Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Patronat LC
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press flora i fauna
Mama's Last Hug: Animal Emotions and What They Tell Us about Ourselves
Radosław Kosarzycki
Copernicus Center Press
badania naukowe człekokształtne człowieczeństwo człowiek emocje empatia ewolucja instynkt literatura popularnonaukowa małpa psycholog szympans zwierzęta
Mama's Last Hug: Animal Emotions and What They Tell Us about Ourselves
flora i fauna
Radosław Kosarzycki

Książka popularnonaukowa: akurat to świetny przykład popularyzacji nauki. Bardzo blisko nam do zwierząt, co udowadniają naukowcy - mnóstwo eksperymentów, wiedzy, badań. I nawet (w co trudno uwierzyć) wydaje się, że nie ucierpiało przy tym żadne zwierzę. Ciekawa!

"Coraz bardziej wierzę, że wszystkie emocje, które znamy, można znaleźć w tej czy innej postaci u wszystkich ssaków, a różnice między nimi ograniczają się tylko do szczegółów, opracowania zastosowań i intensywności. Część tego problemu stanowi ludzki język. Można by pomyśleć, że ogromną przewagę stanowi możliwość opisywania tego co czujemy, ale jest to tylko częściowe...

Zdecydowanie najlepiej napisana książka tego autora. Nie wiem czy to doświadczenie, czy inny tłumacz, ale widać różnicę w stylu i klimacie.
Książka poruszająca i dająca do myślenia.
Po raz kolejny autor podejmuje temat emocji u zwierząt, i porównuje je z naszymi, ludzkimi. Ale tym razem, informacje są bardziej usystematyzowane i autor wyraża się z większą pewnością na...

Niesamowita książka o emocjach i zachowaniach zwierząt.

Czy wiedziałeś że twarze gryzoni zmieniają się w zależności od emocji? Wyrażają cierpienie poprzez zwężone oczy. A czy wiesz że jedna z najbardziej ekspresywnych twarzy na naszej planecie porusza się na czterech kopytach?

Książka o emocjach zwierząt.
Cała gama przykładów wyrażania emocji wśród zwierząt.
Książkę poleciłabym wszystkim - tym którzy wierzą w emocje wśród...

Okazuje się, że wcale nie jesteśmy tak wyjątkowi jak myślimy.
Lubię książki, które poważne tematy naukowe przedstawiają w sposób dostępny dla przeciętnego człowieka. I właśnie to tu mamy. Prosty język, przystępna treść i dużo ciekawych informacji. Narracja pierwszoosobowa sprawia wrażenie jakby się siedziało z autorem przy kawie. Warto!

Świetnie napisana od początku do końca. Niezwykle interesująca tematyka przedstawiona przystępnym i zrozumiałym językiem. Bardzo polecam!

Książka zmusza do refleksji na temat postrzegania zwierząt przez nas, przybliża nie tylko zachowania i emocje zwierząt, ale sprawia, że my ludzie przestajemy się czuć wyjątkowi i zaczynamy czuć się ... zwierzętami. Ale czy to źle?

Jestem zachwycona. Książka bardzo wciągająca. Nawet teraz po jej przeczytaniu ciągle o niej myślę i już mam ochotę na kolejne tego typu pozycje, żeby zgłębić temat.

Wspaniała książka. Myślę, że podobne pozycje powinny stać się częścią kanonu lektur. Zdecydowanie zbyt rzadko rozmawiamy o emocjach zwierząt. Pokutuje u nas ciągle opinia, że inne gatunki takowych nie mają i dzięki temu możemy spokojnie jeść ich mięso, przytrzymywać w skandalicznych warunkach, bezlitośnie zabijać i ranić. Frans de Waal udowadnia, że nie jesteśmy wcale inni...

Dyskusje

• Chcę w prezencie