Najzimniejszy dotyk

2023-03-22
2023-03-22
2021-12-07
Iga Wiśniewska

Opis brzmiał zachęcająco, ale niestety był lepszy od samej książki.

Mam wrażenie, że autorka wrzuciła do tej powieści za dużo rzeczy na raz - wampiry, wyrocznie śmierci, moc tworzenia ognia, wróżki, wiedźmy, morderstwa, romans, wlw, postać niebinarna itd. - jednak żadnemu z tych wątków nie poświęcono wystarczająco dużo uwagi, każdy motyw został ledwo muśnięty i potraktowany po macoszemu.

Wątek romansowy mnie rozczarował. Nie czuć żadnej chemii, a kilka momentów, które mogły być kluczowe dla relacji bohaterek zostało zmarnowanych i spłyconych.

Fabuła na początku płynie zbyt wolno, po czym pod koniec przyspiesza aż za bardzo, jakby autorka chciała jak najszybciej skończyć historię i mieć spokój.

Książkę napisana jest prostym językiem, więc czyta się ją łatwo i szybko. Być może bardziej spodoba się młodszym nastolatkom, u mnie pozostawiła niedosyt.

Opis brzmiał zachęcająco, ale niestety był lepszy od samej książki.

Książka jaką Wam dziś przedstawię jest od 12+. Opowiada o Elise, która jest przeklętą ponieważ wystarczy, że dotknie kogoś i widzi tej osoby śmierć. Dziewczyna jest nastolatką i jest przerażona. Widzi śmierć mamy, przyjaciółki, chłopaka, ale również brata. Niestety tej śmierci nie może powstrzymać. Pytanie tylko czy on umrze? Wszyscy myślą, że tak. A jaka jest prawda? Dowiecie się z książki.

Poznajemy też Claire, które jest wampirzycą, którą została będą nastolatką. Właśnie dlatego zostaje wyznaczana do tego aby pomóc Elise z jej mocą.

Pewnego dnia w szkole Elise dzięki swemu przekleństwu widzi morderstwo. Kogo? Czy Calire jej pomoże? Czy uda się zapobiec tragedii? Co jeszcze ważne przez to, że wampirzyca jest już martwa nie ma możliwości zobaczyć jej śmierci. Kim w ogóle jest? Co to za przekleństwo na niej ciąży i w czym ma jej pomóc młody wampir?

Książka wciąga bardzo, dużo się w niej dzieje i na pewnie nie wieje nudą. Tak naprawdę akcja goni akcję. Wampiry są pokazane inaczej niż wcześniej o nich czytałam. Jest też poruszany w tej książce temat, który w dzisiejszych czasach jest powszechny i ważny. Jaki? Co mam na myśli? Nie powiem.

Niestety, zawiodłam się.
Tak fantastyczny świat, Wyrocznie Śmierci, wampiry, rytuały - to aż się prosiło o rozbudowanie! Niestety, miałam wrażenie, że zarówno fabuła jak i budowanie tego świata zostało potraktowane po łebkach. Fabuła wlokła się przez 3/4 książki, by znaleźć swój niezbyt satysfakcjonujący finał w kilku ostatnich rozdziałach.
Romansu brak. Z zerowego zainteresowania przeszliśmy do miłości z prędkością światła, bez budowania głębszej relacji między dziewczynami, przez co tej chemii w ogóle się nie odczuło.

Niestety, zawiodłam się.
Romansu brak. Z zerowego...

