Podejrzana

Okładka książki Podejrzana Brianna Labuskes
Okładka książki Podejrzana
Brianna Labuskes Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna Cykl: Dr. Gretchen White (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Dr. Gretchen White (tom 1)
A Familiar Sight
Wydawnictwo Luna
2022-03-23
2022-03-23
Danuta Śmierzchalska

Ta książka chyba rok czasu leżała na moim regale i czekała na przeczytanie. I przyznam,że fajne to było uczucie sięgać po coś innego niż to, co ostatnio trafiało w moje ręce . To było przyjemne doznanie powrócić znów do thrillera psychologicznego gdzie nieustannie nurtowało mnie pytanie " o co tu kurde chodzi?"

Akcja dzieje się obecnie i w przeszłości. Mamy tu zbrodnię, którą rzekomo popełniła trzynastoletnia dziewczyna. Mała psychopatka terroryzująca swoją rodzinę a szczególnie młodszych braci. Jednak tym razem jej agresja zostaje skierowana w stronę matki, którą niby pewnej nocy bezlitośnie pozbawia życia. Społeczeństwo już uznało ją za winną a ona nawet nie próbuje się bronić. Mało tego- potwierdza swój czyn i się nim szczyci. Sprawę nieletniej prowadzi pani adwokat,która tuż przed swoją śmiercią dzwoni do swojej przyjaciółki i zostawia jej tajemniczą wiadomość.

Książka zdecydowanie inna niż wszystkie bo przeważnie autorzy, którzy prowadzą wątek w dwóch czasach-czasem przeszłym zbliżają się do momentu popełnienia przestępstwa. Tu jest inaczej. Autorka się od niego oddala co momentami sprawiało mi trochę trudności by poskładać wszystko w całość. Niemniej czytało się to bardzo fajnie . Tempo nie jest ekspresowe ,ale napięcie trwało cały czas na tym samym poziomie. Czuję się usatysfakcjonowana i z czystym sumieniem mówię,że czas z tą książką był czasem mile spędzonym.

Akcja dzieje się obecnie i w przeszłości. Mamy tu zbrodnię,...

Na początku miałam problem z tą książką. I nie wiem, czy to kwestia mojej nieuwagi i roztargnienia, czy też książki. Wracałam po kilka razy do tych samych fragmentów, a książkę czytało się "nie lekko". Później jednak jakby "zatrybiłam" styl pisania. Książka okazała się ciekawa i chociaż denerwował mnie wałkowany w kółko temat empatów i socjopatów, to mogę ją polecić.

Niepozorna książka, która okazała się naprawdę godną przeczytania.
Wyrazista postać dr Gretchen, którą nie da się nie "polubić".
Zaskakujący koniec.

Niepozorna książka, która okazała się naprawdę godną przeczytania.
Wyrazista postać dr Gretchen, którą nie da się nie "polubić".
Zaskakujący koniec.

Perełka odkryta z przypadku. Książka, która zaskakuje do końca. Niby od połowy masz podejrzenia kto zabił, ale na koniec zaskoczenie jak się myliłeś. Z przyjemnością czytam część drugą.

Wciąga, a zakończenie zaskakuje. Do tego, ciekawa i co może dziwić, dająca się lubić, główna bohaterka. Polecam

W 1 tomie poznajemy konsultantkę policyjną(Gretchen) , której przyjaciółka(Lena) zostaję znaleziona martwa w swoim domu i okazuję się , że była prawnikiem i broniła nastolatki(Viola) , która została oskarżona o zamordowanie matki. I w ostatniej rozmowie Lena powiedziała Gretchen , że Viola jest niewinna. I sprawę prowadzi Patrick , który od wielu lat podejrzewa , że Gretchen zabiła swoją ciotkę , gdy była dzieckiem , ale nie może tego udowodnić , a sama Gretchen nie pamięta tamtych wydarzeń i mimo niechęci oboje ze sobą od dawna współpracują i teraz mężczyzna zgadza się by kobieta przyjrzała się sprawie Leny , a także Violi i wyznacza Jej do pomocy swoją nową partnerkę(Marconi) I w końcu prawda wychodzi na jaw. Powiem szczerze , że ciężko było ocenić tą książkę. Niby czytałem , ale bez żadnego wow. Nudziły mnie również te częste wywody o tym co czują socjopaci , a co czują empaci. Samo zakończenie nawet na plus , ale książka nie zapadnie mi w pamięć. 2 tom przeczytam , ale tylko po to by dowiedzieć się czy Gretchen faktycznie zabiła ciotkę czy nie.

