rozwińzwiń

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Okładka książki Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? Adam Kucharski
Okładka książki Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?
Adam Kucharski Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja popularnonaukowa
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Rules of Contagion: Why Things Spread - and Why They Stop
Wydawnictwo:
Grupa Wydawnicza Relacja
Data wydania:
2020-04-07
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-07
Data 1. wydania:
2021-01-28
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366577053
Tłumacz:
Jowita Maksymowicz-Hamann
Tagi:
choroby wirusy epidemia pandemia ideologia fake news dezinformacja manipulacja
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
118
17

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka. Napisana tuż przed pandemią.

Bardzo ciekawa książka. Napisana tuż przed pandemią.

Pokaż mimo to

avatar
109
48

Na półkach: ,

Ta książka nie jest bardzo dobra, ona jest po prostu rewelacyjna! Bardzo lubię współczesne książki popularnonaukowe, ponieważ tytuły wydawane w ostatnich latach są naprawdę bardzo ciekawe, błyskotliwe i merytorycznie ambitne, a książka "Prawa epidemii" jest tego wybitnym przykładem. Myślę, że przypadnie ona do gustu każdemu, i zainteresowanym epidemiologią, jak i psychologią, ekonomią, informatyką, matematykom oraz każdemu ciekawemu świata człowiekowi. Sama chętnie dostałabym ją w prezencie, bo żal mi było ją kończyć.

Ta książka nie jest bardzo dobra, ona jest po prostu rewelacyjna! Bardzo lubię współczesne książki popularnonaukowe, ponieważ tytuły wydawane w ostatnich latach są naprawdę bardzo ciekawe, błyskotliwe i merytorycznie ambitne, a książka "Prawa epidemii" jest tego wybitnym przykładem. Myślę, że przypadnie ona do gustu każdemu, i zainteresowanym epidemiologią, jak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
7

Na półkach:

Bardzo dobra książka całościowo podchodząca do zagadnienia "zaraźliwości". Od świata finansów, przez medycynę aż do social mediów - w każdej dziedzinie życia mogą wystąpić swoiste epidemie, które można próbować opisać i modelować.

Jeśli ktoś liczy na studium na temat koronawirusa z pewnościa będzie zawiedziony, ale nie o tym jest i nie o tym miała być ta książka. Nie wiem czy takie a nie inne tłumaczenie tytułu (bo pomimo polskiego nazwiska autora książka wcale po polsku pisana nie była) było zabiegiem marketingowym, ale moim zdaniem jest dość niefortunne.

Bardzo dobra książka całościowo podchodząca do zagadnienia "zaraźliwości". Od świata finansów, przez medycynę aż do social mediów - w każdej dziedzinie życia mogą wystąpić swoiste epidemie, które można próbować opisać i modelować.

Jeśli ktoś liczy na studium na temat koronawirusa z pewnościa będzie zawiedziony, ale nie o tym jest i nie o tym miała być ta książka. Nie wiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
114
3

Na półkach: ,

Świetna książka. Napisana przed pandemią COVID-19, co uważam za zaletę. Wiele przedstawionych odkryć sprawdziło się przy okazji trwającej pandemii. Książka opowiada nie tylko o epidemiach wirusowych czy bakteryjnych ale również w interesujący sposób pokazuje w jaki sposób prawa epidemii mają zastosowanie w innych dziedzinach życia. Bardzo ciekawa lektura. Przez cały czasu czułem, że autor szanuje mój czas. Nie ma tutaj głupich dowcipów czy niepotrzebnych wtrąceń (jak w "Co nas nie zabije" Jennifer Wright). Sama esencja wiedzy. Lekkość przekazu skomplikowanych tematów porównałbym do książek Harari-ego.

