Strażniczka spalonych książek

MANDO
2023-10-25
2023-10-25
Anna Pliś
Faszyzm Biblioteka Konspiracja Niebezpieczeństwo Druga wojna światowa Przemoc Ofiary

Ta książka nie wciągnęła mnie. Miałam niby wszystkie swoje ulubione tematy jak: książki, biblioteki i to wszystko w tle II Wojny Światowej. Akcja była bardzo powolna. Miałam momenty zauroczenia daną chwilą, ale drażniło mnie to przeskakiwanie w czasie.

Trzy kobiety, trzy miasta i trzy historie, które łączy jeden wątek – wydarzenia około wojenne.
Historia wielowątkowa, skupiająca się na niezwykłej roli słowa zamkniętego na kartach książek. Książek, które dla jednych były zagrożeniem dla rasy, a dla innych jedynym pocieszeniem i ostatnią towarzyszką.
Autorka oprowadza czytelnika po miejscach i wydarzeniach ważnych i niezwykłych, ale czasami również strasznych, które chciałoby się na zawsze wymazać z pamięci.
Wartością dodaną książki jest wątek psychologiczny - niezwykła transformacja osobowościowa bohaterek będąca skutkiem przeżyć.
Piękny język, płynna fabuła, nietuzinkowi bohaterowie - to główne atuty powieści. Powieść poniekąd historyczna i z ważnym przesłaniem dla ludzi.

Autorka oprowadza czytelnika po miejscach i wydarzeniach ważnych i...

Książka do około 150 strony była jakby zbiorem opowiadań na temat wojny ale zupełnie niezależnych,dopiero dalsza część była trochę lepsza no i plus za miłość lesbijską,miłość w związkach homoseksualnych jest w książkach rzadko pokazywana

[Współpraca reklamowa z wydawnictwem Mando]

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”
– Cyceron

Nie mogłam doczekać się przeczytania tej książki, gdyż wydawało mi się, że znajdę w niej wszystko to, co lubię. Motyw książek, bibliotek, czytelnictwa i II wojnę światową w tle.

Niestety powieść Brianny Labuskes nie przypadła mi do gustu. Akcja rozwijała się bardzo powoli i nie mogłam wciągnąć się w fabułę. Momentami gubiłam się w wydarzeniach. Każdy rozdział dotyczył innej z trzech bohaterek, a ich losy toczyły się w różnych latach. Trudno było mi połączyć wątki, gdyż początkowo opisywane były dość chaotycznie.

Jedną z bohaterek jest Althea James, która po sukcesie swojej debiutanckiej powieści otrzymuje zaproszenie do Niemiec. Początkowo jest zafascynowana krajem i tym, co jej oferuje, dopiero później poznaje prawdę na jego temat.

Kolejną bohaterką jest Hannah, która uciekając przed nazistami, znajduje schronienie w Bibliotece Spalonych Książek.

Trzecią bohaterką jest Vivian, która dba o to, aby żołnierze na froncie mieli dostęp do literatury. Nie jest to jednak łatwe, w dobie trudnej polityki i cenzury.

Początkowo losy wszystkich trzech kobiet toczą się niezależnie od siebie, aby w końcu bohaterki mogły połączyć siły w jednej ważnej sprawie.

Książka, choć nie trafiła w moje gusta czytelnicze, ma w sobie wiele wartości. Najważniejsze, że głównymi bohaterkami są kobiety i to właśnie one dzielnie walczą o książki.

Kolejnym plusem jest fakt, że autorka tworząc powieść, zainspirowała się historią prawdziwych bibliotekarzy, autorów i wydawców z tamtych czasów, którzy wspólnymi siłami starali się walczyć z faszyzmem za pomocą kultury słowa.

Autorka porusza również kwestię homoseksualizmu i postrzegania osób homoseksualnych przez ówczesne społeczeństwo, co na pewno jest bardzo ważnym tematem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Poza dużą dawką historii, w książce otrzymujemy również intrygi i tajemnice, okraszone romansem i zdradą.

Choć miałam ogromne trudności ze skończeniem lektury i moim zdaniem momentami było nudno i rozwlekle, wiem, że książka zbiera bardzo pozytywne opinie. Dlatego, jeśli jesteście fanami takich klimatów, dajcie jej szansę i wyróbcie sobie własną opinię. Ja niestety na pewno szybko o niej zapomnę.

[Współpraca reklamowa z wydawnictwem Mando]

– Cyceron

Niestety powieść Brianny Labuskes nie przypadła mi do...

