Budda z przedmieścia

Wydawnictwo: Znak
The Buddha of Suburbia
literatura piękna
Ag2S

Komiczna i pełna autoironii historia o dojrzewaniu w świecie multikulti. Kiedy Karim przeprowadza się do multikulturowego Londynu, jego życie zaczyna nabierać blasku. Nigdy nie było szare – z matką Angielką, bratem w damskich ciuszkach, ojcem z Pakistanu i jego szaloną kochanką nie da się nudzić. Ale Londyn zanurzony w mrocznej muzyce punk rocka i balansujący na granicy rewolucji obyczajowej...

Komiczna i pełna autoironii historia o dojrzewaniu w świecie multikulti.

Kiedy Karim przeprowadza się do multikulturowego Londynu, jego życie zaczyna nabierać blasku. Nigdy nie było szare – z matką Angielką, bratem w damskich ciuszkach, ojcem z Pakistanu i jego szaloną kochanką nie da się nudzić. Ale Londyn zanurzony w mrocznej muzyce punk rocka i balansujący na granicy rewolucji obyczajowej wprowadza go w świat wyzwolony: seksu, narkotyków i sztuki eksperymentalnej. Karim rodzi się na nowo.

W debiutanckiej powieści, która przyniosła mu sławę i miano skandalisty, Kureishi wraca do czasów swojej młodości. Komiczna historia o dojrzewaniu w świecie multikulti i czuła ironia, z jaką przygląda się poszukiwaniom własnej tożsamości – to znak rozpoznawczy autora „Buddy z przedmieścia”.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6478

Puzzle tożsamości

Debiutancka powieści Hanifa Kureishiego – angielskiego pisarza, w którego żyłach płynie krew pakistańsko-angielska – od razu po publikacji w 1990 roku wywołała kontrowersje. Autor, opisując dorastanie młodego chłopaka najpierw na przedmieściach Londynu, potem w samym mieście, wreszcie w Nowym Jorku, nie stroni bowiem nie tylko od kontrowersyjnych tematów (seks, polityka, narkotyki, duchowość, nierówności klasowe, emigranci), ale na dodatek obnaża miałkość i hipokryzję poprawności politycznej i doskonałego wychowania Anglików. Opisując życie nastolatka, potem młodego mężczyzny w świecie multikulti eksploruje jednocześnie składniki angielskiej tożsamości oraz kryjące się za nimi doświadczenia kolonialne, a wszystko to w zuchwałym i zabawnym stylu, dzięki czemu powieść zainteresuje nawet czytelników słabo znających tę tematykę.

Karim Amir, główny bohater i narrator książki, bezczelny i charyzmatyczny chłopak z przedmieść wielkiego miasta, w wieku 17 lat przeżywa swoiste przebudzenie, odwiedzając wraz z ojcem Evę – wyzwoloną Angielkę z upodobaniem do Hindusów. Obaj doświadczają czegoś, co na zawsze odmieni ich życie – ojciec stanie się tytułowym Buddą z przedmieścia dla sytych, znudzonych Anglików pretendujących do bycia uduchowionymi przedstawicielami klasy średniej, chłopak zaś rozpocznie podróż po meandrach własnej psychiki i cielesności, eksplorując nieznane zakamarki własnych możliwości i upodobań. Z wydarzeń i doświadczeń, których uczestnikiem, obserwatorem, a czasem inicjatorem się stanie – badając własne preferencje seksualne, umiejętności, talenty, poczucie przynależności narodowej i kulturowej, odmienne stany świadomości, relacje międzyludzkie czy własny wizerunek – uplecie swoją tożsamość, próbując przypadkowe, barwne elementy ułożyć jak puzzle, w jedną pięknie złożoną całość.

Autor, urodzony w Wielkiej Brytanii i nie znający kraju swego ojca, pełnymi garściami czerpał z własnych doświadczeń z młodości i historii rodzinnej. Powieść „Budda z przedmieścia” była publikacją rewolucyjną z wielu powodów. Naruszając tabu obyczajowe (seks, narkotyki), poprawność polityczną (emigranci, ich dyskryminacja i przywileje) czy narodową (negatywny obraz Hindusów i innych emigrantów, ciągnących korzyści finansowe i towarzyskie ze swojej historii życia) jej autor naraził się, co ciekawe, zarówno szacownym obywatelom brytyjskim, jak i osobom o podobnych korzeniach etnicznych. Jednocześnie zyskał sławę i uznanie, także poza kręgiem anglosaskim, a wielu pisarzy, w tym Zadie Smith, która do tego wydania książki napisała wstęp, przyznaje się do inspiracji jego twórczością. Pisarz doczekał się także państwowego odznaczenia - w uznaniu jego zasług dla literatury otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.

Kureishi, który przed swym spektakularnym debiutem parał się pisaniem pornografii (jednym z jego pseudonimów był Karim czyli imię głównego bohatera jego sztandarowej powieści), napisał wiele innych książek, najbardziej znany jest jednak jako autor scenariuszy do dwóch głośnych filmów „Moja piękna pralnia” i „Intymność”. Debiut przysporzył mu, poza sławą, wiele rodzinnych problemów – siostra oskarżyła go o wykorzystywanie w powieści historii własnej rodziny dla korzyści finansowych, a ojciec z tego powodu przez wiele miesięcy nie odzywał się do swojego sławnego syna. Sam pisarz tez zresztą przyczynił się do skrajnych opinii na swój temat: trzy lata temu stracił oszczędności całego życia w podejrzanych operacjach finansowych, a niedługo potem, po kilku miesiącach prowadzenia kursów kreatywnego pisania na uniwersytecie w Londynie stwierdził podczas jednego z wywiadów, że tego rodzaju kursy to strata czasu, bo uważa 99,99% swoich studentów za kompletnie pozbawionych talentu.

Powieść została przeniesiona na mały ekran przez BBC – w listopadzie 1993 wyemitowano czteroodcinkowy miniserial w reżyserii Rogera Mitchella w stacji BBC Two. Warto dodać, że ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył David Bowie. Czytana po wielu latach od swej premiery książka wciąż zachwyca świeżością i energią, a jej niepowtarzalny styl (lekkość i potoczne, czasem wulgarne słownictwo oraz nieustanne zaskakiwanie czytelnika) sprawia, że jej lektura to dla ambitnego czytelnika nie tylko wyzwanie, ale i przyjemność dokonywania wciąż nowych językowych i literackich odkryć.

Jowita Marzec

Jaga | 2019-04-04
Przeczytana: 2018 rok

Zaczęło się od Naveena Andrewsa. Long story short, zaczęłam sprawdzać w czym jeszcze grał (poza "Lost: Zagubieni"). I znalazłam serial "Budda z Przedmieścia". Oraz piosenkę Davida Bowie. I z miejsca się zakochałam.
Kiedy wypatrzyłam książkę na allegro, nie wahałam się. I miałam rację. To jest coś co z czystym sumieniem dała nastolatkom z liceum jako lekturę, choćby i dodatkową.
Akcja toczy się w latach 70-tych, ale wiele sytuacji wygląda bardzo znajomo. Głównie tych negatywnych jak naziole na ulicach, czy niechęć do aktorów pochodzących z mniejszości etnicznych, ale także poszukiwanie własnej tożsamości seksualnej, etnicznej, ideologicznej.
Hanif Kureishi wspaniale oddał ducha tamtych lat, narodziny subkultury punków w Londynie, eksperymentalne sztuki teatralne, walkę między lewicą i prawicą (główny bohater wyśmiewa ich wszystkich).
Karim Amir może i nie wydaje mi się sympatyczną postacią, ale na pewno jest postacią interesują i jest świetnym przewodnikiem po tamtych czasach....

FromNorwayWithLove | 2017-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2017

Coś cudownego! Czytałam w oryginale, więc nie zupełnie wypowiadam się o pozycji, pod którą ten komentarz zostanie opublikowany. Ale, koniec końców, to ta sama książka.

Tekst składa się z dwóch części: życie na przedmieściach Londynu i życie bliżej centrum.

W trakcie nasz bohater, Karim, dorasta. Rozwija się. Uczy się siebie, ludzi. Czytelnik w tym czasie też dorasta, uczy się siebie, miasta, ludzi. Przesuwa horyzont dalej i dalej. Później głębiej i szerzej. Na koniec oddech i ja.

książek: 2041
Agussiek | 2017-01-29
Przeczytana: 07 stycznia 2017

WSPANIAŁA!
W sumie spodziewałam się, że będzie dobrze, bo to powieść, która zainspirowała Zadie Smith do napisania jej kultowych „Białych zębów”. Jednak odrobinka ryzyka zawsze istnieje. W tym wypadku okazało się, że „Budda z przedmieścia” jest świetną lekturą, poruszającą ważne tematy i skłaniającą do dyskusji.