Jak ja się cieszę, że po dekadzie wampiry w końcu wróciły do literatury! A jaką przeszły metamorfozę! Opadł brokat, ale dalej mogą spacerować po słońcu. ;) I coraz częściej zamiast romansu "Belli" z "Edwardem" możemy spotkać relację "Bella"-"Bella", tak jak w przypadku książki "Najzimniejszy dotyk".
Czytało mi się ją dosyć lekko, chociaż na początku strasznie zgrzytało mi wprowadzenie neutralnego płciowo języka. Wszystko "czytałoś", "jeno" itd, czasem myślałam, że to po prostu błąd w druku, później przywykłam.
A wracając do treści - główna bohaterka, Elise, od pewnego czasu doświadcza czegoś bardzo niepokojącego i strasznego - dotykając innych widzi moment ich śmierci. Jednocześnie obwinia się za śmierć swojego brata, którą to zobaczyła jako pierwszą. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Claire, wampirzycę, która informuje ją, że jest kolejną wyrocznią śmierci w pewnej paranormalnej organizacji. Jest szok, niedowierzanie i wszystko inne, co pojawia się, gdy pada informacja o istnieniu rzeczy nadnaturalnych.
Z czasem pomiędzy dziewczynami rodzi się uczucie. Jednak nie jest to typowy romans z happy endem, zwłaszcza, że po drodze dzieje się bardzo dużo. Zakończenie rozczarowało i potraktowało wiele tematów po łebkach - mam nadzieję, że pojawi się kontynuacja, bo jestem szczególnie ciekawa, jak potoczą się dalsze losy dziewczyn.

Czytało mi się ją dosyć lekko, chociaż na początku strasznie zgrzytało mi...

Nie podobała mi się. To znaczy, zawierała wszystkie wątki, które mi się podobają, ale wykonanie wypadło naprawdę słabo. Claire trudno lubić - dziewczyna niby zatrzymała się na siedemnastym roku życia, więc wiadomo, że jest niedojrzała, ale jej doświadczenie życiowe powinno nauczyć ją choćby minimalnej cierpliwości wobec komunikacji międzyludzkiej, bo naprawdę, ta dziewczyna ciągle gdzieś ucieka. Elise jest znacznie bardziej bohaterką "do lubienia", a mimo to wydaje się naiwna. I w ogóle, cała fabuła mimo, że pomyślania naprawdę dobrze, w całej swojej otoczce wykonania jest... błaha. Niedopieszczona. Problemy bohaterów niezwykle się ciągną i mam wrażenie, że w większości ciągle są takie same. Perypetie zaś za mało rozbudowane i pozostają na bardzo płytkim etapie. A szkoda.
No, i romans. Romans, który jest tak źle poprowadzony. Nie czułam absolutnie niczego. Między dziewczynami nie ma żadnej chemii, mimo że były przebłyski momentów, w których można było wykorzystać odpowoednio budowanie ich wspólnego zainteresowania. Jednak wszystko to na samym początku było zbyt małe, a później - zbyt duże. Zabrakło fundamentów.

Szkoda, bo zapowiadała się dobrze. Jakoś od 250 strony czytałam po łebkach, bo po prostu pięćdziesiąty piąty problem tego samego typu mnie przerósł :(

Chciałam czegoś lekkiego i queerowego, a opis "Najzimniejszego dotyku" brzmiał atrakcyjnie, więc sięgnęłam.

Mam za sobą trochę młodzieżówek, ale nie pamiętam, kiedy ostatnio któraś tak dobitnie mi dawała znać, że nie jestem jej targetem. Bo powieść Isabel Sterling potwornie mi się dłużyła i mnie nudziła. Niby kolejne wydarzenia miały miejsce, ale nie wzbudzały u mnie żadnych emocji. Bohaterowie byli strasznie przeźroczyści na obu planach, ich relacje jakieś takie na pół gwizdka, nie znalazłam nikogo, komu mogłabym kibicować.

Do tego ta narracja była jakaś taka egzaltowana i ja wiem, że to nastolatkowie, hormony buzują, traumy nie dają spać po nocach, ale gdy dwudziesty raz ktoś zaczął płakać, to już nie współczułam, tylko się frustrowałam. Ilość ekspozycji też dobija.

Dużo tekstu, mało treści, zero lekkości. Jak dla mnie zmarnowany potencjał. Co najmniej okładka ładna.

