Córka rzeźbiarza

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Bildhuggarens dotter
opowiadania, autobiografia
Snoopy

Autobiograficzne opowiadania Tove Jansson, pisarki, której międzynarodową sławę klasyka literatury dla dzieci przyniósł cykl książek o Muminkach. Dzieciństwo utrwaliło się w pamięci autorki jako moment, kiedy – jak pisze – "zachowana była równowaga pomiędzy emocją w rzeczach codziennych a bezpieczeństwem w fantastyce". "Jeśli się pojawiały zagrożenia – wspomina – nie rządził nimi nieubłagany los i nigdy nie brakowało pociechy i oczywistej sprawiedliwości". Książka przypomina drogi, którymi biegną dziecięce myśli, gdy świat fantazji współistnieje z rzeczywistością. Największa, niekwestionowana wartość świata małej Tove to miłość i poczucie bezpieczeństwa, dlatego autorka powraca do wspomnień z czasów, kiedy "nic nie musiało być beznadziejne, nawet śmierć". To właśnie w tych wspomnieniach czytelnik odnajdzie źródła przesłania zawartego w książkach o Muminkach i prawzory niektórych występujących w nich postaci.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Medellin | 2016-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Ten zbiór dziewiętnastu opowiadań Tove Jansson to dla mnie prawdziwe arcydzieło. Nie ma w tych opowiadaniach jakichś monumentalnych treści, nawet akcji jest niewiele, ale to, co czyni tę książkę wyjątkową, to oglądanie świata z perspektywy dziecka, i to dziecka, które dorasta w rodzinie artystów: matka była ilustratorką a ojciec rzeźbiarzem.

Część z tych opowiadań jest bardzo realistyczna, ale mimo tego autorce udało się w nich utrwalić dziecięce spojrzenie na świat. Chyba właśnie te opowiadania cenię sobie bardziej niż pozostałe, te w których autorka kreuje rzeczywistość uciekając się do świata fantazji.

Kolejną rzeczą, która mnie urzekła są niesamowite portrety psychologiczne ludzi: krewnych, służby czy letników przebywających na wysepce, na której Janssonowie spędzali lato. Najlepsze z nich można odnaleźć w opowiadaniach: "Anna", "Albert", "Jeremiasz" i "Ciotka, która miała pomysł".

Gorąco polecam.

vampireheart | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Jako wielka fanka Muminków musiałam w końcu sięgnąć po "coś innego", odmienną prozę Tove Jansson. Obawiałam się, że w innej kreacji autorka nie zachwyci mnie tak bardzo, a po lekturze "Córki rzeźbiarza" będę odczuwać niedosyt, który niekorzystnie zmieni mój pogląd na twórczość pisarki. Cóż, zmienił, jednak korzystnie.

Tym razem Tove pisze nie dla dzieci, choć o dzieciństwie, rezerwując je dla dorosłych, aby mogli sobie przypomnieć- a raczej odkryć na nowo- ten magiczny okres życia. Swoimi barwnymi opowiadaniami, które składają się na tą niewielką publikację, wymusza w czytelniku chwilę refleksji nad jego życiem i zmianą, jaka dokonała się w nim od chwili bycia dzieckiem.

Jako że utwory napisane są z perspektywy dziecka- małej, maleńkiej, najmniejszej Tove- w mistrzowski sposób prezentują prawa, jakimi rządzi się dzieciństwo. Idealnie przedstawiają dziecięcy egocentryzm, złośliwość, zazdrość, zabieganie o uwagę, wielką ruchliwość i chwile słodkiego lenistwa. Abstrakcyjność zabaw...

Meowth | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Ktoś, kto wychował się na cyklu o Muminkach, kto przesiąkł w dzieciństwie ich szczególną atmosferą, musi chyba też zachwycić się tym zbiorkiem autobiograficznych opowiadań-wspomnień Tove Jansson. Co prawda zostajemy uprzedzeni, że na próżno szukać tu klucza do Muminków, ale widać przecież jak na dłoni, ile autorka zapożyczyła z własnego świata emocji, doznań, oczarowań i strachów, stwarzając świat małych trolli i wymyślając ich przygody. Wnikliwy i częsty bywalec Doliny Muminków odnajdzie tu przecież i schronienie przed sztormem zbudowane z żagla, i śnieg zasypujący domek po okapy dachu, i wybujałą fantazję, rodzącą najrozmaitsze stwory, i odkrytą w samotnych łazęgach grotę wysypaną piaskiem, ze szczeliną w sklepieniu, a nawet - ech, łza się w oku kręci - śpiewaną przez gosposię "Narzeczoną lwa", która musiała użyczyć swego ciut zmienionego tytułu sztuce, jaką rodzina Muminków i jej przyjaciele wystawiali w pływającym teatrze!

Jednak i bez owych powiązań wspomnienia Jansson to...

Ola | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Jako wielbicielka Tove Jansson czuję się zawiedziona. Książkę przeczytałam ekspresowo, jakby przeczytała się sama. I to jest jej zaleta, bo gdybym miała czytać ją długo, to umarłabym z nudów. Jestem bardzo zaskoczona, że jedna z moich ulubionych autorek napisała coś tak... nieciekawego. Zabrakło mi w niej czegoś głębszego. Jak dla mnie "Córka rzeźbiarza" jest zbyt... behawioralna. Takie proste opisy... Może coś przeoczyłam? Nie wiem. Nie podobało mi się. W porównaniu do Muminków i "Uczciwej oszustki" ta książka wypadła bardzo blado.

ekruda | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Już w trakcie lektury biografii Mamy Muminków zapragnęłam przeczytać "Córkę rzeźbiarza", o której Boel Westin tak często wspominała. Wiedziałam już, że jest to, obok opowieści o trollach, najczęściej tłumaczona książka Tove Jansson. Miała też być "literackim punktem zwrotnym" w jej karierze, pierwszą książką dla dorosłych, pozbawioną ilustracji, zwłaszcza rysunków z którymi autorkę powszechnie kojarzono*.

Polskie wydanie "Córki rzeźbiarza" zawiera jednak pochodzące z rodzinnego archiwum fotografie, które doskonale uzupełniają tę książkę i podkreślają jej autobiograficzny charakter. Swoją drogą, warto zauważyć, że takie wątki możemy dostrzec właściwie w całej twórczości Jansson. Często bowiem bywała bohaterką swoich tekstów, a może raczej pierwowzorem niektórych postaci. Także jako malarka niejednokrotnie czyniła siebie samą obiektem uwagi, właściwie przez całe życie chętnie malując autoportrety.

W "Córce rzeźbiarza" imiona padają wprawdzie rzadko, ale nie ma wątpliwości, że...

Aisling | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Przedstawienie dzieciństwa takim jakim jest - bez zbędnych sentymentów czy innego roztkliwiania - to jest rzadkie. Zwyczajność nie zawsze musi być nudna. Może dzięki opowiadaniom Tove uda mi się przestać ubolewać, że marnuję się w takim życiu jakie mam teraz. Czy aby na pewno spełnienie moich tęsknot zaleczyłoby poczucie pustki?
Ogromną zaletą wydaje mi się brak osądzania i moralizowania. Dziecko tego nie potrzebuje. Ja też nie. Szkoda, że ciągle ktoś mnie osądza/ocenia, że nie mam od nikogo spokoju iż musiałabym być zawsze kimś innym, a to niemożliwe. W każdym razie póki nie dopuszczam do siebie czyichś pretensji to jest wszystko dobrze. Zdanie innych ma pewną wartość i czasem warto tego posłuchać. Mimo wszystko bardzo mi się marzy świat, w którym coś nie jest JAKIEŚ, tylko po prostu JEST. Nadal nic nie będzie łatwe, ale jeśli zacznie się żyć świadomie to zniknie krzywdząca część ludzkiego automatyzmu.
To co jest napisane w opowiadaniach może się potencjalnie przydarzyć niemal...