Świetna książka. Napisana przed pandemią COVID-19, co uważam za zaletę. Wiele przedstawionych odkryć sprawdziło się przy okazji trwającej pandemii. Książka opowiada nie tylko o epidemiach wirusowych czy bakteryjnych ale również w interesujący sposób pokazuje w jaki sposób prawa epidemii mają zastosowanie w innych dziedzinach życia. Bardzo ciekawa lektura. Przez cały czasu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
27

Na półkach:

Książka pisana przed covidem i widać że autor dużo zbacza na wirusy "niemedyczne" np. Wirusy komputerowe, rozprzestrzenianie idei, fake newsów, wiadomości w sieciach społecznościowych. Dziś w kontekście covidu te tematy które w normalnych czasach byłyby podnosiły walory ksiazki są raczej przyczyną rozczarowania i zostawiają wrażenie że gość gada nie na temat i nie tego się spodziewałem bo zamiast mers, Sar, eboli, hiszpance jest Twitter, Facebook, mail itd. Wbrew więc zapowiedzi z okładki ze nie ma bardziej aktualnej książki teraz, śmiem twierdzić że choć książka jest na bardzo aktualny temat to jest zupełnie nie adekwatna do sytuacji. Czekam na kolejną książkę Pana Adama, czytałem z nim wywiad w polityce i na pewno ma potencjał żeby ciekawie o tym opowiedzieć. Na razie 6.

Książka pisana przed covidem i widać że autor dużo zbacza na wirusy "niemedyczne" np. Wirusy komputerowe, rozprzestrzenianie idei, fake newsów, wiadomości w sieciach społecznościowych. Dziś w kontekście covidu te tematy które w normalnych czasach byłyby podnosiły walory ksiazki są raczej przyczyną rozczarowania i zostawiają wrażenie że gość gada nie na temat i nie tego się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
476
457

Na półkach: , ,

Napis na okładce informuje, że książka jest bardzo aktualna. Cóż, i tak, i nie. Pierwsze wydanie oryginału pojawiło się w połowie lutego, więc jeszcze zanim koronawirus zaczął na dobre (raczej złe) szaleć po Europie. Dodajmy do tego cały proces wydawniczy... Ale prawdą jest, że książka opowiada o epidemiach w ogóle, czyli jakieś wnioski można wyciągnąć, a przydatnych informacji znajdziemy mnóstwo. Wbrew polskiemu nazwisku, Autor pracuje na londyńskiej uczelni i pisze po angielsku.

Epidemie w książce definiowane są dość szeroko — to nie tylko szerzące się choroby, ale także kryzysy finansowe, zarażanie się zachowaniami, rozprzestrzenianie informacji w Internecie i innych mediach... I widać w tej definicji sporo logiki — w gruncie rzeczy mechanizm działania jest bardzo podobny. Oczywiście, że nie identyczny (choćby dlatego, że czasami zarażanie jest zjawiskiem pożądanym — jak w kampanii reklamowej — a czasami szkodliwym),ale często można skutecznie przenosić doświadczenia z jednej dziedziny do drugiej.

Więcej zachwytów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/09/prawa-epidemii-wciagajaco.html

Napis na okładce informuje, że książka jest bardzo aktualna. Cóż, i tak, i nie. Pierwsze wydanie oryginału pojawiło się w połowie lutego, więc jeszcze zanim koronawirus zaczął na dobre (raczej złe) szaleć po Europie. Dodajmy do tego cały proces wydawniczy... Ale prawdą jest, że książka opowiada o epidemiach w ogóle, czyli jakieś wnioski można wyciągnąć, a przydatnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
561
546

