Słynne ucieczki Polaków 2

popularnonaukowa
Fronda
2020-03-18
2020-03-18
slynne ucieczki polakow obozy auschwitz cyla cybulska ucieczki bohaterowie pilsudski mig

Jest to chyba pierwsza książka, która nie jest bliska mojej tematyce.. a jednak było w niej coś, że skusiłam się na jej przeczytanie..
myśleliście kiedyś w ogóle jak w latach 1900 wszystko wyglądało?
Jeśli tak to jest to książka dla Was..

Książka zaczyna się od historii Józefa Piłsudskiego i Jego brata - Bronisława. Akcja książki zaczyna się od chęci zabicia Rosyjskiego cara w latach 1887! - Kto by pomyślał, że tak się wciągnę w tę historię!
No ale, że jako nie było dowodów na Piłsudskiego to zaś Jego wyłączyli z dochodzenia..
Nie jest to łatwa historia, nie każdy ją polubi. Można pomyśleć, że postradałam zmysły czytając tę książkę aczkolwiek jako osoba, która paja do książek wydaje mi się, że jest to pozycja, którą każdy Polak powinien przeczytać.
Nie chodzi tylko o historie Piłsudskiego opisaną w tej lekturze ale o inne ciekawostki historyczne, które moim zdaniem są warte uwagi.

Co więcej w tej pozycji znajdziemy mnóstwo historii konspiracyjnych, które za tamtych czasów były nielegalne. Dodatkowo w książce wspominają o chorobach psychicznych, które w latach 1896 nie były aż tak "znane" w porównaniu do lat dzisiejszych gdzie co chwilę można usłyszeć, że dana osoba cierpi na taką i taką chorobę psychiczną.

No ale nie o tym miałam pisać.. książka ta zawiera zbiór kilkunastu najbardziej spektakularnych ucieczek Polaków z najróżniejszych więzień czy obozów zesłania.
Są to zdecydowanie historie osób, które nie bały się ryzyka aby walczyć o siebie i swoją ojczyznę.
Opisana historia Piłsudskiego nie jest jedyną historią, która potrafi złapać za serce bo poznajemy też takich bohaterów jakimi byli: Edward Śmigły-Rydz, historia trzech konspiratorek czyli: Ewy Dreżepolskiej, Teofili Ull oraz Zofii Przybytowskiej. Poznajemy też kochanków z Auschwitz, którymi byli Jerzy Bielecki i Cyla Cybulska, których historia wycisnęła mi łzy.

Chcę Wam bardzo polecić te książkę ponieważ jest to pozycja o Polakach, który każdy powinien poznać.

Za egzemplarz książki bardzo chciałam podziękować wydawnictwu FRONDA. Niespodziewałam się, że ta książka wzbudzi we mnie tyle emocji.

myśleliście kiedyś w ogóle jak w latach 1900 wszystko wyglądało?
Jeśli tak to jest to książka dla Was..

Tania sensacja dla "prawdziwych Polaków". Opisy są bardziej rozbudowane, niż w pierwszej części. To tylko jednak świadczy na niekorzyść autora, gdyż diabeł tkwi w szczegółach. Cała książka sprowadza się do powielania faktów i mitów krążących w różnych publikacjach. Zasługą autora jest jedynie ich fabularyzacja. Błędów, przeinaczeń i pominięć jest w nich dość sporo. Za przykład niech posłuży ORP Orzeł, gdzie autor wskazując na niekompetencje dowódcy, podaje następujące zdarzenie.

"[...] 12 września, gdy po tygodniu obserwowania pustego morza zauważyli wreszcie przepływający w niewielkiej odległości niemiecki zbiornikowiec Bremen. [...] Kłoczkowski zakazał jakiejkolwiek akcji, twierdząc, że jednostka nie jest załadowana. Po tym wydarzeniu k. Grudziński zrozumiał [...]. Trzeba pozbyć się komandora."

Po pierwsze nie zbiornikowiec, ale transatlantyk. Po drugie nie zauważyli, bo Bremen od 6 września stał w porcie w Murmańsku i wyszedł z niego dopiero 10 grudnia. Po trzecie polskie okręty podwodne w tym czasie, były objęte bezwzględnym obowiązkiem przestrzegania zapisów Protkołu Londyńskiego z 1936 roku. Orzeł musiałby się wynurzyć, dokonać zatrzymania, a następnie umożliwić zejście załogi i osób cywilnych do łodzi ratunkowych. Takie były rozkazy dowództwa.
Na podstawie kompletu rozkazów z O.R.P. Wilk dostępnych w londyńskim archiwum wiemy, że to Wilk dwukrotnie opuścił swój sektor bez rozkazu i wtargnął na sektor Orła, narażając obydwie jednostki na niebezpieczeństwo.
Kolejne kłamstwa dotyczą nieobecności dowódcy na okręcie i jego rzekomym spóźnieniu się w dotarciu na okręt. Przez co wyszedł on w morze z dużym opóźnieniem (po godzinie 07:00). To nic, że fakty tego nie potwierdzają. Orzeł opuścił port w Gdyni w dniu 1 września nie później niż o godzinie 06:35. Faktycznie miał lekkie opóźnienie, jednak nie z winy dowódcy, ale w związku z oddaniem cum przez wszystkie jednostki jednocześnie. Dlatego też musiał opuścić port wyjściem północnym. Dodatkowo Kłoczkowski wbrew temu co chce autor, był od rana na okręcie. Razem z całą załogą uczestniczył w alarmie przeciwlotniczym.

