Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Okładka książki Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych Frans de Waal Patronat LC
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press flora i fauna
flora i fauna
Mama's Last Hug: Animal Emotions and What They Tell Us about Ourselves
Copernicus Center Press
2019-09-10
2019-09-10
Radosław Kosarzycki
badania naukowe człekokształtne człowieczeństwo człowiek emocje empatia ewolucja instynkt literatura popularnonaukowa małpa psycholog szympans zwierzęta

Frans de Waal „Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych”

Jan van Hooff visits chimpanzee "Mama", 59 yrs old and very sick. Emotional meeting – pod tym tyłem wyświetli się nam na youtube filmik mający ponad 13 mln wyświetleń. Ten zaledwie ponad 2 minutowy filmik jest zapisem wizyty Hooffa, profesora biologii, który odwiedził Mamę – prawie 59-letnią szympansicę, która z racji swojej zaawansowanej choroby mogła tylko już leżeć i obserwować kto ją odwiedza. Jej ogromna radość i zachowanie gdy widzi Hooffa jest zdarzeniem nie dość że wzruszającym dla każdej osoby oglądającej tą scenę, to jeszcze potwierdza tezę iż zwierzęta mają emocje. Frans de Waal nie przypadkowo rozpoczyna książkę właśnie tą sceną, bo tak naprawdę fantastycznie ona pokazuje emocje, tych, którym tego do tej pory tak bardzo odmawialiśmy i się myliliśmy.

Prymotolog, którym z wykształcenia jest de Waal zajmuje się głównie naczelnymi, ich życiem, zachowaniami, zwyczajami a także emocjami towarzyszącymi im w ciągu ich życia. Książka popularnonaukowa autorstwa Fransa de Waala to istna kopalnia wiedzy, empatii, zrozumienia, szacunku, dociekliwości o jakże mało znanym nam świecie zwierząt. Czujemy się od nich lepsi, chociaż też nimi jesteśmy (pewnie dla wielu to nadal nie do przetrawienia) i jak się okazuje – niekoniecznie jesteśmy mądrzejsi, a w kwestii zachowań – ta książka na pewno zaskoczy wielu. Nie będę nikomu psuć zabawy, ale powiem, że jakże znane nam zachowania męskiej części społeczeństwa spoglądania w dekolt kobietom – nie wzięło się tak przypadkiem, ale to nie jedyny przykład jak bardzo nam blisko do zwierząt. Uczucie odrazy, wstydu czy choćby winy nie są obce zwierzętom – co autor świetnie udowadnia wybranymi przykładami z swoich obserwacji. Wszystko to rozgraniczone między emocje a uczucia, bowiem są one odrębne u wszystkich zwierząt, w tym nas samych.

Frans de Waal raczy czytelnikami anegdotami dotyczących nie tylko szympansów, dzięki temu możemy się również dowiedzieć o szczurach czy słoniach, jednak bez wątpienia to naczelne są najbardziej fascynującymi zwierzętami i to im autor poświęca najwięcej uwagi. Prosty, zrozumiały język, który „trafia” do każdego, bez tony niepotrzebnych naukowych wywodów czyni tę lekturę jeszcze bardziej godną polecenia. Merytoryczne, dopracowane pod każdym kątem rozdziały będą nas nieść wśród niezwykłego świata naczelnych, udowadniając za każdym razem iż wciąż wiemy naprawdę za mało i po prostu warto w tym temacie się zagłębić. Dopełnieniem treści jest piękna okładka, idealnie wkomponowana w tematykę.

Mi nie pozostaje nic innego, jak wkrótce przeczytać coś więcej jego autorstwa.

Polecam oczywiście! 9/10

Jakie to szczęście, że świat nauki także inteligencję i uczucia zwierząt zaczyna brać na poważnie. Już nie rozgranicza świata zwierząt, na my ludzie ,długo długo nic.... i czysto biologiczna reszta zwierząt. Świadomość, że każdy gatunek jest niepowtarzalny myślący i czujący, wcale nam nie uwłacza, lecz podwyższa nam poprzeczkę, bo może zachowujemy się gorzej niż niejedno "zwierzę". Pora stanąć na wysokości zadania.

