Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 2

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska, Wojciech Boratyński, Rafał Cuprjak, Sylwia Finklińska, Anna Grzanek, Anna Hrycyszyn, Anna Karnicka, Tomasz Krzywik, Artur Laisen, Filip Laskowski, Marcin Moń, Maciej Musialik, Daniel Nogal, Maciej Oleszek, Michał J. Sobociński, Michał Studniarek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Łukasz Trykowski, Dawid Wiktorski, Natalia Wójcik, Maria Zdybska
Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska...

Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 3 Dagmara Adwentowska, Piotr Barej, Kamil Gołdowski, Karolina Kaczkowska, Piotr Kulpa, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Marek Ścieszek, Michał J. Walczak, Flora Woźnica
Słowiańskie st... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Kolejna część opowiadająca historie, w których występują słowiańskie bestie. Świetne opowiadania. W sam raz dla osób, które lubią się bać i słuchać strasznych podcastów. Polecam

Bardzo dobra antologia nawiązująca do wierzeń słowiańskich. Wiadomo, niektóre opowiadania wypadły nieco lepiej od innych, ale każda z nich była dobra i potrafiła wciągnąć mnie w swój świat.

Druga część, podobnie jak pierwsza, wciąga, intryguje i dobrze się tego słucha. Opowiadania treści, mają w sobie trochę klimatu, lepsze niż te wcześniejsze.

Autorzy, których opowiadania znalazły się w części drugiej: Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Karolina Mangusta Kaczkowska, Tomasz Krzywik, Maciej Szymczak, Honza Vojtíšek, Flora Woźnica, Zeter Zelke.

Kolejna część "Słowiańskich Strachów" to kolejna dawka cudownego słowiańskiego klimatu i mrożących krew historii. To grono kolejnych autorów, którzy i tym razem wykonali kawał świetnej roboty, a czytający całość Wojciech Żołądkowicz sprawił, że słuchacz wręcz żyje opowiadanymi historiami.

Przyznaję, w te opowiadania wciągnęłam się jeszcze bardziej niż w te, które były w części pierwszej. Podobało mi się jeszcze bardziej, choć nie sądziłam że to w ogóle możliwe. To historie, w których autorzy z niezwykłą śmiałością, wiedzą i pasją eksplorują naszą rodzimą mitologię, przywracając ją do życia. Historia przeplata się z teraźniejszością, a cudowny mrok dopełnia całości. Ogromny plus za to, że każdy tekst niesie ze sobą przekaz.

Podczas słuchania czuć mrowienie w okolicach karku, a żadna z opowieści nie chce wypuścić ze swych łap nawet na chwilę. Jestem zachwycona, zauroczona, zmykam do części trzeciej. I chcę więcej! Po cichu liczę, że ten cudowny projekt będzie trwał.

"Licho nigdy nie śpi, licho zawsze czuwa."

Słowiańskiej Strachy"
Antologia opowiadań grozy cześć 2
Czyta Wojciech Żołądkowicz

* "Kiedy spoglądasz w idealną ciemność czujesz się tak jakby Ciebie nie było"

* "Świat jaki znamy jest tylko uchyloną lekko kurtyną"

Poznamy naszą rodzimą, nieco zapomnianą mitologię, której autorzy dają jej nowe życie w mrocznych, a niejednokrotnie krwawych, opowieściach.

Ta część jest bardziej mroczna, klimatyczna i dusząca. Mam wrażenie, że każde z opowiadań jest dłuższe, mają więcej bólu, cierpienia. Opisy są bardziej namacalne, brutalne, krwawe i takie wręcz żywe. Historie są mroczne, poznamy nowe strachy, zjawy, potwory i ich cechy oraz sposoby na dokonanie zemsty czy znajdowaniu sobie ofiary. Dialogi są zawsze takie naturalne i równie prawdziwe.

Opowiadania są dla tych którzy nie boją się słuchać o martwych nie tylko dorosłych, ale i dzieciach o krwawych opisach zwłok i o tym jak łatwo jest zapomnieć o tym co nadal żywe i często towarzyszy mimo, że nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Przemykają między wiekowymi drzewami, czają się w wydłużonych cieniach drzew i krzewów, czekając na zagubioną bądź zagubionego, aby pomóc ukazując swoją piękną twarz by nagle, niespodziewanie pokazać swoje prawdziwe oblicze. Nie są delikatni wręcz przeciwnie brutalność to ich drugie imię, a przebiegłość nosi trzecie. Strzeżcie się zapomnianych legend naszych przodków, kto wie kiedy znowu nadejdzie ich czas. ❤

Dla mnie to była uczta do wysłuchania. Lektor znowu dodał takiego życia w opowiadania, w każde bez wyjątku. Bohaterowie byli jak żywi tak jakbym ich znała. Potwory, zjawy czy zmory były w tak genialnie mroczny sposób ukazane jakby przechadzały się między Nami i każdy mógłby je zobaczyć tylko pod inną postacią.

Emocje w tej części nie znikają nawet na moment. Niepokój, zamartwianie się o bohaterów, obawa, groza to tylko kilka głównych emocji, które towarzyszą podczas słuchania. Zdarzyło mi się też zaśmiać, ale tak nagle w mało odpowiednim momencie.

Słuchałam głównie w parku wieczorami na ławce wśród drzew i cieni co dodatkowo zrobił mroczny klimat w odczuwaniu wszystkiego i cienie które coś skrywają, a może i nie, tego wiedzieć nie można na pewno.

Słowiańskiej Strachy"
Antologia opowiadań grozy cześć 2
Czyta Wojciech Żołądkowicz

* "Kiedy spoglądasz w idealną ciemność czujesz się tak jakby Ciebie nie było"

* "Świat jaki znamy jest tylko uchyloną lekko kurtyną"

Ta część jest...

Opowiadania o różnej tematyce, z akcją osadzoną w różnych planach czasowych. Wszystkie powiązane wątkami mitologii słowiańskiej. Większość z nich rewelacyjna, wręcz zachwycająca.

Krzysztof Haczyński – Upiór 8/10

Krzysztof Haczyński – Upiór 8/10
Maciej Szymczak – Wąpierz 9/10
Piotr Borowiec -Ludzie, których zabrakło 10/10
Flora Woźnica – Powiew wolności 7/10
Karolina Mangusta Kaczkowska –...

• Audiobooki
  • Antologie