Jak się różnimy Gender oczami prymatologa

Okładka książki Jak się różnimy Gender oczami prymatologa Frans de Waal
2023-03-08
2022-04-05
Mikołaj Golachowski
ewolucja psychologia kognitywistyka

Bardzo dobra książka, lecz pozostawia straszny niedosyt biorąc pod uwagę temat, który autor podjął.

Jestem namiętnym czytelnikiem książek tego autora. Dlatego też sięgając po „Jak się różnimy” wiedziałem, że się nie zawiodę. Autor w niniejszej publikacji głównie zajmuje się kwestią płci i genderu (jak w podtytule). Omawiając te zagadnienia, stara się oczyścić z wszelkiego rodzaju naleciałości ideologicznych. Przedstawia też — raczej w negatywnym świetle — agresywny feminizm. Na podstawie całej masy faktów, opierając się na udokumentowanej wiedzy, przedstawia ludzką seksualność, prawa człowieka. Wiele przykładów dotyczy obserwacji naczelnych i ich zachowania, przede wszystkim bonobo i szympansów, ale także omawiane są przykłady społeczeństw żyjących z dala od cywilizacji współczesnej. Oczywiście autor zwraca uwagę na uwarunkowania kulturowe roli kobiet i mężczyzn przedstawiając ich ewolucję. Dla mnie ciekawostką było, że na początku ubiegłego wieku kolory ubranek dla chłopców i dziewczynek były odwrotnie dedykowane niż dzisiaj. Takich ciekawostek, jak przystało na publikacje de Waal’a jest całe mnóstwo.
Książkę bardzo polecam szczególnie teraz kiedy dość gorąco rozgrzewane są dyskusje właśnie o rolach mężczyzny i kobiety. Wprawdzie autor przedstawia główne role społeczne samców i samic; np. czy istnieje coś takiego jak instynkt macierzyński?
Jeszcze raz gorąco polecam.

Książka jest ciekawa. Ale moją uwagę przykuło coś innego - fakt, że autor odczuwa silny przymus tłumaczenia się z podjętej tematyki, dlaczego ją podejmuje, po co i że absolutnie nie ma na celu urażenia nikogo. To nie jest pierwsza książka amerykańskiego popularyzatora wiedzy/nauki opatrzona tyloma zastrzeżeniami poprawnościowo-politycznymi, którą przeczytałam w ostatnim czasie. To przykre świadectwo, jak daleko zaszedł proces cenzurowania myślicieli i naukowców, zwłaszcza na Zachodzie. To chore czasy, w których trzeba się tłumaczyć z nawet najbardziej oczywistych spostrzeżeń co do faktów, takich jak to, że 2 + 2 = 4 lub takich jak to, że kobiety mają mniejszą gęstość kości niż mężczyźni...

Bardzo dobra merytorycznie, a i osobiste sądy Autora zasługują na uwagę swoim wyważeniem

Bardzo dobra książka - nie tylko o gender. Zresztą to moja trzecia lektura autora i póki co żadna mnie nie rozczarowała.

Kupiłam ją dość spontanicznie, nie wiedząc nawet kim jest prymatolog. Tak mnie oczarowała, że jestem gotowa rzucić karierę w korpo i sama zostać prymatolożką!

Pełna badań, cytatów, różnych spojrzeń na gender, płeć, różnice i punty łączące, a to wszystko w towarzystwie niesamowitych faktów z życia naczelnych! Jak to się ze sobą łączy? Sami się przekonajcie! Nie będzie to czas stracony, zwłaszcza dla osób, które szukają odpowiedzi na wiele pytań takich jak: dlaczego mężczyźni są bardziej agresywni? Czemu dziewczyny wolą lalki? Czy to kim jesteśmy wynika z biologii Czy kultury?

