Klątwa żercy

Maciej Szymczak Wydawnictwo: Planeta Czytelnika fantasy, science fiction
Planeta Czytelnika
2022-11-05
2022-11-05
dark fantasy powieść historia Trygław Słowianie Pomorze walka nowa wiara słowiańscy bogowie pomnik wizerunek klątwa żerca obrzęd

Okładka książki Czarcie Runo - Antologia horroru słowiańskiego Dagmara Adwentowska, Maks Dieter, Zbigniew Golemienko, Marcin Halski, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak
Czarcie Runo -... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zaduszki. Zemsta zza grobu Michał Larek, Maciej Szymczak
Zaduszki. Zems... Michał Larek, Macie...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 2 Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Karolina Kaczkowska, Tomasz Krzywik, Maciej Szymczak, Honza Vojtisek, Flora Woźnica, Zeter Zelke
Słowiańskie st... Piotr Borowiec, Pio...

Akcja ksiazka to moment proby chrystianizacji pomorza. Kiedy Otton rozkazal zniszczyc swiatynie i posag trojglowa- kilku zercow znalazlo w sobie sile i uciekli na pobliska wyspe wraz ze swoim reliktem. Jak przystalo na chrzescijanskie proby nawrócenia- jednemu z zercow odcieli glowe, a zeby jeszcze bardziej upokorzyc- glowe zatopili, a cialo zostawili na wyspie. Wg wierzen slowian-taka smierc sprowadza na ziemie upiora, gdyz zmarly tylko w calosci może przeroczyc bramy zaswiatow.
Trwa chrystianizacja-chec posiadania wladzy jest silniejsza niz wiara przodkow. Proby przysposobienia nowej wiary koncza sie w chwili, gdy upior pozostawia przy zyciu jednego ocalonego.
Krotka ksiazka, szybko sie czyta, choc poczatki byly trudne ze wzgledu na typowo slowianskie imiona. Bardzo zaluje, ze oprocz historii upiora nie zostala zglebiona wiara przodkow.

Maciej Szymczak to znana postać na polskim rynku grozy. Człowiek, który stworzył i rozpropagował podgatunek słowiańskiego horroru. W ramy owego podgatunku wpisuje się również jego najnowsza powieść zatytułowana “Klątwa żercy”.

Akcja dzieje się podczas misji chrystianizacyjnej Ottona w XII wieku. Apostoł Pomorza wspomagany przez oddziały Bolesława i Warcisława zdobywa Szczecin i przystępuje do niszczenia słynnej świątyni Trygława. Kapłani miejscowej świątyni wszelkimi sposobami próbują ocalić swego idola. W tym samym czasie okolice zaczyna pustoszyć bezgłowy upiór zwany zmorzcem.

Szymczak opisał w powieści to w czym czuje się najlepiej, czyli konflikt pomiędzy pogaństwem, a chrześcijaństwem. Jest to pokazane w wieloznaczny i bardzo sugestywny sposób, dzięki czemu czytelnik może mieć pewien ogląd jak owe starcie mogło wyglądać. Widać research jaki wykonał autor, żeby odpowiednio wpisać fabułę w historyczne ramy.

Jedynym mankamentem, który nie do końca mi odpowiadał był brak jednego głównego bohatera powieści. Fabuła rozbita jest pomiędzy opętanego obsesją chrystianizacji Pomorza Ottona, neofity Mściwoja, rycerza Władysława czy broniących wizerunku Trygława żerców. Taka mnogość postaci w tak krótkiej powieści, sprawia, że nie wiedziałem do końca komu kibicować i nie mogłem zżyć się z żadnym z bohaterów.

Choć “Klątwa żercy” reklamowana jest jako historyczna dark fantasy, momentami bliżej jej do literatury grozy. Opisy walk czy masakr będących dziełem zmorzca, zdecydowanie są dla osób o mocnych nerwach. Jest sporo krwi, wnętrzności i połamanych kończyn. Do tego akcja jest wartka, wciąż gna do przodu, przeskakując z miejsca na miejsce. Nie daje chwili na nudę, co też jest wielkim plusem.

Maciej Szymczak w “Klątwie żercy” pokazał, że jest nie tylko jednym z prekursorów, ale również liderów jeśli chodzi o polską prozę słowiańską. Czekam na kolejną pozycję jego autorstwa.

Rewelacja poproszę o więcej.

Rewelacja poproszę o więcej.

