100 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele

Prószyński i S-ka
2020-07-14
2020-07-14
literatura polska

Przeczytać, gdy przeczyta się juz wszystko.

Jak na Prószyńskiego wyjątkowo słaba książka. Na początek - mylący tytuł. Większość wypisanych rzeczy to wiedza elementarna, szkolna, część informacji z popularnych poradników medycznych i to wszystko wzbogacone sensacyjkami, chciałoby się dodać - tanimi.

Zbiór ciekawostek podanych bez naukowej nachalności, czyli to co przeciętny człowiek 21. wieku lubi najbardziej. Próżno szukać bibliografii czy źródeł informacji - trudno zatem posądzać autora o przejrzenie setek publikacji w celu selekcji tychże. Raczej jest to wybór z niezmierzonego internetu. Nawet informacje które ewidentnie pochodzą z fachowych publikacji, sprawiają wrażenie przefiltrowanych przez dyletancką elektroniczną sieć. Takie nagromadzenie ciekawostek powoduje, iż w pewnym momencie wzrok po niektórych stronach zaczyna się machinalnie prześlizgiwać.

Nie jest to książka dla osób deliktych i nadwrażliwych, w każdym razie nie każdy jej rozdział. Marketingowy charakter książki to nie tylko układ treści, zaczynający się od rzeczy najbardziej chwytliwych, ale również sposób podania w niewybredny sposób, niewybrednym językiem. Brak jakiejkolwiek wzmianki o ziewaniu i czkawce a pasowałyby idealnie. Do podobnej tematycznie publikacji 'Ciało' Smitha, będącego w latach '70 i '80 prawdziwym hitem z zakresu biologii, nawet się nie umywa, choć licząca 5 dekad książka Smitha kompletnie się zdezaktualizowała. In plus - wspominki zapomnianych Hirszfelda, Bierackiego i Waldemara Marszałka.

Duże rozczarowanie.

Przeczytać, gdy przeczyta się juz wszystko.

Zbiór ciekawostek podanych bez naukowej nachalności, czyli to co...

Nie wiem czy wszystko w tej książce to prawda. Pozycja troszkę jest napisana na zasadzie naukowcy mówili... ale nie mniej czyta się dobrze. Pozycja warta uwagi choć bardziej jako ciekawostka. Nie są to fakty bez których nie da się żyć ale czasami historiami z książki można zabłysnąć w towarzystwie :)

Spodziewałam się duuużo więcej!
Wydawało się, że to będzie błyskotliwa opowieść o ludzkim ciele, które ciągle fascynuje i mimo postępu nauki - nadal ma swoje tajemnice.
A tu już w I rozdziale rażący błąd logiczny; Autor stwierdził, że w żadnym gatunku osobnicy różnych płci tak bardzo się nie różnią jak ludzie...
A ja twierdzę, że różnią się DRAMATYCZNIE BARDZIEJ! I to począwszy od owadów (np modliszka!),poprzez ptaki (np bażant),na ssakach skończywszy (lwy!).
Zatem jeśli traktować tę książkę jako źródło wiedzy to kompletna porażka. Można przeczytać jako spojrzenie na temat z "przymrużeniem oka"

Spodziewałam się duuużo więcej!
A ja twierdzę, że różnią się DRAMATYCZNIE BARDZIEJ! I to...

Bardzo lubię czytać takie książki, które tętnią ciekawostkami, a w szczególności dotyczącymi ludzkiego ciała. Przyjemnie, szybko , z wielkim zaciekawieniem przewracało się kolejne strony tej lektury. I nie raz byłam zaskoczona wiadomościami, na temat ciała, jego działania, funkcji.
Polecam :)

Polecam :)

Świetna! Szybko i przyjemnie się czyta. A ze chodzi o nasze ciało, to uważam, ze każdy przeczytać powinien :(

Sto krótkich, kilkustronicowych rozdziałów, których treść bez lania wody odpowiada na pytania postawione w odpowiadających tytułach. Dzięki takiej budowie oraz ciekawej na ogół zawartości książkę czyta się bardzo szybko – być może nawet zbyt szybko, bo niewiele zostało w mojej głowie z tych ciekawostek, co po części na pewno jest winą mojej pamięci, ale po części… Cóż, po co właściwie miałbym zapamiętywać, że rocznie produkujemy dwie wanny śliny, albo że najwięcej witaminy mają rude dziewczyny? Żebyśmy się jednak źle nie zrozumieli, to czy tamto w pamięci zostaje, autor przekazał sporo wiedzy, którą można przyswoić w przyjemny i lekki sposób. Choć, faktycznie, pierwsza część poświęcona narządom płciowym nadaje całości jakiejś taniości i sensacyjności.

Fajne ciekawostki zebrane w jednym miejscu.
Zastanawia jednak ich źródło. Brak odnośników troszkę powoduje że można podejść do tej pozycji z dystansem.

Mimo wszystko, warto przejrzeć rozdziały, na pewno są takie które Was zaciekawią a do tego są bardzo krótkie.

Fajne ciekawostki zebrane w jednym miejscu.

Bardzo ciekawa książka. Opisy są krótkie, dzięki czemu nie nudzą i zawierają konkretny przekaz. Nie jest to książka naukowa, dlatego łatwo się przyswaja przedstawione fakty z życia ludzkiego ciała. Polecam.

Książka napisana przyjemnym językiem, zawiera kilkanaście ciekawostek o funkcjonowaniu ciała. Pozostałe informacje to popularnie ,,znane" fakty. Przeszkadzał mi brak, bibliografia. Podczas czytania nie można sprawdzić czy ciekawostki są wiarygodne, czy raczej z cyklu amerykańscy naukowcy odkryli...

Zbiór informacji o funkcjonowaniu naszego ciała, specyficzna powtórka z biologii. O tyle ciekawa, że uwzględniająca aktualną wiedzę.
Autor nieraz mnie zaskoczył, zawstydził, że nie wiem. Kiedy indziej- dostarczył tej wiedzy.

• Popularnonaukowe
  • Popularnonaukowa