Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Okładka książki Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych Frans de Waal Patronat Logo
Patronat Logo
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press flora i fauna
flora i fauna
Mama's Last Hug: Animal Emotions and What They Tell Us about Ourselves
Copernicus Center Press
2019-09-10
2019-09-10
Radosław Kosarzycki
badania naukowe człekokształtne człowieczeństwo człowiek emocje empatia ewolucja instynkt literatura popularnonaukowa małpa psycholog szympans zwierzęta

Książka zdecydowanie warta uwagi zarówno ze względu na tematykę, która nadal budzi kontrowersję nawet wśród naukowców, jak i styl autora, który dzieli się swoją wiedzą w sposób jasny, uporządkowany, a zarazem ciekawy. Znaleźć tu można mnóstwo ciekawostek i poszerzyć swą wiedzę. Autor skupia się głównie na obserwacji zachowań wśród szympansów, ale poświęca też trochę uwagi innym gatunkom. Całość naprawdę czyta się dobrze. Ja z takimi tytułami mam jeden problem. Jako absolwentka biologii jestem zawsze zaintrygowana wszelkimi książkami z dziedziny nauk przyrodniczych, jednak przeważnie podczas lektury niczego nowego się nie dowiaduję, nic nie jest dla mnie odkrywcze. Tak było także i w tym wypadku. Niemal wszystko o czym autor pisał dla mnie było oczywiste. Stąd może treść nie była dla mnie tak interesująca jak dla osób mniej zaznajomionych z tematem. Patrząc na to z drugiej strony to ogromny plus, że autor w tak przystępny sposób i na 300 stronach zdołał wyjaśnić tyle zagadnień. Polecam, choć fanatyków tej dziedziny tytuł raczej niczym nie zaskoczy.

Fantastyczna.
Świat zwierząt jest fascynujący, a my nie tacy wyjątkowi jak mogło by się wydawać.
Jestem oczarowana.

Fantastyczna.
Jestem oczarowana.

Fantastyczna książka. Bardzo wciągająca opowieść o emocjach zwierząt w tym ludzi. Napisana bardzo przystępnym językiem, będzie zrozumiała dla każdego.

Frans de Waal „Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych”

Jan van Hooff visits chimpanzee "Mama", 59 yrs old and very sick. Emotional meeting – pod tym tyłem wyświetli się nam na youtube filmik mający ponad 13 mln wyświetleń. Ten zaledwie ponad 2 minutowy filmik jest zapisem wizyty Hooffa, profesora biologii, który odwiedził Mamę – prawie 59-letnią szympansicę, która z racji swojej zaawansowanej choroby mogła tylko już leżeć i obserwować kto ją odwiedza. Jej ogromna radość i zachowanie gdy widzi Hooffa jest zdarzeniem nie dość że wzruszającym dla każdej osoby oglądającej tą scenę, to jeszcze potwierdza tezę iż zwierzęta mają emocje. Frans de Waal nie przypadkowo rozpoczyna książkę właśnie tą sceną, bo tak naprawdę fantastycznie ona pokazuje emocje, tych, którym tego do tej pory tak bardzo odmawialiśmy i się myliliśmy.

Prymotolog, którym z wykształcenia jest de Waal zajmuje się głównie naczelnymi, ich życiem, zachowaniami, zwyczajami a także emocjami towarzyszącymi im w ciągu ich życia. Książka popularnonaukowa autorstwa Fransa de Waala to istna kopalnia wiedzy, empatii, zrozumienia, szacunku, dociekliwości o jakże mało znanym nam świecie zwierząt. Czujemy się od nich lepsi, chociaż też nimi jesteśmy (pewnie dla wielu to nadal nie do przetrawienia) i jak się okazuje – niekoniecznie jesteśmy mądrzejsi, a w kwestii zachowań – ta książka na pewno zaskoczy wielu. Nie będę nikomu psuć zabawy, ale powiem, że jakże znane nam zachowania męskiej części społeczeństwa spoglądania w dekolt kobietom – nie wzięło się tak przypadkiem, ale to nie jedyny przykład jak bardzo nam blisko do zwierząt. Uczucie odrazy, wstydu czy choćby winy nie są obce zwierzętom – co autor świetnie udowadnia wybranymi przykładami z swoich obserwacji. Wszystko to rozgraniczone między emocje a uczucia, bowiem są one odrębne u wszystkich zwierząt, w tym nas samych.