Autor dał nam książkę osadzoną w realiach dawnych Słowian, i wszystko był podane w bardzo przystępnej formie, choć czegoś mi jednak w niej brakowało, mimo tego braku książkę uważam za bardzo przyjemną lekturę, którą można pochłonąć bardzo szybko :)

Klątwa Żercy wydawnictwa Planeta Czytelnika spod pióra Macieja Szymczaka
#współpracabarterowa

Jestem kimś kto myślał, że potrafi się w każdej tematyce odnaleźć o ile jest dobrze napisana. Ale już któryś raz daje szanse grozie historycznej i słowiańskiej, a nie potrafiłem się w tym odnaleźć.
Z czysto obiektywnego punktu widzenia bardzo imponuje mi wiedza autora i w jaki sposób wplata elementy grozy do historii. Czas chrystianizacji był długotrwały i burzliwy, a w szkole przedstawili to tak: Jest chrzest = chrześcijaństwo w Polsce. A to nie było takie proste jak się wydawało z lekcji. Mamy do czynienia z ciężkimi czasami północnej Polski na ziemi szczecińskiej. Z tego co czytałem we własnym zakresie właśnie północna Polska była tą która przeszła na chrześcijaństwo najpóźniej. I możemy tutaj wczuć się w te czasy, które z wielką rzetelnością zostały nam przedstawione przez p. Szymczaka.

Z subiektywnego punktu widzenia to nudziłem się w tej wielowątkowej historii i w rzeczywistości, która nie jest mi bliska oraz w której ciężko mi się odnaleźć. To książka, która wymaga dużej pasji do omawianej tematyki i sporego skupienia w przedstawianej fabule. W swojej kategorii myślę, że jest nawet wybitna i unikatowa ale dla wąskiego grona odbiorców. Ale czy to odbiera jakiejkolwiek wartości tej książce? Myślę że nie - dla mnie to był powiew świeżości, niczym pójście do kina studyjnego raz na jakiś czas.

Klątwa Żercy wydawnictwa Planeta Czytelnika spod pióra Macieja Szymczaka
#współpracabarterowa

Od pewnego czasu muszę ograniczyć czytanie książek. Niestety, moje oczy muszą odpocząć po zabiegu. Za namową rodzinki przerzuciłam się na książki czytane. "Klątwa żercy" to moja pierwsza przygoda z czytaną książką. I jak dla mnie strzał w dziesiątkę. Wartka akcja, świat mitów słowiańskich oraz wojowie. Dla mnie mieszanka wybuchowa i interesująca. Plusem jest również głos męskiego lektora i sam lektor. Uwielbienie czyste i pełne.

Mam wrażenie, że książka nie jest tak na prawdę powieścią. Owszem są jacyś bohaterowie, owszem jest nawet fabuła, ale mimo wszystko to za mało. "Klątwa Żercy" to, w moim odczuciu, opowiadanie, do którego dodano wątki poboczne mające imitować jakieś tam tło fabularne, dodawać jakiś bohaterów itp. Ale wyszło to wszystko takie papierowe, bez iskry i do bólu aż proste. Ci, co stoją po stronie starych bogów to cud miód i orzeszki. Ci, co po stronie tego nowego to wiadomo... wieprze i głupcy. Takie to proste i wyraźne, że momentami miałam wrażenie, że czytam opowiadania z czasów PRL (partyjniacy cacy, a od reszty wieje zgnilizną). Nie będę oceniać tej książki. Widać, że autor na prawdę "mocno siedzi' w tematyce słowiańskiej, dysponuje dużą wiedzą na ten temat. Co z tego, skoro zabrakło lekkiego pióra i czegoś, co można nazwać chyba "swobodą literacką". Fani tematyki mogą sięgnąć po ten tytuł i być nim usatysfakcjonowani. Ja jako fanka literatury absolutnie nie jestem.

Powinno mi się podobać, a jednak nie mogłam się wciągnąć 🤷🏼‍♀️

Powinno mi się podobać, a jednak nie mogłam się wciągnąć 🤷🏼‍♀️

Doskonała powieść historyczna łącząca wątki horroru, fantastyki i mitologii słowińskiej.
Wiemy jak potoczyła się misja chrystianizacji Pomorza, ale miło było poczytać alternatywną historię. Parafrazując "tylko wiary, tylko wiary, tylko wiary przodków żal".
Powieść fantasy, ale obyczajowe tło zostało przedstawione wiernie.

Powieść fantasy, ale obyczajowe tło zostało przedstawione wiernie.

Było mi mało. Fajne historyczne nawiązania <3

Było mi mało. Fajne historyczne nawiązania <3

• Klimaty słowiańskie i Slavic book
  • Różne stwory fantastyczne (inne niż w pozostałych grupach)
  • * dostępność - do sprawdzenia (ebook)

Dodaj cytat z książki Klątwa żercy