Bardzo cenię lekcje płynące z powieści historycznych z czasu wojny, jednakże napawają mnie one tak głębokim smutkiem i nostalgią, że unikam ich teraz jak ognia, z tyłu głowy mając, jak bardzo realne jest zagrożenie, wystarczy tylko włączyć wiadomości, by popaść w czarną otchłań rozpaczy.
Jednakże terminy gonią, a pewnych zobowiązań dotrzymać trzeba, więc przyszła kolej na dość długo odkładaną przeze mnie "Strażniczkę spalonych książek" Brianny Labuskes.
Pierwszą pozytywną rzeczą był język i styl, którym powieść została napisana: piękny, płynny, bogaty w zabiegi literackie.
Drugą było cudowne, tak bliskie memu sercu przesłanie dotyczące mocy książek i radości, jaką wnoszą w nasze życie.
Kolejną — niezwykła fabuła i jej bohaterowie, którzy zapewnili mi mnóstwo wrażeń i emocji.

"Strażniczka spalonych książek" to historia trzech niezwykłych kobiet, którym przyszło żyć w najtrudniejszych dla ludzkości czasach drugiej wojny światowej.

Althea jest słynną autorką, która przybywa z Nowego Jorku do przedwojennego Berlina, który jawi jej się, jako kraina cudowności, jednak szybko przekona się, że "rzeczywistość skrzeczy".
Uciekająca przed nazistami Hannah schronienie znajduje w Paryżu, gdzie oddaje się pracy w Bibliotece Spalonych Książek.
Po śmierci męża Amerykanka Viv walczy o możliwość wysyłania żołnierzom na front książek, które stanowią dla nich jedyne w tym trudnym czasie pocieszenie.

To oparta na faktach historia odważnych mężczyzn i kobiet, którzy walczyli z faszyzmem, by ocalić książki przed niszczycielską siłą nazistów.

Ostatnia książka stycznia. Czekałam na nią z niecierpliwością, chciałam wiedzieć, czym może zaskoczyć mnie autorka "Strażniczki spalonych książek". Brianna Labuskes przedstawia nam losy trzech kobiet, strażniczek książek. To właśnie je łączy. Althea James, po sukcesie jaki odniosła w związku z nowo wydaną książką jest zaproszona do Niemiec. Początkowo zaczyna sympatyzować z nowymi politykami, jednak z czasem dostrzega ich prawdziwe oblicze. W Berlinie poznaje także miłość swojego życia. Drugą strażniczką jest Vivian, której losy rozgrywają się w Nowym Jorku, 1944 r. Viv toczy swoją własną walkę o wolność w wyborze wysyłki książek dla żołnierzy z programu ASE. No i ostatnia z naszych bohaterek - Hannah, która ucieka przed nazistami do Paryża (1936 rok) i zaczyna pracę w Bibliotece Spalonych Książek. Losy tych trzech kobiet się ze sobą splotą i będą miały wpływ na walkę jaką toczą. Dobrze napisana, nie porwała mnie, nie zaskoczyła. Zakończenie jest przewidywalne. Polecam.

Brianna Labuskes w swojej najnowszej powieści stworzyła niezwykłą historię, w której literatura staje się narzędziem oporu przeciwko nazistowskiemu reżimowi. Główne bohaterki, mimo że zdają się być zupełnie różnymi kobietami, łączy determinacja i siła, które pozwalają im nie tylko stawić czoło faszyzmowi, ale również znaleźć swoje miejsce w patriarchalnym społeczeństwie.

Fabuła powieści opiera się na autentycznych wydarzeniach historycznych, ukazując codzienną walkę bibliotekarzy i wydawców z okresu II wojny światowej, którzy ryzykowali życiem, by zachować kulturę i przekazać ją kolejnym pokoleniom.

Labuskes przypomina nam, jak cenne są książki i jak wielką siłę posiada słowo, nawet w obliczu dyktatury, co dodaje głębi i znaczenia całej opowieści.

Nienachalnie wprowadzone wątki romantyczne dodają książce uroku i pozwalają czytelnikom jeszcze bardziej zaangażować się w losy bohaterek. Co prawda nieco zdziwił mnie tu wątek miłości między kobietami, bo to raczej rzadko spotykany element książek o tematyce wojennej. To niezwykle poruszająca i inspirująca lektura, która pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury.

Nowy Jork, Paryż, Berlin, ta książka przenosi czytelnika właśnie do tych miast, w różnych okresach czasowych, każdemu towarzyszy wojna lub jej widmo, a także temat przewodni czyli książki. Trzy kobiety, ich determinacja, siła, walka, chociaż nie walczą na froncie.

