Te wiedźmy nie płoną

Okładka książki Te wiedźmy nie płoną Isabel Sterling
Okładka książki Te wiedźmy nie płoną
Isabel Sterling Wydawnictwo: We need YA Cykl: Te wiedźmy nie płoną (tom 1) fantasy, science fiction
Te wiedźmy nie płoną (tom 1)
These Witches Don't Burn
We need YA
2020-03-11
2020-03-11
2019-05-28
fantasy czarownica wiedźma młodzieżowe LGBT

Tęczowe czarownice

Książka niezwykle mnie wciągnęła. Akcja jest wartka. Jest trochę romansów,pościgi , wybuchy, są tajemnice i magia. Dla mnie idealny miks. Czytało Mi się bardzo dobrze. Mogę szczerze polecić.

„Te wiedźmy nie płoną” to książka, która swego czasu bardzo często przewijała mi się na bookstagramie. W końcu nadszedł czas, że i ja się z nią zapoznałam.

Po lekturze, muszę powiedzieć, że bawiłam się przy tej książce świetnie. Jest pisana lekkim i przyjemnym stylem przez co czyta się ją bardzo szybko i dosłownie pochłania się kolejne strony.

Wyobrażenie autorki na temat wiedźm również bardzo mi się podobało. Mamy tutaj bowiem trzy Klany: Wiedźmy Żywiołów - jak sama nazwa wskazuje, władają żywiołami, Wiedźmy Czyniące - to te od ziół i eliksirów, a także Krwawe Wiedźmy - posługujące się magią krwi. Pośród tego wszystkiego jest jeszcze ona - Hannah Walsh, nasza główna bohaterka. Nie skłamię jeśli powiem, że jest to najlepiej wykreowana postać o jakiej czytałam. Ma charakter, zasady, których się trzyma, jest waleczna i oddana przyjaciołom. Umie wyznaczać swoje granice, nie zmienia zdania pod wpływem innych i raz podjęta decyzja jest u niej ostateczna - chociażby sytuacja z jej byłą dziewczyną Veronicą.

A skoro już o Veronice mowa... W ogóle jej nie polubiłam. Jej podejście do Hannah, jej toksyczność i próby wymuszenia na byłej dziewczynie powrotu do niej sprawiły, że mój stosunek do tej bohaterki nie należy do najcieplejszych.

Jest jeszcze jedna rzecz, której trochę nie mogłam zrozumieć. W opisie książki mowa jest o jakieś czwórce. Postaci jest jednak tak dużo, że mogłabym do tej tajemniczej czwórki zaliczyć wszystkich a i tak nie miałabym pewności o kogo chodzi. Przeczytałam już drugi tom i nadal nie wiem 🙄🤷🏼‍♀️

Podsumowując, mogę naprawdę polecić tę książkę. Jest to idealne połączenie fantastyki z lekką młodzieżówką. Ostatecznie oceniam 7,5/10⭐️.

Wyobrażenie autorki na...

Czy może być coś lepszego niż lesbijski romans z wiedźmami? Nawet nie wiedziałam, że właśnie tego był mi trzeba. Książka naprawdę mi się podobała. Wciągnęła mnie właściwie od pierwszych stron i cały czas utrzymywała moje zainteresowanie, sprawiając, że chciało mi się do tej historii wracać i dowiedzieć się co będzie dalej. Właściwie nie mam się tutaj do czego przyczepić. Historia i wykreowany świat nie były zbytnio skomplikowane, może nie było to nic odkrywczego, ale naprawdę mnie urzekły. Kolejne strony czytało mi się lekko i przyjemnie. Wiem, że niektórzy uznali niektóre postacie za irytujące, jednak ja nie odniosłam takiego wrażenia, wręcz przeciwnie całkiem polubiłam wykreowane postacie. Naprawdę polecam tę pozycję jeśli szukacie comfort book!

Pierwsza część dylogii zapowiadała się naprawdę bardzo obiecująco. Niestety nie zrobiła na mnie dużego wrażenia. Była przeciętna, trochę humorzasta i głupiutka. Momentami wręcz nudziła, więc pewne wątki czytałam na siłę.

Dostrzegam powody, dla których ta książka może się mocno podobać: po pierwsze, jest duża reprezentacja osób LGBT (zwłaszcza dziewczyn),całkiem naturalnie to wyszło. Po drugie, sam koncept: akcja ma miejsce w miasteczku Salem, jest tam sabat czarownic (Wiedźmy Żywiołów),ukrywających się przed resztą, w pewnym momencie mają miejsce wydarzenia, które uderzają w sabat i podejrzewa się, że do Salem przybyła wiedźma z groźnego, ale potężnego klanu, tj. Krwawa Wiedźma. Mamy mocno witchy vibe, klimatem trochę przypomina netflixową Sabrinę, ale w łagodniejszej wersji. Tak więc sabat homoseksualnych wiedź, które razem muszą utworzyć wspólny front przeciwko zagrożeniu w efekcie daje nam poczucie fajnej i inspirującej opowieści dla młodych dziewczyn.

Historia jest prosta, bohaterowie tak samo, ale gdzieś tam się odchodzi od mrocznego wiedźmowego klimatu na rzecz teenage drama. Dość płytka, ale czyta się płynnie i całkiem przyjemnie.

Wątek magiczny słabo rozbudowany, pomysł na samą książkę w porządku, główna bohaterka zamiast skupić się na aktualnej miłości, ciągle skupia się na swojej eks. W połowie książki akcja zaczęła być coraz szybsza. Nie była najgorsza, lecz do najlepszych też nie należy. Jako zaspokojenie nudy zdecydowanie polecam, czyta się szybko, napisane lekkim piórem.

To historia o magii i nastolatkach, którzy zmagają się z relacjami i własną tożsamością. Ciekawy pomysł i fabuła, choć ta skupiała się głównie na wątku miłosnym. Postacie są dobrze wykreowane, pióro lekkie, więc dobrze się to czyta. Samo zakończenie jest niestety dość przewidywalne. Język jest typowy dla młodzieżówek, za którym za bardzo nie przepadam. Mimo różnych wad książka jest przyjemną odskocznią.

Książka nie była niewiadomo jak cudowna ale do najgorszych też nie należy.

Czyta się ją w miarę szybko i nie ma żadnego trudnego języka więc książka jest lekka. Jest parę ciekawszych akcji w których coś się dzieje nie ma opisu krzaku na dwie strony (co jest bardzo dużym plusem)

Jednak wkurzające jest to że Hannah zamiast skupić się na dalszym życiu ciągle wraca do swojej eks i głównie tego dotyczy fabuła książki. Wątek magiczny jest trochę mało rozwinięty i mam wrażenie że jest głównie wspominany, by był.

Książka nie była niewiadomo jak cudowna ale do najgorszych też nie należy.

Nie wiem. Była ok. Wątek z eks zdenerwował mnie NIEZMIERNIE. Reszta była ok. Polecam dla młodszych czytelników. 13-letnia ja by to kochała

Świetna książka, z początku przeszkadzała mi pierwsza osoba i czas teraźniejszy, lecz da się przywyknąć. Wątek przeszłego związku świetnie poprowadzony, a także miłość Morgan i Hannah była równie dobrze ukazana. Szczerze polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to