Historia skupia się na dwóch paranormalnych dziewczynach - Elise , która poprzez dotyk doświadcza wizji śmierci tych , których dotknie , a także Claire , która jest martwa , a konkretnie jest wampirem i zostaję wyznaczona przez Zasłonę(organizację , która rządzi paranormalnymi) by nauczyć Elise korzystać z mocy i ściągnąć Ją na ich stronę. A w nagrodę ma dostać namiar na swoją stwórczynię(Rose) , którą chcę zabić za to , że zmieniła Ją w wampira , bo Claire tak naprawdę nienawidzi bycia wampirem. Jednak na początku współpraca nie układa się najlepiej , bo Elise nienawidzi swojej mocy i chcę się Jej pozbyć , a na dodatek obwinia się o śmierć brata , który utonął i przez swoją moc straciła przyjaciół(Maggie i Jordan - były chłopak) , którzy poznali Jej sekret , a bohaterka po prostu się od nich odcięła. Jednak , gdy Elise przewiduję morderstwo swojej nauczycielki zgadza się na warunki Claire , ale ta musi Jej pomóc dorwać mordercę i uratować nauczycielkę. I rozpoczynają treningi , a Elise godzi się z przyjaciółmi , którzy Ją wspierają. Jednak nauczycielka i tak ginie i bohaterka jest załamana. I nagle do Elise przychodzi inna wampirzyca(Delilah) która ostrzega Ją , że zasłona wcale nie jest taka cudowna i , gdy do nich dołączy to straci całe swoje życie i będzie na każdy ich skinienie i wampirzyca chcę by Elise Jej pomogła pozbyć się dowódców Zasłony , a konkretnie zmienić ich w ludzi , bo jak się okazuję bohaterka może nabyć taką moc. I następnie znika , a Elise nie mówi nic Claire i dalej kontynuują trening. I w pewnej chwili Claire odkrywa , że poprzedniczka Elise została zamordowana i chcę odkryć kto to zrobił. A tym czasem tajemniczy morderca morduję kolejną osobę(dziewczynę ze szkoły bohaterek) i Claire w końcu odkrywa , że Zasłona Ją oszukała i wcale nie chcieli Jej podać namiarów na Rose i dziewczyna jest wściekła i postanawia na własną rękę odkryć prawdę i odnaleźć Rose. A Elise Jej pomaga i dziewczyny zaczynają coś do siebie czuć mimo , że Claire próbuję walczyć z tym uczuciem i w pewnej chwili poznajemy Jej historię , a konkretnie okazuję się , że była kiedyś zakochana w śmiertelniczce(Fiona) , ale ta spotykała się z Nią , bo chciała zostać wampirem i , gdy Claire nie mogła Jej przemienić dziewczyna chciała Ją zabić , a Claire nie mając innego wyjścia sama Ją zabiła. I po jakimś czasie prowadząc śledztwo bohaterki trafiają do pewnego klubu i tam ku zaskoczeniu Elise spotykają Jej brata i okazuję się , że przeżył i jest na rozkazach wampira , a tym wampirem okazuję się Delilah , która gdy staję przed bohaterkami zostaję rozpoznana przez Claire , a konkretnie okazuję się , że to tak naprawdę Rose i wtedy też wychodzi na jaw , że to brat bohaterki na rozkaz wampirzycy zabijał tych ludzi i wampirzyca zabiła również poprzedniczkę bohaterki , bo ta nie chciała Jej pomóc i podczas spotkania wychodzi na jaw , że wampiry można przemienić w ludzi i Claire jest wściekła na Elise , że nic Jej nie powiedziała i opuszcza Ją. A następnie mając dość kłamstw Zasłony opuszcza również ich i postanawia działać sama , a w tej samej chwili okazuję się , że Maggie jest pod wpływem Rose i próbuję zabić bohaterkę , a następnie Rose daję Jej ograniczony czas by nauczyła się jak przemieniać wampiry w ludzi i jeśli tego nie zrobi zginie więcej osób. I bohaterka z pomocą Jordana przenosi się w zaświaty i pyta o to swoją poprzedniczkę , ale ta nic nie wie. I bohaterka jest załamana ,a w tej samej chwili Jordan spotyka się z Claire i mówi Jej co się dzieję z Elise i rozmowa z nim uświadamia Claire jaka była wredna i oboje idą do bohaterki , ale zostają zaatakowani przez Jej brata , który działa z rozkazu Rose i rzuca się na nich , a Claire zostaję ranna i Jordan przynosi Ją do Elise , która Ją uzdrawia dając Jej swoją krew. A po jakimś czasie bohaterowie wpadają na kolejny pomysł , a konkretnie Elise znów przenosi się w zaświaty , ale tym razem spotyka się z pierwszą , która miała taką samą moc i tym razem bohaterka odkrywa jak przemieniać wampiry w ludzi , ale dowiaduję się również , że przez podróże do zaświatów Jej życie zostało skrócone , ale nie wiadomo o ile. I bohaterka wraca do swojego świata z gotowym planem i zamierza dogadać się z Zasłoną i przekazuję im warunki pracy dla nich. A konkretnie zgodzi się do nich przyłączyć , ale może mieć własne życie i może również przemienić w człowieka swojego brata oraz Claire oraz Zasłona musi uleczyć Maggie i dadzą spokój Jej bliskim i Ci się zgadzają i Maggie zostaję uzdrowiona , a następnie bohaterki idą po Rose , bo do przemiany potrzeba Jej krwi i wtedy też wychodzi na jaw , że Rose jest tak naprawdę jedną z władców Zasłony , ale pozostała dwójka Ją wygnała , bo chciała dawać wampirom wybór i dlatego chcę ich zmienić w ludzi. I na początku wszystko idzie dobrze , ale nadchodzą komplikację i tylko brat bohaterki został przemieniony w człowieka(Claire oddała mu swoje miejsce) , a Rose uciekła. I Claire po wszystkim znika i na koniec okazuję się , że chcę wyjechać z miasta , bo uważa , że Elise nie potrzebuję Jej w swoim życiu , a także chcę znaleźć Rose , bo wciąż jest szansa by zdobyć Jej krew i dzięki temu Claire znów będzie człowiekiem , ale przed wyjazdem jedzie jeszcze popatrzyć na swoją ukochaną i , gdy już ma odejść Elise Ją zauważa i nie pozwala odejść , a także w pewnym sensie wyznaję Jej miłość i się całują , a następnie bohaterka zabiera Claire do swojego domu by poznała Jej rodziców. I tak się kończy książka. Historia jest naprawdę super i wciągnąłem się od początku. Na plus bohaterki i ich relacja(Choć szkoda , że dopiero po połowie książki coś się zaczęło dziać między nimi) oraz przyjaciele Elise. Sama fabuła też świetna. Tak samo poruszyła mnie historia Claire , a konkretnie Jej związek z Fioną. Było mi bardzo szkoda bohaterki. Tak samo zaskoczył mnie twist z Delilah/Rose. I ogólnie mam wrażenie , że to 1 tom i historia będzie kontynuowana , bo Rose uciekła , Claire dalej jest wampirem , Elise zaczęła pracować dla Zasłony i przez podróże w zaświaty Jej życie się skróciło. No i bohaterki zaczęły być parą. Mam nadzieję , że faktycznie wyjdzie 2 tom i historia zostanie zakończona , a bohaterki będą miały Happy End

Zastanawiałeś się kiedyś jak by to było, gdybyś przy każdym dotknięciu jakiejkolwiek osoby, widział jej śmierć? Tak też jest z Elise. Od narodzin jest „przeklęta”, jej główną mocą jest widzenie śmierci przy dotyku. Po utracie swojego brata, Elise próbuje desperacko znaleźć sposób by pozbyć się tego przekleństwa. Pewnego dnia w sklepie nasza bohaterka poznaje Clarie. Claire ma wyjątkowy związek ze śmiercią –dlatego, że już nie żyje. Claire jest wampirzycą i została wyznaczona, aby pomóc Elise w opanowaniu rzadkich mocy.
Lecz do czego prowadzi ta znajomość? Czy można kochać wampira? Czy Elise uda się opanować jej moce? I Czy na tym jedynie się skończy?
Isabel Sterling stworzyła wciągającą fabułę, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Autorka umiejętnie łączy elementy fantasy, romansu i kryminału, dzięki czemu powieść jest interesująca dla różnych grup wiekowych. Bohaterowie są dobrze wykreowani i mają swoje mocne i słabe strony, co sprawia, że stają się bardziej autentyczni.
Jednym z mocnych punktów książki jest również opis świata, w którym dzieje się akcja. Autorka stworzyła oryginalny świat, w którym magia jest powszechna, ale jednocześnie jest ona traktowana z nieufnością.
Wiadomo są wątki, które łatwo przewidzieć w historii, lecz w zupełności nie zabrało nam z żoną przyjemności z czytania tej książki.