Nie ma jak pragmatyczne, wolne od uprzedzeń, oparte na faktach i obserwacjach spojrzenie prymatologa. Geny czy kultura, sztywne niezmienne okowy, czy elastyczna płynna zmiana między płciami? Jak zwykle nic nie jest czarno białe. Nie przeskoczymy genów, ale już np. poziom hormonów robi różnicę i jeszcze kultura, choć może w tej pracy nie jest to dobre słowo, bo Frans de Waal bardziej opisuje jak płeć wpasowuje się w społeczność, bo zarówno u małp jak i u człowieka, wyrzucenie jednostki poza grupę drastycznie zmniejsza szansę osobnika na przeżycie, a już na pewno na przekazanie genów i tu zaczynają się "gry o tron".

Świetna książka. Czekałam na nią niecierpliwie po przeczytaniu "Bonobo i ateisty" i nie zawiodłam się. De Waal sprawia wrażenie jakby był głosem rozsądku w dzisiejszym dyskursie na tematy społeczne.

Bardzo obiektywnie napisana książka, z ogromnym sercem zarówno do ludzi, jak i innych naczelnych. Nie zawsze mogłam się z panem de Waalem zgodzić (np. z tym, że u chłopców częściej występuje ADHD - dziś wiemy, że częściej się je u nich diagnozuje, bo mają "bardziej oczywiste" objawy),ale nie mogę mu zarzucić stronniczości, co zresztą potwierdza licząca 30 stron (drobnym druczkiem) bibliografia + kilkanaście stron przypisów.

Książki de Waala niezmiennie pomagają mi choć trochę uwierzyć w ludzkość. Polecam wszystkim.

Oczekiwałam tej książki z wypiekami na twarzy, bo dotychczasowe pozycje de Waala zawsze mnie zachwycały ogromem wiedzy i wrażliwością tego autora. „Jak się różnimy” to kolejna wybitna pozycja w repertuarze prymatologa.

Książka przede wszystkim próbuje wyczyścić dyskurs o płci i genderze z ideologicznych naleciałości. Naukowcowi zależy, aby rozmowa o ludzkiej seksualności, prawach kobiet czy po prostu o człowieku, opierała się tylko i wyłącznie na ugruntowanej wiedzy naukowej. I przez całą lekturę „Jak się różnimy” de Waal objaśnia konkretne zagadnienia, zamieszczając w treści całe mnóstwo danych i odwołując się do wieloletnich badań i obserwacji.

Czy faktycznie rodzimy się „białą kartą”, a płeć narzuca nam społeczeństwo? Co mówi nam pozorny promiskuityzm bonobo? Bliżej nam do nich czy raczej do bardziej brutalnych szympansów? Czy uzasadnione jest mówienie o czymś takim jak „instynkt macierzyński”?

„Jak się różnimy” powinno być obowiązkową pozycją dla każdego, bo nawet bardziej niż biologii dotyka kwestii społecznych. To spojrzenie na nas samych przez pryzmat najbliższych nam ewolucyjnych kuzynów. Każdy sam wyciągnie wnioski z tej lektury, ale Holender wyposaży go najpierw w potężny arsenał wiedzy naukowej, podanej w przystępny i lekki sposób.

Radykalnie ideologiczna książka intensywnie promująca paranaukowy cherry picking i de facto kwestionująca cechy ewolucyjne człowieka wykształcone na przestrzeni tysięcy lat. Autor to radykalny marksista, którego mózg przemienił się w narzędzie do chorego postrzegania świata przez pryzmat wykorzystywania i wykorzystywanych (ten sam konflikt biedni - bogaci - Rosja oraz Niemcy wykorzystywani przez bogatych Żydów, a obecnie kobiety, geje, murzyni). Były to teorie rozwijane w Szkole Frankfurckiej po 2 wojnie światowej (Szkoła Frankfurcka https://www.youtube.com/watch?v=gQBF11uLrw8),pierwotnie stworzona przez radykalnego antysemitę Karola Marksa (o tej teorii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_konfliktu)
W tych teoriach nie ma wspólnego koegzystowania ludzi i próby pokojowego rozwiązania problemów, ale jest nieustanna walka, a takim społeczeństwem łatwo rządzić.
Wszystko jest oczywiście ubrane w hasła o naukowości dla niepoznaki. Zupełnie jak z nazizmem. Oni też mieli "naukowe" podstawy mówiące o wyższości rasowej niemców nad Polakami.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia