Ostatni berserk

Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zaduszki. Zemsta zza grobu Michał Larek, Maciej Szymczak
Zaduszki. Zems... Michał Larek, Macie...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 2 Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Karolina Kaczkowska, Tomasz Krzywik, Maciej Szymczak, Honza Vojtisek, Flora Woźnica, Zeter Zelke
Słowiańskie st... Piotr Borowiec, Pio...

🐻 Książka ta chodziła za mną od dłuższego czasu i czystym przypadkiem trafiła niedawno w moje ręce. Niestety mimo tego, że jest moim zdaniem dość cienka, to dość sporo czasu nad nią spędziłam i mam co do niej mieszane uczucia.
🐻 Świat mi się bardzo podoba, mimo że łączy mitologiczny wątek który bardzo lubię, z historycznym, który nie jest moim faworytem, tak przyjemnie się tutaj prezentuje. Z tego też powodu sięgnęłam po „Ostatniego Berserka” - tytuł sugerował, że przynajmniej ten element mi się spodoba i tak też było.

🐻 Niestety reszta już mi nie przypadła do gustu aż tak. Spodziewałam się czegoś innego, zamiast historii brzmiącej niczym legenda opowiedziana z perspektywy kilku bohaterów. Fabuła niezbyt mi się podobała, przez co mój odbiór całości jest zdecydowanie mniej pozytywny.

🐻 Niewiele więcej mogę też o tej książce powiedzieć - nie czułam w niej momentu, kiedy zaczęła się „rozkręcać” przez co też mnie nie wciągnęła. Moim zdaniem nie jest zła, ale świetna również nie. Mój stosunek jest do niej raczej neutralny, osobiście obawiam się, że ta książka nie zostanie w mojej głowie na długo, choć miała zadatki na naprawdę ciekawą historię.

Maciej Szymczak to twórca, którego w światku polskiej literatury grozy nikomu nie trzeba przedstawiać. Twórca zjawiska słowiańskiego horroru, inicjator wielu antologii i projektów (choćby słynnego 100scarychallenge). Oprócz talentów organizatorskich jest on również bardzo dobrym pisarzem, co udowodnił między innymi powieścią “Klątwa żercy”. Po lekturze tej pozycji postanowiłem sięgnąć również po debiutancką powieść Maćka zatytułowaną “Ostatni berserk”.

To mroczna opowieść fantasy osadzona w średniowiecznej Skandynawii. Po upadku pogańskiej rebelii Swena Blota berserkowie stają się wyjętymi spod prawa banitami. Ścigani przez nowe chrześcijańskie prawo kończą życie pod katowskim toporem. Stary Gauko, ostatni z elitarnych wojowników, który przez wiele lat ukrywał się na górskim pustkowiu, napotyka pewnego dnia w lesie na wpół żywego młodzieńca. Tchnięty wewnętrzna intuicją postanawia go uratować. Człowiekiem tym okazuje się zbiegły z książęcego grodu niewolnik, będący pochodzącym z dalekich krain Słowianinem. Losy młodego uciekiniera i starego berserka splatają się ze sobą.

“Ostatni berserk” to książka bazująca na dwóch motywach. Pierwszym z nich jest, znana już z twórczości Szymczaka, walka pomiędzy wiarą chrześcijańską, a pierwotnymi, pogańskimi wierzeniami, w tym przypadku nordyckimi. Autor jako rodzimowierca, zdecydowanie opowiada się po pogańskiej stronie, podobnie jak w “Klątwie żercy” ukazując chrześcijan jako ludzi żądnych władzy, blichtru i fortun.

Drugim z motywów napędzających powieść jest zemsta. Gramil, którego wioska została spopielona, a rodzina bestialsko zabita na jego oczach pała rządzą zemsty. Pojmany w niewolę, przez lata poniewierany przez chrześcijańskich panów, na siłę nawracany i poniżany zyskuje w końcu możliwość odpłacenia swym oprawcom.

Szymczak pięknie operuje słowem. Idealnie oddaje klimat mroźnej, surowej Skandynawii, opisy przyrody są naprawdę miodne i świetnie się je czyta. Podobnie jak sceny walki, które są krwawe i dynamiczne.

Największym mankamentem powieści jest jej długość. Liczy niespełna dwieście stron, a lekkie pióro autora powoduje, że chciałoby się zostać w tym świecie jak najdłużej. “Ostatni berserk” podszedł mi o wiele bardziej niż czytana wcześniej “Klątwa żercy”, widać, że Maciek w takich klimatach czuje się po prostu dobrze. Osobiście czekam na więcej.

