Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą

Okładka książki Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą Peter Wohlleben
Okładka książki Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą
Peter Wohlleben Wydawnictwo: Otwarte flora i fauna
flora i fauna
Otwarte
2019-10-28
2019-10-28
Ewa Kochanowska
las natura ekologia rośliny żyć w zgodzie z naturą

Jak dla mnie słabsza niż Sekretne.... ale można przeczytać. I do wiedzieć się kilka ciekawostek o drzewach

🌿🌳 Odkryj Potęgę Natury: "Żyjemy w Miastach, Otoczeni Ekranami, Ale Nasza Więź z Przyrodą Wciąż Jest Silna" 🌳🌿

📚 Czy nasza codzienna egzystencja w betonowych miastach i wszechobecne ekrany sprawiają, że coraz bardziej oddalamy się od natury? 🏙️ Czy jednak jeszcze nie wszystko jest stracone? Peter Wohlleben, czerpiąc z najnowszych badań naukowych i swoich obserwacji, otwiera nasze oczy i uszy na potęgę, jaką natura ma dla nas przygotowaną. 🌿👂

💚 Przez jego pióro poznasz, jakie dobroci niesie za sobą kontakt z naturą i jak ważne jest zachowanie żywego związku z nią. Wskazówki autora pozwolą Ci zauważyć, usłyszeć i poczuć mocniej, a Twoje zmysły nabiorą nowego blasku. Przyroda jest tutaj, aby nas otoczyć i ukojenie, jakie daje, jest bezcenne. 🌳✨

🌱 "Żyjemy w Miastach, Otoczeni Ekranami", ale nie musimy się na to zgadzać. Ta książka jest przewodnikiem do odkrywania natury na nowo i docenienia jej dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Zyskasz szerszy wgląd w to, jak zielony kolor drzew uspokaja, a las wyostrza nasze zmysły. 🌲🌈

🔍 Peter Wohlleben zadziwia wnikliwością i rzetelnością. W swojej książce przyznaje się do błędów z przeszłości i pokazuje, jak zmieniły się jego poglądy na ochronę przyrody. Ciekawe opowieści o różnorodności roślin i związku z przyrodą zapadają w pamięć, inspirując nas do aktywności na rzecz środowiska. 🌏💡

🌿 Jego styl pisania jest po prostu hipnotyzujący! Fascynujące wyniki badań stają się łatwe do zrozumienia, a wykorzystanie ich w życiu codziennym jest niezwykle inspirujące. Ta książka to idealna dawka wiedzy i motywacji do tego, by wyjść na łono natury i w pełni cieszyć się jej urokami. 🌞🌳

🗻 Czy wiesz, że autor poświęcił również rozdział polskim lasom? To prawdziwa ciekawostka, która zapewni Ci niezapomniane chwile związane z odkrywaniem piękna natury na naszych terenach. 🇵🇱🌳

🌿 Jeśli chcesz odzyskać bliski kontakt z przyrodą, odkryć jej tajemnice i znaleźć ukojenie w otoczeniu drzew i zieleni, ta książka jest dla Ciebie! Zainspiruj się historią Petera Wohllebena i pozwól naturze wnieść do Twojego życia dobroć, która jest nie do przecenienia. 🌿🌟

#ŻyjemyWMiastach #Przyroda #ZwiązekZNaturą #Ukojenie #Zmysły #KsiążkaMiesiąca #OdkrywajPrzyrodę #CzytajMądrze #Motywacja #Ekologia #ZieloneMiasto #ZrównoważonyRozwój #PięknoNatury

Autor utrzymuje styl jaki przedstawiał w poprzednich, myślę że bardziej rozpoznawalnych książkach, (jak chociażby w Sekretnym życiu drzew). Czyli całkiem przyjemny i przystępny. Ale jeżeli chodzi o samą treść, to autor skupił się nie na powiązaniach wewnątrz natury (świata zwierząt),a na powiązaniach człowieka z resztą natury.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Cześć dotycząca postrzegabia natury przez człowieka bardzo krotka. Reszta książki wydawała się zbiorem ciekawostek i anegdot, które nie znalazły soe w poprzednich książkach z braku powoazabia z ich tematem przewodnim. Co mnie najbardziej rozczarowało to że tytułowa Natura to prawie same drzewa. Czytając mocno naciągane teorie zamieszczone bez solidnych dowodów lub przedstawione jako reportarze z rozmow autora z roślinnymi fanatykami gotowymi dosłownie wysławiać drzewa jako szczyt stworzenia, miałem ochotę zakryć twarz dłonią i rozpłakać się nad ludzką fantazją, tą samą ktora wieki temu tworzyła bogów z zjawisk przyrody. Podsumowując, zbiór rzetelnych informacji oraz tworzone na ich podstawach basnie i drzewach.

Początek zupełnie mnie znudził i gdyby nie to, że znałam autora z poprzedniej książki, to może bym nie ją porzuciła. Ale warto było zostać, bo potem się rozkręca i jest zdecydowanie lepiej. Może dlatego, że początkowo autor pisze o zmysłach i emocjach, co nie jest jego głównym nurtem działania, a potem wraca do roślin i drzew i tu jest znowu genialny! Podoba mi się bardzo to, że autor uczciwie przyznaje się do różnych działań, które nie są najlepsze, a które kiedyś popierał (wycinka młodych drzew, odstrzał zwierząt leśnych),ale teraz zna konsekwencje, są nowe badania itd. i teraz wiadomo, że są one błędne i należy je zakończyć jak najszybciej. Ciekawe są też rozdziały o różnorodności roślin i jak bardzo jest ona pożądana, zaś nasadzenia monokulturowe nie przyniosą wiele dobrego lasom, choć lepsze to niż brak odtwarzania lasów.

Mindfulness, slow life, life balance, modne terminy, a okazuje się że spacer po lesie z wyostrzonymi zmysłami, zwolnienie, przyglądanie się przyrodzie z uważnością, otwartym umysłem potrafi sprawić więcej niż wymyślne praktyki ekspertów powyższych nurtów. Trzeba tylko trenować swoje zmysły, a najprzyjemniej robić to w naturze.

Ciekawie, inspirująco, refleksyjnie. Drzewa i las w roli głównej. Jeszcze mamy czas zadbać o przyrodę. Albo jej nie przeszkadzać.

Okres od połowy października do połowy lutego to czas , gdy króluje u mnie przyroda. Po całym roku życia w biegu, pracy w korporacji jak i w klubie piłkarskim potrzebuje ucieczki w dzicz. Długie spacery po lesie z lornetką a wieczorami literatura z tym związana. I tak o to po kilku miesiącach oczekiwania sięgnąłem na półkę po książkę Petera Wohllebena. To bardzo wartościowa lektura ale nie powaliła mnie na kolana jak np. "Sekretne życie drzew". Mimo wszystko zachęcam aby sięgać po tego typu pozycje a przede wszystkim do troski o środowisko. Nie trzeba robić wielkich akcji, tylko zatroszczyć się o to co jest wokół Ciebie -nauczyć się żyć w zgodzie z naturą.

Świetna książka. Zawiera wiele ciekawostek na temat lasu i przyrody. Napisana przez fachowca w sposób bardzo przystępny da niefachowców. Gorąco polecam.

Książkę dobrze się czyta, zawiera dużo ciekawostek, aczkolwiek spodziewałam się trochę więcej

• Przyroda
  • Natura

Peter Wohlleben Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą Zobacz więcej