Jest to bardzo ciekawa opowieść o emocjach u zwierząt, w tym również o ludzkich emocjach. Autor stara się obalić stereotypy o braku uczuć u naszych „braci mniejszych”, o wyższości w tym względzie gatunku ludzkiego. Przytacza wiele argumentów przeciw naszemu pragnieniu oddzielenia ludzi od zwierząt. Dowodzi, że „neurobiologia sprawia, że niemożliwym jest utrzymanie wyraźnego dualizmu człowiek-zwierzę”. Dowiedzieć się można, że wiele gatunków zwierząt wykazuje się działaniami społecznymi, podaje przykłady dowodzące ich empatii. Zwierzęta kierują się emocjami i uczuciami zupełnie bezinteresownie, w przeciwieństwie do nas – ludzi. Może nie jest to budujący dla nas wniosek, ale z własnych obserwacji świata przyrody wnoszę, że te wnioski mogą być prawdziwe.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Autor rzucił światło na wiele kwestii nieporuszanych zazwyczaj w debacie publicznej lub uznanych za pewnik. Bardzo przypadł mi do gustu styl autora, jego myśli były spójne i ciekawie przedstawione. Przekonuje mnie odwoływanie się do badań potwierdzających tezy. Sam temat emocji i uczuć - tak u ludzi, jak i u zwierząt - stanowi szeroki i wciąż nie do końca zbadany obszar do poznania. Bardzo polecam. :)

Książka w ramach wyzwania listopadowego, autorstwa wybitnego badacza świata naczelnych i na nich się głównie skupiająca, jednakże prymatolog na kartach swojego dzieła wspomina również o emocjach innych grup zwierząt np. słonie, szczury. Pozycja naukowa, jednak napisana w przystępny sposób, w formie wspomnień z badań i przeżyć naukowca, które miał możliwość doświadczyć w towarzystwie zwierząt. Zdecydowanie polecam.

Książka popularnonaukowa: akurat to świetny przykład popularyzacji nauki. Bardzo blisko nam do zwierząt, co udowadniają naukowcy - mnóstwo eksperymentów, wiedzy, badań. I nawet (w co trudno uwierzyć) wydaje się, że nie ucierpiało przy tym żadne zwierzę. Ciekawa!

"Coraz bardziej wierzę, że wszystkie emocje, które znamy, można znaleźć w tej czy innej postaci u wszystkich ssaków, a różnice między nimi ograniczają się tylko do szczegółów, opracowania zastosowań i intensywności. Część tego problemu stanowi ludzki język. Można by pomyśleć, że ogromną przewagę stanowi możliwość opisywania tego co czujemy, ale jest to tylko częściowe błogosławieństwo, które sprawiło, że badania emocji popadły w ogromne kłopoty."

Frans de Waal od lat zwraca uwagę na to, jak wiele błędów popełnia człowiek w ocenie innych zwierząt również naczelnych, starając się jak najbardziej je odhumanizować, lub w imię poprawności naukowej nie doprowadzić do zbytniej antropomorfizacji. Stąd różnego rodzaju przekonania i mity, że zwierzęta nie doświadczają emocji, nie są zawistne, nie mordują lub okaleczają dla przyjemności, nie odczuwają radości, zazdrości czy wstydu, nie rozumieją co to przyszłość i nie potrafią planować lub nie są zdolne do empatii.

[...]
całość:

Zdecydowanie najlepiej napisana książka tego autora. Nie wiem czy to doświadczenie, czy inny tłumacz, ale widać różnicę w stylu i klimacie.
Książka poruszająca i dająca do myślenia.
Po raz kolejny autor podejmuje temat emocji u zwierząt, i porównuje je z naszymi, ludzkimi. Ale tym razem, informacje są bardziej usystematyzowane i autor wyraża się z większą pewnością na temat wyników prowadzonych przez lata obserwacji. Jest to książka podsumowująca kilkudziesięcioletnie doświadczenie badawcze autora. Odwołuje się do wcześniej napisanych książek, i wydaje mi się, że czytanie ich po lekturze tego tytułu może być rozczarowujące.
Więc, jeśli dopiero planujecie zapoznać się z bibliografią autora, polecam zacząć od wcześniejszych i czytać chronologicznie, zgodnie z tym jak się pojawiały. Każda ma swoją myśl przewodnią. I każda jest na swój sposób niepowtarzalna.

Wszystkie publikacje popularnonaukowe mogłyby być tak dobrze napisane, jak ten tytuł.

Książka poruszająca i dająca do myślenia.

W swojej książce Waal stawia odważne tezy odnośnie emocji i uczuć zwierząt, przedstawia również doświadczenia potwierdzające część z nich.

Chyba każdy, kto posiadał jakiekolwiek zwierzę w życiu, wie to, o czym autor pisze: zwierzęta czują i myślą jak my. Nie czytałam tej książki, ale może kiedyś po nią sięgnę.

Frans de Waal Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych Zobacz więcej