Książka pt. "Najzimniejszy dotyk", od razu mogę powiedzieć, że miałam wobec niej większe oczekiwania i zawiodłam się. Pomimo tego, że nie zbyt przepadam za fantastyką, to nie sądziłam, że ta powieść tak bardzo nie przypadnie mi do gustu. Sama historia, dosyć ciekawa, ale jak dla mnie zbyt wolno przestawiana. Przez 300stron książka strasznie się wlokła, akcja nie do końca ciekawa, jedynie motyw z Panią Conrad mnie zaciekawił, jednakże samo zachowanie głównej bohaterki(Elise) było trochę denerwujące, była przewrażliwiona na punkcie wszystkiego. Wizja z wyrocznią śmierci, bardzo fajna i ciekawa. Wątek wlw dobrze wykreowany, ale byłam zła na rezultat końcowy, myślałam, że potoczy się to inaczej. A propo zakończenia, zawiodłam i było ono za krótkie, ta książka powinna mieć w sobie więcej akcji i stron na rozwinięcie tego co działo się w końcówce. Krótko mówiąc zakończenie za szybkie i niezadowalające. Niby ciekawa książka, ale nie do końca w moim guście.

Książka od samego początku przykuła moją uwagę i nawet nie zauważyłam kiedy się w nia wciągnęłam. Gdy dostałam ją w moje ręce, bałam się, że tak jak niektóre młodzieżówki będzie po prostu płytka, jednak na szczęście bardzo się myliłam.

Świat przedstawiony w powieści został świetnie skonstruowany. Pomimo nadnaturalnych zjawisk i postaci mamy możliwość poznać normalną codzienność bohaterów, dzięki temu akcja jest zrozumiała i nie przytłaczająca.

Autorka genialnie opisała dzieje młodych ludzi. Problemy w relacjach rówieśniczych oraz z rodzicami, trauma, strata bliskiej osoby i rozstania. Pisarka dokładnie rozumie bohaterów i ich potrzeby, dzięki czemu książka jest bardzo autentyczna i rzetelna.

Historia bardzo mnie zachwyciła, elementy takie jak klątwa, magia i wampiry bardzo urozmaicały fabułę. Fantastyka to gatunek bliski mojemu sercu. Czytałam bardzo dużo książek tego typu i ta należy jednej z najlepiej wykreowanymi postaciami. Wątek romantyczny jest bardzo lekki i przesłodki. Bohaterki po prostu zostały dla siebie stworzone, jednak przez pewien czas nie zdają sobie z tego sprawy.

Bardzo przyjemnie czytało mi się ten utwór. Akcja zawiera wiele zwrotów i zagmatwań przez co jest jeszcze ciekawsza. Naprawdę nie mogłam się od niej oderwać i zdecydowanie za szybko się skończyła.

• Nie posiadam