Frans de Waal raczy czytelnikami anegdotami dotyczących nie tylko szympansów, dzięki temu możemy się również dowiedzieć o szczurach czy słoniach, jednak bez wątpienia to naczelne są najbardziej fascynującymi zwierzętami i to im autor poświęca najwięcej uwagi. Prosty, zrozumiały język, który „trafia” do każdego, bez tony niepotrzebnych naukowych wywodów czyni tę lekturę jeszcze bardziej godną polecenia. Merytoryczne, dopracowane pod każdym kątem rozdziały będą nas nieść wśród niezwykłego świata naczelnych, udowadniając za każdym razem iż wciąż wiemy naprawdę za mało i po prostu warto w tym temacie się zagłębić. Dopełnieniem treści jest piękna okładka, idealnie wkomponowana w tematykę.

Mi nie pozostaje nic innego, jak wkrótce przeczytać coś więcej jego autorstwa.

Polecam oczywiście! 9/10

Jakie to szczęście, że świat nauki także inteligencję i uczucia zwierząt zaczyna brać na poważnie. Już nie rozgranicza świata zwierząt, na my ludzie ,długo długo nic.... i czysto biologiczna reszta zwierząt. Świadomość, że każdy gatunek jest niepowtarzalny myślący i czujący, wcale nam nie uwłacza, lecz podwyższa nam poprzeczkę, bo może zachowujemy się gorzej niż niejedno "zwierzę". Pora stanąć na wysokości zadania.

Jest to bardzo ciekawa opowieść o emocjach u zwierząt, w tym również o ludzkich emocjach. Autor stara się obalić stereotypy o braku uczuć u naszych „braci mniejszych”, o wyższości w tym względzie gatunku ludzkiego. Przytacza wiele argumentów przeciw naszemu pragnieniu oddzielenia ludzi od zwierząt. Dowodzi, że „neurobiologia sprawia, że niemożliwym jest utrzymanie wyraźnego dualizmu człowiek-zwierzę”. Dowiedzieć się można, że wiele gatunków zwierząt wykazuje się działaniami społecznymi, podaje przykłady dowodzące ich empatii. Zwierzęta kierują się emocjami i uczuciami zupełnie bezinteresownie, w przeciwieństwie do nas – ludzi. Może nie jest to budujący dla nas wniosek, ale z własnych obserwacji świata przyrody wnoszę, że te wnioski mogą być prawdziwe.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Autor rzucił światło na wiele kwestii nieporuszanych zazwyczaj w debacie publicznej lub uznanych za pewnik. Bardzo przypadł mi do gustu styl autora, jego myśli były spójne i ciekawie przedstawione. Przekonuje mnie odwoływanie się do badań potwierdzających tezy. Sam temat emocji i uczuć - tak u ludzi, jak i u zwierząt - stanowi szeroki i wciąż nie do końca zbadany obszar do poznania. Bardzo polecam. :)

Książka w ramach wyzwania listopadowego, autorstwa wybitnego badacza świata naczelnych i na nich się głównie skupiająca, jednakże prymatolog na kartach swojego dzieła wspomina również o emocjach innych grup zwierząt np. słonie, szczury. Pozycja naukowa, jednak napisana w przystępny sposób, w formie wspomnień z badań i przeżyć naukowca, które miał możliwość doświadczyć w towarzystwie zwierząt. Zdecydowanie polecam.

W swojej książce Waal stawia odważne tezy odnośnie emocji i uczuć zwierząt, przedstawia również doświadczenia potwierdzające część z nich.

• Popularnonaukowe
  • Zwierzęta
  • Nauka

Frans de Waal Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych Zobacz więcej