Książka dłużyła mi się. zbyt dużo wywodów jacy to socjopaci są a jacy są empaci.

Bardzo podobała mi się to jak ukazani zostali główne postacie książki. Ciekawiła mnie ich historia i sposób postrzegania świata. Sama fabuła książki nie do końca mnie porwała.

Pierwsze moje spotkanie z prozą autorki i od razu owocne. Początek mało wciągający. Ale pomysł na pozytywną bohaterkę, która jest socjopatką nowatorski i mocno odważny. Jeszcze się z tym do tej pory nie spotkałam a kilka książek już przeczytałam. Gdzieś tak od połowy nie mogłam już książki odłożyć. Podejrzewałam jakie może być zakończenie, już niejeden autor tak rozwiązywał problemy ale zupełnie nie przeszkadzało mi to w odbiorze. Warto sięgnąć po lekturę, która w ciekawy sposób pokazuje problem przemocy w domu a ja mam już kolejny tom z cyklu i niebawem po niego sięgnę.

Z powieścią tego gatunku z taką efektowną fabułą mam do czynienia pierwszy raz. Przyznam szczerze, że na początku byłam sceptyczna, ponieważ akcja rozwijała się dość flegmatycznie. Jednak szybko zmieniłam zdanie.

Książka opowiada o losach psycholog i kryminolog dr Gretchen White, która specjalizuje się w antyspołecznych zachowaniach oraz w przestępstwach z użyciem przemocy. Kobieta ściśle współpracuje z Patrickiem Shaughnessym i pomaga mu od dawna rozwiązywać zagadki kryminalne. Niewielu jednak wie, że sama Gretchen ma również zdiagnozowaną socjopatię i jest podejrzewana o zabójstwo własnej ciotki.

Tymczasem oboje muszą rozwikłać kolejną sprawę – zabójstwo. Główną podejrzaną jest psychopatyczna nastolatka Viola Kent z miejsca oskarżona o zbrodnię na własnej matce. Jednak tutaj nie wszystko wydaje się takie oczywiste. Kryminolog stara się poznać prawdę, a przy okazji odkrywa przed czytelnikiem mroczną stronę swojej osobowości.

Kto jest winny? Kim tak naprawdę jest Gretchen White? Jak ważna jest opinia publiczna, która wytacza sprawcy własny, publiczny proces? To dość skomplikowane pytania. Czy Viola przypadkiem nie stała się kozłem ofiarnym? Jak działa osobowość psychopaty? W tej historii znajdziecie odpowiedzi oraz niespodziewane zwroty akcji. Zaskoczenie czai się na każdym kroku.

Z "Podejrzaną" nie będziecie się nudzić (przynajmniej momentami),ponieważ przerażenie i niedowierzanie połączy się z ciekawością. To wciągająca lektura pokazująca ludzką osobowość. Autorka dociera w swych rozmyślaniach do najmroczniejszych zakątków ludzkiej duszy. Ilość poruszanych wątków oraz retrospekcja może spowodować momentami zagubienie, ale w miarę rozwoju sytuacji sytuacja zaczyna się wyjaśniać. Wszystkie karty odkrywają się powoli, z rozmysłem. Widać, że wszystko w tej powieści zostało przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.

Tutaj nikt nie jest krystaliczny. Każdy ma swoje sekrety. Labuskes porusza nie tylko trudne tematy dotyczące psychopatów, ale też przemocy domowej i tu uwaga: dotyczącej kobiet wobec mężczyzn, o czym bardzo rzadko się mówi. Poznajemy bowiem powoli historie wszystkich najważniejszych bohaterów. Przeszłość odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ stanowi punkt zapalny dla przyszłych wydarzeń.

Gretchen White z premedytacją manipuluje, drąży, wnika w umysł głównych podejrzanych. Działa nieszablonowo. A wszystko po to, aby poznać prawdę.

Powieść ma też swoje wady: do znudzenia autorka powtarza pewne schematy myślowe oraz pewne słowa jakby chciała, aby wbiły się w pamięć i pozostały w głowach czytelników na długo. Ten zabieg raczej się udał, choć byłam momentami poirytowana, zarówno postawą White oraz tym, co wyprawia z innymi, aby dowieść swojej tezy.

Powieść czyta się z pewnym niepokojem, przerażeniem, ale też z chęcią poznania, co dalej. To wszystko sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad sobą, poszukiwać pewnych zachowań w otoczeniu.

• Przeczytane 2022
  • Recenzenckie