Berlin, do władzy dochodzi Hitler, Niemcy są nim oczarowani, jeszcze nie wiedzą ile zła ich czeka, nie wie też tego młodziutka pisarka Althea, która po wydaniu debiutanckiej powieści zostaje zaproszona do tego wydaje jej się wspaniałego kraju. Po czasie odkrywa jaki jest naprawdę
Hannah jest żydówką, przed okrucieństwem w nazistów musi uciekać do Paryża, tam wchodzi w świat książek i czuje się w nim bezpieczna.
Vivian walczy o dostęp do książek dla żołnierzy walczących na wojnie, na jej drodze staje polityk, który chce chce stworzyć listę zakazanych lektur, na to dziewczyna nie może się zgodzić i nie spocznie póki tego nie dokona.
Co połączy te kobiety i jakich tragicznych wydarzeń były świadkami dowiecie się z książki.

Briannę Labuskes znam jako autorkę thrillerów psychologicznych, byłam zaskoczona taka tematyką i jak porwała mnie w thrillerze, tak również tutaj nie mogłam się od tej historii oderwać. To książka o książkach, walce o ich przetrwanie, żeby historia o niektórych tytułach nie zapomniała. Mamy też tu niesamowicie odważne kobiety, których losy w pewnym momencie się połączą mimo iż pochodzą z różnych i dość oddalonych od siebie miast.

Historia inspirowana prawdziwą historią bibliotekarzy, autorów i wydawców, którzy właśnie literaturą postanowili walczyć z nazizmem, ta książka to też hołd dla tej grupy. Ja polecam całym serduchem, piękna i wyjątkowa powieść, taka którą ciężko odłożyć na na długo nie można o niej zapomnieć.

Były zakazane piosenki, ale również zakazane książki o czym szerzej dowiecie się z powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami autorki Brianny Labuskes „Srażniczka spalonych książek”.
Literatura to sztuka, która niesie ze sobą kawał historii. Historii czyjejś, czegoś lub o kimś. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że słowo można podważyć, lecz te, które niesie ze sobą prawdę obroni się lub trzeba je chronić, nie pozwalając zniszczyć, zagłuszyć, gdy dla kogoś staje się niewygodne. Okres II wojny światowej dla literatury był szczególnie okrutny i za wszelką cenę próbowano ograniczyć lub zniszczyć do niej dostęp. Przekonali się o tym autorzy, wydawcy oraz bibliotekarze. Książki od zawsze były komfortowym miejscem, kiedy w duszy i sercu działo się źle, a wojna o tym szczególnie przypominała.
Autorka Labuskes w swojej książce przedstawiła cały proces walki o uchronienie przed spaleniem jak największej ilości książek, a walczącymi o ich ratunek były 3 główne bohaterki książki, które połączyła miłość i determinacja. Na przestrzeni różnych linii czasowych poznajemy Altheę, Vivian oraz Hannah. Każda z nich ma misję, która finalnie łączy je w całość, a wszystko to za sprawą książek.
Althea to debiutująca autorka, która w 1933 roku wyjeżdża do Berlina na zaproszenie, nie wiedząc jeszcze co zgotował dla niej i mieszkańców Niemiec los. Hannah podczas pobytu w Paryżu w 1936 roku ucieka przed nazistami i zatrudnia się w Bibliotece Spalonych Książek, to tam odnajduje wszystko, czego dotychczas potrzebowała. Vivian po śmierci męża angażuje się w działalność programu Armed Services Editions, który każdego miesiąca przez rząd USA wysyła ogrom książek walczącym na froncie żołnierzom.
W jakim stopniu każdej z tych 3 kobiet uda się zjednoczyć, aby walczyć z faszyzmem za pomocą literatury? Osoby lubiące literaturę historyczną na pewno przypadną w tej książce! Już nie wspomnę o miłośnikach literatury 📚❤️ Myślę, że warto poznać historię książek, które w mroku wojny często były pocieszeniem dla wielu ludzi. Autorka przedstawiła fakty powołując się na wydarzenia z 10 maja 1933 roku, kiedy to w Berlinie spalono wszystkie książki, które mogły zagrozić Rzeszy. To opowieść o sile, determinacji, miłości, oddaniu i walce o własne idee, w obliczu wojny. Niech ta książka zjednoczy i zachęci czytelników do przeczytania📖 Jestem jedną z tych, które z czystym sercem ją polecają 👍🏻 Za to uwielbiam książki , bo możemy się w nich spotkać ❤️

Dałam się cudownie zaskoczyć! Książki, II wojna światowa - sporo książek już o tym napisano, ale tutaj to połączenie, zmiana perspektywy, inne ujęcie temat to było po prostu odkrycie!!! Fabuła toczy się w trzech miastach: Nowym Jorku, Berlinie i Paryżu, dotyczy tak naprawdę trzech kobiet: Viv, Althei i Hannah, których losy łączą się w szczytnym celu, ale to co wydarzyło się pomiędzy jest... Przeczytajcie, koniecznie!

• Przeczytane 2023
  • Wyzwanie 2023