić kraj z niepowołanych do życia elementów. Z drugiej strony mamy starych bohaterów, którzy mierzą się z wyzwaniami codzienności.

To jest dobra książka. Tylko tyle i aż tyle. Podczas gdy poprzednie części tej serii wbiły mnie w podłogę, ta część była troche takim powielaniem poprzednich tematów, wszystko trochę na siłę. Końcówka jak zwykle pozostawia chrapkę na zapoznanie się z dalszą częścią historii bohaterów, ale i tak jestem rozczarowana. Przepraszam autora :(

• Przeczytane 2023