Wiadomo, że dla autora i naszych patriotów, każdy kto w idiotyczny sposób nie zginie, jest zdrajcą. Po co żyć, gdy można tak pięknie umrzeć. Powyższe przykłady to tylko kilka nieścisłości, które znajdują się w książce. Jest ich tam dużo więcej.
Niestety większość informacji autor bezkrytycznie kopiuje od B. Romanowskiego (członka załogi ORP Wilk),który ukrywa własne niekompetencje i zrzuca winę na dowódcę Orła.

Sama pozycja zawiera też dość sporo literówek i widać, że jakość korekty oraz składu jest bardzo słaba. Historie opisane są dość powszechnie znane, a na dodatek najeżone błędami faktograficznymi i wymyślonymi tezami bez dowodów.

Andrzej Fedorowicz przypomina siedem pasjonujących historii, których bohaterami są osoby zmuszone do podjęcia decyzji nieodwracalnie zmieniających ich życie. Bohaterami książki są postacie, które trwale zapisały się w dziejach Polski, jak Józef Piłsudski, Edward Rydz- Śmigły czy Ryszard Kukliński, jak również osoby, które raczej nie goszczą zbyt często na kartach książek. Polecam.

"Słynne ucieczki Polaków 2" to interesująca i niebanalna lekcja historii, bo o wielu tych wydarzeniach podręczniki najzupełniej w świecie milczą.
Autor w drobiazgowy sposób opisuje siedem wielkich ucieczek, w których doskonale oddaje ducha walki i chęć życia w wolnym i bezpiecznym kraju.
Widzimy jak wiele Ci ludzie byli gotowi poświęcić, by świat dowiedział się o rzeczach, które miały nie ujrzeć nigdy światła dziennego.
Ryzykując własne zdrowie i życie, niestrudzenie parli ku wolności, ocaleniu życia, i wyjawieniu prawdy.
Główni bohaterowie są przedstawieni bardzo dokładnie, możemy poznać i zrozumieć ich myśli i emocje towarzyszące samej ucieczce jak i czasowi tuż przed i po.
Wiele z tych ucieczek nie udałoby się gdyby nie łut szczęścia i pomoc postronnych ludzi, o innych nie można było nawet marzyć, ale wrodzony patriotyzm i hart ducha nie pozwolił się im poddać.
Jesteśmy winni tym ludziom dozgonny szacunek i pamięć, bo gdyby nie oni, nasze teraźniejsze życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Krótka forma reportażu sprzyja szybkiemu i płynnemu czytaniu. Książka jest napisana barwnie i zrozumiale, nie przysparza kłopotów w trakcie czytania. Pobudza emocje, przyprawia o szybsze bicie serca, momentami bardzo wzrusza.
Zdjęcia, których jest naprawdę dużo, to dodatkowy plus- wielkie brawa. Są przejrzyste, komponujące się z całą przedstawianą historią.

Czy polecam?
Polecam serdecznie. Wspaniałe uzupełnienie dotychczasowej wiedzy. Idealna lektura dla pasjonatów historii, a także dla tych, którzy historią niespecjalnie się interesują, ale lubią książki sensacyjne, bo sensacji i zwrotów akcji w "Słynnych ucieczkach 2" na pewno nie brakuje.

POLECAM...

Andrzej Fedorowicz – dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. Super Express, Focus, Polityka, Newsweek Historia, Uważam Rze Historia, Wsieci Historii. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z Ireną Fedorowicz).