Fajna książka do poczytania — posłuchania w moim wypadku — w tle. Sam szkielet i fabuła proste jak konstrukcja cepa, zemsta, przerażający wojownik, krwawe walki. Na pewno miło spędziłem czas, natomiast nie jest to książka która na długo zapadnie mi w pamięć.

💀"Ostatni Berserk" to debiutancka powieść Macieja Szymczaka, wydana została nakładem Wydawnictwa IX.

To krótka historia tocząca się w czasach chrystianizacji Europy, gdy ludność słowiańska była nawracana na "właściwą drogę" w imię nowego boga. Oczywiście owe nawracanie to klasyczne wybijanie, mordowanie, torturowanie... to w końcu wyznawcy boga miłosiernego, prawda? No chyba że ktoś się dobrowolnie poddał i ochrzcił, a i to pod warunkiem dobrego humoru oprawcy.

Już od prologu czytelnik zostaje wrzucony w wir brutalnych walk i wydarzeń, w których krew leje się litrami. Później natomiast obserwujemy rozwój głównego bohatera od najmłodszych lat, a także jego drogę do popełnienia zemsty. Jaka to zemsta, na kim i z jakiego powodu... tego to już musicie się dowiedzieć sami.

To co mnie szczególnie urzeka w treściach popełnianych przez tego autora to język, który jest dosłownie perfekcyjny. Tutaj nie ma miejsca na wulgarność czy potoczność a słownictwo jest idealnie dopasowane do czasów, w których treść jest osadzona. Przez tekst się dosłownie płynie.
Kolejnym ogromnym atutem książki są mocno obrazowe opisy walk, które są bardzo dynamiczne. "Ostatni Berserk" to rzecz bardzo krótka a jednocześnie treściwa, w której na próżno szukać zbędnego przedłużania czy nudy. Na każdej stronie dzieje się dużo a całość jest doskonale zamknięta. Autor stworzył powieść krótką i jednocześnie napakowaną po brzegi wszystkim tym, co powinna zawierać porządna, mroczna fantastyka, a dodatkowo zostało to okraszone cudowną magią, którą wiara słowiańska niewątpliwie się charakteryzuje.

Powieść zostawia po sobie gorzki posmak, w końcu to historia o czymś co było nasze i przeminęło.

Głównego bohatera nie da się określić mianem dobra lub zła. Jest postacią barwną, która kieruje się jakimś celem za wszelką cenę, natomiast kwestia zaszufladkowania to już rzecz mocno indywidualna każdego czytelnika. Zapewniam jednak, że z łatwością przychodzi kibicowanie mu czy chęć śledzenia dalszych losów.

Niecierpliwie oczekuję kolejnej książki! Tą jestem szczerze zauroczona. Przeczytana na Legimi, ale właśnie dla takich książek mam ostatnie kawałki miejsca na półkach. 🖤

Powieść otwiera szkic bitwy zwiastującej Ragnarok. Kapłan Odyna, odczyniwszy rytuał, wznieca okrzyki bojowe, budząc w wojownikach głód krwi. Upiorny makijaż starca wyróżnia go z tłumu, a bystre oczy lustrują pogańskie oddziały Swena Ofiarnika. Po drugiej stronie pola chrześcijańscy mnisi błogosławią świętymi relikwiami oddziały króla Inge I. Dygot łydek i ściśnięte strachem gardła żołnierzy żelaznego krzyża nie ustępują pomimo żarliwych modłów kapelanów.

Całość opinii na blogu. Zaś na Spotify rozmowa z autorem książki.

"Tak! Zemsta, zemsta, zemsta na wroga
z Bogiem i choćby mimo Boga!" -Adam Mickiewicz, Dziady cz. III

Przyszedł czas by powrócić do IX-tki i nadrobić zeszłoroczne zaległości. Pora na zemstę i szał Berserka.

Zazwyczaj nie czytam książek, w których bohaterowie chodzą po mieście z mieczami na plecach (niczym kibole w Krakowie) ale dla takich pisarzy jak Maciek i takich wydawnictw jak IX-tka zawsze zrobię wyjątek.

"Ostatni berserk" to opowieść o zemście, dawnych wierzeniach rodem z Skandynawii a także o początkach siłą narzuconej Chrystianizacji z perspektywy "nieugiętych" rodzimiowierców.

Krew leje się gęsto, ucięte kończyny fruwają w powietrzu, a bohater staje się prawdziwym rzeźnikiem, któremu nie da się nie kibicować. Piewcy wiary z krzyżem w ręce zostają tu ukazani w najgorszych barwach, co patrząc z perspektywy "wyzwalanych" ludów nie powinno dziwić nawet na moment.

Czyta się szybko a kartki dosłownie uciekają jedna za drugą.
W tle przewijają się gry "panów" o władzę i wpływy, ale to zemsta jest motywem napędowym i głównym powyższej książki.