Czesia | 2017-10-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 17 marca 2017

Kto nie słyszał o słynnej mamie Muminków? Chyba każdy choć w minimalnym stopniu spotkał się w przygodami małych hipopotamków czy w formie książek czy bajeczek na dobranoc. Ja uwielbiałam Muminki, bo były wesołe, miały pełno ciekawych historii i zawsze z opowieści można było się czegoś nauczyć. Tove Jansson to fińska autorka bardzo znana i uznawana w środowisku. Oczywiście kojarzona jest z literaturą dziecięcą, ale nie można pomijać jej książek o dorosłości i dla dorosłych.
„Córka rzeźbiarza” to zbiór dziewiętnastu opowiadań trochę autobiograficznych poetycko ze sobą powiązanych. Muszę przyznać, że swego czasu o tej pozycji było bardzo wiele informacji na booktubie, dlatego i ja zachęcona dobrymi recenzjami postanowiłam sięgnąć po tę lekturę.
Opowiadania są krótkie, napisane swobodnym, prostym lecz dystyngowanym językiem, przez co czyta się je znakomicie. Wszystkie opowiadania są w tematyce rodziny, dojrzewania i rozterek życiowych. Autorka po latach wraca myślami i sercem do...

Książka nietypowa. Miejscami smutna, innym razem chichocząca ironią, czasami wręcz przerażająca tak bardzo, że strony stają się lodowate (zwłaszcza na początku, gdy widzimy "janssonową" wizję Boga i grzechu). Dominującym uczuciem jest jednak chyba coś na kształt melancholii za tą niesamowitą rodziną, w której wszyscy mówią swoim tajemniczym językiem, przenoszą się niepostrzeżenie do świata cudzych wyobrażeń i pięknie realizują swoje artystyczne pasje, wspierając się w tym, przeplatając się nimi nawzajem. Żyją na pograniczu rzeczywistości i czegoś jeszcze. Człowiek po paru stronach zaczyna za tą rodziną (za którą się chyba tęskni zawsze), tęsknić jeszcze mocniej, aż staje się to nie do zniesienia. I świat robi się strasznie.... płaski. Jak obierek od ziemniaka.

Narratorem jest dziecko, ale całość nie jest ani trochę dla dzieci. Nie mam pojęcia, jak to się znalazło w dziale dziecięcym mojej biblioteki :P (ale odkąd namierzyłam tam starego zboczka Marqueza, nic mnie już nie...

Jadwiga Zając | 2015-07-24

Specyfika tego typu książek polega na więzi z autorem. Nie należy po nią sięgać z myślą o zafundowaniu sobie rozrywki z ciekawą historią, bo właściwie jej tam nie ma. Najbardziej przypomina mi "Obłokobujanie" Patti Smith, choć uważam, że znacznie lepiej napisana jest właśnie "Córka rzeźbiarza". Budowanie scen i przebudowywanie ich w nieprawdopodobne poetyckie fantasmagorie przypomina Marqueza, a pracowite przywiązanie do szczegółu - Calvino. Inna opowieść Tove Jansson, "Lato", należy do tego samego nurtu - czyta się je z przyjaźnią dla tej innej istoty, której nigdy nie dotkniemy inaczej niż umysłem - możemy przyjaźnić się (dosłownie: być przy jaźni autorki) z nią w ten niepowtarzalny sposób, przebywając w oddaleniu w czasie i w przestrzeni, współodczuwając i (nie?)rozumiejąco towarzysząc. Polecam tym, którzy potrafią taką przyjaźń praktykować.

joan_stark | 2017-03-13
Przeczytana: 10 marca 2017

Krótka książeczka historii z dzieciństwa Tove Jansson, z rodzicami artystami, opowiedziana w tak niesamowity, bajkowy sposób... Jest mi bardzo przykro, że tak szybko ją skończyłam. Autorka udowadnia, że nie jej jedynym darem nie są tylko opowieści o muminkach. Bardzo polecam!