Gladiatorzy z obozów śmierci

Okładka książki Gladiatorzy z obozów śmierci Andrzej Fedorowicz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2020-09-30
2020-09-30
literatura polska II Wojna Światowa

Okładka książki Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia Przemek Corso, Sebastian Salbert
Rahim. Ludzie ... Przemek Corso, Seba...
Okładka książki Tomasz Hajto. Ostatnie rozdanie Tomasz Hajto, Cezary Kowalski
Tomasz Hajto. ... Tomasz Hajto, Cezar...
Okładka książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi Jolanta Sowińska-Gogacz, Błażej Torański
Mały Oświęcim.... Jolanta Sowińska-Go...
Okładka książki Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia Janusz Basałaj, Zbigniew Boniek
Zbigniew Bonie... Janusz Basałaj, Zbi...

ciekawe przedstawienie losów bokserskich mistrzów którzy trafili do obozów koncentracyjnych

Wstrząsająca i wzruszająca. Unikalny styl Autora zachęca do czytania o problemie, który nie stanowił dotąd przedmiotu wzmożonego zainteresowania polskiego piśmiennictwa. Książka wybitna.

Co tu dużo mówić, książka warta przeczytania.

Co tu dużo mówić, książka warta przeczytania.

Ilość błędów merytorycznych razi:

- kapo walczący z "Teddym" to Düning, nie Dunning,
- ww wymieniony kapo nie był w marcu 1941 dopiero co przywiezionym więźniem, przebywał wówczas w obozie od przeszło pół roku,
- kapo nr 22 August Müller w żadnych walkach bokserskich nie brał udziału, szczególnie z Antonim Czortkiem, który przybył do obozu, gdy Müllera nie było już w Auschwitz,
- Jerzy Hronowski nie mógł oczekiwać na transport, w którym przybył Czortek: Hronowski został przywieziony ponownie do obozu dokładnie tym samym transportem co Czortek, więc oczywiste, że nie mogło to mieć miejsca,
- kapo w Mauthausen Franz Unek był fanem futbolu, nie boksu.

Znalazłoby się pewnie jeszcze parę "kwiatków", ale to wystarczy, żeby nie wzbudzić zaufania.
Jako beletrystyka może być, jako opracowanie historyczne niestety nie.

Ilość błędów merytorycznych razi:

- kapo walczący z "Teddym" to Düning, nie Dunning,

Autor skupił się na jednym aspekcie obozowego życia – organizowanych przez SS-manów pojedynkach bokserskich pomiędzy więźniami. Dla „panów życia i śmierci” była to rozrywka. Dla uczestników walk sposób na zapewnienie sobie możliwości przeżycia, jedzenia, lżejszej pracy.

Biogramy większości bohaterów opowieści związane są z KL Auschwitz, ale podobne wydarzenia miały miejsce również w innych obozach koncentracyjnych. Fedorowicz ucieka, jak tylko to możliwe, od epatowania koszmarem codziennej egzystencji w opisywanych KL, skupiając się na indywidualnych motywacjach i przeżyciach bohaterów opowieści, sprytnie wplatając losy więźniów – ikon (m.in. Witolda Pileckiego i św. Maksymiliana Kolbe). Sprawność autora sprawia, że unika biogramowej sztampy, a lektura autentycznie wciąga.

1.Tadeusz Pietrzykowski
6.Salamo Arouch
7.Antoni Czortek
8.Hercka Haft
9.Victor Young Perez

Gladiatorzy z obozów śmierci to historia dziewięciu bokserów, którzy za drutami obozów koncentracyjnych byli zabawkami w rękach nazistowskich oprawców.
Aby przeżyć musieli walczyć nawet kilka razy w tygodniu, wykazać się hartem ducha, oraz wolą walki o życie.
Esesmani organizowali krwawe igrzyska, które dla legend boksu były walką o uznanie oraz przetrwanie, walką na RINGU ŻYCIA.

1.Tadeusz Pietrzykowski
6.Salamo Arouch
7.Antoni Czortek
8.Hercka Haft
9.Victor Young Perez

Aby przeżyć musieli walczyć nawet kilka razy...

Zbiór biografii najbardziej znanych bokserów, którzy walczyli w obozach koncentracyjnych. Można poznać wiele historii, powiązań, a także przenieść się w myślach do tamtych lat, aby wspólnie z więźniami dopingować więźniów-bokserów. Opisy walk dla laików bokserskich są wystarczające, można także dowiedzieć się sporo o tym sporcie. Ogólnie książka fajna do poczytania w wolnym czasie, jednak dla ludzi o mocniejszych nerwach, ze względu na miejsce rozgrywającej się akcji.

Książka ta nie opisuje zjawiska obozów zagłady w szerokim ujęciu, skupiona jest na zjawisku boksu w obozach. Mamy tu opisane przedwojenne i obozowe losy kilku ludzi, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się na obozowych ringach.
Ogólnie w boskie ważna jest dobra kondycja fizyczna, silna wola i odporność na ból, więc bokser już na wstępie miał większe szanse na przeżycie w obozie niż krawiec czy zecer. Jednak w obozach wiele zależało od widzimisię komendanta czy innego ważnego esesmana. Czasem boks był traktowany rzeczywiście na sportowo, a czasem były to dzikie walki bez zasad. Przegrana mogła oznaczać śmierć, ale wygrana też. Nie każdemu z bohaterów tej książki udało się dożyć końca wojny.

Świetna książka opisująca 9 wybranych przez autora postaci. Każda z przedstawionych sylwetek bokserów nadaje się na oddzielną biografię, a mimo wszystko autor musiał się postarać aby je wszystkie zmieścić na 250 stronach. I generalnie mu się to udało choć najwięcej miejsca poświęcił Tadeuszowi Pietrzykowskiemu. Przeważnie głównym miejscem akcji jest Auschwitz choć nie tylko. Przyznaję że nie miałem pojęcia co działo się tam od tej sportowej strony. Każdy rozdział jest podobny i opisuje po krótce życiorys pieśniarza, jego losy w obozie, stoczone pojedynki oraz losy po wojnie. Całość uzupełniają opisy zbrodni popełnionych przez Niemców na więźniach poszczególnych obozów, podnosząc dramatyzm książki. Świetna lektura. Polecam fanom sportów walki w szczególności.

Piękno sportu jako iskra w ciemności Holokaustu. Ciężko mi cokolwiek napisać, życiorysy każdego z bokserów zasługują na osobny film. Fascynujące, smutne, namacalnie i boleśnie prawdziwe. Książka wzięta przeze mnie przypadkiem na przecenie w dyskoncie, odcisnęła niepomiernie większe wrażenie niż sądziłem.

• Wojenne

Dodaj cytat z książki Gladiatorzy z obozów śmierci

Video

Video