Maciek wspaniale radzi sobie z opisami bitewnymi i walkami. Wyrywa jelita i organy tak dobrze, że momentami zaczynałem go podejrzewać o dorabianie sobie na boku przy produkcji kiełbasy z ludzi.

Polecam. Na wolny wieczór w sam raz.

"Tak! Zemsta, zemsta, zemsta na wroga
z Bogiem i choćby mimo Boga!" -Adam Mickiewicz, Dziady cz. III

Dziś w nocy skończyłam czytać Ostatni Berserk. Świetna energiczna książka ale też bardzo brutalna. Tematyka dawnych ludów , bełkot chrześcijańskich napadów na wioski ludzi, gdzie mordowali wszystkich jak leci w imię Boga nie powiem świadomość że rzeczywiście się tak kiedyś działo jest iście irytujace. Młody chłopak stracił rodziców i wszystko co miał, stał się jeńcem i był bardzo źle traktowany w imię idei których nie znał i nie chciał słuchać , kwestia przypadku został odratowany z miejsca w którym był traktowany okropnie. Poznał swojego wybawcę który ostatni raz się przemienił ratując młodego chłopaka, konsekwencją była jego śmierć. Młody Słowianin pozna dawne obyczaje , dawne moce i będzie mógł się zemścić na swoich oprawcach i pomścić rodziców. Dużo walki a niektóre opisy są dość specyficzne więc jak macie słaby żołądek to nie polecam 😁👌

Autora książki, Pana Macieja Szymczaka miałam okazję poznać osobiście. Przyjemnie nam się rozmawiało, dlatego nie wachałam się, gdy zobaczyłam dzieło z pod jego pióra. "Ostatni Berserk" to książka fantastyczna, która zawiera elementy nawiązujące do historii. Możemy spotkać tu postacie znane nam z kart podręczników ale i te wykreowane przez samego autora.

Przenosimy się do kraju wikingów, gdzie właśnie trwa krwawe niesienie nowej wiary- Chrystusowej. Dzielni wojowie walczą właśnie za swoich bogów i za swą wiarę giną. Poznajemy tu losy Gromosława a raczej Gromila, który porwany do niewoli nie tylko dostał nowe, bardziej zrozumiałe dla ciemiężców imię ale i przeszedł katusze, w których to wmuszano w niego nową wiarę. Niestety nie on jeden przeszedł tak podłe traktowanie "pogańskiego robaka". Sam bohater mimo swej niedolo współczuł niewolnicą i kobietą, które Niestety doświadczały i gorszego losu. Bohater za sprawą pewnych wydarzeń ucieka z niewoli. Chory i poturbowany zostaję znaleziony przez berserka- ostatniego ze swoich i właśnie tę moc pragnie przekazać uratowanemu młodzieńcowi. Czy Gramil podoła zadaniom i zdobędzie moc berserka? Czy dokona zemsty? No rejczel ale jakim kosztem...

Książka była dla mnie ciekawą odskocznią od typowej fantastyki. Jest krwawa i zawiera sporo brutalnych wątków- dlatego osoby wrażliwe powinny się zastanowię zanim po nią sięgną. Osobiście nie jestem fanką aż takiej brutalności i ukazania takich jej szczegółów. Mimo to pozycję tę polecam, choć może bardziej fanom epoki czy samych wikingów.

Przenosimy się do...

„Ostatni berserk” to pełna akcji i magii historia o wróżdzie – zemście rodowej. Autor dotrzymuje obietnicy złożonej tytułem (BERSERK!),przeplatając opowieść krwawymi scenami szaleńczej walki.

Jest to jednak także opowieść o przemijaniu i końcu pewnej ery. Bardzo istotnym wątkiem dla tej książki jest (obserwowanym także współcześnie) wpływ religii na kształtowanie się jednostek, społeczeństw i historii świata.

Duży plus za to, że autor stara się odtworzyć sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez ludzi żyjących przed wiekami. Bardzo trafnie podkreślając, że gwałtowna zmiana religii bardzo rzadko przebiega w sposób bezkrwawy, a zmiana symboli religijnych niekoniecznie idzie w parze ze zmianą nawyków – daje jedynie nowy motyw do podbojów czy ugruntowania swej pozycji.
Po prostu, jeśli świat sprzyja agresorom, to nadal pozostaną agresorami niezależnie od przywdziania skóry baranka – nie zmienią się, po pokropieniu wodą choćby najbardziej świętą i zawieszeniu symbolu krzyża na szyi.

Książka ta jest zarówno fantastyką słowiańską jak i wikińską.

• Ksiażka do recenzji

Dodaj cytat z książki Ostatni berserk