Zacznę od wstępu, którym opatrzone jest polskie tłumaczenie książki wydanej przez Znak. Napisane zostało przez samą Zadie Smith i zwraca uwagę czytelnika na szczegóły, bo to w nich tkwi wielka moc Buddy. Smith opisuje także swoje wrażenia z lektury oraz to, jak wielkie wrażenie książka zrobiła na niej i jej rówieśnikach. Jednocześnie dokonuje krótkiej analizy powieści i umieszcza ją w szerszym kontekście literackim. Bardzo interesujące.

Humor, sarkazm i ironia - za pomocą tej zabójczej trójki Hanif Kureishi opowiada historię dorastania. Ale opowiada ją tak, tak nikt przed nim tego nie uczynił. Kiedy książka ukazała się w 1990 roku w Anglii stała się niemałą sensacją i...

Robson73 | 2016-09-30
Przeczytana: 25 września 2016

Nie a się co rozpisywać, bo wszystko już w komentarzach zostało powiedziane. Warto przeczytać, bo świetna książka i fajnie opowiedziana historia życia młodego Anglika o pakistańskich korzeniach.
"W »Buddzie« okrucieństwo, humor i czułość splatają się ze sobą, wspólnie tworząc postać, i nawet najdrobniejsza epizodyczna rola ożywa chwilowo, lecz wyraziście, za sprawą tej potężnej mieszanki. To książka niegrzeczna i kipiąca życiem. Wykłada kawę na ławę i robi to z niekłamaną przyjemnością".
Zadie Smith

Katarzyna | 2016-09-10
Przeczytana: 09 września 2016

Książka ta od początku nie wzbudziła we mnie dużego zainteresowania.. Opowiada o historii Hinduskiej rodziny, która mieszka na przedmieściach Anglii. W związku z decyzjami podjętymi przed ojca głównego bohatera /narratora przeprowadzają się do samego wielkiego miasta. Książka jest moim zdaniem dobrym przykładem żeby pokazać komuś życie i tradycje Hindusów, ale nie posiada historii od początku do końca, przeplatane są różne aspekty życia.

mercury | 2016-09-01

Książką nieco się rozczarowałam. Nie pierwszy i nie ostatni raz, wysłuchałam wielu pochlebnych opinii na temat jakiegoś literackiego dzieła (w tym przypadku był to "Budda z przedmieścia") żeby później - po przeczytaniu i przeanalizowaniu książki, poczuć niemoc i bezradność.
Kureishi nie owija w bawełnę, pisze prosto z mostu, co sobie bardzo cenię, ale jednak w książce zabrakło jakiejś magii. Zakończenie nie przynosi nam żadnego oczywistego morału i okazuje się, że wszystkie zadrukowane strony mówią nam jedynie o zbuntowanym nastolatku, który biega po Londynie, szukając uciech. Jasne, po odłożeniu książki nasuwają się refleksje na temat emigracji i problemu adaptacji w nowym miejscu zamieszkania oraz zagadnienia pojęcia swojej kultury, swoich korzeni, a co bardzo często za tym idzie - wyparcia się ich i odcięcia się od nich.
Jednak powieść wydaje się nieco sztuczna, płytka - tak jakby historia nie została do końca przekazana, albo opowiedziana niedokładnie.

Ania | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Fajnie się czyta, ale nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia. Po tylu baardzo pozytywnych opiniach spodziewałam się więcej.

Kuro Neko | 2016-07-28

Miłe zaskoczenie - książka okazała się być strzałem w dziesiątkę. Lubię tego typu opowieści. Mieszanka tragizmu i komedii, nieco zgubiony bohater, odrobina przesady; niedoskonały, lecz bogaty i wieloaspektowy obraz dojrzewania (do życia, społeczeństwa, miłości, samoakceptacji...).

mpw | 2016-07-13
Przeczytana: 03 lipca 2016

Ksiażka w stylu Zadie Smith (notabene opatrzona jej przedmową). Ale spooro lepsza - zarówno pod względem konstrukcji, języka jak i złożoności podejścia do problemów. Na czasie - bo o imigrantach, ale w nietuzinkowy sposób. Wciąga. Chce się więcej Kureishi'ego.

jadzinka_11 | 2016-07-07
Na półkach: Przeczytane, 52 w 2016
Przeczytana: 04 listopada 2016

Ledwo, ale jednak dobrnęłam do końca...