Wojna makowa

2018-05-01
Grzegorz Komerski
literatura chińska fantasy
Inne

Gdy świat staje w płomieniach

Genialna książka.
R.F. Kuang włada językiem w piękny sposób i sprawia, że płynie się po fabule jak po maśle. Tutaj pokłony również dla tłumacza, który wykonał świetną robotę.
Nietuzinkowe, realistyczne postacie, których losy łapią za serce i nie cringują, jak to często bywa.
Nie mogę doczekać się, aż w ręce trafią mi kolejne tomy.

Genialna książka.
Nie mogę doczekać się, aż w ręce trafią mi kolejne tomy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słyszałam dużo dobrego o tej książce, ale mi nie podeszła. Do momentu najazdu wojsk nieprzyjaciela książkę czytało się z zainteresowaniem, ale długi i żmudny opis wędrówki mnie wymęczył. Ostatnie 50 stron przeczytałam pomijając całkowicie opisy skupiając się tylko na dialogach. Myślę, że gdybym przeczytała ją na raz, nie mając kilkumiesięcznej przerwy byłoby lepiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do "Wojny Makowej" zbierałam się już jakiś czas, ale ciągle nie mogłam się przekonać, by po nią sięgnąć. Dawno nie czytałam książki high fantasy, i nie ukrywam: obawiałam się, czy proza Kuang mi się spodoba.

Od samego początku obserwowałam zmagania Rin, która walczyła o swoją szansę na lepsze życie. Autorka zgrabnie przesuwała akcję w czasie, dzięki czemu co chwila działo się coś istotnego. W pierwszej części serii były zapewnione tylko krótkie momenty odpoczynku od napięcia. Kuang skupiła się na zbudowaniu wiarygodnego, bogatego w kulturę, historię i wierzenia świata, który na bieżąco odkrywałam w miarę fabuły. Najbardziej podobał mi się wątek akademii w Sinegardzie, oraz zasad jakie w niej panowały.

Rin nie polubiłam przez jej hipokryzję, ale liczę, że rozwinie się w lepszym kierunku. Relacje między główną protagonistką a resztą postaci mają znaczenie, ale nie będę tu rozpływać się nad kreacją charakterów, bo mnie nie zachwyciły. Jedyną szczerze intrygującą mnie osobą był Altan i to o nim czytałam najchętniej. Jest on nieprzewidywalny, tajemniczy i ważny dla akcji. Jego wątek (wbrew pozorom) nie był sztampowy, więc za to należy się pochwała.

Podziwiam autorkę za głębię "Wojny Makowej". Nie jest to uniwersum, przez które od razu się płynie, wymagało ono ode mnie skupienia (co bywało czasem denerwujące) i skłaniało do refleksji. W 80% przypadków, gdy myślałam, że przewidziałam wydarzenia, okazywało się, że jestem w błędzie. Jest to zdecydowanie dużym plusem!

"Wojna Makowa" nie jest książką dla każdego. Z racji poruszanych zbrodni wojennych, oraz opisywanych traum uważam, że nie bez powodu jest ona kierowana dla dorosłego czytelnika. Rebecca nie szczędzi w słowach i pokazuje bezkompromisowo brutalność bitew, jak one odbijają się na psychice i społeczeństwie. Nie jest to lekkie fantasy, ale warto po nie sięgnąć, by poznać tę wielowymiarową lekturę. Ogrom wydarzeń, stategii, polityki, magii i kluczowych decyzji bohaterów zostawił mnie z parującą głową, ale jak odetchnę, to sięgnę po drugi tom, by zobaczyć, jak Rin poradzi sobie z konsekwencjami jej wyborów.

"Wojna nie rozstrzyga, która strona ma słuszność. Wojna rozstrzyga, która strona przetrwa."

4,5

4,5

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka troche długa ale przyjemnie sie ją czyta. Do tego daje nam roller coaster emocji. Raz chce sie śmiać, raz płakać a innym razem współczuć. Następne dwa tomy też są świetnie mimo że mogą się dłużyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie lubię książek fantastycznych ale tyle osób się nimi fascynuje że stwierdziłam że spróbuję. Wojna makowa mi się bardzo podobała więc może przekonam się do gatunków typu fantasy s-f itp. Jak tylko skończę zaczęte książki biorę się za 2 tom

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Daaawno nie odłożyłam książki, ale ta część, którą przeczytałam, bardzo mnie rozczarowała butnością i brakiem pokory głównej bohaterki. Ta, która ma władać ogniem, jest po prostu głupim stworzeniem. Nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dawno nie czytałam z zapartym tchem książki. Ta książka przywróciła mi wiarę we współczesne książki fantasy. Kreacja świata i postaci w punkt. Wciąga i nie będziesz mógł/ła się oderwać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jest to łatwa lektura, wymaga ogromnego skupienia i pokładów czasu, ale moim zdaniem warto zainwestować ten swój czas w zagłębienie się w ten wspaniale wykreowany świat. Bohaterowie są cudowni, każdy charakterny. Niektórych lubię bardziej drugich mniej, dałabym 10/10 lecz małym minusem, było dla mnie to że aż za dużo polityki w tej całej lekturze, aczkolwiek myślę, że pozostałe części ocenię podobnie lub 10/10. Polecam bardzo, ale dla starszych odbiorców, ponieważ jest tam poruszony temat narkotyków oraz wulgarny język.

Mieszane odczucia. Z jednej strony kawał dobrego tekstu i dobrze wykreowany świat. Z drugiej strony bohaterka, której nie potrafię polubić. Mimo tego warto, bo nie jest głupio i dziecinnie.