Słynne ucieczki Polaków 2 zawierają siedem historii Polaków, którzy zdecydowali się na ucieczki, by móc ratować swój kraj i swoje życie.
Józef Piłsudski prowadził tajną drukarnię, gdzie powstawał Robotnik. W nocy 21/22 lutego 1900 po zdekonspirowaniu wydawnictwa, został aresztowany. 17 kwietnia osadzili go w celi numer 39 X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Tam też oczekiwał na proces. Został oskarżony o kolportaż nielegalnej prasy i o zabójstwo dwóch szpicli. Zaczął symulować chorobę psychiczną. Opinie o stanie zdrowia napisał dyrektor warszawskiego szpitala dla obłąkanych Iwan Szabasznikow. Przewieziono Piłsudskiego na dalsze badania do petersburskiego szpitala Mikołaja Cudotwórcy. Tam lekarz Władysław Mazurkiewicz pomógł w ucieczce Józefowi 11 maja 1902 roku.
4 września 1939 roku polski okręt podwodny ORP Orzeł opuścił port w Helu i udał się w okolice Gotlandii. 8 września zachorował dowódca okrętu i stwierdzono poważną awarię pęknięcia cylindra sprężarki. Załoga nie potrafiła sama naprawić uszkodzenia. Kmdr. Kłoczkowski, za zgodą dowództwa floty nakazał zejście z pokładu do neutralnego portu, by usunąć awarię. Kierowali się do Tallinna w Estonii. 15 września władze Estonii pod naciskiem Niemiec podjęli bezprawną decyzję o internowaniu i rozbrojeniu okrętu. Marynarze nie chcieli się na to zgodzić i zdecydowali, że uciekną z Tallina. 17/18 września załoga Orła przystąpiła do realizacji planu ucieczki.
Edward Rydz-Śmigły podczas internowania planował ucieczkę, w której miał dostać się do okupowanego kraju. Nawiązał kontakt z ppłk. Romualdem Najstarkiem, który obiecał, że pomoże w organizacji ucieczki. Wódz przebywał w Segedynie, później w Budapeszcie. Udało mu się przybyć do miasteczka Balton. 25 października 1941 roku Edward Śmigły-Rydz wyruszył pociągiem do Rożnowa. Następnie wraz z kilkoma współpracownikami przyjechał pod samą granicę węgiersko-słowacką, którą przekroczył pieszo. Granicę przekroczył pieszo 27 października 1941 roku w Suchej Górze.
16 stycznia 1942 roku Ewa Dreżepolska, Zofia Przybytkowska i Teofila Ull uciekły z hitlerowskiego więzienia na Pawlaku. Stało to się dzięki pomocy polskich strażniczek, które dorobiły klucz, do pomieszczenia gdzie nie było karat w oknie. Przez nie po linach z mocnych sznurków wydostały się na zewnątrz.
Jerzy Bielecki przyjechał do Auschwitz pierwszym transportem. Poznał w obozie dziewczynę o imieniu Cyla. Była Żydówką pochodzącą z Łomży. Jej cała rodzina zginęła w Auschwitz. Jerzy i Cyla spotykali się potajemnie i opowiadali swoje historie, aż zakochali się w sobie. 21 lipca 1944 roku Jerzy przebrał się za esesmana i odebrał swoją ukochaną z pracy pod pozorem zaprowadzenia na przesłuchanie. W ten sposób wyszli z obozu. Przez dziewięć dni tułali się, aż dotarli do krewnych Jerzego.
Franciszek Jarecki 5 marca 1953 roku, w dniu śmierci Stalina podejmuje ucieczkę na Bornholm. Podczas ćwiczeń patrolu MIG-15 Jarecki wykorzystał chmury i oddalił się od formacji. Odrzucił dodatkowe zbiorniki paliwa i zanurkował na pułap 200 metrów, aby ominąć radzieckie systemy radarowe. Porucznikowi udało się dostać na wyspę Bornholm, gdzie specjaliści z USA zbadali samolot i odesłali go z powrotem do Polski. Pilot otrzymał amerykańskie obywatelstwo i nagrodę w wysokości 50.000 dolarów.
Ryszard Kukliński 7/8 listopada 1981 roku został ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Przypuszczalnie został ucharakteryzowany na podobieństwo mieszkańca Londynu, który przyjechał do Warszawy kilka dni wcześniej i z wyglądu bardzo przypominał Kuklińskiego. To właśnie z jego paszportem Kukliński miał opuścić Polskę, odlatując tego samego dnia z Okęcia samolotem British Airways. Po krótkim pobycie w Londynie Kukliński, działający pod pseudonimem Jack Strong, został przewieziony samolotem do bazy lotniczej USA na południu Niemiec i tam spotkał się z rodziną.

Książka Słynne ucieczki Polaków 2 należy do literatury historycznej. Autor przedstawia postacie, które bez względu na wszystko nie bali się ryzyka. Bohatersko walczyli o siebie i ojczyznę, by móc żyć w wolnym kraju.
Historie są przedstawione chronologicznie. Na poszczególnych stronach zawarte są fotografie, które przybliżają jeszcze bardziej całą fabułę.
Autor ciekawie opisuje poszczególne historie. Książkę czyta się bardzo dobrze. Wystarczy jeden wieczór by ją przeczytać i czuje się niedosyt. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, ponieważ nie miałam pojęcia o niektórych historiach. W wolnej chwili na pewno będę szukać dalej takich książek, które piszą o bohaterskich czynach naszych Rodaków.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu FRONDA.
Opina znajduje się na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Słynne...

A druga część, jak dla mnie, ciekawsza niż ta pierwsza. Może dlatego, że zdarzenia z pierwszej lepiej znałam. Fajna powtórka z historii i parę nowości. Duże wow.

• Popularnonaukowa
  • Egzemplarz recenzencki