Na półkach: ,

Autor o bardzo bliskim nam polskim nazwisku to człowiek pasjonujący się zagadnieniami epidemii. Nie dajmy się jednak zwieść tytułowi sugerującemu kolejną już książkę o temacie koronawirusa, gdyż ta powstała na długo przed publikacjami skupiającymi się na Sars-Covid-19. Z wykształcenia, ale i dużej dozy pasji Kucharski to matematyk i epidemiolog, a zapewne mało kto wie, iż epidemiologia w dużej mierze bazuje na statystyce, rachunku prawdopodobieństwa, tajnikach królowej nauk. To dzięki matematycznemu umysłowi, który zadał sobie trudu prześledzić zebrane dane, zauważył korelacje i zależności jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim kierunku prawdopodobnie potoczą się zjawiska epidemiczne. Bo epidemia w zamyśle autora nie dotyczy tylko wirusów, chorób, to również zachowania ludzkie, które ulegają nieustannym modyfikacjom, to także nierozważne idee i manipulacje na światową skalę, wytykanie coraz powszechniej szerzonej informacji pod przykrywką fake newsa, który - gdy wymyka się spod kontroli - może narobić nie lada problemów czy zamieszania.

Autor nie szczędzi przykładów, wykresów, obliczeń na poparcie swoich słów. Czytelnicy pasjonujący się tematem oraz znający wykłady TED nie rozczarują się tą rozległą, naukową i skrupulatnie przygotowaną pozycją, na poparcie której Kucharski funduje szereg pozycji naukowych, badań, o jakie oparł się nim popełni "Prawa epidemii".

"Jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego to przekonywanie ludzi"

"By powstrzymać epidemię, potrzebne są trzy rzeczy: baza dowodowa, metoda implementacji i wola polityczna"

Autor o bardzo bliskim nam polskim nazwisku to człowiek pasjonujący się zagadnieniami epidemii. Nie dajmy się jednak zwieść tytułowi sugerującemu kolejną już książkę o temacie koronawirusa, gdyż ta powstała na długo przed publikacjami skupiającymi się na Sars-Covid-19. Z wykształcenia, ale i dużej dozy pasji Kucharski to matematyk i epidemiolog, a zapewne mało kto wie, iż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Kupiłam tę książkę, ponieważ chciałam zrozumieć, co się dzieje wokół nas. Globalna epidemia zmieniła świat, a ja chciałam zrozumieć, dlaczego.
Niestety rozczarowałam się bardzo. Książka dostarcza, co prawda, dużo informacji, ale niestety w sposób niesamowicie chaotyczny. Autor często gubi wątek, trudno zrozumieć, do czego zmierzają jego wywody i jakie są ostateczne wnioski. Odnoszę wrażenie, że autor nie mógł się zdecydować, które przykłady i opowieści z mnogości historii, które zna, przytoczyć.
Książkę czyta się mozolnie również z tego powodu, że w każdym rozdziale przytaczane są dziesiątki nazwisk różnych naukowców, które przeciętnemu czytelnikowi absolutnie nic nie mówią, a dodatkowo komplikują wywód logiczny.
Na dobitkę, w ramach jednego rozdziału autor potrafi mieszać przykłady z różnych dziedzin życia (medycyna, finanse, media społecznościowe). Mieszanie wątków sprawia w mojej opinii wrażenie strasznej przypadkowości.
Niestety nie mogę polecić. Szkoda! Bo temat aktualny i bardzo na czasie. Zmarnowany potencjał na świetną książkę.

Kupiłam tę książkę, ponieważ chciałam zrozumieć, co się dzieje wokół nas. Globalna epidemia zmieniła świat, a ja chciałam zrozumieć, dlaczego.
Niestety rozczarowałam się bardzo. Książka dostarcza, co prawda, dużo informacji, ale niestety w sposób niesamowicie chaotyczny. Autor często gubi wątek, trudno zrozumieć, do czego zmierzają jego wywody i jakie są ostateczne wnioski....

więcej Pokaż mimo to

avatar
112
76

Na półkach:

Książka jest ciekawa i napisana przystępnym językiem, a jednak bardzo się umęczyłam żeby doczytać ją do końca.
Niestety polski wydawca postanowił zmienić tytuł, czym oszukał czytelnika sięgającego po tę pozycję, za co wielki minus.
Książka jest w swej treści bardzo chaotyczna. Myślę, że w tej formie mogłaby funkcjonować jako prezentacja, jednak w formie pisanej przez większość czasu zastanawiałam się o czym jest właściwie ten rozdział, czy autor naprawdę wciąż od godziny mnie ‘przekonuje’ do tak oczywistych rzeczy jak to, że agresja rodzi agresję, albo że zachowania innych mają na nas wpływ? Książka jest pełna anegdot, w zdecydowanej większości bardzo dobrych, jednak często trudno zrozumieć jaki jest ich cel (i są tak długie, że gubi się wątek). Generalnie miałam wrażenie, że każdy rozdział był o tym samym, i cała książka to ogrom pomieszanego (świetnego) materiału, który autor po prostu wydał, nie starając się tego w żaden sposób posortować.
Ogromny plus dla autora, że mimo że był częścią wielu badań i projektów, to jednak książka nie jest koszmarną autoreklamą i nie kręci się wokół samego autora (jak w przypadku Roslinga).

Książka jest ciekawa i napisana przystępnym językiem, a jednak bardzo się umęczyłam żeby doczytać ją do końca.
Niestety polski wydawca postanowił zmienić tytuł, czym oszukał czytelnika sięgającego po tę pozycję, za co wielki minus.
Książka jest w swej treści bardzo chaotyczna. Myślę, że w tej formie mogłaby funkcjonować jako prezentacja, jednak w formie pisanej przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1633
453

Na półkach: ,

„Prawa epidemii” Adama Kucharskiego, ukazała się w lutym tego roku. Roku 2020, w którym przez wszelkie języki i przypadki było odmieniane słowo „EPIDEMIA” i najbardziej rozpoznawalnym wirusem stał się COVID-19 (SARS-2). Dlatego niezwykła popularnością, zaczęły się cieszyć wszelkiego rodzaju publikacje omawiające epidemię.
Autor tej książki jednak przedstawia sposoby matematycznego obliczania szybkości rozprzestrzeniają się wirusy, jak roznoszą epidemię i co nam mówią one o naszym życiu. W pasjonujący sposób przedstawione są modele rozprzestrzeniania się chorób, ale czy dotyczą te zasady tylko wirusów i bakterii? Okazuje się, że nie. Tymi samymi metodami można zbadać przy pomocy podobnych modeli matematycznych aktywność w mediach społecznościowych, rozprzestrzenianie się fake newsów, a także zbadać prawa rynku akcji czy systemów ubezpieczeniowych.
Na tylnej okładce Alex Bellos o książce napisał: „Prawa epidemii” to literatura popularnonaukowa w najlepszym wydaniu. Aktualny i fascynujący temat został opisany w klarowny i przystępny sposób. Ta książką jest również wysoce zaraźliwa, gdy ją przeczytasz, będziesz chciał, żeby inni też ją przeczytali”. Nie czytając okładki, bo książkę poleciła mi moja córka, sięgnąłem, więc po nią niemal natychmiast. Jednak już w trakcie czytania zaraziłem się nią na tyle, że poleciłem mojemu byłemu uczniowi, który prowadzi analizy rozprzestrzeniania się COVID-19 na Facebook’u. Teraz wirusa tej książki polecam tym, którzy przeczytają niniejszą opinię. Tym razem warto się zarazić książką.

„Prawa epidemii” Adama Kucharskiego, ukazała się w lutym tego roku. Roku 2020, w którym przez wszelkie języki i przypadki było odmieniane słowo „EPIDEMIA” i najbardziej rozpoznawalnym wirusem stał się COVID-19 (SARS-2). Dlatego niezwykła popularnością, zaczęły się cieszyć wszelkiego rodzaju publikacje omawiające epidemię.
Autor tej książki jednak przedstawia sposoby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    328
  • Przeczytane
    176
  • Posiadam
    47
  • Teraz czytam
    17
  • Popularnonaukowe
    17
  • 2020
    15
  • 2020
    9
  • 2021
    6
  • Nauka
    5
  • Medycyna
    4

Cytaty

Więcej
Adam Kucharski Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? Zobacz więcej
Adam Kucharski Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne