Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach

historia
Fronda
2019-10-11
2019-01-01

Okładka książki Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca? Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski
Tajemnice Mars... Sławomir Koper, Tym...
Okładka książki Ostatnie lata polskiego Lwowa Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ostatnie lata ... Sławomir Koper, Tom...
Okładka książki Ostatnie lata polskich Kresów Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ostatnie lata ... Sławomir Koper, Tom...

Zbieram się miesiąc, albo i lepiej, do tej recenzji, a absurdalne przeszkody mnożą się na potęgę, (począwszy od wydawnictwa - FRONDA, które z zasady omijam z daleka, po pytanie czy jakimikolwiek 100 ‘przedmiotami’ można opisać, scharakteryzować jakiekolwiek mniej lub bardziej specyficzne dwudziestolecie). Zacznę więc od pewników, że wybór tych a nie innych „przedmiotów” jest mega subiektywny, a całość to raczej zbiór ciekawostek i anegdot niż spójny obraz II RP. Ponadto od początku towarzyszy mnie wrażenie iż planowanym odbiorcą jest ćwierćinteligent, który kupi zbiór atrakcyjnych opinii i będzie je głosił jako swoje, nie weryfikując źródła. To coś jak ‘inteligent przekrojowy’ Młynarskiego, czerpiący jedyną wiedzę z popularnego tygodnika: „…inteligencie przekrojowy jak ciasno w twojej głowie… …nikt się nie dowie..”. Ta metoda prowadzi do fałszowania wizerunku postaci, jak w przypadku Roli-Żymierskiego, przedstawione na str. 94:
„…dawny podwładny Piłsudskiego z Legionów, a później agent NKWD i członek komunistycznych organizacji, peerelowski marszałek Michał Rola-Żymierski. Na jego polecenie skóra Kasztanki została spalona na dziedzińcu muzeum..”
Żymierski vel Łyżwiński to jedna z najciekawszych postaci XX wieku, której nawet Wikipedia poświęca wiele miejsca: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Rola-%C5%BBymierski, tutaj została spłaszczona do enkawudzisty, który spalił 20-letnią skórę konia Marszałka. I takiego Żymierskiego zapamięta niedokształcony czytelnik. Mnie - staremu, kojarzy się on z ul. Międzyborską, do 1949 – ul. Żymirskiego, poświęconą generałowi z Powstania Listopadowego, którą przemianował jakiś aktywista partyjny, bo mu się kojarzyła z naszym bohaterem, wówczas aresztowanym.
Chodzi mnie o to, że zaufanie książce prowadzi do wiedzy cząstkowej, niepełnej, a więc szkodliwej.
Z drugiej strony zawiera wiele majstersztyków, jak historia opisana pod tytułem „Dokument zwolnienia Wasyla Popowa z obozu dla internowanych w Strzałkowie” wymagających uważnej lektury i chęci zrozumienia.
Biorąc pod uwagę słabe notowania na LC - 6.5 (14 ocen i 4 opinie) po 2 latach, i bijąc się sam z sobą, daję 7/10, lecz polecam tylko czytelnikom lubiącym ciekawostki i umiejącym się do nich dystansować. Czyli inaczej: pozycja ciekawa, lecz budząca wiele zastrzeżeń

2045

O II RP czytam wszystko cokolwiek wpadanie mi w ręce, a książka Andrzeja Fedorowicza okazała się całkiem udana. Autor w ciekawy sposób opisał 100 przedmiotów (plus bonusy) kojarzące się z przedwojenną Polską. Znajdziemy w tej książce wiele ciekawostek, nieznanych (przynajmniej mi) faktów, a także sporo zdjęć. Wartościowa pozycja. Polecam.

Niestety marketing książki trochę zabił mi jej pozytywny odbiór, ponieważ jeśli zmienić tytuł książki na "przegląd odznaczeń, wyposażenia i znaczków pocztowych w ujęciu o walki młodego państwa Polskiego" to wiedziałabym czego się spodziewać. W opisie książki znajdują się chyba wszystkie przedmioty codziennego użytku, reszta to odznaki, obrazy z Piłsudskim czy ogólnie związane z wojskiem i opisy walk w bardzo dużej ilości. Nie lubię być oszukiwana przez marketing, stąd niska ocena.

Fajny pomysł, który został dobrze wykonany. Autor pokazał co było na topie, co wchodziło w życie w tym okresie. Plusem jest dużo zdjęć.

Bardzo ciekawa dla tych, którzy interesują się fascynującym okresem dwudziestolecia międzywojennego. Plus za kolorowe fotografie i mnóstwo ciekawostek.

1965

W miarę interesująca książka, choć nie wszystkie przedstawione przedmioty wzbudziły moją ciekawość.

• Posiadam (ebook)
  • Popularnonaukowe