Gdzie noc skrzy się lodem

Okładka książki Gdzie noc skrzy się lodem Lisa Lueddecke
Okładka książki Gdzie noc skrzy się lodem
Lisa Lueddecke Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Gdzie niebo... literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Gdzie niebo...
A Storm of Ice and Stars
Zielona Sowa
2019-10-30
2019-10-30
Krzysztof Obłucki
magia niebo noc lód fantasy

Historia jest dość prosta i przyjemna, choć odrobinę mi się dłużyła. Bardzo dobrze opisany świat, nawiązuje do Skandynawii. Główna bohaterka, mimo że (jak to w młodzieżówkach bywa) wyjątkowa, okazała się dość interesującą postacią, której losy śledziłam z zaciekawieniem. Książki są napisane czasem wręcz poetyckim językiem, który ja bardzo lubię, nie przeszkadza to jednak w odbiorze. Minusem jest to, że akcja rozwija się powoli i szczegółowo, a dostajemy bardzo krótkie zakończenie, które nie satysfakcjonuje. Koniec końców to przyjemna opowieść na długie zimowe wieczory.

Książka ma potencjał, nie jest banalna- nie mniej jednak, dość nudna w swoim przebiegu. Całość jest ponura i czyta się to z ciężkim sercem, nie ma żadnych przyjemnych fragmentów (a czytuję różne rodzaje literatury i to nie tak, że potrzebuje samych pozytywów).

Uważam tą książkę za bardzo wartościową i piękną. Kreacja świata i bohaterów to istny majstersztyk. Książka opisuje historię dziewczyny, która usiłuje poradzić sobie ze stratą i sprawić aby jej życie przyczyniło się do pomocy społecznoścki Skane. Podczas czytania ostanich 30 stron zakręciła mi się łezka w oku.

NO NIEEE, zdecydowanie mój zawód roku... Pierwsza część była świetna, miała genialne wprowadzenie do wypsy Skane, długie opisy klimatu i życia mieszkańców, podróż która rzeczywiście do czegoś doprowadziła;) A tutaj zupełna bieda, przez całą książkę dzieje się w kółko jedno i to samo - noc, strach, ucieczka i tak w kółko, przeplatanie akcji wspomnieniami wyszło całkiem git, oprócz końcówki - zmarnowany potencjał. Brakowało mi oznaczenia że jest to prequel a nie kontynuacja bo spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Aż trudno uwierzyć że koncept odludnej spowitej zimą i tajemnicami wyspy z małą, relatywnie nową społecznością, który daje tak wiele możliwości został tak bezwzględnie zrujnowany...

Ani to ładne ani zgrabne końcówka może trochę ratuje . Ciągnie się a przecież nie jest długie , takie typowe flaki z olejem .muszę jednak pochwalić autorkę za zamysł , który co prawda dobry , ale coś na etapie realizacji poprostu nie siadło. Jeśli ktoś czytał Gdzie niebo mieni się czerwienią i mu sie podobało to jest pozycja dla ciebie

Nudna. Czytałam z nadzieją, że może zaraz zacznie się coś naprawdę dziać, ale niestety. Przegadana wewnętrznymi rozterkami bohaterki, przeciągnięta nudnymi wspomnieniami. Przeciętna jest strasznie. Niby jakiś pomysł był, ale się chyba rozmył razem z nudną bohaterką. Strata czasu. Chyba że ktoś ma kłopoty z zasypianiem to się sprawdzi.

Dużo bardziej podobała mi się pierwsza część.

Dużo bardziej podobała mi się pierwsza część.

Szczerze, to końcówka uratowała tę książkę. Uwielbiam, gdy coś mnie w literaturze zaskoczy i taka tu była końcóweczka. Dzięki temu mogę powiedzieć, że ta część sagi jest lepsza od poprzedniej, ale nadal opisałabym to jako "średniak".

Osobiście spodobała mi się bardziej niż pierwsza część, chociąż poziomem i klimatem stoją na tym samym stopniu. Jestem ogromną fanką w jaki sposób została powiązana z poprzednią historią Ousy (nie pamietam jak się to pisało xD). Dosłownie na samym prawie poczatku, gdy uzmysłowiłam sobie, w którą stronę to pójdzie, nie mogłam wytrzymać z podekscytowania. Dodatkowo ciesze się, że wreszcie doczekaliśmy się widocznych skutków czerwonego los. Polecam

Książka bez sensu. Akcja zaczęła się dopiero na jej końcu. Irytujące wspomnienia. Koniec historii mnie urzekł.