Wojna makowa

Okładka książki Wojna makowa Rebecca F. Kuang Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Wojna makowa
Rebecca F. Kuang Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Wojna makowa (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Grzegorz Komerski
literatura chińska fantasy
Inne

Oficjalne recenzje i

Gdy świat staje w płomieniach

1097 219 16

Naprawdę świetna książka, przeczytałam w dwa dni i zaraz sięgam po kolejne tomy! Gdybym miała się do czegokolwiek przyczepić, to byłby to Altan.

Jeżeli chodzi o trylogię wojen Makowych dla mnie zasługują na pewną 7, pierwszy tom zaskoczył mnie niemiłosiernie, jednakże mimo spójności trylogii traci ona dużo impetu po drodze, a pewne wydarzenia są w moim mniemaniu powtarzane i często niepotrzebnie rozciągane. Ogólnie zakończenie mocno rozczarowało mnie i pozostawiło z mindfuckiem, niestety nie pozytywnym. Świat polubiłem jak i bohaterów jednak nie będę za nimi tęsknił.

Wow, po prostu wow. Książka wciągnęła mnie od samego początku, uwielbiam historie gdzie zaczynamy razem z bohaterką od zera. Razem z nią pokonujemy jej drogę i uczymy się. Bardzo podobały mi się opisy nauk, lekcji. Postaci napisane tak wyraziście i konsekwentnie, przywiązujemy się do nich a czasem autorka okrutnie je nam zabiera. Ja osobiście polubiłam Rin, jest bardzo różna od standardowych bohaterek tego typu, gniewna, żądna zemsty, nienawidząca, od początku do końca obserwujemy jej rozwój i przemianę. Niektóre jej zachowania wynikają z jej wieku pamiętajmy, że jak zaczyna ma z 14 lat. Razem z nią dopiero dorastamy.

Książka o zemście, trudnych wyborach, wojnie. Nic tutaj nie jest czarno-białe. Postaci nie są tylko dobre albo tylko złe, ale wielowymiarowe. Duży rozbudowany świat - przez to, że uczymy się z bohaterką znamy jego historię wiemy z czego wynika jaki konflikt. Rzeczywiście niektórym może się wydawać, że książka długo się rozkręca, ale naprawdę warto i oczywiście trzeba po prostu to lubić. Opisy wojny może i wstrząsające, ale moim zdaniem dobrze, że są realistyczne i może po prostu nie należę do osób najwrażliwszych na takie sceny w książkach.
Podsumowując bardzo polecam.

Książkę słuchałam i lektorka zrobiła super robotę.

Nie dałam rady. Zanudziło mnie.

Nie dałam rady. Zanudziło mnie.

Na początku bardzo fajna(ale troszkę zwyczajna) o dziewczynie, która idzie się szkolić na żołnierza, trochę w stylu Achai o ile ktoś zna), potem nagle się pojawiają odjechane rzeczy z szamanizmen itd. Jest to spk ale czasami zbyt odjechane w kosmos xdd. Końcówka była cool ale czułam trochę lekki niepokój. Trochę sie boję , co będzie w następnej części hah

Książka bardzo dobitnie pokazuje realia wojny i dotyka mnie ona tym bardziej, że to samo dzieje się na Ukrainie w tej chwili. Nie chciałam usłyszeć opisów gwałconych brutalnie kobiet. Przerwałam tuż przed końcem.
Generalnie książka dobra, fajnie napisana, z wyrazistymi bohaterami, ale nie wrócę do serii.

Ciężko mi znaleźć inną książkę, w której postaci mają tak wyraziste charaktery, a relacje między nimi są tak fantastycznie napisane, że od początku bezdyskusyjnie wierzymy w ich prawdziwość. Fabuła nie jest na dłuższą metę przewidywalna, a nawet gdy domyślamy się, co wydarzy się dalej, nie przeszkadza to odczuwać podczas czytania intensywnych emocji. Główna bohaterka nie jest postacią którą każdy będzie uwielbiać, ale nie taka jest jej rola.
Dla mnie Wojna Makowa to książka prawdziwie wspaniała, którą zamierzam każdemu serdecznie polecać.

Debiut autorski wychwalany przez samego Bretta. Hm...
Albo pan Brett wcale tego nie czytał, albo bardzo obniżyły mu się standardy literackie. Pomysł ciekawy, choć niezbyt oryginalny, lecz wykonanie... Infantylny język, poplątane wątki, dużo nielogiczności i... nudy. Przyznałam aż 5 gwiazdek jedynie dlatego, iż jest to debiut. Dobrnęłam do końca pierwszej (obszeeernej!) części, lecz nie sięgnę po następne.

Debiut autorski wychwalany przez samego Bretta. Hm...

Książka jest dobra, ciekawy świat, pięknie rozwijająca się historia. Nie jest łatwo, prosto i szybko.

Mam jednak wiele zastrzeżeń do tej powieści... zastanawia mnie jak daleko można posunąć się z opisem zbrodni wojennych. Niektóre fragmenty były tak drastyczne, że książka skutecznie straciła na swoim przekazie - pokazała co miała pokazać, ale jednocześnie skutecznie odrzuciła.

Opis gwałtu, rozrywania dziecko - to za dużo.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chwilę po przeczytaniu dałam 10/10 - byłam pełna emocji, choć trzeba przyznać, że książka ma swoje gorsze momenty (oraz bardzo brutalne o których wolałabym zapomnieć, albo nawet wcale pominąć). Mimo to, jak na debiut jest bardzo dobra.

Zmieniam na 8/10 bo ochłonęłam. Pierwsza część trylogii Wojen Makowych wywołała we mnie wiele emocji. Pierwsza część fabuły zdecydowanie ciekawsza i bardziej intrygująca niż druga. Mimo to całość czytało się szybko. Dwa punkciki niżej niż wcześniej, bo no jednak na tę 10-tkę nie zasługuje. Nie jest bez wad. Niektóre opisy są płaskie i niezrozumiałe. Niektóre wręcz przeciwnie - zbyt brutalne, zbyt dokładne.

Z pewnością lepsza niż jej sequel, w którego połowie obecnie jestem. Mocny początek trylogii.