Seryjni mordercy

Okładka książki Seryjni mordercy Michelle Kaminsky
Okładka książki Seryjni mordercy
Michelle Kaminsky Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Serial Killer Trivia: Fascinating Facts and Disturbing Details That Will Freak You the F*ck Out
Muza
2020-05-06
2020-05-06

Kimże jest seryjny morderca?

Myślę, że dla fanów tego typu tematów będzie to bardzo ciekawa lektura.

Myślę, że dla fanów tego typu tematów będzie to bardzo ciekawa lektura.

To zbiór krótkich ciekawostek na temat seryjnych morderców. Książka ma nieco dziwną formę: pytania i odpowiedzi. Nieco chaotyczna, dużo opisanych morderców na prędce, ale w końcu żeby wyczerpać jedną zbrodnie to często trzeba napisać oddzielną książkę. Wielki plus za uwzględnienie także kobiet, bo mało się mówi o seryjnych morderczyniach, wg badań popleniaja też rzadziej tego typu zbrodnie. Jeśli ktoś lubi taką tematykę, to powinien być zadowolony z lektury

DNF 45%

DNF 45%

Książka w swojej nietypowej formie - mocno ponad 100 pytań o seryjnych morderców i tyleż odpowiedzi - daje nam skrócony wgląd w morderczą działalność seryjnych morderców z całego świata. Każde pytanie mówi o innym seryjnym mordercy. Trochę za dużo tego wszystkiego, ale z drugiej strony jeśli ktoś szuka swoistego kompendium na temat seryjnych morderców, to taka forma sprawdzi się idealnie.

Rewelacyjna, bardzo przypasował mi format mini rozdzialików, historie ciekawe, wciągające, zadziwiająco szczegółowe, ale nierozwleczone.

Bezmiar zła. Liczni mężczyźni i mniej liczne kobiety mordujące z zimną krwią. Wielokrotnie. Seryjnie. Spis zwyrodnialców. Nawet zgrabnie napisane. Pytanie. Odpowiedź. Oczywiście taka forma wyklucza jakąkolwiek ciągłość. To zbiór krótkich biogramów i opisów popełnionych zbrodni. Bardzo głośnych i znanych, bo przeniesionych na ekran i tych mniej spektakularnych a jednak bezwzględnych i licznych. Temat potraktowano poważnie, światowo i historycznie. Stąd w treści statystyki i mordercy sprzed wieków i różnych kontynentów. Mamy nawet przedstawiciela Indii, Dżabara, który gwałcił kobiety i dusił je turbanem i sadystę z Ekwadoru czy Peru. Pełen przekrój geograficzny. Czytelnik poznaje albo odświeża sobie nazwy anioł śmierci, czarna wdowa, zespół Münchhausena (inaczej zaburzenie pozorowane),czy osobowość zależna. Zbrodniarze bywają też podpalaczami. Ta książka to zbiorek potworek tj. zbiór potworności. Nie wiem dla kogo. Dla ciekawskich i tych co sensację lubią. Może być.

Nie jestem fanką takiej formy z pytaniami, niemniej ciekawe tematy i przystępne opisy.

Zbiór ciekawostek, a nie wartościowa literatura. Nic ciekawego się z niej nikt nie dowie. Zamiast opisywać taką ilość morderców, autorka mogła skupić się na kilku, ale każdemu poświęcić więcej tekstu.

Kolejna książka z serii nie wnosząca nic nowego jednakże wpasowana w schemat.

Kolejna książka z serii nie wnosząca nic nowego jednakże wpasowana w schemat.

Tematyka książki jest bardzo ciekawa, jednak sam sposób przedstawienia to istna tragedia. Z jednej strony mamy tutaj wiele postaci seryjnych morderców z terenów Stanów Zjednoczonych (w mniejszym stopniu z innych krajów),ich krótką historię popełnianych morderstw a później parę słów co się z nimi stało. A z drugiej strony chaos. Książka zrobiła na mnie bardzo słabe wrażenie. Nikomu jej nie polecam. Autorka przy każdym seryjnym zabójcy najpierw zadaje pytanie a później pisze krótki opis. Ogólnie mogła by pominąć te pytania i w każdym rozdziale przedstawić kolejne życiorysy zabójców. Ten sposób jest da mnie nieczytelny. Same informacje są naprawdę interesujące jednak przedstawiono tutaj tak dużo postaci, że nie było miejsca na dokładniejszą analizę. Dostajemy więc ogólnie można to powiedzieć krótkie streszczenie. A można było do przedstawić w sposób bardziej uporządkowany….

• Literatura faktu

Michelle Kaminsky Seryjni mordercy Zobacz więcej